Toen Donderdagavond ongeveer twaalf uren een goederentrein van 36 wagens een wagen aan liet station te Nunspeet moest afzetten op een zoogenaamd dood spoor, liet de machinist den trein te ver achteruiiloopen, zoodat de wagen over een hoop zand ter lengte van circa 11 mete- tegen het station tcregl kwam en daar een groot gat in den muur van de wacht kamer 3(le kl. maakte. Gelukkig hevond zich wegens het vergevorderd Uur niemand in de wachtkamer, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Te Arnhem werd Vrijdag avond een meisje van ongeveer zes jaren door een hezoeker van een tapperijlje aldaar, op verzoek van de tapster, levens stiefmoeder, bjj de hand medcgesleurd en bijna naakt, op bloote voetjes, in de koude en de sneeuw op straat gezet. Gelukkig waren juist twee agenten van policie in de nabijheid, die, afgaande op het geschreeuw der kleine, déze menschonteereiide mishandeling wisten te beletten. Voor eenige dagen werd aan het sterfhuis van den heer de Vries te Hurling* n eenige inboedel publiek verkocht. Een arme Israëliet werd voor lenige guldens eigenaar van een oud en onaanzienlijk lalafeltje, dat hij naiuuil„k weder zoo gaauw mogelijk aan den man trachtte te brengen. Een Vollendammer visscher scheen er zin in te hebbenen de koopman was ijverig in de weer hem de voordeden en geriefelijkheden van het oude meubeltje te toonen door de laadjes open te trekken. Toevallig drukte hij daarbij op een klein knopje, dat een veer bleek te zijn, waardoor een ge heim kastje zigthaar werd, waarin een paar zeer antieke, prachtige delk- uiisseu met zilveren hellen vol wapenen en inscription en fluweelen scheeden henevens een hoop effecten, ter waarde van vele honderden guldens, lagen. Van den verkoop kwam nu natuurlijk niets, en een lielhebber kocht dadelijk de twee dolkmessen voor een goeden prijs. Zij schijnen afkomstig te zijn van den Erieschen admiraal Tjerk Hidde de Vries, van wien de familie de Vries afstamt. Men schijnt van het bestaan van dat geheime kastje geen vermoeden Ie hebben gehad, en de familie heeft, zoo wij vernemen, reeds inrer dan hel dubbele der koopsom geboden, om de dolkmessen, die een historische waarde schijnen Ie bezitten, weder in haar bezit Ie krijgen. De lieer II. baron van Lijnden, Ie Beelsierzwaag, heeft aan meer dan 50 boeren 25 pet. der huurpenningen kwijtgescholden. Door den heer W. A. Scholten te Groningen is ƒ1000 gegeven aan de -commissie, die zich vóór eenige dagen aldaar heeft gevormd om in de nijpende armoede Ie hulp te komen door geldelijken onderstand en door v erkverschaffing. De minister van koloniën heeft gemeend, na aandachtige overweging v ui het door zijn ambtsvoorganger gedaan voorstel tot aanvulling van het wettelijk tarief van uitvoeregten in N.-I. en van den inhoud van het voor- loopig verslag der kamer, de verdediging van het wets-onlwerp te moeten aanvaarden. Voor pen groot deel in staat de gevraagde inlichtingen te ver strekken en van de juistheid de geopperde bedenkingen niet overtuigd, zou hij zich bij den tergeiivvoordigen financiëien toestand en de steeds klim mende behoeften niet verantwoord achten, indien hij een door de Indische regering gedaan voorstel tot versterkingen der inkomsten aan de beslissing iler wetgevende magt niet onderwierp. De minister verdedigt daarom in zijn memorie van antwoord uitvoerig het ontwerp Hij ook verzekert dat deze nieuwe uitvoerreglen een opbrengst van ƒ300,000 a ƒ350,000 'sjaars beloven. "sGRAVENHAGE, 8 December. Het heeft Z. M. den koning behaagd te benoemen tot ridder 4® kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, den ritmeester J. II. D. graat van Lim burg Stirum, van het 3e reg. huzaren, voormalig ordonnance-officier van Z. M. Door Z. M. is aan de hh. G. Allevi, te Offida (Italië); dr. D. Bierens (ie Haan, te Leiden, en A. II. G. Blokzcyl, te Ede, als blijk van waarde ring hunner belangstelling in wetenschappelijke rijksverzamelingen door schenkingen betoond, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. be sluit van 5 Mei 1877. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij kou besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lofleljjk getuigschrift, toegekend aan den 13-jarigen J. Meynders, te Amsterdam, en aan F. A. Brinckmann, agent van politie te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van mensclienlevens. Aan den heer 11. C. Staring, referendaris bij het dep. van koloniën, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst, onder dank betuiging voor de door hem bewezene diensten; r.ok is aan den hoofdcom mies hij hel dep. van koloniën J. W. F. van Hoorn, en aan den commies M. Tamson, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Voorts zijn bij hel dep. van koloniën bevorderd: tot referendaris, de hoofd commies jh'. 1. D. Six; tot commies, de adjunct-commiesen R. P. van den Bosch en W. A. F. N. C. M. llartmann, en tot adjunct-commies, de eerste 1 klerk P. IIess. Bij het agentschap van het ministerie van financiën të Amsterdam, zrjn 1 benoemd tot adjunct-commies D. van Leeuwen, te Amsterdam, en J. A. Poortermans, laatstgenoemde thans 1' klerk bij dat agentschap. Aan de hh. jhr. G. van Suchtelen van de Haerc, P. J. van Heeswijk en J. A. Helderman is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, respecti- velijk als burgemeester van lleusdrn. Vught en den Ham. De minister van oorlog heelt goedgevonden: op non-activiteit te stel- Icn: den majoor li van Wickevoort Grommelin. van hel 2® reg. huzaren, en (Lu 1" luit. A. A. Beekman, van het corps ingenieurs, mineurs en sap- p. urs, eerstgenoemde in afwachting van nadere beschikking, laatstgemelde voor den tijd van cén jaar en zonder bezwaar der schatkist; in active dienst te hc plaatsen: bij het 2® reg. infanterie, den 1®D luit. A. J. F. van Corkum. co bij het reg. huzaren, den 1'" luit. \V. J. J. Brantsma; te deta- clieien bij de 2e afd. der krijgsschool: de 1® luitl. 11. P. Staal, G. P. van der Garden, K G. van der Mandele en B W. Mensing, allen van het 4® ree. infanterie; den 1»" luit.-adjudant W. G. L. F. F. van Hoogenhttyze, I li! van het 1® reg. veld-artillerie, en den 1®» luit. M. Onnen, van het batailj mineurs en sappcurs. Ofschoon Z. K. H. prins Frederik een slapeloozen nacht Reeft door. bragt, was lid. heden redelijk wel. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. i gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene raadslagingen over hoofdstuk binnenlandsche zaken voortgezet. De ondt wijs-quaeslie hleef het hoofdpunt van den strijd. Terwijl de hh. van singa, Borgesius, de Beaufort en Lenting het openbaar onderwijs kracht verdedigden, vooral tegen de rede van den heer Lohuian. hebben deh Lohman, Brouwers, Mackay en van Nispen scherp de houding des miti ters afgekeurd die bleek niet op de hoogte van den onderwijsstrijd ie» zij kwamen ook op tegen de rigting der openbare scholen en der onder»! zers. Morgen voortzetting. De heeren Mocns, Wijbengade Vos van Steenwijkvan Eek Humalda van Eysinga hebben voorgesteld als wijziging van hoofdstuk achter art. 131 te laten volgen een nieuw artikel: "31a kosten van voering der wet van 17 Augustus 1878 Stbl. n°. 127) (lager onderst, memorie" De hooge raad deedj'heden uitspraak op de voorziening in cassai» door G. K. ingesteld tegen een arrest van liet geregtshof te Arnhn waarbij hjj wegens brandstichting tot zes jaar tuchthuisstraf veroordui was. In strijd met de conclusie van het openb. ministerie heeft de h«« raad hel veroordeclend arrest vernietigd op grond dat het hof onderi door getuigen bewezen aanwijzingen had gerangschikt het feit, dat brand niet door een ongeluk of door onvoorzigtigheid kon zijn ontsla» Hierin zag de hooge raad geen feit en alzoo niet iets dat door de verkt ringen van getuigen kon worden bewezen. De zaak is thans vers® naar het geregthof te Amsterdam. Het beroep van W. A J. S.die wegens valschheid in geschriften misbruik van vertrouwen door het hof te Amsterdam lot 1 jaar een» opsluiting is veroordeeld, is door den hoogen raad verworpen. Men verneemt dat de firma L. J. Enihoven er lot haar leedwezen la heeft moeten besluiten, wegens gebrek aan werk, het grootste gedeelte ti haar personeel en werklieden voor eenigen lijd naar huis te zenden. Alltg de gieterij houdt nog een zestig man bezig. BUITKiNLUSDSCHK 'BtëllMlTKV BELGIË. Donderdag namiddag 11. ontving men aan het spoorstation te Brugs berigt. dat de trein, die uit lleyst moest aankomen, bij Lisseweghe in sneeuw was vastgeraakt. Terstond werd de werklieden-brigade er op tl gezonden. Daar die manschappen de sneeuw niet konden meester worda liet men tegen middernacht nog 400 man van het garnizoen volgen. Nadi deze tot den volgenden voormiddag hadden doorgewerkt, waren zij uitgeput dal een nieuwe brigade op weg moest, die echter eenige uren Jak terugkwamomdat het wegens de voortdurende ophooping van sneeuw oi doenlijk was den weg bruikbaar te maken. Ook op andere Belgisehe spoot wegen heeft de dienst moeten stilstaan. ENGELAND. LONDEN, 7 December. Den heer Gladstone is ook te Glasgow eene luisterrijke ontvangst beurt gevallen. Een stoel van 1500 studentenfakkels dragende, omstuwd het rijtuig op weg van het station naar het huis van sir James Watsot waar de familie haren intrek nam. Ook hel volk, dal in grooten getaledt straten vulde, liet hoera's en vivats hooren. Uit Kabul wordt gemeld dat de gouverneur van Maidan door reguliett troepen en bergbewoners is vermoord. De vijand trok zich naar het gt bergte terug. De gouverneurs van Kohistan en Logar-vallei hebben aan dreiging blootgestaan. In Nieuw-Calabar, aan de kust van Opper-Guinea, is lusschen de aai hangers van koning Amachi en die van den hoofdman Will Braid een sir ontslaan, waarin reeds 200 menschen gevallen zijn. De gewonden en gt vangenen werden onmiddellijk ter dood gebragt en door het zwarte gepeupt opgegeten. FRANKRIJK. De voorzitter van de kamer van afgevaardigden heeft zich Donderdag ten gevolge van sommige uitdrukkingen door den heer Paul de Cassagn* tegenover den minister van oorlog gebezigd, genoodzaakt gezien de kamet te verzoeken weder de censuur over dal lid uit te sprekenwaaraan de# dan ook gevolg gaf. De minister had gezegd dat hij niet werkeloos w gebleven tegenover de vrijpostigheid en onbeschaamdheid van sommige eieren, en daarop had de Cassagnac uitgeroepen, dat. zoo de minister dij woorden tot die officieren zeiven gezegd hadzij hem hunne epauletten ii het aangezigl zouden gesmeten hebben. De courant, die op 11 December verschijnen zal Ier gelegenheid «t de feesten ten behoeve van de slagtoffers van den watersnood in Mtircit. zal den naam dragen van Paris-Murcie, Zij zal in plaats van 16, zooali aanvankelijk bepaald was, 24 bladzijden bevatten, met tekst, autographs en teekeningen. Zooals gemeld is, zal de courant 1 fr. kosten, doch 9 zullen ook exemplaren op beter papier verkrijgbaar worden gesteld a 3 ll en verder prachtexemplaren, eerste afdrukken, a 20 fr. Graaf Xavier Branicki heeft aan de armen van Parijs een legaat ver maakt van een millioen fr. De groole massa sneeuw, die Donderdag te Parijs viel, heeft bijna allt verkeer doen ophouden. Van tramway's was geen sprake en enkele omni bussen reden stapvoets met vier of vijf paarden. De schouwburgen bleven vet vri te ooi tso get vol gei nei str kei sto sta iw ooi

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2