del een geldswaardig bedrag van 72 70 ontvreemdde. De dieven kozen daarop bel hazepad, eenige in liet kabinet voor de hand liggende voorwer pen van waarde en nog eenig geld onaangeroerd latende. Het gestolen geld was gedeeltelijk bestemd tot betaling van verschuldigde huurpenningen. Uit Delfzijl wordt gemeld dat onder Weiwerd is komen aandrijven een hoeveelheid stroo, waarop zich bevond een klein hondje, nog levende. Vermoedelijk is een scheepje, met stroo geladen, op de Eems verongelukt, daar iu het [leisegat, bij Emden, de top van een mast boven water zigl- haar is. Van de opvarenden is niets bekend; waarschijnlijk hebben deze hun graf in de golven gevonden. sGRAVENHAGE, 26 November. Door Z. M. is benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw dc adjudant-ouderoflïcier-pikeur J. R. Schuuring, van het reg. rijdende artillerie. Aan den heer mr. G. Wttewaall is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger alhier, en tot kantonregter-plaats- vervangcr te Middelburg is benoemd de heer mr. F. N. van der Bilt, advo caat en procureur aldaar. Bij de posterijen zijn benoemd: tot commies 2' kl. H. Arntzenius, thans commies 3* kl.tot commies 3e kl. J. F. W. Hoxel, thans commies 4' kl.en lot commies 4e kl. W. J. P. Kroef, thans surnumerair. De heer A. Galand is voor een jaar benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Leeuwarden. De luit. ter zee le kl. A. P. Hooghwinkel is, ter zake van ligchaams- gebrcken, op pensioen gesteld, en tot luit. ter zee le kl. is bevorderd de luit. ter zee 2' kl. H. van den Pauvert. De luit. ter zee 2kl. R. C. van der Meulen, dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt op non- activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. N. VV. van Ammers. Voorts wordt aan boord van het schroefstoomschip Alkmaar ge plaatst de luit. ter zee 2' kl. C. A. de Brauw. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de staatsbegrooling voortgezet. Nagenoeg al de sprekers namen een afwachtende houding aan, al bestond er veel verschil over de vraag ol het optreden van dit kabinet geregtvaardigd was. De heer de Gascmbroot had een conservatief kabinet verwacht. De heer Borgesius achtte het voorstel van den heer Kappeyne tot grondwels-herziening on voorbereid en or.overwogcnen verklaarde dat de koning geenzins zich met plutocratie had verbonden. De heer Idserda vroeg pertinente verkla ringen omtrent de invoering der schoolwet. De hh. Rutgers en Borgesius pleitten voor grondwels-herziening. De hh. Brouwers, Arnoldts en de Jonge betreurden dc houding van hel kabinet in de onderwijs-zaak. Morgen voort zetting. Dezer dagen nam de substituut-officier mr. van der Kemp conclusie in het onlangs voor de Haagsche regtbank behandelde geding tusschen de Amsterdamscbe firma K. en Zn. en den heer mr. L. D. S. te Leidenals curator in het faillissement van den kassier R. aldaar. Het openb. min. was van oordeel dat, nu niet de efleclen zelve, maar eene schadevergoeding daarvoor in geld was in den boedel gekomen, de curator niet bevoegd was dit geld uit te betalen aan den eigenaar der niet teruggegeven effecten. Dit geld behoorde op de rangschikking, ten einde onder de verschillende credi teuren te worden verdeeld. Derhalve achtte het openb. min. het verzet der firma K. en Zn. volkomen gegrond en concludeerde het dat de regtbank alsnog zou bevelen om de voormelde ƒ9000 op de rangschikking te brengen. IJUTENUVNIkSCHIO BKHI<;TE\. BELGIË. De kamer van afgevaardigden beeft de amendementen-Goblet tot verla ging van cijfers op de begrooling van ceredienst, zonder verlaging van de traciemeiiten der bisschoppen, verworpen. ENGELjIN D. LONDEN, 25 November. Uit Kaapstad werd aan de Daily News gemeld, dat in de Transvaal de toestand nog zeer gespannen was, en dal men beducht was voor gewapend verzet van de zjjde der boeren. Tevens werd verzekerd, dat generaal YVol- seley besloten had de sterkte van Secocoeni te bestormen FRANKRIJK. Omtrent het besluit der regering om de Gaulois te vervolgenter zake van het opnemen van het op het gastmaal le Chalons voorgelezen adres aan den graaf van Chambord zegt de legitimistische lInion het vol gende: Het gouvernement is als een dronken man, die op straat buiteer sporige bogten beschrijft. Zijn gang is waggelend en verwilderd zijn oog. llij stoot zich aan al wat hjj op zijn weg ontmoet; bij dreigt de voorbijgan gers met eene stemdie een glimlach afpersten met zijne armen slaat hg in belagchelijke gebaren in de lucht, op bel oogenblik dat hg in de goot valt, waar hij zijn laatslen slaap moet slapen. Een dozijn mannen, zonder verstand, zonder talent, aan de openbare aandacht prijs gegeven door eene buitensporige en zeldzame middelmatigheidzijn aangeland op het gewilde punt van de groote wegen der republiekom in het regeringsbeleid de gebruiken en zeden van een gekkenhuis over te brengen. Gewoonlijk be hoedt de dwaasheid voor waanzin: onze ministers hebben een nieuwe soort van waanzin aan het licht gebragt: de waanzin der domheid. De bisschop van Grenoble, die naar Rijssel was vertrokken om er het katholieke congres bij le wonen, heeft van den minister van binnenlandsche zaken en eeredienst een schrijven ontvangen, waarin hem rekenschap wordt gevraagd van zijn besluit, om zijn diocees te verlaten zonder goedkeuring der regering. Volgens den heer de Cassagnac, blijkens een artikel in de Pays, is het bezoek door prins Napoleon, bij keizerin Eugénie afgelegd, aan te mer ken als een eerste belangrijke stap, welke op de Bonapartistische partj een voortreffelijken indruk heeft gemaakt. /'Wanneer wij", zegt hij, ,ja het openbaar worden gerustgesteldgeljjk wij persoonlijk zgn gerustgesteld, omtrent vrijheid van onderwijs en godsdienst, zullen wij het doel zeer nabij gekomen zijn, dat het wit is van al degenen, wien het herstelde keizerrijks boven individuëlen weerzin en onvruchtbare verwijlen gaat. Ht| korte verblijf van 11. M. de keizerin te Parijs zal het derde keizerrijk gelul hebben aangebragt, welks mogelijkheid eerst van dien dag af begonnen is, Wat eens wezen kan moest vastgeknoopt worden aan wat geweest is Dit is geschied. DU1TICHLAND. In de dagbladen komt eene aanschrijving voor van den rijkskanselier aan den bondsraad, bevattende een voorstel om naar de tentoonstelling ij Melbourne een rijks commissaris af te vaardigen en ten behoeve van Duitsch- lands deelneming aan die tentoonstelling eene som van 300,000 mark o| de begrooting voor 1880/1881 uit te trekken. Volgens officiële opvaven zijn in 1878 24,217 Duitschers naar over. zeesche gewesten vertrokkenen wel 2253 meer dan in het vorige jaar, Van dezen vertrokken 20,373 naar de Vereenigde Staten, 1048naar Brazilië, 1718 naar Australië. De koning van Denemarken en zijne gemalin worden te Berlijn ver. wacht, om de keizerlijke familie te bezoeken. Men vermoedt, dat hel it. zoek in verband staat met eene regeling van de aanspraken van den hertoj van Cumberland, hun schoonzoon. Ristori bevindt zich thans te Berlgn en onder de stukken, waarin tj daar zou optreden, behoorde het drama "Maria Antoinette". De policir echter heeft, na de eerste voorstelling, de opvoering van dat stuk verb» denmen zegt wegens het laatste tooneelwaarin de beul opkomt om au de ongelukkige koningin het haar af le snijden en aldus de leregtstelliij voorbereidt. In het Zwitsersche kanton Tessino is zooveel sneeuw gevallen, dn de post- en telegraafdienst gestaakt is en duizenden boomen en wijnstok ken vernield zijn. In het Gaduiendal zijn vijf menschen onder een sneein- val bedolven, waarvan er drie zgn gered, een is omgekomen en een n« vermist werd. TURKIJE. Men verwacht de openbaarmaking van een keizl. besluit van d« volgenden inhoud': Is. De regering wenscht de dienst der openbare scbnU naar de mate van hare tegenwoordige hulpbronnen te regelen en bepaalt dat. te rekenen van 13 Januarij a. s., een jaarlijksch bedrag van minsten 1,350,000 Turksche ponden wordt bestemd voor de halfjaarlgksche bctata van rente aan de houders van binnen- en buitenlandsche schuld. 2» Deze soa wordt gewaarborgd: ten eerste door de opbrengst van tabak, zout, sterk» drank, zegel, visch en zijde, welke opbrengst, na afirek van 1,100,001 Turksche ponden ten behoeve van de keiz. Ottomanische bank c. s. voer de gewaarborgde voorschotten, zal toebehooren aan de houders der obligi tien; ten tweede door de opbrengst van Cyprus en Rumelië De regerig verbindt zich om het eventueel tekort geheel te dekken. 3°. Behalve de waarborgde 1,350,000 Turksche ponden staat de regering onherroepelijk de houders van obligatiën af: ten eerste de schatting van Bulgarije en bijdrage van Servië en Montenegro in de Turksche openbare schuld; la tweede bet derde van de zuivere opbrengst van elke nieuwe belasting van de verhooging der in- en uitvoerregtenten gevolge van de herzienio| der handelsverdragenten derde de opbrengst der patentbelasting. De rege ring verbindt zich otn gedurende tien jaren geene wijziging te brengen ii de bepalingen van het tegenwoordig besluit, dau met toeslemming en medt werking der fondsenhouders. 008T-INDIE. BATAVIA, 18 October. Van den gouverneur van Atjeh zijn bij telegram uit Kotta-Radja 12 (kl de volgende berigten ontvangen: Op 11 dezer Toengkoe Pakeb Soleimti geïnstalleerd als vorst van Pedir. Hoofden noord- en oostkust, die vm feest steenlegging missigit waren opgekomen, gisteren teruggekeerd. Uti en twintig mindere hoofden uit bovenstreken XXII Moekims gisteren onderwerping gekomen. Meerdere hoofden uit die streek worden spoed! verwacht. Politieke toestand zeer gunstig. De Sultan van Siak heeft bij zijn officieel bezoek den gouverneur-gent raai een geschenk aangeboden, bestaande in een kris, in massief goude scheede, die bezet is met verscheiden brillanten van hfet schoonste want De kris moet afkomstig wezen van de voorouders van den Sultan en zeker ruim honderd jaren oud zijn. De Java-Bode meldt: De reis van den Sultan zou, volgens gerncliieo ten doel hebbenaan het gouvernement zijne erkentelijkheid te betuigt voor de verleende hulp en bescherming, toen zijn rijk bedreigd werd dot s. I den Engelschen vrijbuiter Wilson, en de regering over te halen hem l»i Soi ton gouds te schenken, waartegen hij van zekere regten op eenige onda hoorighedeu zou afstand doen. Te Batavia komen geen ziektegevallen onder het hoornvee meer vooi Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende bescltii kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa den chef der exploitatie van den staatsspoorweg Soerabaija- Pasoeroean Malang A. C. Uljee. Benoemd: bij het depart, van onderwijs, eeredienst nijverheid, tot 2'° commies, dc 3e commies F. D. Meister; tol 3'n commin de klerk G. F. P. van Emmerik; tot onderw. le kl., de ambtenaar op no activiteit A. Bommel; tol adjunct-landmeter 2e kl. bij het kadaster, adjunct-landmeters 3e kl. A. II. Eckringa en J. W. 11. Adèr; tol onder 3e kl.A. Fol, M. C. van Epen en H. van Bockel, onderw. voor de lol sche dienst; tot commies 2' kl. bij de post- en telcgr.-dienstde umbtenafi op non-activiteit F. F. de Koste en H. W. Tijdema. Goedgekeurd: dat d« den landraad te Soemenap is ontslagen, eervol, als buiteng. subst.-griffi bij die regtbank, m'. C. VV. baron van lleeckeren en benoemd 11. Ë'f der Woerd, ambtenaar ter beschikking. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Etiroj C' aan den ritm der cav. J. J. Bijlevcld. Ontslagen: op verzoek, eervol, j le luit. der genie J. Groolhofl, met vergunning om de aan dien rang de h< P (et ve zij dei le; aai ttit ree bel voc A. I Frs me dra olsi bet dat koi aar bet een me' A. we; gav sch doe de (vo< lek in een te I teri blij II is. bet mej dat zeet 1 slol l Joo: Ker Wa m Zaal Eve: A. 1 P. 1 van Pau Z.- Ileli II. d m. di 0 kei, J

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2