BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó7 November dS79, JP. H7d. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Blijkens berigten uit Suriname is bij de koloniale staten door den gou verneur der kolonie een ontwerp-verordening ingediend, lot invoering van een uitgaand regt op onbewerkte metalen. Genoemd regt, blijkens den aanhef van het ontwerp door het belang der koloniale geldmiddelen en de billijkheid gevorderd, wordt voorgedragen naar den maatstaf van 5 pCt. naar de waarde volgens den loopenden prijs. In de memorie van toelichting tot dit ontwerp wordt gezegd dat, nu de goudexploitatie in Suriname een vasten gang heeft verkregen en belangrijk toegenomen is en nog belooft toe te nemen in uitgebreidheid en in het afwerpen van winstenhet tegen over de belastbaarheid, waaraan de overige voortbrengselen der kolonie onderworpen zijn, niet billijk zou wezen de onbewerkte metalen bij uit zondering van alle voortbrengselen der kolonie in het voortdurend voorregt van vrijdom van uitvoerregt te handhaven. Een goed financieel beheer vor dert thans, dat van de gelegenheid tot eene zoo billijke en gemakkelijk te verkrijgen vermeerdering der koloniale inkomsten gebruik worde gemaakt. Door de staten is dat voorstel bijna algemeen met genoegen ontvangen. Een lid, dat zich niet konde vereenigen met het voorstel, had hiervoor drie gronden: 1°. is hij in beginsel tegen het hellen van uitgaand regt; 2®. is de goud-industrie nog niet genoeg ontwikkeld om den last van het uitgaand regt te kunnen dragen; 3». zal de ontduiking van belasting op groote schaal plaats vinden. 'sGRAVENHAGE15 November. Door Z. M. is benoemd tot secretaris van legatie bij HD'. gezantschap te Brussel jhr. mp. VV. M. van Weede, thans in dezelfde hoedanigheid werk zaam bij het dep. van buitenlandsche zaken. Tot ontvanger der directe belastingen te Monnikendam is benoemd de heer L. de Fouwthans te Noordwelle, en tot ontvanger der directe belas tingen, tweede kanton, te Amsterdam is benoemd de heer L. M. van Kooten, thans te Harlingen. De officieren van gezondheid 2e en 3e kl. van de landmagt, gede tacheerd bij de zeemagt, H. G. C. Heringa en W. N. de Graaf, uit 0. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. K. H. de prins van Oranje is heden nacht ten 2% uur per extra- trein van zijne buitenlandsche reis in de'residentie teruggekeerd. De nieuwbenoemde vertegenwoordiger van den H. Stoel bij het Neder- landsche hof mgr. Panici, benevens de secretaris bij de pauselijke internun- ciatuur alhier, worden heden-avond uit Rome in de residentie verwachtten einde hun post in te nemen. De afgetreden gezant van den kerkelijken staat en zijn secretaris zullen in de volgende week de residentie verlaten. Zekere A. P., oud 24 jaren, Duitscher van geboorte, laatstelijk huis bediende bij baron van S. te dezer stede, wordt verdacht van diefstal in dienstbaarheid en valschheid in geschrifte. Hij heeft zich, waarschijnlijk in het bezit van ongeveer ƒ1000, uit zijne dienst verwijderd, gekleed meteen zwarten jas van zijnen voormaligen heer. ENGELAND. LONDEN, 14 November. In eene te Horncastle gehouden toespraak heeft de heer Stanhope, vice-minister voor Britsch-Indie, gezegd dat moaelijk het tegenwoordige parlement zou blijven duren tot het einde van 1880, maar dat naar alle waarschijnlijkheid het einde van zijn bestaan zeer nabij was. Daarom raadde hy zijnen hoorders aan, zich op eene spoedige algemeene verkiezing voor te bereiden. Het parlementslid Chamberlain heeft zich te Leicester zeer ongunstig uit gelaten over de jongste rede van lord Beaconsfield. De staatkundedie de regering volgde, noemde hij onteerend; zij gebruikt de kleine staten als pionnen in een schaakspel, naarmate het hunnen sterkeren naburen het best uitkomt. Lord Beaconsfield heeft, zeide hij, op de lagere zijde van het Engelsche karakter gerekend, op de ijdelheid, de zelfzucht en de heersch- zucht der Britsche natie. De heer Gladstone daarentegen pleegde zich te rigten tot de hoogere aspiration: de liefde voor regtvaardigheid en vrijheid. De tijd zou spoedig komen, waarin de natie tusschen beider staatkunde zou moeten kiezen. Het Iersche parlementslid Parnell heeft zich te Boltonnaar aanleiding van Beaconfields jongste rede, zeer scherp uitgelaten. Hij verklaarde dat de Ieren, nu Engeland hen niet helpen wilde, ziehzelf dienden te helpen en dit ook doen zouden. De pachters moesten beginnen met zich als de eige naars te beschouwen der door hen bewoonde hoeve; de geldquaeslie zou zich dan wel schikken; vooreerst had het parlement vroeger reeds een mil- lioen beschikbaar gesteld om hun als voorschot te verstrekken bij den aan koop der plaatsen; voorts was het geheele kapitaal der kerkelijke bezittin gen er als het ware voor aangewezen en wat er dan nog ontbrak moest de staat maar bijpassen. In het begin van dit jaar werd zekere heer Payne geacht bij het baden op de kust van Wales verdronken te zijn. Men vond zijne kleederen op het strand, met zijn horlogie en zijn geld. Men had hem te water zien gaan. Zijn vader verzocht magtiging tot administratie zijner zaken, inde het be drag eener tamelijk hooge levensverzekering en betaalde zijne schulden, die vry aanzienlijk waren. Eenige maanden later is evenwel de voor verdron ken gehoudene te San Francisco gezien en herkend door een ouden kennis uit Engeland. Hij bekende, in verlegenheid wegens schulden verkeerd te hebben en zich op deze wijze daaruit te hebben gered. Een tweede pak kleèren had hij aan het strand gereed gelegd, had dat aangetrokken en was naar California vertrokken. De vader heeft aan de levensverzekering-maat schappij het geld terugbetaald. FRANSRIJ K. Het Joum. off. heeft nog geen melding gemaakt van het overlijden van Abd.-el-Kader, zoodat men nog aan de waarheid van het berigt twijfelt. Maarschalk Canrobert heeft aan zijne kiezers in Charente een brief geschrevenwaarin hij verklaartdat hijofschoon vroeger de hem drin gend aangebodene candidatuur voor den senaat van de hand gewezen heb bende, zijne verkiezing aanneemt. Hij beschouwt die als een hulde, die men heeft willen brengen aan het leger in den persoon van den oudsten der legerhoofden, en het aanvaarden van het mandaat als een pligt, waar aan het hem kwalijk zou passen zich te onttrekken. De Rép. Frang. zegt dat door die aanneming de maarschalk zich ver- eenigd heeft met het programma van het comité, dat zijne verkiezing voor stond en dat programma is eene daad van vijandschap tegen de gevestigde staatsregeling. De maarschalk moet begrepen hebbendat hijdoor daar mede in te stemmentevens zijn ambt nederlegde van voorzitter der com missie voor de rangschikking der ter bevordering voorgedragen officieren van alle rangen. Op de Parijsche beurs is vrij wat beweging ontstaan door een ge rucht. volgens hetwelk de Engelsche vloot bevel had ontvangen de Zwarte zee binnen te gaan. De receptie van den geschiedschrijver Henri Martin als lid der aka- demie, die de plaats inneemt van den heer Thiers, had Donderdag II. plaats. Gelijk bepaald was heeft de heer Marmier de rede van Martin beantwoord. De plegtigheid heeft weinig indruk gemaakt. Te Kijssel is dezer dagen een socialist tot lid van den departementalen raad gekozen en moest de candidaat der vereenigde aanhangers van het ge matigde linkercentrum en van Gambetta het onderspit delven. In den Griekschen Archipel moet een volslagen gebrek aan vruchten heerschen. Sedert eenige jaren is er de opbrengst van oranje- en citroen- boomen aanmerkelijk verminderd, tengevolge van het gebrek aan regen. De bewoners van Rhodus, die vroeger honderden scheepsladingen vruchten naar alle oorden der wereld zonden, kunnen thans niet eens in hun eigen behoef ten voorzien en moeten citroenen van Candia laten komen. In dit jaar heeft men in den Archipel bijna geen vruchten kunnen inzamelen. DVIT8CHLANO. Uit Tilsit wordt gemeld dat de -opperpresident Horn aan den magi straat van Tilsit per telegraaf medegedeeld heeft dat het ministerie, wegens voortdurende belemmeringen, van de zijde der Russische ambtenaren aan de regelmatige vaart der Prulssische stoomboot Falke op het Russische gedeelte van den Niemen in den weg gelegd de staking van de vaart der Russische booten op het Pruissische deel van den Niemen heeft bevolen. Aan dit bevel is terstond voldaan. Welke waarde men aan dit plaatselijk geschil moet toekennen is nog niet te bepalen. Waarschijnlijk zal men in deze wel tot eene schikking geraken. De Weser Zeitung neemt acte van de verklaring van lord Beacons field, aan het feestmaal van den lord-mayor afgelegd, volgens welke de vrede van Europa -verzekerd zal blijven zoolang Engeland niet terug keert tot de passive politiek van Granville c. s. Wanneer dit belee- kent, schrijft genoemd blad, dat Groot-Brittannië ook positie nemen zal tegenover mogelijke oorlogsplannen vau Frankrijk, dan heeft Duitschland allezins reden zich met de staatkunde van het tory-bewind ingenomen te betoonen. De oorlog van 1870 zou toch bepaald niet door Frankrijk zijn gewaagd, had het niet op de sympathieke onzijdigheid van Engeland kunnen rekenen. Als Engeland zijn houding van toen thans als een dwaling heeft leeren beschouwenkan het aan den Europeschen vrede de grootste diensten bewijzen. Op het meer van Zug is Zondag 11. een treurig ongeluk voorgevallen. Een welgestelde boer en zijne vrouw keerden in een bootje huiswaarts, dat door twee mannen geroeid werd. Zij werden door een sneeuwstorm overvallen cn het vaartuig sloeg om. De twee roeijers trachtten het bootje weder om te keeren, terwijl de boer zich met eene hand daaraan vast en met de andere zijne vrouw boven water hield. Tweemaal gelukte hun dat, maar telkens als zij in het bootje poogden te komon sloeg het weder om. Den boer begaven eindelijk zijne krachten; hij moest het vaartuig loslaten, omarmde zijne vrouw en zonk met haar weg in de diepte. De twee roeijers zijn er nog in geslaagd met het bootje den oever te bereiken. SIMLA, 14 November. Eene proclamatie van generaal Roberts belooft eene amnestie aan allen, die weerstand boden, toen de Engelsche troepen Kabul naderden. De amnestie wordt echter niet verleend aan de medeplig- ligen van den aanval op het gezantschap. Dezen zullen behandeld worden als rebellen. PARIJS, 14 November. Telegrammen uit Londen spreken de verontrus tende geruchten tegendie op de beurs eene daling teweegbragten. Er is niets nieuws gebeurd met betrekking tot het eskader te Malta. De Unirers is veroordeeld tot 1000 fr. boete wegens het verspreiden van eene valsche nieuwstijding. LEEDS, 14 November. Eene groote liberale demonstratie werd heden hier gedaan. Zevenhonderd personen hadden zich aan een dejeuner vereenigd, en de heer Forster, gewezen minister, hield een toespraak. Hij keurde de geheele politiek der regering scherp af, las de verklaring voor, die laatstelijk door lord Salisbury was afgelegd met betrekking tot het Duitsch-Oostenrijksch bondgenootschap, en betoogde dat het gebrek aan waardigheid en eigenliefde het uitbarsten van Ruslands toorn over Engeland ten gevolge beeft gehad. De heer Forster acht een oorlog met Rusland waarschijnlijk, indien het tegenwoordig ka binet aanblijft. Ook zeide hij: De regering wil door hare dezer dagen te Kon-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5