LEIDSCHE COURAiVf. 1871*. K°. 275. VRIJDAG 21 NOVEMBER. BINNENLANI»SCIIE BERfGTEN J)t Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd Lie prijs der Courant is per merendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50, «rt hel l er slag der L.andeimgeii i fan den Ce■meenteraad /3.3B, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,50 'jjaars, huiten de expedilukosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tien is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt rerzonden bladz. 8384 der Handelingen van hit Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN. 20 November. Door borg. en weth. is bij den raad ingediend eene verordening op de lerdeeliug der gemeente in wijken en gebuurten en op liet bestuur van deze, tr «ervangine van de nog steeds van kracht zijnde artikelen der policie- (rofdening van 1867 betreffende dit onderwerp. Ook is door burg. en weth. ingediend een onlwerp-besluit tot het hellen io de regten ter zake van huwelijksvoltrekking op buitengewone tjjden, in werking Ie treden op 1 Januarij 1880. Volgens dat ontwerp zullen levolgende leges geheven wordenvoor de huwelijks-aangifte in een ander locaal het daartoe bestemde bureau ƒ1.50; voor hel gebruik van een bijzonder teaal bij de huwelijks-voltrekking 3.voor de huwelijks-voltrekking op tn gewonen dag maar op een ander uur dan het bepaalde ƒ10.- en op anderen dag /20.—voor het sluiten of ontsluiten van de bureaux op Hengewone tijden ƒ0.60. Ter benoeming als ambtenaar belast met hel toezigt op de invordering der indeubelasting wordt door burg. en weth. voorgedragen dc onlangs he mde vierde inspecteur van policie M. J. Kleyn. - Bij gelegenheid van de gisteren avond door hh. studenten aan madlle [ar gebragte serenade, aan het hotel Levedag, werd, bij het passeren In de woning van den heer mr. H. van der Hoevenbenoemd tot hoog- eraar aan de universiteit alhier, aan dien heer eene ovatie gebragt. Door Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden is ten behoeve van de rlang te houden loterg van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo liier een paar prachtige vazen ten geschenke gegeven. Dit voorbeeld oge velen tot spoorslag strekken om dit lieldewcrk door inzendingen van orwerpen krachtig te steunen, ten einde het plan der Vereeniging, om die wijze zich in staat te zien gesteld in de dringende behoeften der men te voorzien wel te doen slagen. - Reeds gisteren hebben wij gewezen op de veel belovende voorstelling, morgen-avond in de stads-gehoorzaal zal gegeven worden door de ver- iiging "het Nedérlandsch tooneel" in vereeniging met het Spaansche identen-muziekgezelschap. Ons blijft nog over de aandacht te vestigen op t concert-gezelschap van het Victoria-theater te Stettin, dat Zaturdag ld., mede in de stadsgehoorzaal, zal optreden. Dat gezelschap moet tr goede zangeressen en zangers bezitten. Te Groningen, Leeuwarden, tolle en Utrecht heelt het zich met groot succês doen hooren en van de die plaatsen gegeven uitvoeringen is met veel lof melding gemaakt. -Uitslag der acte-examens voor middelbaar onderwijs: Aid. letterknnde. Toegelaten mej. II. E. Verschoor, van Arnhem, voor schiedenismej. M. E. Schuurman, van den Helder, voor Engelsche taal letterkunde, en F. L. Postel, van Winterswijk voor aardrijkskunde. Niet jekomen eene voor Fransche taal en letterkunde. Afd. wiskunde enz. 19 November geëxamineerd 5 candidaten voor de unastiek. Een trok zich terug. De anderen moesten worden afgewezen, en 19 November geëxamineerd 4 candidaten voor de acte boekhouden, mand werd toegelaten. - De maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam heeft, blijkens eene 1 «toegezonden circulaire, besloten tot het houden van eene tentoonstelling it kunstvoorwerpen in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd. De Btschappij stelt zich voor, deze tentoonstelling in het begin van April 80 in hare zalen te openen. In menig stadhuis, kerkgesticht of museum tk, maar vooral ook in particulier bezit, bevinden zich. zegt het bestuur, van voorwerpen, die bij elkaar gebragt (zij het ook voor korten tijd), studeerd en beschreven, zonder twijfel een nieuw licht zullen doen opgaan 'r een lak van kunstnijverheid en hare geschiedenis, die in vroegere - ttwen hier te lande in hooge mate bloeide, maar nu voorzekrr aanmoe- f ling behoeft. Ofschoon uit den aard der zaak de Nederlandsche kunst- l srwerpen de hoofdgroep op de tentoonstelling zullen vormen, wensclvt de cl latschappij de buitenlandsche kunstvoorwerpen niet uit te sluiten en meent in dal de tentoonstelling zal moeten bestaan uit: 1". Kunstvoorwerpen tot op liet einde der 18e eeuw uit gond en zilver ol andere (mi's vergulde verzilverde) met alen vervaardigdook wanneer die voorwerpen slcchls als versiering van andere voorwerpen mogten dienen, emailmerken daaronder begrepen. 2». Voorwerpen en bescheiden betreffende de goud- en zilversmids gilden, benevens portretten van en herinneringen aan goud- en zilversmeden uit vroegere eeuwen. De commissie wenscht ook een plaats te verleenen aan de meestal zeldzame gravuren van ornamenten, vervaardigd voor goud en zilversmeden, evenals aan gegraveerde portretten van deze kunstenaars1', en wendt zich daartoe tot eigenaars van prentverzamelingen. In het ver trouwen dal hel nut dezer tentoonstelling, zoo voor wetenschap als kunst nijverheid, 'zal worden erkend, spreekt de commissie den wensch uil, dat velen tot het welslagen der tentoonstelling zullen willen medewerken door het inzenden van voorwerpen. De maatschappij Arti et Amicitiae biedt de beste waarborgen aan voor de zorgvuldige bewaring der voorwerpen en neemt de transportkosten voor hare rekening. Voor de verzekering zal door haar worden zorg gedragen, wanneer dit uitdrukkelijk wordt verlangd en de te verzekeren waarde van ieder voorwerp afzonderlijk door de inzenders wordt opgegeven. De minister van buiienlandsche zaken heelt in zijne begrootings-mc- morie bevestigd de indertijd in sommige bladen opgenomen mededeeling dat aan de Duitsche regering is opgemerkt, dat aan aanvragen tot voorloopige aanhouding, die regtstreeks door Duitsche aan Nederlandsche regterlijke of policie-ambtenaren worden gerigl, in afwachting van de aanvrage om uitle vering langs diplomatieken weg, geen gevolg kan worden gegeven. Tevens is te kennen gegeven, dat Zijner Majesteils regering bereid is, nok in het vervolg te voldoen aan aanvragen om voorloopige aanhouding ter zake van in het bestaande uitlcveringstractaat opgenomen misdrijven, indien de aanvragen langs diplomatieken weg plaats hebben. Die mededeeling wordt in verband gebragt met een vernienwden aandrang van de zijde der rege ring tot bespoediging der onderhanlingen nopens een nieuw uitleverings verdrag. Door het eervol ontslag, aan de hoogleeraren Vissering en Modderman na hun optreden als ministers toegekend, zijn hunne jaarwedden en perso- neele toelagen, Ie zamen 20,435 bedragende, vrijgevallen. Voor de jaar- 1 wedden der zeven thans aanwezige hoogleeraren in de regtsgeleerde faculteit te Leiden wordl een bedrag van ƒ48,000 gevorderd. De plaats van den hoogleeraar Vissering zal welhaast vervuld worden. Ook acht de regering het noodig den hoogleeraar Goudsmit, wiens gezondheidstoestand veel te wenschen overlaat, een plaatsvervanger toe te voegen. Volgens het Hbl. kan de schade, veroorzaakt door het verongelukken van hel stoomschip Pallas, geschat worden, wat het casco betreft, op ƒ200 a ƒ250,000. De lading bestond uit ongeveer 1900 ton aan granen, boekweit, meel, enz. Aan een particulieren brief uit Atjeh ontleent de Arnh. C. het volgende: "Kotta Radja, 14 October. Gisteren hebben wij hier de eersle-steenlegging gehad van de groote moskee, die voor rekening van het gouvernement ge bouwd wordt, om aan de Aljehers te doen zien, dal wij het niet op hun godsdienst gem-mt hebben. Omsireekt 6 a 7000 Aljehers waren daartoe- van heinde en ver hierheen gestroomd, en leverden het bewijs, dat zij wel degelijk en voorgoed ten onder zijn gebragt. De feeslelijkheid liep geheel ordelijk en rustig af". Te Delft zijn gisteren de feeslelijkheden aangevangen ter viering van het 200-jarig beslaan der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen. Op dien dag bepaalden deze zich voornamelijk tot het houden van volksspelen, bestaande in mastklimmen, boegsprietloopenaardappelen rapen, ringsteken, wedloop enz. Des avonds werden een concert en eene tooneelvoorstelling in den Stads-Doelen gegeven, - Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten tot het aangaan van eene 4 pCt. geldleening groot ƒ210,000. Eene gruwelijke misdaad is eergisteren namiddag tusschen 12 en 1 uur gepleegd op eene hofstede te Sleeuwijk, tusschen het fort Altena en het Sleeuwijksche veer Terwijl de bewoner naar de veemarkt Ie Gorinchem en de arbeider naar huis was ont Ie eten, schijnl er iemand de woning binnengedrongen Ie zijn, mei het doel zich van het aanwezige geld meester Ie maken. Dc dienstmaagd, die het huis bewaakte, trachtte hem dit te beletten, en in de worsteling, die daaruit ontstond, heelt de dief de meid den hals afgesneden. Daarna heeft hij een kist opengebroken eu zich van een groote som geld meester gemaakt. De dader is onbekend. Te Amsterdam is door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente, ter vervulling der bestaande predikanis-vacalttrehet volgende drietal opge»

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1