latere bclansen, zoodat van 18741877 cene som van 590,000 le veel aan winst was geboekt. l)e commissie concludeert als vaststaande temogen op den voorgrond stellen, dat van den aanvang af door de directie aanhou dend bedrog is gepleegd, en dat door commissarissen geen toezigt is uitge oefend, in welk geval het bedrog aanstonds aan het licht had moeten komen, althans niet in steeds toenemende male had kunnen worden voortgezet, terwjjl aan dc beslaande misbruiken paal en perk zou zijn gesteld. - Dr. A G. van llamcl, pred. bij de YVaalsche gemeente te Rotterdam, heeft gisteren, bij hel nederleggcn zjjner Evangeliebediening, van zijne ge meente afscheid genomen in eene rede naar aanleiding van Joh. 4 vs. 20, 21, 23 en 24. Onder herinnering aan zijne intreerede, zeven jaar geleden, die aan vs. 11 van dalzelfde hoofdstuk ontleend was, verklaarde hij, dat hij de toen uitgesproken beginselen was blijven huldigen; dat geen matheid, geen twijfel aan de waarde van den geest des Christendoms, ol aan de deugdelijkheid der methode van het protestantisme aanleiding hadden gegeven tol zijn verzoek om ontslag. Maar het eigenaardig karak ter der Ned. herv. kerk en van de Waalsche gemeente aldaar, zooals zich dit vertoonde in onderscheidene bijzonderheden harer inrigling, waarmede l ij als predikant telkens in aanraking kwam, hadden het hem op den duur onmogelijk gemaakt, zijn arbeid le verrigten met de daartoe onmisbare vrijmoedigheid en kracht. Daarom had hij er toe moeten komen om, in weerwil van het vele dat hem in zijn werk aantrok, in weerwil ook van veler hoog gewaardeerde sympathie en van het leedgevoel der scheiding, zijne kerkelijke bediening op te geven. Niet alleen dat hij de vaan van het zedelijk idealisme niet wenschte te verlatenmaar juist om aan die vaan getrouw te blijvenverliet hjj dc kerk. (/V. R. C.) In de vorige week is in dc school van het Wale weeshuis te Amster dam een droevig ongeluk gebeurd. De hulponderwijzer, belast met het toe zigt op de kinderen, die wegens den afstand hunner woning of om andere redenen overgebleven waren, had zich eenige oogenblikken moeten verwij deren en vond, toen hij op een angstgeschrei toeschoot, een der meisjes met brandende kleederen. Het 10-jarig kind had de onvoorzigtigheid gehad de kagchel te openen en er in te pooken, met het ongelukkig gevolg dat hare kleederen vlam vatten. De onderwijzer liet dadelijk hulp roepen en trachtte te vergeefs met de handen het vuur le blusschen. Het kind liep in haar angst de school uit en de gangen door, waar de portier toeschoot en haar in zijn jas opving en aldus de vlam uitdoofde. Het meisje had iniiisschen reeds zoo zware wonden gekregen, dat zij, trots spoedige ge neeskundige hulp, is bezweken. In de vorige week zijn op de Bovenkil te Rrakel twee kinderen, broeder en zuster, door het ijs gezakt, met het treurig gevolg, dat de eerste, een knaapje van ongeveer 8 jaren, is verdronken. Onder de gemeente lleerlerheide heeft Vrijdagmorgen een hevige brand gewoed, waardoor drie huizen met schuren en stallingen geheel vernield werden. Een paard en vier koejjen zijn mede in dc vlammen omgekomen. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg is een adres aan den minister van waterstaat enz. verzonden, waarin, met het oog óp de maatregelen in Duitschland genomen met betrekking tot de tarieven van inkomende regten, steun en bescherming voor de wollenstoflen-fabrieken wordt ingeroepen. Vrjjdag morgen, toen de trein, die ten 7 u. 2 m. van Tilburg naar Turnhout vertrok, tusschcn de stations Weelde— Merxplas en Turnhout ge komen was, geraakte eene waschvrouw, men weet niet door welke oor zaak. onder den trein, met het gevolg dat haar de beide beenen geheel van het ligchaam werden afgesneden en de dood onmiddellijk volgde. Zaïurdag werd door ingezetenen van Middelburg een feestmaal aange- i boden aan hun stadgenoot den luitenant ter zee lsle kl A. de Bruyne, be velhebber van de If'illem Barents. In de groote zaal der sociëteit »St. Joris" 1 zaten 98 gasten aan. Dc zaal was voor deze gelegenheid net en toepasselijk versierd. Te Kimswerd zijn door een arbeider, bij het bewerken van den grond, ruim 300 oude muntstukken gevonden, waaronder enkele zilveren, maar voor het grootst gedeelte koperen; zij zijn van het laatst der 16de en en het begin der 17d' eeuw, en belmoren lol de munten der verschillende Nederlandschc gewesten en steden. Volgens berigt uit Batavia is in het Buitenzorgsche de veeziekte met vernieuwde woede uitgebroken. Nadat daar in verscheiden dagen gecne gevallen meer waren voorgekomen, wordt eensklaps berigt, dat zij zich in drie kampongs van het land Pondok Gedeh op de grenzen der Prcanger weder heeft voorgedaan. Het bestuur heeft onmiddellijk zijne maatregelen genomen. 'sGRAVENHAGE, 1 December. Tot ontvanger der registratie voor dc gercgteljjke en administratieve acten en der domeinen te Amsterdam is benoemd de heer J. Hora Adama, thans ontvanger der registratie en domeinen te Nijmegen. De commissaris van policie te Roermond, de heer J. W. C. Strang, is j tevens benoemd tol commissaris van rijkspolicie. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be- i noeiml tol officier van gezondheid 3' kl. de heer dr. 1) II. Zeeman, arts. j Z. K. H. prins Frederik is sedert eenige dagen ongesteld. De toestand van den prins is echter niet van zorgwekkenden aard. lieden was in den toeslaud van Z. K. H. oog geen verandering gekomen. j De nacht werd eenigzins onrustig doorgebregt. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kanier van lieden is hoofdstuk II der 1 staatsbegroolingna eene korte discussie, met algemeene stemmen aange nomen. De beraadslaging over hoofdstuk 111 is aangevangen. Tal van pun ten zijn besproken o. a.handels-wetgeving en nitlcverings-tractatenook de vreemde nederzettingen op Borneo. Morgen is de minister aan het woord. De staatscommissie voor de aanslaande volkstelling en de regeling der bevolkings-statistiek was Vrijdag hier weder vergaderd. Naar men ver. neemt, heeft zij de eerstgemelde omvangrijke zaak geheel geregeld en voor. bereid en is zij thans bezig omnaar aanleiding van hel bekende arrest vaa den hoogen raad in zake Meerenberg, een wets-ontwerp zamen te stellen, waarbij al de verpligtingcn van de ingezetenen enz. tegenover het openbaar gezag worden geregeld. - lieden nacht omstreeks 12 ure heeft zich een milicien van het reg. grenadiers en jagers, in Limburg thuis behoorende, op zijn post in het Noordeinde. tegenover het gebouw der thesaurie des konings. dooreen geweerschot van het leven beroofd. Berouw over het aangaan eener nieuwe verbindtenis in de dienst schjjnt de oorzaak te zijn. HUI TÉ N LA INIKSCHK BÉRÏGT N7~ BELGIË Een soortgelijk ongeluk als den stationschef te Boom was overvallen, heelt thans een oppassend werkman getroflen te Antwerpen. Zekere J. B, Beilens is 'savonds te 10 uur door een trein overreden, die hem de beide beenen vermorselde. De ongelukkige is 40 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, waarvan het jongste nog geen jaar oud is, ENGELAND. LONDEN, 30 November. De koningin ontving Donderdag te Windsor markies van Salisbury in eene audiëntie. Later werd graaf Schuwaloff in gehoor toegelaten en over handigde H. M. zijn brieven van terugroeping. Aan den Russischen gezant viel bjj zjjn komst le Windsor de zeldzame eer te beurt, om in een hof- rijtuig van het slation naar het kasteel geleid te worden. Des avonds ge bruikte hij het middagmaal aan den disch der koningin. Uit Dublin wordt gemeld, dat de regering onmiddellijk een aanvang zal maken met de werkzaamheden aan het afvoerkanaal van den Shannon, ten einde aan de nooddruftige boeren werk, en daardoor brood te verschaf fen. Naar men gelooft is in het westen van Ierlaud de toestand van zoo- danigen aard, dat de regering weldra de «habeas-corpus-acte" zal moeten schorsen. De Tower werd Dingsdag nacht weder met een groot gevaar bedreigd. Er ontstond een vrij hevige brand, dien men gelukkig meester is kunnen worden. Voor den regter te Sheffield werd dezer dagen een knaap van tien jaar gebragt. die een diefstal had begaan. Het bleek daarbij, dat deze knaap zich eene geheelen voorraad van wapenen en breekwerk tuigen had weten aan te schaffen: twee dolken, een pistool, twee breekijzers, twee dievenlantaarns enz. De regter verklaarde in zijn toespraak, dat zij, die aan een knaap van tien jaar zulke dingen verkocht hadden, verdiend had den, de eersten te zijn, tegen wie hjj ze had aangewend. FKANKRIJH. Door den minister van justitie is een rapport aan den president der republiek ingediend omtrent de uitvoering der amnestiewet. Dat rapport is in het Journ. off. opgenomen. Bij het aannemen dier wet waren de stuk ken van 4311 veroordeelden te onderzoeken. Van deze hebben 3113 amnestie gekregen. Van de overige 1198 hebben 209 vermindering en 368 geheele ontheffing van straf bekomen. Alzoo bleven er 830 veroordeelden over, Deze konden volstrekt niet in aanmerking komen voor eenige daad vaa goedertierenheid. Men telt onder hen 65 leden der commune, 89 veroor deelden wegens misdaden tegen personen, en 104 veroordeelden wegens mis daden tegen den eigendom 521 die reeds vonnissen te hunnen laste had den, en 51 die tot de overbljjvende categorie van veroordeelden behooren. Het zijn dezulkendie zich beroemen op hunne deelneming aan de mis daden der commune, die in hunne geschriften voorspellen, "eene verschrik kelijke kastjjding. door het proletariaat toe le dienen, om zijne martelaren te wreken." De regering is dus in de toepassing der wet zoover gegaan als haar maar eenigzins mogelijk was. De heer Jules Simon is met zijn rapport over de onderwijswet gereed, Hel rapport doet uitkomen, dat de commissie in drie meeniugen verdeeld is, Vier leden, de bh. Schoelcher, Foucher de Careil, Bertauld en Pelletan, zijn voor de wet, gelijk ze daar ligt. Drie leden, de hh. Buffel, de Parien en Daguenet verwerpen daarentegen de geheele wet; de twee overigen, de hh. Jules Simon en Voisins-Lavernière, keuren de wet goel, met uitzonde ring van het bekende artikel. De kamer der afgevaardigden is tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan ten opzigte eener interpellatie van den heer Janvier de la Motte over de benoeming van vredcreglers. Dezelfde afgevaardigde heeft zijne interpellatie ingetrokken over de verkiezing in hel arrondissement Üouifronl, waar de heer Christophle gekozen is. De heer Janvier beweerde, dat de heer Christophle zijn zetel als afgevaardigde had verlorendoor zjjne op- treding als directeur van het Crédit Foncier. In eene bijeenkomst van de verschillende groepen der linkerzijde is besloten een programma te ontwerpen, dat de gezamenlijke republikeinen tot het einde van het zittingjaar zullen moeten volgen. Onderscheidene bisschoppen vertoeven thans le Parjjs om zich met dt clericale afgevaardigden omtrent hunne houding in de kamer te verstaan Men verneemt dat de regering van plan is hen nogmaals het feit te herin neren dat zij, volgens de bepalingen van het concordaat, hunne diocesen niet verlaten mogen zonder daartoe verlof gevraagd en verkregen te hebben, Het berigt dat prins Jerome Napoleon een bezoek zou hebben afgelegd bjj den kardinaal-aartsbisschop, wordt door de Ordre ten stelligste tegen gesproken. De heer Michel Chevalier, als staathuishoudkundige gunstig bekend, is in 73-jarigen ouderdom overleden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2