CONCERT, per telegraaf, TEN VOORDEELE DER ALGOIEENE ARMEN VAN LEIDEN ledig- Alle spoortreinen kwamen te laat en vertrokken dus ook weder te laai. De prefectuur van de Seine heeft zoo veel personen aangesteld als zij verkrijgen kon om de sneeuw weg te ruimen en in karren naar de Seine te voeren. Op de noordkust van Afrika, in Algerie, is het slechts 8 graden Fah renheit minder koud dan hier te lande. Ook in Spanje is de koude vinnig. DUIT9CH1. AND. In de kamer van afgevaardigden heelt de lieer VVindthorst, de aan voerder van het cenlrum, zich volgender wijze uitgelaten: Vroeger siond liet cenirtim tegenover e-'ii vijandig ministerie; van het tegenwoordige ministerie verwacht het een welwillender behandeling. Het moet echter aan dat ministerie tijd laten om zijne gedragslijn vast te stellen. De leden van het cenlrum zouden het wel betreuren als dit lang moest duren, maar voeden toch hoop, dat het ministerie op hunne bezwaren acht zal geven. Die bezwaren zullen zij weder als vroeger bij elke aanleiding doen hooren, in de verwachting van ze in een niet ver verwijderd tijdstip lot hun regt te zien komen, liet centrum zal niet afwijken van zijne beginselen en rekent ook verder op de ondersteuning der conservatieven. De Germania deelt mede, dat de onderhandelingen tusschen de Pruis- sisrhe regering en de Curie niet zijn afgebroken. Onmiddellijk laat het blad hierop de verzekering volgen, dat liet ten opzigte van hel te verkrijgen resultaat geen gunstiger verwachtingen koestert dan vroeger. Dij voortduring worden treurige berigten uit Opper-Silezië ontvangen. De hongersnood neemt toe, vooral in de nabijheid van Datibor, en de strenge winter draagt tot bet lijden der arme klasse zeer veel bij. Men vreest zeer voor eene herhaling van den versclirikkelijken hongersnood, welke in den winter van 1847/48 Silezië bezocht. Hulp wordt onmiddellijk vereischt, want breekt de typhus ernstig uit, dan is de ramp niet te overzien De geheele Berlijnsche pers doet een beroep op de ingezetenen, om hulp te bie den vóór het te laat is. Dij de plotseling opgekomen koude en sterke vorst verkeerde, vóór eenige dagen, een menigte visscherslieden op het Kttrisclie Had in groot levensgevaar. Uit twee dorpen b v. werden nog 33 visschersbooten ver mist. Sommige visschers hebben met levensgevaar over het zwakke ijs zich naar den wal begeven, maar vonden daar open water en moesten terugkeeren naar hunne schuiten, die inmiddels een eind ver waren wegge dreven. Deze lieden werden met een ligle boot, die over en door het ijs ging, in vjjf toglen nog gered. Een vissclicr was doodgevroren. Te Hamburg is de firma Godefroy en C°., die een uitgeslrekten handel op de eilanden in de Stille Zuidzee dreef, gefailleerd. De inboedel der landgravin van Hesseu-Pliilipslhal is geregtelijk in be slag genomen, om ten behoeve der scbuldeischers te worden verkocht. De landgravin, eene dochter van Eugenius van Wurtemberg, is 61 jaar oud en sinds 1868 weduwe. Zij leefde in stille afzondering op haar landgoed bij Kassei en was zoo weldadig dat zij eindelijk haar geheele vermogen had weggegeven en schulden had gemaakt, om de beoefening van liefdadigheid op denzclfden voet te kunnen voortzetten, lloe zij ook door hare zonen, zoowel als dóór de overige familie werd gewaarschuwd, het baatte niets; zoodat men dan ook reeds lang had te gemoel gezien wat nu ten laatste is gebeurd. Een werkman, die wegens sociaal democratische opruijingen uit Ber lijn gebannen was, had het gewaagd daar heimelijk terug te keereuen hield verblijf in de woning zijner vrouw. Een korte poos ging alles goed, maar op zekeren dag kregen de echtelingen twist, en de man maakte zich daarbij zoo boos, en raasde zoo geweldig, dit de buren zrpie aanwezigheid bemerkten en de politie er kennis van gaven. Ondanks zijn lieftigen tegen stand, waarbij h(j een geregtsdienaar ernstig verwondde, werd hij in ver zekerde bewaring gebragt. De Weener iV. Freie Prcsse, sprekende van den afschuwdien de aan slag op het leven van den keizer van Rusland overal heeft verwekt, zegt; Door eene constitutie word.'ii de bewoners van een slaat eerst tot volk verheven; de absolute monarch heerscht over eene kudde vee. De Russen willen ontkomen aan liet vernederend bewustzijn, de regteu van den menscli Ie moeten ontberen. Er is voor hen geen middel, hunne wenscheu lot het oor van den Czaar te laten komen; nu kiezen zij hel schrikkelijksle: den moord. Dat is barbaarschmaar tot barbaren heeft men hen opgevoed en gedrild. Men kan van hen niet verlangendat zij in de dagbladenin volksvergaderingen en vereenigingen op de tribune hervormingen zullen vra gen. De dagbladpers is in Rusland gemuilband bij de behandeling van bin- nenlandsche aangelegenheden; vergaderingen en vereenigingen van politieke strekking zijn verboden en behalve de kansel is er geene tribune voor spre kers. Men heeft de liberalen zoo lang naar Siberië gezonden tot zij uitge storven zijn en de nihilisten limine plaats innamen. De behandeling van staatkundige aangelegenheden heeft men onderdrukt, nu heeft men de zamen- zwering; in de plaats van adressen, welker onderleekening bestraft werd, ontmoet het hoofd van den staat nu den moordaanslag. In de vorige week heeft men te Genève een aardschok gevoeld en is te Vevey weder een gedeelte der kade in het meer van Genève verzonken. U tt 8 T-I K»IE. BATAVIA. 1 November. Betreffende Atjeh verneemt men, dat het plan is, daar vijf garnizoenen op te rigtcii. van 1000 man elk. behalve kleine posten. Men rekent, naar "eiegil wordt, teil gevolge der door de uitbreiding van ons gezag mogelijk jevvorden hervormingen 2% millioen 'sjaars te zullen besparen. Volgens den davn-Uode is mr. van Lansbergc uit Nederland aangezocht om nog eeuigen tijd bet bestuur over deze gewesten in handen te houden. llit Samarang meldt men aau de Locomotieflil zake de belastingen trnemen wij dal spoedig met de uitvaardiging der dwangschriften, die op et oogeublik io druk zijn. een begin zal gemaakt worden. Eenige inge- eti'neiidie bij request verzocht hadden de verschuldigde belasting over t geheele jaar in eens in de maand December a. s. Ie mogen voldoen, ontvingen eene afwijzende beschikking, als zijnde hun verzoek in strijd met de wettelijke bepalingen. Wij mogten dezer dagen de lijst der achter stallige belastingschuldigen inzien en bemerkteu dat minstens 200 personen, zoowel Europeanen als Chinezen, daarop voorkwamen die de personele be lasting over de laatste twee termijnen nog niet aangezuiverd hadden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur 2e kl. bij de afd. stoomwezen bij het depart, der burg. openb. werken It J. Buysman; aan den onderw. 1* kl. A. F. llillebrand; aan den notaris te Samarang B. V. Iloitthnysen; aan den 1"> commies bij het depart, der burg. openb. werken A. R Jonkers Benoemd: tol pred. bij de evang. gemeente te Batavia F. J. J. Prins, laatstelijk pred. te Samarang; totopzig- ter 3" kl. bij den waterstaat, F. 11. Veenslra; bij het binnenl. bestuur builen Java en Madura, lot tijdelijk controleur 2' kl.de controleur 2' kl. J. P. Swaab; bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 2' kl., de adspir.-coniroleiir J. H. Andeweg; tot adspir-controleur. K. W. G. Wat- sou, thans burg ambtenaar; tot onderw. 1* kl. aan de openb. lagere school te Magelaog, B Stouljesdijk; lot hoofdonderw. aan de te openen school voor zonen van int hoofden en van andere aanzienlijke inlanders, de be noemde onderw. le kl. B Stouljesdijk; aan de openb. lagere school te Ma- gelang. de hoofdonderw. aan de Depoksche school G. D. W. Te Niet; aan de Depoksche school, de liulponderw. J. II. A. Hummelgens; lot l'B com mies op liet bureau van den chef over de burg. gen. dienst, de 2' commies 11. W. Wegener. Goedgekeurd: dat door den landraad le Bandong is be noemd: tot huiiengew. subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die regthank. F. P. Seelig, klerk op het resid-bureau aldaar. Geparlement van oorlog. Verleend: een tweejarig naar Europa, aan den officier van gezondh. 2' kl. N. L. Holwerda. Ontslagen: eervol, de 1' lull, der cavalerie J. Bakkers; de officier van gezondh. 2c kl. J. D. Matihièu; de le luit. der inf. J. II. van Ouwerkerk. SOPHIA. 6 December. Bij besluit van den vorst is de nationale vergadering ontbonden, omdat de liberalen niet geslaagd zijn in de zamenslelling van een nieuw ministerie. MADRID. 7 December. Canovas zal de geheele meerderheid bijeenbrengen voor het ontwerp vail Martinez Campos tot afschaffing der slavernjj. PARIJS, 8 December. Wegens hel slechte wrder en de opeenbooping van sneeuw is liet feest in den Hippodrome ten voordeele der noodlijdenden door de overslrooming in Murcia uitgesteld lot Donderdag 18 December. Ook is de uitgave van liet blad Paris-Murcie tol dien dag geschorst. GENEVE, 5 December. Verleden Woensdag heeft bier een sneeuwstorm gewoed, welke zonder ophouden twintig uren duurde. De spoorweggemeen schap werd daardoor aanmerkelijk belemmerd, en het verkeer in de straten en op de straatwegen was volkomen onmogelijk geworden. De sneeöw'werd gevolgd door regen, afgewisseld door hagelbuijcn. In het gebergte zijn on gelukken voorgekomen en uien vreest nog meer rampen te zullen vernemen. In den afgeloopcn nacht werd hier een ligte schok van aardbeving gevoeld. MADRID. 8 December. Het geheele kabinet heeft ontslag genomen. Aan leiding daartoe was de quaeslie van Cuba. fiutrgcrlijkc Stattö. ONDERTROUWD: F. Stel, jm. 21 j. en C. J. Sauslra. jd. 18 j.H. du Pon, wed'. 48 j. en M. E Ebbers, w ede. 36 j. A. J. van der Hoeven, jm. 20 j. en N. JVIark, jd. 23 j. G. de Vries, jm. 24 j en J. lloogendoorn. jd. 26 j. H. Schre pel. wed'. 42 j. en S. Ileymans, jd. 37 j. W. F. van der Blom, jm. 18 j. en S. Smit Hessingjd. 25 j. AOVEKTENT1KN. Bevallen van een Zoon M. W. DE GRAAFF ZANDBULT. Zuiderziciit, bij Leiden, 7 December 1879. Eenige kennisgeving. lieden ontsliep zacht en kalm in haren Heiland onze geliefde dochler CORNELIA MARIA, in den ouderdom van ruim 22 jaar. J. W. FIL1PPO Leiden, 8 December 1879. A. M. FILIPPO. van Hoorn. Onze lieveling, ons den 28-'"1 Augustus geboren, werd ons heden door den dood ontnomen. N. v. ROSSEN J'. Leiden, 8 December 1879. J. v. ROSSEN, Fontein. Voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Zoon JAKOBUS GEBABDUS ondervonden, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. W. F. JONGBLOED. A. JONGBLOED, Richter. SEMPRE CRESCENDO. op DINSDAG O DECEHBEK a. s.des avonds ten 7% ure, IN DE STADS-GONGERTZAAL, Orchestdirecteur: de Heer A. J. WETREN'S, E. L. van S. Cr. I-iENfAERTZ, Zang, uil 's llage. I de Jongeheer 1H. VAN BEK SANDT, Piano, uit otterdam. Toegangkaarten zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar P. SOMERW1L. ad 1.49, alwaar ook plaatsen te bespreken zijn op den dag der uitvoe ring, legen betaling van 10 Cents, van 10—2 ure.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3