liUITKNLANDSClirc BKIllGTIvN. Onder de gemeente Hulsberg, in I.imburg, is Dingsdag II. brand ont staan in een Koestal, loebehoorende aan de familie Kissels aldaar. 13koeijen werden daarbij een prooi der vlammen, terwjjl 5 paarden en eenige varkens lievige brandwonden bekwamen. Bij het onderzoek van het wets-ontwerp tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreHende den ijk van in gebruik zijnde weeg-werk- tuigen en gasmeters wenschte men vrij algemeen tot de regering de vraag te rigten of de in dit wets-ontwerp aangenomen termijn van e'e'n jaar wel voldoende mag worden geacht. Hoewel men erkende dat de welwillendheid, die tot verlenging van de bij de wet van 7 April 1869 vastgestelde termij nen leidt, niet tot noodeloos uitstel mag voeren, wees men er op, dat er gedurende een tijdsverloop van vijf jaren nog slechts weinig weegwerktui gen uil het verkeer tot den ijk zijn aangeboden, zoodat vele leden vrees den dat in e'éti jaar niet al de overige zullen worden aangeboden. Er zijn bovendien slechts vier of vijf fabrieken van weegwerktuigen, en deze zullen niet in slaat zijn binnen dat tijdsverloop al de weegwerktuigen zoodanig te herstellen, dal zij goedgekeurd kunnen worden. lietzelfde zou gelden omtrent de gasmeters. Ook deze toch moeten her steld en nagezien worden vóór zij geijkt kunnen worden. Bit kan slechts geschieden in zes fabrieken waarheen uit alle] deelen des lands ecne hoe veelheid gasmeters, ten getale van p. m. 30000, zal gezonden worden. sGRAVENLIAGE, 12 December. Aan den heer jhr. m'. C. J. A. den Tex is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bu:gemeester der gemeente Amsterdam, met dankbe tuiging voor de vele en gewigtige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Tol die betrekking is, zoo als gemeld is, benoemd de heer mr. G. van Tienhoven. Tot kantonregter plaatsvervanger in het kanton Geldermalsen is be- lo ind de heer P. C. Swemer, notaris te Waardenburgen tot griffier bij hel kanlongeregt te Arnhem de heer mr. L. II. D. de Vos tot Nederveen- thp.iel, thans substituut-griffier bij de arrond regtbank te Arnhem. -- De luit. ter zee 1" kl. C. de Klopper wordt eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, en dat bevel opgedragen aan den luit. ter zee 1' kl. E. L. Ehnle. Z. K. II. prins Frederik heeft in den afgeloopen nacht weinig geslapen. Zijn toestand is overigens bevredigend. Iii de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Marine der staatsbegrooting aangenomen met 53 tegen 3 stemmen, na eene korte discussie en na verwerping, met 29 tegen 26 stemmen, van hel amende ment van den lieer Viruly om de toelage aan de adjudanten van wijlen Z. K. H. prins Hendrik te schrappen. Voorts is aangenomen liet hoofdstuk Nationale schuld, alsmede de overeenkomst betreffende den Zuidoosterspoorweg en de onteigening voor den spoorweg Tilburg -Nijmegen. Het hoofdstuk Finan ciën is mede aangenomen. Morgen voortzetting. De lieer inr. R. Th. Bijleveld, laatstelijk advocaat-generaal bij het ge- regtshoi te Arnhem, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als advocaat-generaal bij het geregtshof te 's Gra- vcuhage. Het geregtshof alhier behandelde gisteren ook de zaak van A. V., oud 49 jaren, van beroep smid en wonende te Charlois, beschuldigd van het namaken van zilveren nationale gangbare muntspeciën en misdadige deel neming aan het in omloop brengen van die nagemaakte muntspeciën. Deze persoon bekende volledig dal hij. na als smidsbaas te llendrik-Ido-Ambacht gevestigd te zijn geweest, later als knecht op Ferjenoord werkte en ƒ12 a 14 's weeks verdiende, dat het ondeihond van een groot huisgezin, dat op bet punt stond nog met een lid te worden vermeerderd, zijne krachten te hoven ging en Ljj daardoor lol het plegen der hem ten laste gelegde mis daad was gekomen. Hij bediende zich bij de vervaardiging der muntspeciën, die uit guldens bestonden, van een dubbel stuk lood, waarin hij door een hamerslag zoowel de voor- als de achterzijde van een echten gulden, dien hij cr tusschen gelegd had. afdrukte, nam den gulden er vervolgens uit en vulde het daarna weder digigebogen stuk lood, door een daarin gemaakt gaatje, met gesmolten compositie, uit lood en tin bestaande en van een hem loebehoorende trekpot afkomstig. Het daardoor verkregen gegoten stuk werd vervolgens met een mesje bijgewerkt. Twee aldus in nabootsing van echte rijksmunt speciën vervaardigde guldens gaf hij te llillesluis uit en een derde trachtte hij te Charlois voor goede munt in te wisselen, hetgeen hem echter niet gelukte Spoedig werd de uitgifte van valsch geld ontdekt, de bcsch. gearresteerd, en in zijne woning in beslag genomen, behalve eenige werktuigen, nog een twaalftal vormen voor de vervaardiging van guldens en eene voor de vervaardiging van een tienguldenstuk. Advocaat-generaal mr. Gregory geloofde, dal, hoewel op de antecedenten van besch. niets was aan te merken, hem toch tuchthuisstraf moest worden opgelegd, zoowel met het oog op de wel, die z. i. den regter daartoe verpligt, als omdat men, naar zijn oordeel, hier te doen had met eene bepaalde valsche mun- terij, daar besch. kennelijk beproefd had allerlei soort van munt te vervaar digen. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Gcrtsen, bepaalde zich, bij de omstandige en volledige bekentenis van zijn cliënt, tot het opsporen van verzachtende omstandig heden. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. De kamer van koophandel en fabiieken alhier heeft in hare jongste zitting de vraag overwogen: welke maatregelen kunnen en behooren er ge nomen te worden om voorloopig te voorzien in den nood, waarin zoovele werklieden in 's Gravenliage thans, builen hunne schuld, verkeeren; en wal kan cr blijvends gedaan worden om den handwerksman, bjj gebrek aan zijne gewone bezigheid, werk en daardoor brood te verschaffenTer be- spreking van dat onderwerp heelt zij eene bijeenkomst belegd, die gisteren namiddag in Diligent ia is gehouden. Tot bijwoning daarvan had zij uilge- noodigd leden van de tweede kamer, de provinciale staten, het gemeentebe stuur en de besturen van alle verernigingen lot de nijverheid, den handel, de bouwkunde of den werkmansstand in verband staande. Zjj werd drup bezocht en door den voorzitter van de kamer, den heer Mansvelt Beek geleid. Door de hh. Rutten en Mouton werd een voorstel ter tafel gebragt' dat tot uitvoerige gedachtenwisseling aanleiding gaf. De uitslag was, dat besloten werd in deze vergadering nog geen besluit te nemeu. maarzot noodig in de volgende week eene nadere bijeenkomst te houden. ENGELAND. LONDEN, 11 December. Volgens alhier ontvangen herigt is het Engelsche stoomschip Roses». mon. van Liverpool naar Havanna, omgeslagen en gezonken, waarbij tg man het leven verloren. De overige bemanning werd opgenomen door eet Noorweegsche bark. Ter recde van Southampton kwam eergisteren de mailboot ltiinho uit Brazilië aan, met 81 teruggekeerde emigranten in bijna volslagen hulpeloozet toestand aan boord. Zij zijn de overgeblevenen van een kolonie van Duit schers, die nu drie jaren geleden naar Brazilië verhuisden. Te Dumbarton was dezer dagen op de werf van de heeren M'Millu and Son een schip bijna gereed om te water gelaten te worden, toen,li het wegnemen van de blokken onder de kiel, het schip door een onbekende oorzaak in het water begon te ioopen, een groot aantal werklieden medt- sleepende, die bijna verdronken en slechts met groote moeite werden gerei. Een man brak beide beenen en een ander werd de heup ontwricht, en beidei bekwamen bovendien ernstige wonden. V'elc werklieden wierpen zich plu op den grond, terwijl het schip over hen wegliep en ontsnapten ter naauwtr- nood het gevaar op eene vreeselijke wijze het leven te verliezen. Uit Philadelphia meldt men aan de Times: Voor eenige dagen kreeg een aannemer van begrafenissen eene bestelling voor een fraai met laken ei fluweel bekleed en met zilver beslagen, met wit satijn en zijde gevoed kistje, bestemd voor een dooden hond, welke twintig jaar lang de afgod was geweest van eene rijke familie te New-York. Het dier werd, in eem wit satjjnen wade gewikkeld en met zijde linten omwonden, in het kistje gelegd en met groote staatsie in den familiegrafkelder, op eene der begraaf plaatsen in den omtrek, bijgezet. Zes rijtuigen met de leden der lamilie volgden het lijk. Eenige weken geleden keerde zekere mevr Avery te llomesdale ii Pennsylvanië huiswaarts van het dorp Rowlands. Zij verdwaalde doordt duisternis in het veld, en al verder gaande voelde zjj plotseling, dat zij io den grond begon te zinken. Zij was namelijk in een moeras geraakt, et elke poging om daaruit te komen werkte haar er dieper in. Haar hulpge schreeuw werd in de eenzaamheid, waar zij zich bevond, door mentaal gehoord. Acht dagen lang bragt zij, meer dan halfin den moddervet- zonken, door. Haar voedsel was een weinig berkenbast, die binnen haar bereik groeide, Uwwjjl zjj modderwater dronk, waar.n zjj stond. Dei achtsten dagtoen zij op het punt stond van te bezwijkenvond baar eet jagerdie met groote moeite de dame uit den poel trok. Er is hoop, du haar ligchaam zal herstellen, maar men vreest, dat haar versland dooi het gebeurde zeer geleden heeft. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft zich voor de afschaffing van het aalmot- zenierschap bij het leger verklaard, onder voorbehoud van maatregelen o» de zorg voor de godsdienstige behoeften des legers in geval van mobilisatie te verzekeren. De raad van state heeft uitspraak gedaan in hel aanhangig beroep va 26 geestelijke broeders en zusters, die door gemeenteraden omzet zijn uil hunne betrekking als openbare onderwijzers en onderwijzeressen. Zij be weerden dat zij enkel wegens wangedrag konden ontslagen worden. Ut raad heeft beslist, dat openbare onderwijzers, evenmin als andere ambient- ren buiten de regtelijke magt, aanspraak kunnen maken op onafzetbaarhei! De Gaiilois meldt, dat ten gevolge der conférences van pater Dindoi de kardinaal-aartsbisschop van Parijs aan al de pastoors in zijn dioceeseent circulaire heeft gezonden, waarbij zij last ontvangen, hem de namen dti predikers op te geven, die zij in hunne kerken willen laten optreden, zoo mede van de broederschap tot welke deze behoorenen zich te vergewisia van den tekst hunner lezingen en hem daarvan vooraf mededeeling te doti De ex-keizerin van Frankrijk heeft zich, uit Spanje terugkeerenJt over Parijs en Calais weder naar Engeland begeven. Te Parijs zijn eenige Spanjaarden aangekomen in nationaal costuiE zooals gedragen wordt bjj de stierengevechten. Zij komen om de feesltt ten behoeve der hulpbehoevenden in Murcia bij te wonen. Daar ten gevolg van de strenge koude ook in de hoofdstad de behoeften der armen zoo zes zijn toegenomen, kan het niet anders of dit moet invloed hebben op4 belangstelling in die feesten. Zondagnacht daalde de thermometer aan het observatorium te Parijt tot 2 graden Fahrenheit. Ilcze thermometer hangt boven den beganen gront De thermometer, die op den grond hangt, daalde nog 2y2 graad lager. I het midden van Parijs wezen de thermometers hoogere temperaturen, li Havre en over het geheel in het Noorden van Frankrijk was de temperaWt niet zoo laag als in Parijs. RlIITICISLAiV». Bij voortduring gaan cr stemmen op om de regering Ie bewegen In uitvoer van aardappelen te verbieden, otn een tegenwigt te geven tegenif inkomende regten van hel graan, die met den aanvang van het volgeiidt jaar in werking treden. Opper-Silezië heeft gebrek aan de noodzakelijk'11 levensbehoeften en toch wordt daar alles opgekocht, wat de halt mislukt aardappeloogst heelt opgeleverd, om naar Engeland vervoerd te worden. 4 levensmiddelen, die uit het buitenland moeten komen, zullen zwaar belï

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2