LEIR8CHD COURA ft0. 27i. IS70 MAANDAG 17 NOVEMBER. STADS» HEi; 1GHTEN. UI N N EN L A IN DSC IIE BERIGT EN. l)e Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viereiuleel jaars f3.franco p.p. ƒ3.50, mei het Verstag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk »s verkrijgbaar voor 2,50 jaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke umnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, 6 Cents, He prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels 1.iedere rcgei tneer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 85—88 der Uattdclingen van den Gemeenteraad Zit ting verslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien liet adres van F. Lohmann, manuiactuurvener, wonende alhier, houdende verzoek lot oprichting van eene manu/actuurververij in het pand in de Krauwel^eeg n". 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 .Itini 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Zaterdag den 29sl,n November aansi., 's voormiddags te elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in Ie brengen. Iturgemeesier en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 November 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gelet op art. 21 der wel van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brrusl Ier kennis van de ingezetenen dal in de afgeloopen week zijn aangegeven als door Itoodvonk aangetast 28 personen, en aan die ziekte «verleden 8. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 November 1879. V. BRANDELER. LEIDEN. 15 November. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings in de provinciën eene aanschrijving gerigt omtrent de uitvoe ring der aanstaande volkstelling. De minister beveelt een naauwkeurig loe- zigt aan op de voorbereidende maatregelendie door de gemeentebesturen moeien genomen worden, waartoe in de eerste plaats behooren de numme ring der huizen en de verdeeling der gemeente in afdeelingenwijken of buurtenen van het vermoedelijk getal huizen en bewoners in elke dier afdeelingen. Voorts wordt gewaarschuwd tegen het vooraf invullen van billetten, om ze daarna aan de huizen der ingezetenen door de agenten te doen controleren. Waar deze maatregel onvermijdelijk mogt zijn, bijv. in achterbuurtenmag hij alleen worden aangewend door agenten van wier naauwgezetle en oordeelkundige pligtsbetrachting het gemeentebestuur stellig overtuigd is. Tegen 10 Januarij moeten de billetten aan de huizen der in gezetenen zijn opgehaald en tegen 1° April moeten de gemeentebesturen de billetten, inventarissen enz. aan 'skonings commissaris in de provincie zenden. Zoodra de staten ter provinciale griffie zijn ontvangen, moeten zij iaan een naauwkeurig onderzoek worden onderworpen; de totalen worden vervolgens overgebragt op den staat van plaatselijke indeeling. Van de gezamenlijke staten van plaatselijke indeeling wordt voorts een algemeene verzamelstaat voor de geheele provincie opgemaakt. De minister stelt er prijs opalles voor 1® Julij a. s. ter prov. griffie afgewerkt te zien. Gedurende de maanden JulijAugustus, September en October zijn alhier ongeveer 450 gevallen van rondvonk aangegeven. Naar wjj verne men zijn van de huizenwaarin gevallen van die ziekte zijn voorgekomen slechts 41 voorzien van een aanleg voor duinwaterleiding. Gisteren morgen is een kalf, toebehoorende aan S.te Zoeterwoude, aan het Bapenburg te water geraakt; de eigenaar, geholpen door een bur ger. slaagde er in het onbeschadigd op den wal te brengen. Even daarna is eene koe, toebehoorende aan B., te Wassenaar, van de veemarkt losge broken, doch, zonder schade veroorzaakt te hebben, aan het Kort Rapen burg opgevangen en onder toezigt van een agent van policie naar buiten geleid. Ten half drie ure is een paard, gespannen voor een wagen, waarin gecne personen gezeten waren, toebehoorende aan den stalhouder V., aan de Si Aagtenstraal op hol gegaan; het werd op de Volmolengracht tot slaan gebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 76 volwassen personen en 11 tol 16 kinderen. De gisteren gehouden acte-examens hebben den volgenden uitslag gehad: Middelbaar onderwjjs, afd. wiskunde enz. 13 en 14 November. Geëxami neerd 2 candiriaicn voor boekhouden. Twee waren niet opgekomen. Toege laten voor huisonderwijs de heer W. A. Schade van Westrum, van Amsterdam. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, toegelaten de hh. A. S. Mink, van 's Gravenhage, voor Nederlandsche taal en letterkunde; S. van Braam, van Sneek, voor Engelsche taal en letterkunde; C. W. Nolting, van Haar lem, voor geschiedenis. Algewezen één voor staathuishoudkunde. Lager onderwijs. Den 12Ura dezer werd nog voor de acte in de Fransche taal toegelaten mej. S. van de Velde. Uil 's Hage. De einduitslag der examens voor lager onderwijs is als volgt: hoofdon derwijzers, toegelaten 27, afgewezen 48; hulponderwijzers, toegelaten 37. afgewezen 25; onderwijzers Fransch toegelaten 28. afgewezen 53; id. En- gelsch, toegelaten 13afgewezen 8; id. Duitsch, toegelaten 11afgewezen 5; id. wiskunde, toegelaten 11, afgewezen 19; id. teekenentoegelaten 6, alge wezen 1: id gymnastiek, toegelaten 6, aigewezen 7, en id. landbouwkunde, toegelaten 0, afgewezen 2. Hoofdonderwijzeressentoegelaten 10, afge wezen 3; hulponderwijzeressen, toegelaten 40, afgewezen 20; onderwijzeres sen Fransch, toegelaten 23. afgewezen 19; id. Engelsch. toegelaten 32, af gewezen 9; id. Duitsch, toegelaten 9, afgewezen 4; id. wiskunde, toegela ten 1, afgewezen 1; id. handwerken, toegelaten 126, afgewezen 43, en ia. '.cekenen, toegelaten 3, afgewezen 0. Door gedep. staten dezer provincie is bepaald, dat de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland, in het hoofdkiesdistrict Oud-BeijerlandIer vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. J. van Andel, zal plaats hebben op Dingsdag den 2den December aanst.en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal ge schieden op Dingsdag den 16de" December daaraanvolgende. Men leest in de Tijd: De heer J. C. Creyghton te Leiden zal dezer dagen in de vuurtorens op de koppen der hoofden vait de haven van lJmui- den eene proef nemen met zijné nieuwe uilvinding van kustverlichting, doch met het licht naar den duinkant gekeerd, daar eene proefneming met het licht naar zee, hij eventueel nitdooven, zeer gevaarlijk voor de scheep vaart zou kunnen zijn. De kanaal-maatschappij zal den heer Creyghton de noodigc hulp verlcenen om deze proefneming te doen gelukken. Deze zal twee of drie maanden duren. De «Vereenigitig van Gaslabriekanten in Nederland" heeft op haar door het hoofdbestuur van de «Vereenigitig tot bevordering van fabriek-en hand- werksnijverheid" gestelde vraag «of de ondervinding reeds uitspraak heeft gedaan in de quaestie ol Duitsche gaskolen naast Engelsche op gasfabrieken aanbeveling verdienen", het volgende geantwoord: «1®. Overal, waar men aan Engelsche kolen gewend was en proeven heeft genomen met Duitsche kolen, vielen deze steeds ten nadeele der Duitsche kolen uit, wat betreft de mindere hoedanigheid der cokes. 2°. Daar, waar men alleen Duitsche gaskolen gebruikt, is men over de resultaten tevreden. 3°. Daar, waar men Duitsche kolen niet geregeld in zoodanige hoeveelheid kan aanvoeren, dat zij versch kunnen worden verbruikt, zijn zij niet aan te bevelen, op grond dat deze kolen, bij opslag in magazijn, spoedig in gas- gehalte achteruitgaan en broeijing en zelfontbranding doen ontstaan. 4°. Be houdens de voorwaarde sub 3, wordt de keuze tusschen Engelsche en Duit sche gaskolen hoofdzakelijk beheerscht door het prijsverschil der kolen, in hel magazijn geleverd met het oog op de mindere cokesproductie der Duit sche kolen." {D.v.'s Gr.) Het D. v. 's Gr. deelt het volgende particuliere telegram mede te 's Hage uit Indië ontvangen; «De geregtclijke verkoopingen tot inning van de patentbelasting van de Samarangschc koopliedendie weigerden den twee den termijn te betalenzullen in deze maand plaats hebbenen wel den 17den bij de firma Soesman en C".den 18d'" bij de firma Herman Salomon- son, den 20st,n bij Schnitzler en C°.den 21a<" bij Dorrepaal en C°.den 22®"° bjj van den Broek en Veeckens, den 24""° bij Brandon, den 25®"° bij Jacobson, den 27steD bij Tlioolt en C".den 285"® bij Schlette en den 29®"° bjj Hijmaus." Het stoomschip Gelderlandvan Batavia naar Rotterdam, is op 14 Nov. van Port-Saïd vertrokken. De Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op dien dag mede van daar.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1