Het Pharm, Wbl. deelt het volgende mede: Een onzer jeugdige Neder- landsche apothekers, de heer A E. Sc.inerius, was 11. jaar verpligt wegens gezondheidsreden Davos in Zwitserland als woonplaats te kiezen. Hijwenschte ook daar aan zijne bestemming te beantwoorden en eene apotheek op le rigten. Daartoe was echter noodig het radikaal van apotheker in Zwitser land. en om dit te verkrijgen het afleggen van het geheelc examen. Hier aan nu heeft hij zich in de laatste weken onderworpen, hij is gedurende 3 weken door de examen-commissie te Bern mondeling en schiltelijk theo retisch en practisch geëxamineerd, met hel gunstig gevolg dat hij II. week met algemeene stemmen als Zwiisersch apotheker toegelaten is. Hij is de eerste Nederlander, die dit radikaal verkreeg. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad te Moercapelle werden 32 stemmen uilgebragt, verdeeld als volgt: op de hh. C. Biemont 10 stemmen, W. van Bergen 14 stemmen, C. Diephout en v. d. Knijf ieder 1 slem, zoodat eene herstemming moet plaats hebben lusschen de hh. C. Biemont en W. van Bergen. D". Schuilei' tot Peursum, predikant te Ileukclom, heeft voor het be roep naar Zevenhuizen bedankt. Tot predikant bij de Ned. Iicrv. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. J. W. Felix, pred. te Utrecht. Toen gisteren avond de laatste trein uit Amsterdam het station Gouda bereikte, vernam men een akelig geluid, dat men toeschreef aan het huilen van een hond. Het bleek evenwel, toen de trein stilhield, dat er een ontzettend ongeluk had plaats gehad. Een dame schijnt door de duisternis en de gladheid van het perron geraakt te zijn, juist toen de trein aankwam, Zij werd overreden en in stukken gesneden. -- Men meldt uit Haarlem: De president der regtbank met den ofTTcier van justitie en den griffier hebben zich tot den minister van justitie ge wend, met het verzoek, dat voor rekening van het rijk zou worden aan gekocht hel perceel aan de Nieuwe Gracht, tot nu toe de woning van den commissaris des konings. om voor geregtsgebouw te worden ingerigt. Het gebouw in de Zijlstraat, dat aan de gemeente in eigendom toebehoort, voldoet slechts zeer onvolkomen in de behoelte. Gp het landgoed Sonsbeek, onder Arnhem, bevond zich dezer dagen een uit Engeland aangekomen jaglhond, behoorende aan de jagtvereeniging //Nimrod". Men meende te bespeuren, dat het dier aan vlagen van honds dolheid leed, en daarom werd het, om gevaar te voorkomen, door een veearts doodgeschoten. Bij de schouwing bleek echter, dat alleen zeeziekte en als een gevolg daarvan een ledige maag deze vreemde verschijnselen had veroorzaakt. sGRAVENHAGE, 2 December. De navolgende surnumerairs der directe belastingen, invoerregten en accijnsen zijn benoemd tot ontvanger, als: L. W. van der Kuyp. uit de inspectie Rotterdam, te Noordwelle; jh'. J. Hora Siccama, nil de inspectie Leeuwarden, te OotmarsumD. N. Houwing, uit de inspectie Eindhoven te Zondert; ,f. 11. A. M. ileinsius, uit dc inspectie Groningen, te Gieten; J. 11. P. E. van der Veen. uil de inspectie Maastricht, te Horst, en J. W) van Riet, uit de inspectie Rotterdam, te Simpelveld. De heer D. II. A. Kolff is op nieuw voor den tijd van drie jaren be noemd tol directeur uil den handel bij het vrij entrepot te Rotterdam. 1 Aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gevorderde vereischlen voldoen, is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan mej. J. H. Muller, gel), te Blackfriars Road (Engeland); mej M. L. Maigniez, geb. tc Vaux (Frankrijk), en den heer A. G. F. Jaquerod, geb. le Genève (Zwitserland). De 1' luit. J. L. Reeringh, van het 7' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Met genoegen verneemt men dat de toestand van Z. K. II. prins Fre- derik gunstiger is. De nacht was rustiger. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting der tweede kamer van heden is het hoofdstuk Builen- landsche Zaken aangenomen met 62 legen 4 stemmen. De minister ver klaarde geen tegenstander te zijn van arbitrage. Het uitleveringslractaat met Noord-Amerika zal waarschijnlijk binnen kort gesloten kunnen worden. De nederzetting op Borneo was geen politieke vestiging. De regering heeft zich bij Engeland vergewist dat niets wordt gedaan in strijd met den geest van het tractaat van 1824. De regering blijft de belangen onzer handels politiek voorstaan. Het verbod omtrent vecvervoer in Duilschlnnd zal waar schijnlijk in het voorjaar worden opgeheven. Bij Engeland wordt eveneens aangedrongen op de opheffing der verbodsbepalingen. De beraadslaging over het hoofdstuk Justitie is aangevangen, waarbij tal van punten zijn behandeld. H 1 TEN L A N DSC H K UKIUfiT K BELG IE. De dieven, die onlangs in een jtiwelicrswinkel le Brussel hebben in gebroken en een tal van gouden horologes enz. wegnamen, zijn le Antwer pen aangehouden. De bureaux der kolenmijnen van Anzin, te Vieux Condé, zijn in den nacht van Zalurdag op Zondag door brand vernield. Al de archiven, de registers, de teekeningen enz., zjjn de prooi der vlammen geworden. Ge lukkig heeft men de spaarboekjes der werklieden kunnen redden. ENGELAN». LONDEN, 1 December. Volgens een dagblad van Rome heelt het Vaticaan aan de lersche bis schoppen eene circulaire gezonden, waarin zij worden uiigenoodigd om van hun invloed bij de overheid en de bevolking gebruik le maken tot vermijding van mogelijke botsingen. De Pans noodigt de bisschoppen uit, de gemoe deren tot bedaren te brengen, onder verzekering, dat de Engelschre regering geneigd is, spoedig de vraagstukken te onderzoeken, welke ontevredenheid hebben gewekt. De begeerte van het Schotsche publiek om den heer Gladstone le hoorei was zeer groot Voor twee damesplaatsen in de zaal te Edinburgwaar lij Zalurdag 11. zou spreken, werd 8 geboden. Tien plaatsen werden voor 25 gevraagd. Hel verboor van Davitl, Daly en Killen is afgeloopen. De eerste twee zijn tegen borgtogt op vrije voeten gesteld, de laatste heeft dit op aanraden van zijn advocaat geweigerd en zelfs de geregtszaal niet willen verlaten zoodat hij door twee policie-agenlen naar het voor hem bestemde rijiui> moest worden gebragt. De advocaat van Killenzekere heer Redheeft dt regiers op de grolste wijze bejegend en al liet mogelijke gedaan, om dt behandeling der zaak onnoodig le rekken. Hij weigerde dan ook, evenals zijn client, goedschiks de zaal le verlaten. Dezer dagen werden te Londen twee aandeelen geveild in de New River Company, die in 1612 werd opgerigt, om de stad van versch drink water te voorzien. De ondernemer zou niet zijn geslaasd, indien koning, Jacob I hem niet met geld had ondersteund. De waterleiding werd voor 17000 gemaakt en de koning droeg de helft der kosten. Van de 72 aan. deelcn kreeg hij daarvoor de helft; de wederhelft behield de ondernemer sir Hugh Myddleton, onder voorwaarde, dat de houders dér zoogenaamde koningsactiën geeuerlei invloed op het bestuur der onderneming zoude; oefenen. Vandaar dan ook, dal bij de bedoelde veiling eene kóningsactie slechts 95250 opbragt (nagenoeg 1,000,000). terwijl eene aandeelhouders- actie 98250 gold. Het dividend op iedere actie was verleden jaar 22001. FRANKRIJK. De vereeniging der Fransche Industrie heeft dezer dagen eene algemeett vergadering gehouden en een adres aan de regering gerigt met de aange nomen' resolutien. In dit stuk wordt gezegddat de crisis in de laatslt tien maanden meer dan ooit is toegenomen en dat metterdaad het bestaai zelf van de voornaamste takken der Fransche nijverheid bedreigd wordt Bijna alle Europesche landen hebben, evenals Noord-Amerika en de Engel- sche koloniën, hunne tarieven ten nadeele van Frankrijk verhoogd en der halve dringt de vereeniging er bij de regering en het parlement op aan, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de behandeling van het algemeen tarief en de ontwerpen, rakende de koopvaardij De jury heeft uitspraak gedaan over de modellen, die gezonden zijn voor het eedenkteeken. dat op het plein van Courbevoie opgerigt zal wor den ter herinnering aan de verdediging van Parijs gedurende het beleg der Duitschers. De eerste prijs (15000 fr.) is toegekend aan den heer Barrias, de tweede prijs (3000 fr.) aan den heer Alexander Leqttien en de derde prijs (2000 fr.) aan den heer Mathurinet Morcau De jury heeft drie ure; beraadslaagd. Ter herinnering aan den dood van Baudin is er een gedenksteen ge- //plaatst in den ge>el van een lipis in den Faubourg Saint-Antoine, in welks onmiddellijke nabijheid Baudin gesneuveld is. De steen draagt het volgende opschrift: "Voor dit huis is roemrijk gevallen Jean-Baptiste-Alphonse Victor Baudin, volksvertegenwoordiger voor het departement Aix. Gedood den 3dtn December 1851bij het verdedigen der wet en der republiek. Besluit van den gemeenteraad van Parijs van 14 Mei 1878. BesIuiL van den presi dent der republiek van 25 Maart 1879". Het hol van appèl le Parijs heeft het vonnis, waarbij de Pays, liet blad van Paul de Cassagnac, is vrijgesproken van de aanklagt van belec- diging van een maire, .vernietigd en het blad alsnog tot eene geldboete van 1000 fr. veroordeeld. Bij den juwelier Fontana, in het Palais Royal, is een stoute diefslal gepleegd. Een jongman, Turk van oorsprong, wierp een in een couranl gewikkelden steen door een ruit en stal twee diamanten parures, te zauten 50000 Ir. aan waarde. De dief, die bijna onmiddellijk in hechtenis genome» werd, bleek echter niets van het gesiolene bij zich le hebben, en men ver diept zich in gissingen over de wijze, waarop hij in zoo korten tjjd zij» buit heeft kunnen doen verdwijnen. De katoenfabriek van de wed. Martial te Tourcoing is fen prooi der vlammen geworden. De scbale wordt begroot op 500,000 fr. DUIT8CIILAN D. De koning en de koningin van Denemarken hebben niet meer dan ander- halven dag te Berlijn doorgebragt en bij hunne komst hadden zij verzocht van eene officiële ontvangst verschoond te blijven. Niettemin bevond de kroonprins zich aan het station; bij hun vertrek deden de keizer en de keizerin zeiven hun uitgeleide tot aan hel station, hetgeen als eene bijzon dere beleefdheid niet r.aliel de aandacht te trekken. Men gelooft niet dat de quaestie betreflende het Welfenfonds opgelost is. Prins en prinses Frederik Karei hebben Zalurdag jl. hunne zilveren bruiloft gevierd, maar alleen in den kring van hun gezin. De drie dochter! en de twee schoonzoons van het zilveren bruidspaar hadden eene groote, prachtig bewerkte zilveren vaas ten geschenke gegeven de vader van den prins, twee hooge zilveren kandelabres. De regimenten, welker chefs de prins en de prinses zijn. hadden reusachtige bloemruikers gezonden. De keizer heeft aan den provincialen landdag van Silczië verzocht, de 400.000 mark, die bestemd waren voor eene stichting ter herinnering aan zijne gouden bruiloft, te besteden ten dienste der noodlijdenden van die provincie. -- Naar men uit Padcrboru aan de H'estf. Verkur meldt is van wege de regering aan de landraden in het district Minden gelast, dc leiding van het godsdienst-ondcriigt weder aan de pastoors over te laten, onder voor waarde dat de pastoors zich zullen houden aan de daartoe van staatswege vastgestelde uren en thans in gebruik zijnde handboeken; alsook dat zij de van staatswege voorgenomen verdecliug der leerstof erkennen en ten grond- dat leid kind voed bebbi en e toet echt Ihelc tadsi nou "dig iilan

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2