LEIDSCHE €00 RAMT. IS70. V. 279. WOENSDAG 26 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd l)e jrrijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 mei liet Cerslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3><5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Re prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels ft.iedere regel oieer 25 ceuls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 85 itn Gemeenteraad Ingekomen stukken). -88 der Handelingen van STADS-RER1CUTEN Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 27 November 1879, des namiddags te twee uren. 1*. Benoeming van een ambtenaar voor de belasting op de honden. (244) 2'. Verroeken van T. M. Cornelissen en Dr. J. C. Drabbe, betrekkelijk den afstand van grond aan de Scheepmakerssteeg. (184 en 243) 3'. Voordracht tol verhooging der jaarwedde van den onderwijzer 2de klasse, J. Verwey de Winter. (240 en 251) 4». Verzoek van W. F. Laman, betrekkelijk de bewoning van den kelder in de Cboorlammersteeg. (245) 5». Voordracht betrekkelijk de vaststelling van het Raadsbesluit regelende de beffing van Collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van 0. 1. ambtenaren. ^46) C*. Idem tot belooning voor het geve» van onderwjjs in de gymnastiek tijdens de vacature. (247) 7». Suppletoire staat van begrooting, dienst 1879. (248 en 251) 8°. Concept-verordeningen op de heffing en invordering van rechten wegens de verrichtingen van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (249) 9'. Verzoek van C. Van Swieten, om ontslag als onderwijzer 2d' klasse aan de jongensschool der 2de klasse. (250) ÏO». Concept-verordening op de vcrdeeling der gemeente in wijken en ge buurten en op het bestuur van deze. (252) 11'. Verzoeken van D. A. E. Pompe, wed. Dr. C. W. H. Van Kaathoven tot verplaatsing van eene brug en tot het leggen van eene sloep. (254) 12'. Idem »an het Bestuur der Leidsche Bouwvereenigïng om eene spoelstoep te leggen. (254) 13». Idem van Mej. M. Koopaf, om ontslag als onderwijzeres 2de klasse aan de school nu. 2 voor minvermogenden. (255) ÜINNENLANDSCIIE BKRIGTËN. LEIDEN. 25 November. Onlangs, toen de verlaging van den gasprijs weder aan de orde was, werden door bet bestuur der Leidsche broodfabriek en door het bestuur van liet 11. G. of arme wees- en kinderhuis missives bij den raad ingediend, waarin tij betoogden en met cijfers aantoonden dat de vorige vermindering van den gasprijs voor die instellingen geen voordeel had opgeleverd, maar dat, bij gelQke verlichtingbet gasverbruik en dus ook de kosten hoogcr waren ge weest. Commissarissen der gasfabriek hebben daaromtrent een uitvoerig rapport uitgebragt, dal bij den raad is overgelegd, waarin zij de redenen opgeven, waaraan, huns inziens, dit verschijnsel moet worden toegeschreven. Ter vervulling der betrekking van leeraar in de Engelsche taal- en letter kunde aan de hoogere burgerschool alhier worden door burg. en weth. voorgedragen de bh. L. P. H. Eykman, J. U. Pruim en J. 11. van der Voort. Gedurende de twee laatste dagen zijn verscheidene jongens aan het polieie-bnrean gebragt, ter zake van het leggen van ontplofbare voorwerpen op de rails van den tramway. Gisteren middag, omstreeks 4 unr, is een 70-jarige grijsaard door eene beroerte getroffen; bij zakte ineen en was oogenblikkelijk dood. Het Staatsblad n". 167 bevat het kon. besinit van 12 Nov. jl.waarbij de hoedanigheid van Nederlander wordt verleend aan Franciscns Gnocchi, logementhouder, geboren te San Bernardino (ftaliö), wonende te Leiden. Men meldt ons uit Zoeterwonde: Ondanks vertoogen in couranten over den winter, berigten over veel sneeuw en allerlei voorspellingenge- iooven de boeren althans nog niet aan een zoo vroegtijdige» winter. Zjj gronden hnnne meening nooit op voorspellingen, maar nemen in hnnne om geving sommige dingen waar, waarop zij vertrouwen stellen. Het is gebeurd dat met Sint Andreas (30 November) op schaatsen werd geredendoch voor één dag. Er kwam geen winter toen zijn tijd was aangebroken en hij bleef geheet weg. Maar als legen den zuidwesten-wind en het sombere weer. waardoor dit jaar zich sedert Junij beeft gekenmerkt, moet komen noord oosten-wind en helder weer, zon bet winter kunnen worden, meer dan me nigeen lief is, en veler, nu bij voorbaat, dichterlijke begroeting ontnuchteren. Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwijs: Afd. letterkunde. Toegelaten mej. A. Lewin, van *s Hertogenbosclivoor Hoogduilschc taal en letterkunde; mevr. M. Esser - Carrulhors, van 'sGra- venhage, voor Engelsche taal en letterkunde. Niet opgekomen e'e'ne voor aardrijkskunde. Afd. wiskunde enz. 24 November geëxamineerd 4 candidaten voor gym nastiek. Niemand toegelaten. 22 en 24 November geëxamineerd 3 candi daten voor boekhouden. Toegelaten mej. J. F. A. Berenbakvan 's llage. Voor rekening van een particulier hier te lande zijn dezer dagen de heeren Sala en Buttikofer naar de Goudkust vertrokken, om gedurende zes jaren gorilla's en andere zoölogische voorwerpen le verzamelen. Onder hunne uitrusting zijn geschilderde afbeeldingen van hetgeen zij hoofdzake lijk zoeken, opdat ook de inboorlingen zouden kunnen medewerken. Hbl Aan bet Fad. wordt verzekerd dat de beer Bastert zijn geloofsbrieven niet zal indienen voordat, iu geval van niet-toelatingeene verkiezing kan plaats hebben overeenkomstig eene nieuwe, wettig vastgestelde kiezerslijst voor Harmeien. Vóór April zal dus waarschijnlijk de zaak niet aan de orde komen. Eergisteren is te Amsterdam op 80-jarigen leeftijd zachtkens ontslapen mevr. de wed. W. de Clercq. geb. Boissevain. Zij was de weduwe van den eersten president der Nederlandsche handelmaatschappijvan den grooten improvisator, den boezemvriend van da Costa, die door Bilderdjjk werd be mind en geëerd en op wiens merkwaardige bezieling als dichter en letter kundige herhaaldelijk door Potgieter de aandacht werd gevestigd. Mevrouw de Clercq overleefde haar echtgenoot meer dan 30 jaren. In bet volle bezit van baar geestvermogensbeleefde zij een schoonen ouderdomen met een achterkleinzoon, die den naam van Willem de Clercq draagt, aan haar zjjde, vierde z|j baar tachtigslen verjaardag. Het was een voorregt om haar te hooren vertellen van dien schoonen bloeitijd onzer letteren, toen Btlderdijk en da Costa bet middenpunt waren van een grooten kring r|jk begaafde en innig overtuigde mannen. Met haar valt een der laatste schakels, die bet tegenwoordig geslacht nog verbonden aan dat. hetwelk in volle kracht was toen Bilderdjjk zong en da Costa de tier greep. Bbl Den 6d'° December zal te Amsterdam overgaan aan boord van het stoomschip Prins Hendrik een detachement suppletielroepensterk 50 kor poraals en manschappen, benevens 15 onderofficieren, onder bevel van den kapitein der artillerie van bet Oost-Indisch leger J. H. van der Burg. Te Haarlem beeft Zaturdag-avond eene vechtpartij plaats gehad tus- scben ecnige huzaren en burgers bjj het verlaten van de tapperjjtevens danshuis, genaamd "het Hooldkwartier", in de Lange Boogaardsslraal; een der huzaren heeft daarbij gebruik gemaakt van een mes en daarmede twee burgers belangrijk verwond en wel een op het hoofd waarvan een slagader is doorgesneden en daardoor eene verwonding is ontstaan ter lengte van 6 centimeter. De dader bevindt zich in hechtenis. Zaturdag 11. is in het Binnengasthuis tc Amsterdam gebragl een stoker aan den Holl. spoorweg, die op het terrein van het station Wcslerdok door een cylinderschijf aan de rails is beklemd geraakt, waardoor hij inwendige kneuzing had bekomen. De man is den volgenden dag overleden. Te Texel heelt zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de weduwen en weezen der verongelukte mosselvisschers. Een der weduwen, met zeven onverzorgde kiuderen. verliest, behalve haar man, ook diens schuit, hare eeuigc bezitting, zoodat zij door de ramp eensklaps broodeloos geworden is. Zaturdag II. werd te Utrecht gehouden de tweede reeks voorstellin gen van den internationalen tooneelwedstrjjd, uitgeschreven door de rede rijkerskamer "de Genestet". De vereeniging "Oelening baart kunst" uit Botterdam behaalde den eersten prijs met de opvoering van "Ik eet bij mijne moeder", tooneelspel in één bedrijf, naar het Fransch van A. Decour- celle en L. Thibousl door II. P Boudier. De vereeniging «Nieuwland" uit 's llage behaalde den tweeden prijs met "De Militaire Willemsorde van Rosier Faasscn. Een prachtige lauwerkrans werd toegekend voor het beste zamenspel aan de letterl. vereeniging "Oefening baart kunst" te Rotterdam, en een fraai bouquet aan mevr. Delboy - Tlion van de vereeniging "Nieuw land" van 's llage. Een arbeider, die gisteren morgen bij Arnhem over den spoorweg wilde loopen. werd door een sneltrein overreden. Hij was terstond dood. Uit Deventer meldt men dat, naar men verzekert, liet legaat voor het de Weerd-ges'icht ruim j 200.000 bedraagt. Behalve vele schenkingen en jaarlijksche geldelijke ttitkeeriugen aan particulieren, beeft wijlen mej. de Weerd nog gelegateerd aan de diaconie der lierv. gemeente 1000, der Ev.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1