LKIB8CII 1AHT. 1ST». 291. ZATURDAG 13 DECEMBER STADS-BERICHTE IN BIISNEINL.UNDSCIIE berigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd De prijs der Courant is per vtertoaleel jaars f 3.franco p.p. f 3.5C mrt hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk ts verkrijgbaar voor Ï.W 'j /aarshuilen de erfieditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijr. verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.iv.lere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer J. Kimmel, geneneer te Leiden, gebleken is dal de navolgende goederen, als: een wng, een wiegckleed, twee bedjes (kinder), drie kussens, een matras, twee wollen dekens, twee katoenen dekens, vier lakens, drie sloopen, zes Fsote linnen doeken, twee luiers, zes zakdoeken, een omknoopdoekje, ecu jak, een hemd, een borstrok, eene muts loebehoorende aan Adrianus De Mas, wonende te Leiden, door roodvonk zijn besmet, en uit dien Doofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in be slag genomenonteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 {Staatsblad n". 134); Besluit en beveelt levens de bovenomschreven goederen onmiddeljjk in beslag te nemen, te ont- figeneu en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd Leidkh 12 December 1879 V. d. BRANüELER. LEIDEN, 12 December. Door den minister van binnenlandsche zaken is A. F. van der Kruyf, gepensioneerd adjudant-onderofficier van het Nederl. Indisch leger, benoemd lot opzigter bij het rijks ethnographisch museum alhier. 's Lands middelen over de elf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 90,148,963.35zijnde f 2,106,214.75 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. 11/12 der raming bedroeg ƒ90,666,181.10. Het weekblad de Hollander neemt in het nommer van heden het rapport op van de plaatselijke schoolcommissie, medegedeeld in de zitting ran den gemeenteraad van den 4d,° dezer (zie ons nommer van Vrgdag 5 Decen laat daarop volgen: «Naar aanleiding van dit rapport hebben wij aan de leerlinge, »die haar ouderdom heeft" en ons deze zaak mededeelde, het volgend schrijven geriet. M''jufvrouwZooals n bekend is, heeft de plaatselijke schoolcommissie een onderzoek ingesteld aangaande de mededeeling, die wij in ons blad beiibeu opgenomen, en heeft zjj een gesprek medegedeeld, dat een geheel ander licht over de zaak doet opgaan. De sterkste verbeelding kon uit dit gesprek niet maken wat er door u uit gemaakt is Daarom vragen wij tt mei allen ernst: wat meent gij nu waarheid te zijn? Plaats u, alvorens deze vraag te beantwoorden, als voor den Regter van hemel en aarde, voor tVien zelfs de kiem der gedachte niet bedekt is. Overhaast n met uw ant woord niet, en moet gij bekennen gedwaald te hebben, houd dan die be kentenis niet terug, 't Is waar, men zal ons blad, ja onze geheele partij door liet slijk sleuren, om de daad van ééne persoon, die dit berigt plaatste. Haar w(j zullen er niet tegen opzien, ons woord in te trekken en liever verdragen wij dit alles, dan dat gjj later wroeging zoudt hebben over eene taak, die geheel uw volgend leven zou vergallen, en u zelfs het sterven moegelijk zon kunnen maken. Wat wij o bidden, overweeg deze zaak met allen ernst en zend ons uw antwoord, opdat wij daarvan voor het eerst volgend nommer gebruik kunnen maken. Uit het daarop door ons ontvangen antwoord, dat aan ons bureau voor belanghebbenden ter inzage ligt, blijkt: a. dat de plaatselijke schoolcom missie ook een onderzoek heeft ingesteld bij bedoelde leerlingeb. dat zij ook voor die commissie het feit heeft staande gehouden en zich bereid heeft verklaard dit onder eede te willen bevestigen. 0( we hier nu met zulk verkeerd hooren te doen hebben, durven we, na beide partijen gehoord te hebben, niet beslissen; eene ongehoorde ver beeldingskracht of eene verregaande onnoozelheid moet er toch wel voor noodig zijn, om van het gevoerde gesprek te maken, wat er van gemaakt is. Wij hebben het mogelijke gedaan om tot eene meening te komen; voor verdere inlichtingen zijn wij niet in staat". De maatschappij tot Nut van 't Algemeen beslootin hare jongst ge bonden algemeene vergadering, het initiatief te nemen van een volks peti tionnement aan de tweede kamer der stalen-generaal, ten einde te verkrijaen Hat van overheidswege maatregelen worden genomen legen het misbruik van sterken drank. Om daaraan zooveel mogelijk het karakter te geven eeaer daad van het geheele Nederlandsche volk in zijne verschillende scha keringen, besloot de maatschappij, en droeg aan hel hoofdbestuur op, niet alleen hare departementen tot ijverige medewerking aan te sporen, maar ook een beroep te doen op de goede gezindheid der bewoners van al die gemeenten, «aar geene afdeeling der maatschappij gevestigd is. Gevolg gevende aan laatstgemelde opdragt, noodigt het hoofdbestuur alle meerderjarige ingezetenen van het koninkrijk der Nederlandenzonderonder scheid van kunne, staatkundige of godsdienstige geloofsbelijdenis, met den mcesten aandrang uit, zich bij dal volks-petitionnement aan te sluiten en van hunne ol hare instemming met het door de maatschappij beoogde doel te doen blijkendoor hunne ol hare handteekening te plaatsen onder een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, dal in de maand January e. k. overal in den lande ter teekening zal worden nedergelegd. Van de juiste aanwijzing, waar die gelegenheid tot onderteekening bestaat, zal een der departementen in de naaste omgeving ongetwijfeld niet verzuimen, alle Belangstellenden tijdig Ie onderrigten. De inhoud van dit adres, ontworpen naar aanleiding van de koiiinkiyke toezegging in de troonrede, op 15 September II.dat nog in den loop van dit zittingjaar wettelijke maatregelen tegen het drankgebruik zullen worden voorgesteld, brvat het eerbiedig en dringend verzoek aan de volksvertegen woordiging, om in die rigting harerzyds met de regering mede te werken. liet prov. kerkbestuur van Noordholland heeft, op hun verzoek, met 1 January e. k. eervol emeritaat verleend aan de predikanten B. ter Haar Ro'meny te Haarlem, wegens ongesteldheid, en J. L. Adriani te Lutjebroek, wegens meer dan 40-jarige evangeliedienst. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 11 Nov. van Port-Said vertrokken. De ff'yberton vertrok op 10 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Tot rentmeester van het domein Soesldgk is benoemd de heer J. L. Inckel, thans rentmeester van Ewijckshoeve. Wy hebben, meldt de N.R.C., onlangs gemeld dat Hermann Dag- genhausen, een der daders van de inbraak met diefstal, hier ter stede in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer van Loon ge pleegd. te Duisburg wegens dat leit tot vgfjaar tuchthuisstraf was veroor deeld. Naar ons thans wordt medegedeeldis hy gisteren ochtend aldaar uit de gevangenis ontviugt. in gezelschap van een anderen gevangene, die in het gebouw nogal goed te huis scheen te zijn. Bij onderzoek is ge blekendat, toen de gevangenen 's morgens ten 7 ure uit de cellen waren gelaten, Daggenhausen met zijn kameraad in een kelder is geslopen, waar zij den ijzeren stang in bet keldergat hebben verbroken en door die ope ning naar buiten zijn gekropen. Langs dien weg zijn zij over de binnen plaats van een belendend huis naar de straat ontsnapt. Volgens hun signa lement. hetwelk terstond overal is bekend gemaakt, moeten zij in hunne gevangeniskleeding zijn onlvlugt. Men zal zich herinneren, dat Daggen hausen indertijd na zijn eerste arrestatie insgelijks ui! de gevangenis had weten te komen en toen door eenigc ingezetenen is ternggebragt. Tc Groningen en te Utrecht zijn de examens aangevangen ter ver krijging van de acte van apothekers bediende. Te Groningen zijn geslaagd de bh. H I). Uittcrdtjk, leerling-apotheker te 's Gravenhageen T. Kok, leerling-apotheker uit Enkhthzen, en te Utrecht zijn geslaagd dehh.Hentzel en Wolf. Te Breda is gisteren nacht een lievige brand uitgebarsten in een huis, gelegen op den hoek van den Haagdijk en de Nieuwe Huizen. Hoewel het gevaar voor de belendende perceelen aanvankelijk groot was, mogl het toch gelukken den brand tot het huis zelf te beperken; dit is echter geheel uitgebrand. Onder St. Michicls-Gestel is een heer, nog slechts kort in die gemeente gevestigd, doodgevroren gevonden. Hij schgnt in de sneeuw verdwaald Ie zyn geraakt. Onder de gemeente Schijndel is gisteren eene groote boerderij afge brand, met huisraad, oogst, gereedschappen, 1 paard en 4 stuks hoornvee; er werd bijna niets gered. -- Een herbergier te Maastricht, die een bierpomp bezit en daaruit eer gisteren ochtend aan een landbouwer nit Canne een glas bier lapte, heeft zich te verwijten, dat die landbouwer aan loodvergifliging is overleden. Het hier, dat des nachts in de huizen had gestaan, had een aanmerkeiyke hoeveelheid lood opgenomen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1