LEIDSCDE COURANT. V. £01. WOENSDAG 10 DECEMBER. ST ADS-KER1CUTEN J A G T 1*70. l>t Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgetonderd De prijs der Courant is per merendeel jaars ƒ.1.franco p. p. f A.oC met hei Verslag der Handelingen ian den Gemeenteraad 3.30, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.b?' jaars, buiten de expedttiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant sijn. verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. He prjjs der Advertentidn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de bepalingen der Algemeene Politieveror dening, vastgesteld den 6"1 November 18/9. betrekkelijk de verhuizing Binnen de gemeente, luiden als volgt: Art. 2. leder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, kinnen 14 dagen na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van tiet, burgerlijken Stand. Hij ontvangt door tiisschenkomst van den Heer der Gebuurte, in wiens gebuurte hij is komen wonenvan die aangilte een bewijs. Art. 3. Overtreding der bepaling van bet eerste lid van het voorgjatid arukel wordt gestraft met eene boete van één gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. t> BRANDELER, Burgemeester. Liiden, 9 December 1879. E KIST, Secretaris. >1 lini lie Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2',,n December IfiJO, n°. 81; Gelet op art. 11 der wet van den 13'1'» Junij 1857 (Staatsblad n». 87); llrenet Ier kennis van de belanghebbenden dal bij bovengenoemd besluit van Gedeputeerde Stalen de jagl op kient wild in deze Provincie wordt ge- loleu op If oensdng den 31,l'° December aanstaande met zonsondergang Kt uitzondering van liet in art. 15 sub lelt. g dier wei bedoeld jaglbedrpf. tan het vangen van houtsnippen met laat-war- ol valflouwen, hetwelk lijft toegelaten tot en met den 27s,'° Maart 18S0. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan plakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, aismede in het Provinciaal lltiil en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd Gravenhage, 4 December 1879. F O C K. iS IlNNËNLnRS<i1i: K LEIDEN, 9 December, ilet het stoomschip van de maatschappij «Nederland", hetwelk den lO'1"1 dezer uit Amsterdam vertrekt, zal reatstreeks uit Amsterdam eene irie>eiimaal verzonden worden naar Atjeli. Voorts zal op Dingsdag 30 De- tember e. k., met den trein van 7.15 's morgens nil Amsterdam naar Ein- nerik. in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, lede eene verzending naar Atjeh geschieden. lieden morgen omstreeks 11 uur is een paard met slede, inehehoorende in den kleerbleeker Dieben, even over de llaaabrug woonachtig, op de reestraat op hol geraakt. Dienen, die in de slede stond, liet zich daaruit illen, waarbij hij aan zijn linkerwang een kleine wonde heelt bekomen; ül paard is, nadat de slede gedeeltelijk onderweg was verbrijzeld, op den tiderd'orpschen weg door drie mannen lot staan gebragt, zonder verdere tip Juk ken te hebben veroorzaakt. Trn half twaalf ure is een geladen kolenwagenbespannen met twee aardenbestuurd door den koetsier J. W. van den lieer Tibboel. van de Bree- Iraat de Koreiibrugsteeg willende inrijden, tegen liet hoekhuis geslingerd 'aardoor het lctnoen brak en de paarden doorgingen langs de Visch- larktde Maarsmansteeg tot aan de Breestraat. waar zij door een ge trsoncn zijn gevat. Ook hierbij hadden geeii ongelukken plaats. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dal het goedkeurings- >erkgedurende het jaar 1880 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk tr maten en gewigten: de letter P in den gewonen drukvorm, schuin Bteleld; bij den ijk van weegwerkluigcn voor gewoon gebruik en van gas- leiers: de Koninklijke kroon; bij den ijk van weegwcrkliiigen voov fijnere regingeneene vijfstralige ster. Hel merk van bet kantoor waar de eerste tempciing heeft plaats gevonden bestaat voor Leiden uit he; cijter 7. j Bij kon. besluit zijn nieuwe bepalingen vastgesteld met betrekking lot Je vergoedingen voor reisgeld uit te betalen aan onderofficieren en minde- oi (n. In vervanging van liet tot dusver genoten wordende n is- ol'daggeld. '°rrfi aan onderofficieren en soldaten van de corpsen van het leger en van 1 «apen der maréchaussee eene verhooging van soldij, onder de benaming in daggeld, ad 60 cent per hoofd, toegekend. Aan recrutcn, die zichin fwaclniug van de goedkeuring van het aangegaan accoord, vrjjwillïg voor de dienst verbinden, wordt 80 cent per dag uitbetaald, terwijl in den regel aan de manschappen der nationale militie een daggeld van 50 cent wordt uilgekeerd. Naar het HU. verneemt heeft de minister van koloniën aan den gou verneur-generaal van Ned. Indië, mr. J. VV. van Lansberge, die in het begin van het volgende jaar 5 jaar dat liooge ambt heeft bekleed, mededeeling gedaan, dat het de wensch van Z. M. den koning is, dat het bestnar van Indië niet in andere banden overga. De raad van commissarissen der naaiulooze vennootschap de Maatschappij: «Een nationaal belang" heeft de statuten dezer maatschappij verspreid, roet hel doel om leden ie winnen. Het doel dezer maatschappij is: 1°. de aan vraag om concessie tot beplanting van bermen langs spoorwegen, openbare rijwegen en vaarten en van andere gronden, die daarvoor geschikt zjjn; 2". de exploitatie dier concessie; 3°. de opwekking en aanmoediging van gemeentebesturen, z.oowel door schrift en woord, als door voordceltge aan biedingen. tot aanleg van plantsoenen, parken en dreven; 4°. de aanicg van plantsoenen parken en dreven tegen billijke vergoeding. Ilei stoomschip Prinses Marie is op 6 Dec. van Batavia vertrokken en <Je Torrington is op 6 Dec. aldaar aangekomen De Hampton, van Botterdam naar Batavia, is op 7 Dec. van l'ort-Said verlrokken; de Prinses d-nalia, op weg naar Amsterdam, vertrok op 8 Dec. van Napels. Volgens de verschillende rivierberiglen heeft hel ijs zich op vele plaat sen vastgezet. Te Delft had gisteren een werkmanbezig om de sneeuw van bet dak te ruimen van den construciiewinkelhet ongeluk door een glazen raam le vallen. Hij was onmiddellijk dood. Bij de arrondissements rëgtbank te Amsterdam werden dezer dagen de pleidootjen beëindigd in eene uit een industrieel en mercantiel oogpunt be langrijke regtsvordcring, ingesteld door The Singer Manufacturing Company (e New-York legen den lieêr A. Lewenstein, depóthouder en koopman in naaimachines alhier. De vordering strekt in hoofdzaak tot schadevergoe ding, nader op te maken bij staat, ter zake van beweerd en onregtmatig gebruik, Gat de gedaagde zon aemaskt hebben van liet fabrieksmerk (trade mark), ingevolge de wet van 22 Germinal an XI, ook bier te lande gede poneerd, en van den naam en de handelsfirma der eischende maatschappij, vooral door het annonceren in de dagbladen en te koop aanbieden van naaimachines onder den naam van «verbeterde Singer-machines'waarbij de naam «Singer" slechts gebezigd wordt om het publiek in den waan te brengen, dal de machines afkomstig waren uit of vervaardigd in de fabrie ken der Singer Manufacturing Company. De gedaagde bestreed die vordering in hoofdzaak met de bewering, dat het gebruik der merken en clichés der maatschappij hem tijdens het bestaan van vroegere relatiën was vergund, dat er geen onregtmatige daad in zon gelegen zijn met het oog op het niet geleverd bewijs van het alsnog wettig bestaan der wet van Germinal, naast de actuële wetgeving van den lande, en dat hel annonceren en te koop aanbieden van veel verbeterde «Singer- machines", al waren die machines van Diiitsch fabrikaat, geen onregtmatige daad zou daarsteilen en geen ongeoorloofd gebruik zou opleveren van den naam der eischende maatschappijdaar uiet den naam «Singer" hier slechts zou worden aangeduid een bepaald systeem van constructie en dus geen inbreuk op het eigcndomsregl had plaats gehad noch schade was bewezen. In den breede werden door de advocaten der partijen die beweringen toe gelicht of bestreden en vooral bewoog zicli de strijd over de vraag, wat onder de benaming «Singer machine" moei worden verslaan en of daarbjj al dan niet aan bepaalde technische zamensielling kon worden gedacht. Voor de eischende maatschappij trad op mr. Ph. A. Haas Az.. die op den voorgrond stelde, dal dit proces voor zijne cliënte, die hare industrie over schier alle lauden der wereld bad uitgebreid en overal bare filialen had ge vestigd, enkel een bcsiusel gold, waarbij zij uit een indusiriëel en commer- ciëel oogpunt groot belang had. Voor den gedaagde werd gepleit door mr. J. Kappeyne van de Coppello. De regtbank bepaalde de uitspraak op 19 December e. k. Te Nieuwe Diep is een marinier door het ijs gezakt en verdronken. Te Oudkarspel had eergisteren avond een stoute aanranding plaats. Terwjjl de vrouw van T., wier man even bij zijn zwager was geloopen, alleen te linis was. kwam een onbekend ma t bij haar in huis. Op de vraag, of haar man te huis was, gaf zij natuurlijk ten antwoord: «neen. moet ge

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1