gaande, trachtte pleiter voornamelijk de verklaringen der hoofdgetuigen in dit proces te wederleggen en aan te toonen dat er geen «corpus delicti" ten processe aanwezig is, daar zelfs door de deskundigen niet is kunnen geconstateerd worden dat er potloodschrift op het van valschheid verdachte stuk aanwezig is geweest. Hij geloofde dat bij het ontbreken hiervan de geheele beschuldiging kwam te vallen. Maar overigens moest niet bij de getuigen, Wier verhaal iels onzinnigs was, de waarheid worden gezocht zij was veeleer bij de beschuldigden te vinden, die zich slechts éénmaal aan eene onvoorzigtigheid hadden schuldig gemaakt toen zij bij de aanbieding der qui I an l ie zich hadden laten ontvallen dat zjj niet accoord was. Na bijna elke omstandigheid, in het proces gebleken, in het voordeel van zijne clienten te hebben uitgelegdmaakte de verdediger nog gebruik van het regt de verdediging gegeven om niet alleen de getuigenissen, maar ook de personen te bespreken en kwam ten slotte tot de conclusie dat hel bewijs van schuld in deze volstrekt niet was gebleken. Uit volle overtuiging drong hij eindelijk bij het hof lot de vrijspraak van zijne clienten aan. Vervolgens werd nog zeer breedvoerig door het 0. M. gerepliceerd, waarbij de adv. gen. de beschuldiging volhield en den verdediger sommeerde waar te maken de insinuatie door hem tot de hoofdgetuigen gerigt. Ten ruim 5 ure werd de zitting geschorst tol heden middag, ten einde den verdediger in dé gelegenheid te stellen te dupliceren. De heer rar. van Gigch heeft heden nogmaals het woord gevoerd. Hij bleef er bij dat geen véroordeeling kon volgen. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aansf. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. BELGIE. In éëne zitting der «Association libérale" van Brussel is eene resolutie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van de terugroeping van den gezant bjj hét Vaticaan werd uitgesproken. Het Joum. de Brux. verneemt uit zekere bron dat het Duitsch-Oos- tenrjjksche tractaat bepaalt, dat indien eene der beide partijen in oorlog gewikkeld wordt met eene derde mogendheid, de andere partjj hare mede werking zal moeten verleenen om te beletten dat er eene vierde mogendheid tusschenbeiden kome. ENGELAID. LONDEN, 21 November. De in Ierland gevangen genomen personen zijn Dayitt, een uit de ge vangenis ontslagen Fenian, Killen, een advocaat, en Daly, de redacteur van het nationalistische blad The Connaught Telegraph. Volgens een in een dagblad voorkomend verslag heeft üavitt zich heftig tegen de lerschegrond eigenaars uitgelaten en den pachters aangeraden hunne pacht alleen Ie be talen, in geval zij na aftrek van alle andere onkosten een overschot hadden en zoo het hun overigens schikte. Killen heeft gezegddat sedert de ver vloekte wetten van het leenstelsel door de Normandische veroveraars waren ingesteld de Iersclie grond driemalen was verbeurd verklaard ten behoeve der arilsfocratie Eene vierde confiscatie, of liéver teruggave, was thans noodig, ten behoeve vah het volk. Hij liet het aan zijne hoorders over te beslissen, of dit geschieden moest door middel van de pen, het penseel of het zwaard. Daly gaf den pachters den raad, aan niemand de pacht te be talen, behalvè aan de grondeigenaars, die winkeliers waren, omdat zij deze wederkeérig noodig konden hebben. Zoo aan een pachter zijn pachtgrond werd ontnomeu. dan moést het volk bij duizenden te hoop loopen en hem weêr in hef bezit daarvan stellen. Zij zijn beschuldigd van' het voeren van opruijende taal in eene volksvergadering. Twee leden van de Home-rule- partrj1, dé hli. Finigan en O'Connor Power, hebben in eene vergadering te Londen hunne verontwaardiging uitgesproken over die aanhouding. De Times betreurt het dat die maatregelen alleen de mannen van minder be- teekenis, die zich onvoorzigtig uitlaten, treilen, terwijl anderen die voor- zigtiger zijn, maar veel meer schadelijken invloed uitoefenen, zich buiten het bereik der wet welen te houden. FRANKRlJ K. Woensdag heeft in besloten kring te Challans onder voorzitterschap van generaal de Charette, het feestmaal plaats gehad ter eere van de ont slagen maires en adjunct- maires, die op den verjaardag van den graaf van Chambord het legitimistisch leestmaal te Roche-sur-Yon hebben bijgewoond. Graaf Alexander de Monti vertegenwoordigde den graaf van Chambord en dankte, uit naam van zijn meester, de aanwezigen voor hunne opkomst. Er werden opgeschroefde redevoerineen gehouden en een adres aan den graaf van Chambord vastgesteld Generaal de Charette sprak als zijne overtuiging uit dat daar de vader (de eerste republiek) heelt moeten heen gaan, het kind (de tegenwoordige republiek) ook wel zou moeten ver trekken. Na vergunning van de regering te hebben verkregen is de ex-keizerin Eugenie op hare reize naar Spanje te Parijs aangekomen. Zij heeft den nacht doorgebragt in het hótel van den hertog de Bassano, die haar op hare reis vérgezeld. Reeds is gemeld dat bij gelegenheid van het feest ten behoeve van de slaglofïers der overstrooming in Mhrcia, een extra-courant zal worden uit gegeven waartoe onderscheidene letterkundigen bijdragen zullen leveren. Naar men verneemt zal Victor Hugo daarin een artikel plaatsen «de broeder schap der volken." Gambetia geelt een uittreksel1 uit Rabelais over het opportunisme, Grévy zelf heeft er ingeschreven «De beste staatkunde is de staatkunde der weldadigheid." Voorts schrijft Emile de Girardin over de vrijheid van drukpers, Naquet over de echtscheiding, Canroberl en Gallifet over hun krijgskundige herinneringen in Spanje, Dumas over een reis in Spanje met zijrt vader. Augier een theater-kroniek, Gounod een muzikale critiek, mevrouw Adam een Grieksche nouvelle, Octave Feuillel een feuille ton, en Adelina Patti I béat er-indrukken Te Rijssel is Woensdag hel katholieke congres geopend. Het aantal aanwezigen wordt op 3000 geschal. De bisschop van Grenoble hield eene rede, waarin hij de stelling ontwikkelde, dat de kerk de onderwijzeres van het menschelijk geslacht is. Men schrijft van hier aan de TimesIn Champane is men in geen 60 jaren zoo ongelukkig geweest als in dit jaar. De oogst heeft geen enkele fiesch wijn opgeleverd. Het verlies, door de aanzienlijke wijnbou wers geleden, is ontzettend groot. Voor het geheele departement bedraagt het omstreeks 25 a 30 millioen fr. De druiven zijn niet rijp gew ordenmeu heeft ze eindelijk onrijp moeten plukken. In Champagne heeft men thans 72 millioen flesschen wijn in voorraad, daarvan zijn 35 a 45 millioen in handen der groote firma's. De rest is van twijfelachtigen oorspong en bui ten het gebied gegroeid, waar de echte champagne wordt gemaakt. De uitvoer van echten champagne bedraagt jaarlijks 18a20 millioen flesschen, zoodat de voorraad, waarvan men nu voorzien is, juist toereikend zal zijn voor 1880 en 1881. Mogt de oogst het volgende jaar ook mislukken, dan zullen de huizen, die echten champagne verkoopen, om zoo te zeggen ge- drongen zijn hun winkels te sluiten. De voornaamste huizen verklaren zich tegen prijsverhooginguit vrees dat daardoor het aantal verbruikers zou verminderen. Die firma's kunnen allen in de behoefte van 1880 voor zien, en zullen den uitslag van den volgenden oogst alwachten voor zij den prijs verhoogen. DU1TSCIILAND. Volgens sommige bladen heeft het Pruisische ministerie bij den bonds, raad aanvraag gedaan om den burgerlijken staat van beleg voor Berlijn en omstreken waarvan de termijn op 28 November, aflooptvoor den tijd vat een jaar te verlengen. De spoorweg-commissie van het huis van afgevaardigden heeft het eerste artikel der wet goedgekeurd en zal vermoedelijk de overige artikelen aannemen, die op den aankoop der}verschillende vroegere spoorweglijnei door den staat betrekking hebben. De visscherij-tentoonstelling, die 20 April aanst. in Berlijn geopenj wordt, belooft belangrijk te zullen zijn. De keizer heeft drie eerrprijzeB beschikbaar gesteld; voorts zijn zulke prijzen toegezegd door den kouin; van Saksen, de groothertogen van Baden, Schwerin en Oldenburg, de sena ten van Hamburg en van Bremen enz. Voor de toekenning van deze ei door de directie uitgeloofde talrijke medailles zal een internationale jon benoemd worden, zoodra men weet in welke verhouding de verschillend volkeren aan de tentoonstelling bijdragen. Zaturdag avond II. hebben in de monding van de Elbe zeven zeeliedii het leven verloren, toen zij de van Amsterdam komende stoomboot Medti, kapitein Brouwer, in een boot van de loodsgaljoot, die op het buitenste station zich bevond, vau loodsen wilden voorzien. Kapitein Brouwer dét) het mogelijke om de schipbreukelingen van dé gekenterde boot te redden, maar het bleek onmogelijk bij den reeds ingevallen donkeren avond. Daar kwam bij, dat een Noordsche bark in volle vaart op dé stoomboot afkwaï en deze Zich haasten moest voorwaarts te stoomen, wilde zij niet zelit overzeild worden. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 21 November. Een lievige orkaan woedde Dinsdag tt Woensdag op de Canadasche meeren, die talrijke ongelukken veroorzaakt^ velen deed omkomen en groote schade teweegbragt. BUDAPEST, 22 November. In het Lagerhuis verklaarde Tisza zich voor de vermindering der legerkosten. Desniettemin achtte hij het noodig dt legermagt minstens op de tegenwoordigè sterkte te houden, daar er aiidets gevaar was, dat de monarchie geïsoleerd werd. Zij was niet in den tot stand om het initiatief tot een algemeene ontwapening te nemeu, doch aii andere Europeesche mogendheden daartoe wilden overgaan, dan zou haat deze wet niet verhinderen dat voorbeeld te volgen. ROME, 22 November. Waarsctiijulijk zal bet ministerie heden tot stand komen. Het gerucht dat kardinaal Hohenlohe naar Berlijn zou gaanom te onder handelen over den vrede met het Vatikaan, is van grond ontbloot. ADEN, 22 November. R.OTengevolge van de dreigende houding vai Abyssinie tegenover Egypte, is de Eugelsche kanonneerboot Seagull naai Massowah gezonden, ter bescherming van de bezittingen der Eugelschen. Bij het dikwijls ontstaan van hoesten der kinderen, kuch, stikhoesten, wordt hierdoor de sinds vele jaren als uitstekend bevonden ook genees kundig goedgekeurde echte «Druiven-Borstlio nig" van W. H. ZIC- KENHE1MER, te Mains, aanbevolen. Dit aangename vocht bewijst bij alle verkoudheden etc. goede diensten. (Zie de advertentie in 't nummer van heden). INGEZillliDElf. Eene vraag1 van nog al algemeen belang. Zou van wege het Gemeentebestuur alhier geene verordening kuniw uitgaan, of beslaat zij welligt maar wordt zij niet nageleefd, waardool misbruiken in de Stadsgehoorzaal verhoed worden Bij het Concert dtt Spaansche Gitaristen, en de uitvoering van tooneelstnkjes, door geachtt kunstenaars van het tooneelverbond, werd, niettegenstaande de aanwezig-h lieid van eene aanzienlijke schaar van dames, op de verschillende ransa in de zaal beneden, evenals op de galerij, gedurende bijna den geheeld avond gerookt; zelfs ontzagen eenige jongelieden zich niet, om, op dt plaatsen van den eersten rang naast en tusschen de dames gezeten, mei hunne sigaren den omtrek in damp te hullen. Blijkbaar verkeerden velen Ui in het dwaalbegrip dat zij zich in een café chantant bevonden, eene dwa ling, die evenmin in de gehalte vau de opiredende kunstenaars, als in dl tegenwoordigheid van een beschaafd en wél opgevoed publiek, vooral vat dauies uit den beschaafden standeenige verklaring of verschooning ont- leenen kon. Wil men dergelijke uitvoeringen, als die van gister avond, in onze stad niet van lieverlede voor een uitgezocht publiek ontoegankelijk, althans onbruikbaar zien worden, wil men kunstenaars van cenig talent en beschaving niet afschrikken, om hunne gaven in Leiden ten bestelt geven, dan dienen er maatregelen genomen en gehandhaafd te worden waardoor misbruiken als het hier bedoelde tegengegaan en bezoekers met hunne dames tegen den last van tabaksdampen gewaarborgd worden. 11e! Gemeentebestuur van Amsterdam nam die voorziening met betrekking tol den grooien stedelijken schouwburg, binnen welks muren zelfs het rook» volstrekt verboden iszoodat de van hunne sigaren onafscheidelijke rooketi zich, om aan die behoelle te voldoen, naar een buiten den schouwburg gelegen lokaal moeten begeven. Zou dan het Gemeentebestuur van Leiden niet de bevoegdheid hebben om het rooken, althans wanneer op diergelijk! uitvoeringen dames aanwezig zijn, binnen de wanden der koffiekamers tl beperken Leiden, 22 Nov. 1879. T. jigd MC /0.4 tan lort llsm i D A Iran lu '4 c ram euui laau najo leda t ul Ollïl ird. AKADEMIE-NIEIJWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 22sle,> November de heer A. A. J. van den Broecke, geb. te Aardenburg, in de rechtswetenschap, na verdediging vau zijn akademisch proefschrift Over wettiging van natuurlijke kinderen. luoi' ,rec irlk llwis itlf'rel ute ailje i a (fes 18 |e»ai toor nar |e» 'es hor tun j oomo k taal is nd taai- Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. AD koek dam, lidat lendi Align

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6