Door Z. M. zpjn benoemd: tol directeur der registratie en domeinen: voor de provincie Zuidholland, standplaats 's Gravenhage, M. A. J. Losgert, thans directeur der registratie en domeinen voor het hertogdom Limburg, en een gedeelte der provincie Noordbrabant; voor het hertogdom Limburg en een gedeelte der provincie Noordbrabanlstandplaats Maastricht, J. H. Winkelman, thans inspecteur der registratie en domeinen 1® kl. in de divisie van inspectie Maastricht; tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 1' kl., in de divisie van inspectie Maastricht, J. A. F. L. baron van Hceckeren, thans inspecteur der registratie en domeinen 2® kl. in de divisie van inspectie 's Hertogenboschvan de 2' kl., in de divisie van inspectie 's UertogenboschJ. de Graag, thans inspecteur der registratie en domeinen 3® kl. in de divisie van inspectie Gorinchem; van de 3® kl in de divisie van inspectie Gorinchem, G. Mulder, thans ontvanger der registratie en domeinen- te Schagentot ontvanger der registratie en domeinen: te Roer mond, m'. K. L. van Woelderen, thans te Helmond: te Siltard, A. Bou- man, thans te Colijnspiaat; te Lemmer, H. C. Rant, thans surnumerair. Tot ritmeester 2» kl. bij het 3® reg. huzaren is benoemd de 1® luit.- adjudant jhr. J. C. P. E. vau Meeuwen, van het 4® reg. huzaren. De luit. ter zee 1' kl. G. de Fremery is, wegens ongeschiktheid voor de dienst ten gevolge van ligchaamsgebrekenvoor den lijd van 5 jaren, op pensioen gesteld. De officier van gezondheid 1® kl. B. H. Thomson en de luit. ter zee 1® kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Alteustadt, uit O. I, teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzeres S. C. Cowan gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. Z. K. II. prins Frederik neemt voortdurend in beterschap toe. De nacht was rustig. Z. K. II. prins van Wied is heden middag weder in de residentie teruggekeerd. Bij de voortgezette beraadslaging over hel hoofdstuk binnenlandsche zaken, in de zitting der tweede kamer van heden, is de motie van den heer Keucheuius, om de invoering der schoolwet Ie verdagen tot na de her vorming van het kiesregl. ten sterkste bestreden door de libarale leden en den heer Lorver llooft, als revolutionair en inconstitutioneel. Zij werd ver dedigd door de bh. van Houten, van Nispen, Haffinans en de anti-revolutio naire leden. De motie werd ten slotte ve;worpen met 56 tegen 22 stem- mrn. Daan,a kwam in behandeling eene motie van den heer Heydenrijck, om de uitvoering van de schoolwet te verdagen lol na de regeling van de ünanciële vraagstukken. Deze werd verworpen met 46 tegen 27 stemmen. De beraadslasing over hooldsluk V werd daarop voortgezet en zal Maandag worden vervolgd. Tot rapporteurs over het strafwetboek zijn benoemd de hh. Godefroi, Patijtivan der Kaay, Lobman en van der Hoeven. liet geregtshof alhier heeft gisteren van een kindermoord kennis geno men waarvan de afschuwelijkheid, waarmede die is gepleegd, gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. E. d. P., oud 28 jaren, dienstmeid te Axel, stond leregt als de bedrijfster dezer gruweldaad. Zij bekende volledig, dat zij in hare dienst meermalen met den knecht omgang had gehad, dienten gevolge zwanger geworden, steeds haar toestand wist verborgen te houden, tot er aan ontkennen niet meer te denken viel. Hare meesteres zond haar toen huiswaarts, alwaar zij ook tegenover hare moeder en zusters het stil zwijgen bewaarde. Den 2®° September, toen zij geheel alleen tehuis was en niets hoegenaamd had in orde gebragt om het kind te ontvangen, beviel zij op den vloer in de woonkamer. Al dadelijk, toen zij gewaar werd dat het kind leefde, trachtte zij liet, door het diglkuijpen van de keel, het leven te benemen en toen zij dacht, dat zij haar euveldaad had volbragl en het kind in het privaat wilde wegwerpen, bespeurde zij dat het toch nog leefde. Na deze entdekking nam de ontaarde moeder haar wicht bjj de beentjes, sloe? het met hel achterhoofdje tegen den rand van den bril van het pri vaatzoodat uit mond. neus, oogen en ooren het bloed spatie en wierp het toen in den drek. Als ware er niets gebeurd, wachtte zij vervolgens de tehuiskomst van hare familie af. Eenige dagen later, toen de mare chaussee een onderzoek kwam instellen, gaf zij voor een miskraam te heb ben gehad, maar werd het lijkje van een kind van het vrouwelijk geslacht, dat goed voldragen was en geleefd had, uit het privaat te voorschijn ge bragt. Na deze ontdekking kwam besch. tot de bekentenis, die zjj ook lieden, zonder aandoening, voor hare regters volhield. Angst voor hare moeder aaf zij als reden op voor het vermoorden van haar kind, dat zij, gelijk zij zeide, had willen behouden. Advocaat-generaal m®. Gregory meende dat de koelbloedige wreedheid, van besch. met tuchthuisstraf moest worden geboet en eischic hare veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. - De verdediger, m'. Pleyte, geloofde dal van een zinnelijk mensch derge lijke daad niet was te verwachten, dat besch. in plaats van in eene ge vangenis in een krankzinnigengesticht tehuis behoorde en riep de clementie van het hof voor haar in. Besch. zelve verzocht eenzaam te worden opgeslo ten. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. I? I1TIN LA NI 1SCIIE BKIIIGTEN ESGELA lï D. LONDEN4 December, iii de Glasgower City-Hall heeft een der helden van den dag, mr. Da- viit, eene toespraak lot ongeveer 3000 leren gehouden. Hij sprak als zijne overtuiging uit, dat de tegenwnordize agitatie in den lande zich ook tot Engeland en Schotland zal uitstrekken en de dag niet meer verre is, waarop de Schollen de zg. goddelijke reglen van de hertogen van Suther land i>n Buccleuch op hun uitgestrekt grondbezit bestrijden en zich de vraag voorleggen zouden, of die reglen oorspronkelijk wel iets anders zijn ge. weest als eenvoudige confiscatie. Uit Dublin wordt gemelddat de kolonel-commandant der kazernen op het berigt dat een aanval op de kazernen beoogd werd. het geheel materieel, buskruid daaronder begrepen, onder geleide naar Dublin heeft overgebragt. In brieven van de Kaap wordt zeer geklaagd over het gedrag der Eu. gelsche soldaten in de Transvaal. Aanrandingen van personen en eigeo- dommen hebben bijna dagelijks plaats. De vrouw en nemen bij de komst tag Eugelsche soldaten de vlugt, want zoowel getrouwde als ongetrouwde zjjg voor hunne aanrandingen niet veilig. Ook desertie is aan de orde rag den dag. In de jonsste zitting van het ingenieurs-instituut is een brief voorge lezen van den Italiaanschen gezant aan het Engelsche hof, generaal Mena-i brea, waarin de verzekering wordt gegeven, dal de ltaliaanscbe regerii: de St. Marcus-cathedraal te Veneiife voor het wandalisme bij een restauralé zal behoeden. Te Londen kwam dezer dagen eene oude dame van Cheshunt ecl bloedverwant bezoeken. Na den trap te zijn opgestegen, kreeg zij et«| flaauwte en was weldra overleden. Bij onderzoek bleek, dat haar dootl verhaast was door eene overlading van kleedingstukken. De dame drosj 2 hemden en 2 paar kousen. Alle andtre onderkleederen waren van Rag] en dubbel, o. a. vier zware rokken, een gevoerd keurslijf, vier onderlijvaj een zwaar jak met bont gevoerd, een dikke wollen omslagdoek, eene pelsl twee mutseneen hoed en laarzen enz. FRANKRIJK. In de zitting der kamer van afgevaardigden van Donderdag verzocht] Brisson en anderen verlof het kabinet te interpelleren over de binnenhui] sche politiek. De heer Waddington verlangde onverwijlde discussie. Brissj] verweet der regering gemis aan homogeniteit, en van krachtig initiaiiil] zij was besluiteloos, zeide hjj. en wist geen beslissing te nemen in del»[ langrijkste quaestien, b. v. die der magistratuur, der gendarmerie en fc| ambtenaren en die betreflende maarschalk Canrobert. De minister Waddigl ton ontkende dal het der regering aan initiatief zon ontbreken. Het kahii] was vast besloten van de magistratuur eerbied voor de republiek en me] werking lot instandhouding van Frankrijks instellingen te eischen. Mu| niet minder stellig verklaarde de regering dat zij in geenen deele wilde tol geven aan alle eischen omtrent hervormingendie zoo veelvuldig gestil werden. Met 343 tegen 107 stemmen heelt de kamer de volgende gemot] veerde orde van den dag aangenomeunadat de heer Waddington verklaar] had dat de regering die aannam: «De kamer, gehoord de verklaringen tl het kabinet; overtuigd dat het vast besloten is den republikeinschen ret] ringsvorm te doen eerbiedigen, en vertrouwende op de energie, waartnt] het alle ambtenaren zal verwijderendie dien regeringsvorm vjjandig zjjil gaat over tot de orde van den dag." De regterzijde onthield zich t] stemming. De gemagtigden van de verschillende groepen der linkerzijde zijn b] nog eens geworden over de volgende punten: Afschaffing der besluiteni wetten van het keizerrijk aangaande de drukpers en vaststelling eener tl mild mogelijke wet betreffende die aangelegenheid; erkenning van het rg van vereeniging en vergadering, uitgezonderd voor de niet erkende geeij lijke orden; hervorming der magistratuur; kosteloos, verpligt en leek] onderwijs; verpligiing voor alle adspiranten naar eene openbare betrekkit] om gedurende zekeren lijd gebruik te maken van het staatsonderwijs, afwachting dat de wet van 1850 op het middefbaar onderwijs herzien] worden. Het is niet onwaarschijulijk dat men later, met het oog op dei] den minister Waddington afgelegde verklaring, besluiten zal de zaak] laten rusten. I I Naar men uit Rome meldt wordt bisschop Massaia, apostolisch vit] in het land der Gallas in Abyssinie, die altijd veel hulp heeft ontleend] de wetenschappelijke expeditiënwelke door die streken trokken, tel bratabar door den Koning van Abyssinië gevangen gehouden. Hel Valit] heelt door tusschenkomst van den kardinaal Nina, staatssecretaris, cr| de Fransche regering ernstig op aangedrongen, dat zij zelve en an] regeringen door hare tusschenkomst haren invloed zullen aanwenden] de invrijheidstelling van den prelaat te bewerken. Hel protestantsche weekblad le Signal deelt bijzonderheden n] over eene reeks van verhandelingen, door zijnen hoofdredacteur, Réi laud, in het zuidoosten des lands gehouden. Van deze veertiendaas] reis, zegt het blad, is hjj zeer bemoedigd teruggekomen en zeer versll in zijne overtuiging, dat het werk der godsdienstige hervobming in] deelen des lands kan worden ondernomen en men allerwege eene go] zinde, welwillend gestemde bevolking zal aantreffen. Gelijk men weet werd de overleden schilder Courbet indertijd ve] deeld lot eene schadevergoeding aan het rijk van 323.491 fr.omdat li] lid der Commune bet initiatief genomen had tot het vernielen der Vend] zuil. Ten gevolge van dit vonnis had de minister van financiën b] laten leggen op negen door Courbei aan een vriend te Besangon to] trouwde groote kisten en waren die verzegeld in een aan den staat li] rende bergplaats overgebragt. Thans, bij de regeling der nalatenschap] deze kisten in tegenwoordigheid der erven geopend en zag men met s] dat de talrijke schilderijen en teekeningen, zoo van Courbet zelf al] andere groote meesters, allen beschimmeld en groot endeels bedorven De ambtenaren van Lel departement van financiën hadden namelijk dtl ten, zonder zich om den inhoud Ie bekommeren, meer dan een juf een vochtige plaats laten staan. DFITDCIILAND. De ontploffing in de steenkolenmijn te Zwickau had plaats op», diepte van 1000 meter, terwijl 150 man in de mijn aan het werk

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2