amhien en werklieden en sprak ook hen op vereerende wjjzc toe. Eindelijk doorliep hij de geschiedenis der in 1679 gestichte affuitmakerij, die in den loop van twee eeuwen is ontwikkeld tot de tegenwoordige, zelis in het buitenland niet ecre bekende construclie-werkplaalsen en vroeg daarna aan Z. K. II. verlof om lol de uitreiking der medailles over le gaan. Z. K. II. sprak daarop in de harlelijkste bewoordigen den kolonel toe en uitte de besie wenschen voor den bloei der arlillerie-inriglingen, waarmede hij vroeger wel is waar in naauwere betrekking had gestaan dan thans, maar die steeds zijne volle belangstelling hadden. Met daverend gejuich en het bij herhaling roepen van //leve de koning!" en «leve prins Frederik!" van alle zijden, werd 's prinsen toespraak beantwoord. Hierna werden door den kolonel de Itooy de medailles uitgereikt, iu de eerste plaats aan Z. K. II. prins Frederik daarna aan den burgemeester, als hoofd der gemeente, en vervolgens aan verschillende andere personen Door Z. K. 11. prins Frederik werd vervol gens audiëntie verleend in de bibliotheek van hel gebouw. Des namiddags had hel reünie-diner plaats van oud-officieren en officieren der verschillende inriglingen van de constructie-werkplaatsen in de prachtig versierde zaal der Stads-doele, ouder leiding ven den 1'° luit. jhr. van der Does de Dije. 40 personen namen daaraan deel. Het concert en bal in de Stads-doele voor officieren der inriglingen, reünisten en verdere genoodigden met hunne dames was zeer druk bezocht. Vrijdag avond is aan het spoorweg-station te Gouda een stoker met ten zjjner beenen onder den trein geraakt, waardoor het werd verbrijzeld. De man werd naar het gasthuis vervoerd, waar het been is afgezet. Volgens een bij den officier van justitie te Rotterdam ontvangen brief, zijn ten nadeelc van E. Picard, juwelier, wonende te Parijs, ontvreemd omtrent 103 gouden dames- en heerenhorloges, 33 gouden dames- en hee- renhorlogiekettingeneen aantal vingerringen met brillanten en andere kostbare voorwerpen. Van dezen diefstal wordt verdacht de 30-jarige be diende bjj voormelden juwelier, die vergezeld is van zijne vrouw, wier plio- lographisch portret onder berusting van voormelden officier van j ustitie is. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is in den Houtrakpolder te Haarlemmermeer de groote boerderij met verschillende hooibergen en schelf ten, eigendom van de hh. Gebrs. van der Beek, afgebrand. Het heerenhuis en de arbeiderswoningen zjjn gespaard. Men vreest, dat kwaadwilligheid in het spel is. Op last van het hoofd der gemeente is een der ijverigste blusscbers, een huisschilder, die gedurende langen tijd aan het luiis gewerkt had, onder geleide van twee politiedienaren in arrest gebragt. Er zijn ver moedens gerezen, dat deze het koren zou hebben aangestoken. Niet alleen is er groote schade door dezen brand veroorzaakt; maar ook een 30 a40-tal werklieden zijn zonder werk. Een tamboer van het 7J' reg. inf. te Naarden, die een stukje blik voor een 25 centstuk heeft uitgegeven, is daarvoor gestraft met vervallenverkla ring van den militairen stand en zes maanden gevangenisstraf. Te Utrecht is eene vergadering gehouden van belangstellenden in een nationaal belang zooals het planten van hoornen langs de bermen van spoor weg en publieke wegen enz. is genoemd. De vergadering werd bijgewoond door 23 personen die besloten tot het oprigten eener maatschappij Ier ver wezenlijking van dit doel, met een kapitaal van 50000 in aandeelen van ƒ100 te storten in 5 jaar, met een directeur en commissarissen. Vijf com missarissen zijn benoemd en wel de hh.: Copyn, GerlachNagel, Koster en Westenberg, die een voordragt zullen doen voor de benoeming van een directeur, en spoedig eene nadere vergadering bijeen zullen roepen. Wijlen mej. de Weerd, dezer dagen le Deventer overleden, heeft, be halve vele legaten aan verschillende kerkgenootschappen enz., haar zeer aanzienlijk vermogen gelegateerd aan een aldaar bestaand gestichthet //de Weerd-gestichi" genaamd en bestemd lol het opnemen van oude lieden, bij voorkeur schippers, varensgezellen of hunne weduwen. Tc Groningen zal eene cellulaire gevangenis worden gebouwd op het geslecht terrein der voormalige vestingwerken. Door den commissaris van policie te Venlo is in hechtenis genomen een jongeling uit liocbum, die le Venlo bij een molenaar werkzaam was en ""heichuldigd wordt van moord op een 14-jarig meisje. Hij is aan de Duitsche policie overgeleverd. In zijne memorie van antwoord op hoofdstuk VIII geeft de minister van oorlog de meest stellige verzekering dat hij hel begroolingsregt der ver- j tegenwoordiging volkomen en in allen deele eerbiedigt en dat het dus zijn voornemen niet is zonder voorafgaande mededeeling organisation in het leven te roepen. Hij zal altijd trachten het gemeen overleg zooveel mogelijk te bevorderen en daarbij immer toonen, dat hjj ernst en openhartigheid be schouwt als onmisbaar om dat overleg goede vruchten te doen afwerpen. De minister kan er dan ook niet in toestemmen deze begrooting in een credietwet van zes maanden le veranderen. De minister zou toch niet in 2 a 3 maanden met zijne plannen gereed kunnen zijn. Wil men geen ver warring stichten, dan moeten veranderingen met zorg voorbereid en zonder schokken in het leven worden geroepen en met elkander in verband tot een zamenhangend geheel worden gebragtook met het oog op de financiële gevolgen. Zijn voornemen is intusschen om loch in den loop van het volgend jaar eenige veranderingen in te voeren, die niet behoeven te worden uitgesteld. Hij wil o. a. eene voordragt aan den koning doen om de organisatie van het depart, van oorlog te wijzigen, ter vermindering der bestaande te groote centralisatie van magt bij zijn departement, de inspecteurs met een bepaald omschreven gezag aan het hoofd der verschillende wapens te plaatsen en de verdceling van het leger in geheel zelfstandige divisiën op te heflen. Wijders is het zijn voornemen zoo spoedig mogelijk de verschillende hulpdiensten van het leger te organiseren. Reeds heeft het wets-ontwerp, waarin liet vraagstuk betredende het personeel der geneeskundige dienst, naar de minis ter zich vleit, zijne oplossing zal vinden, vóór eenige dagen zijn departe ment verlaten; het zal dus betrekkelijk spoedig de stalen-generaal kunnen bereiken. Het benoodigde materieel voor de geneeskundige, administrai en transportdiensten bij oorlogstoestand zal worden vastgesteld en Jiet oi brekende zoo spoedig doenlijk aangemaakt of aangeschaft. In verband hier. mede zal ook aan de vertegenwoordiging wettelijke voorziening wordea voorgesteld om het requireren der bij het overgaan van het leger lot oorlogstoestand benoodigde paarden te vergemakkelijken. 's Ministers denkbeelden omtrent de hoofdpunten der verdediging des I; stonden bij zijn optreden reeds vast. Hij kan zich volkomen vereeni»# met hel in 1874 aangenomen geconcentreerd verdedigingsstelsel, met Amsterdai als reduit. Hij heeft de overtuiging dat door die beperking van de verdt. diging ons land met gunstig gevolg tegen een overmagtigeti vijdand verdedigen, mits de hulpmiddelen, levende strijdkrachten, verdedigingswei. ken en bewapeningen voorhanden en in goeden staat zjjn. De sterkte de organisatie der levende strijdkrachten wil de minister uilsluitend hebben met hel oog op de krachtige verdediging van het aangenomen concenlreerd verdedigingsselsel; leger en schutterijen moeten hierbij zang werken, maar het leger moet in staal zijn kraclitigen wederstand aan eersten stoot te bieden. Naast een troepenbezelting van alle verdediging werken, die aan een eersten aanval zijn blootgesteld, acht de minister tg veldleger van voldoende sterkte noodig om een active verdediging te i# ren, het landen van den vijand te beletten of dezen tegeutehouden. Bn minister ontbreken nog de gegevens om het juiste cijfer voor de legersterkle aantegeven. Niettemin kan hij reeds mededeelen dat het ju lijksch contingent, noodig om dit cijfer te bereiken, indien het al ink toegezegde wetsontwerp op de nationale militie hooger gesteld moet worè dan het tegenwoordige contingent, beneden dal van bet in 1877 ingediesi wetsontwerp zal blijven. Zonder in bijzonderheden te treden omtrent de toegezegde ontwerpem de militie en schutterijen, constateert de minister alleen dat het zijn voornem niet is de invoering van den persoonlijken dienstpligt voor te stellen. De minister deelt daarna détails mede van de wijze waarop hij zicbl organisatie der levende strijdkrachten voorstelt. Hij wenscht de infant# meer zelfstandigheid le geven dan zjj nu heeft, de schutterijen bij helt breken van een oorlog te vereenigen in kampen of verzamelplaatsen,! corpsen zooveel doenlijk in groote garnizoenen vereenigd te hebben in! gedeelteu des lands, waaruit zij hunne miliciens trekken en zooveel mop ljjk daarbij partij trekken van de bestaande bruikbare kazernes. Wat de oefening der troepen betreft, hij meent dat deze niet verderk hoeft te gaan dan noodig is om den soldaat te bekwamen. Een eers oeleningslijd van een jaar is wel zeer kort, doch volstrekt niet onvoldoetl wanneer de ligtingen later voor hel houden van herhalingsoefeningen onè de wapenen komen. De minister heeft er geen bezwaar in gezien de mi ciens gedurende dezen winter ruimer verlof toe te kennen dan in vod jaren. Van het naar huis zenden van miliciens tegen hun zin is naluurlj geen sprake. De minister beschikt slechts gunstig op verzoeken om veil ten behoeve van miliciens, wier tegenwoordigheid dringend wordt gevorde voor de instandhouding en de verzorging van het gezin. De jaarlijkstl manoeuvres wenscht de minister bovendien te behouden. sGRAVENHAGE, 24 November. Met afwijking in zoo verre van het bij de uitschrijving van het men voor surnumerair der posterijen opengesteld getal van acht plaatse zijn, na afgelegd examen, twaalf surnumerairs benoemd, namelijk: D. Iloytema te Voorschoten, A. J. van Wijk te Leeuwarden, C. F. S. van Ven te Tiel, P. Rentmeester te Alkmaar, G. G. Beuningh te Hellendoon E. T. J. Dinaux te 's Gravenhage, A. van der Baan te Oude Pekela, I. le Zaandam, F. I. van Scheers te Dordrecht, A. 11. M. B. Vis Dieperink Schagen, 11. W. Heyman Jr. te Purmerend en A. C. J. Bcgheyn le van Gend. Aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan de dn toe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, is vergunning verleend het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan de jufvrouwen: Fête, geb. te St. Imier (Zwitserland); A. M. E A. Siievc, geb. le Munsl (Pruissen): L. F. Guillermet, geb. te Genèvc (Zwitserland); A. Dubois, te Locle (Zwitserland); E. R. Swan, geb. te Wation (Engeland); ,1. F. Dm geb. te Locle (Zwitserland); C. S. lloertel. geb. te Weissenburg (Elz» L. 0. Guyenet, geb. te Couvet (Zwitserland). De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aansl.gf gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het debat over staatsbegrooting aangevangen. De heer van Houten heeft het regeringsbeli afgekeurd, op grond van de weigering van grondwels-herziening, ea noodzakelijkheid daarvan betoogd; ook was het, zijns inziens, niet goed uitvoering der onderwijswet, met het oog op de financiële zijde, te schuiven. De hh. Bichon en Keuchenius laakten de politiek der regerii die den liberalen weg volgt, en de gedragslijn van den minister van Lijndf die thans loslietwaarvoor hij in de oppositie had gestreden. Morgen vo# zetting. H. K. H. de kroonprinses van Denemarken zal in het laatst dezer m met hare kinderen naar dat Rijk terugkeeren. Het geregtshof alhier heeft in zijne heden gehouden civile teregtzini bevestigd hel vonnis der Rotterdamsche regtbank in zake den huisschildn tegen de firma E. en 0°., waarbij ontbonden is verklaard eene overeenkoi lot levering van 400 spiegelruiten voor het stationsgebouw aan de Dellis poort le Rotterdam. BUITISNLAMDSCIIIS BËItlGTËN. IIELOI K. In eene vergadering der Liberale Verceuiging van Brussel is t motie aangenomen, den wensch naar het terugroepen van den Belgist vei dis wa pei er slo' dre Ka: Ian zijr vee na te een de Gra WO' keu de ris] een taal gesl doo lig? lied teni is ben ded bes. tenl wei hui niei San volf Chi sne seli der peti bra Sta bar son ner bes in wei zet' kw geb per ziel blil ma; geb om; me' le kei den de voo dal een stel plo wo We

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2