LEIDSCHE COURANT. IS70 W. 270, ZATURDAG 15 NOVEMBER. BINNENLANBSGI1E BERFGTEN. He Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant »s per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 'f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verlcrjjgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 14 November. Door liet kiescollegie der Ncd. lterv. gemeente alhier werden heden, ter Tervulling der vacaturen voortdurende door het bedanken van de hh. C. A. Emeis en H. de Nie, tot ouderlingen benoemd dc hh. Joh. J. Eggers en ff. F. de Vink, en tot diaken, voor de vacature voortdurende door het be danken van den heer N. van Rossen J*.de heer A. Das. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat iu de maand Maart 1880 te 'sGravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraal. Zijdie zich aan bedoeld onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe voor 1 Februarij O aanmelden by het dep. van waterstaat enz. door een op zegel geschre ven verzoekmet naauwkeurige opgaaf van naamvoornamen en woon plaats. De candidaat moet zjjn Nederlander, geboren iu een der jaren 1855 lot 1864 ingesloten. De gisteren te 's Hage gehouden acte-examens hebben den volgenden uilslag gehad: Middelbaar onderwijs, afdeeling wiskunde, enz. 11, 12 en 13 November. Geëamineerd 4 candidaten voor de acte lagere wiskunde. Eén hunner trok zich gedurende hel examen terug. Toegelaten de heer A. A. Sweep, van Breda. Verder geëxamineerd één candidaat voor de beginselen der natuur- en scheikunde en cosmographie. Afgewezen. 12 en 13 November. Geëxa mineerd 3 candidaten voor boekhouden. Een vierde kwam niet op. Twee trokken zich terug. De overblijvende werd afgewezen. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Afgewezen één voor Engelsch, één voor Fransch heeft zich teruggetrokken. Niet opgekomen één voor Ne- derlandsch en één voor aardrijkskunde. Lager onderwijs. Heden is als hulponderwijzeres toegelaten mcj. Engel hart, uit Leiden. Men leest in de Tijd: liet hoofdcomité van het Liefdewerk Oud Papier voor Nederland, gevestigd te Amsterdam, ontving van het centraal comité Ie Leiden en omstreken in het laatst der maand Junij jl. eene zending pa pier, door dat centraal comité gedurende de maanden April tot en met Junij aldaar verzameld. Toen die partij bij het hoofdcomité onlangs werd gesorteerdwerd daarin gevonden eene gouden broche met diamanten van vrij groolc waarde. Onmiddellijk gaf het hoofdcomité daarvan kennis aan genoemd centraal comité, en werd besloten, alle pogingen aan te wenden tot opsporing der reglhebbenden op dit kleinood. Hel centraal comité ver- B spreidde onder zijne begunstigers eene circulaire, waarin van deze vondst werd kennis gegeven: gelijktijdig' maakte het zich deze gelegenheid ten nutte om in herinnering te brengendat door het hoofdcomité aan den bis schop van Haarlem, beschermheer van hel Liefdewerk, verleden jaar weder een bedrag van f 7000 was afgedragen en dat de internuntius dat bedrag aan Z. 11. den Paus heeft overgemaakt. Ter vervulling van het lectoraat in tandheelkunde aan de rijks-univer siteit te Groningen, worden genoemd: dr. J. J. C. van Woerden, te Rot terdam; J Schoondermark Jzn.pract. tandarts en med. stud, te Leiden, en dr. J. E. Siark, te Utrecht. {Hbl.) Aan den hoogleeraar bij de medische faculteit aan de Utrechtsche universiteit dr. Th. W. Engelmann is een leerstoel aangeboden aan de uni versiteit te Freyburg. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot het oprigten van een gedenkteeken voor wijlen den heer Stieltjes. Te Delft is gisteren middag aan de Korenmarkt een paard met wagen, bestuurd door den eigenaar A. Poot, landbouwer, wonende onder Maasland, op hol geraakt ten gevolge van het aanrijden van een kruiwagen. Een zandscliipperA. Vis, had hel ongeluk tusschen het hek op de stoep van het huis van den heer Drarjer en den wagen beklemd te geraken, waardoor hij ernstig verwond en het hek der stoep, benevens een hardsteenen paal, omver gereden werd. De verwonde is naar het gasthuis overgebragt, waar h'j nog in den namiddag overleed. Hij laat eene vrouw cn vier kinderen na. Te Rotterdam zijn eergisteren geveild, om in de volgende week te worden afgeslagen en toegewezende achter elkander gelegen panden in de Boompjes, door de Afrikaansche Handelsvereeniging gesticht. Zij hadden ongeveer ƒ300,000 gekost. Behalve genoemde verceniging waren er de kantoren in gevestigd van de firma Kcrdijk en Pincofls. N°. 1 bragt op 42200N°. 2 27200alzoo te zamen 69400. Op de hoogte van Oude Tonge is eergisteren een schip, met keistecnen geladen en naar Rotterdam bestemd, gezonken. De opvarenden, man, vrouw, 3 kinderen en knecht, hadden ter naauwernood tijd hun leven te redden en in de sloep over te springen. Gelukkig was de Tholensche boot in de nabijheid. Het mogt deu kapitein dier boot, in weerwil van het vreeselijke weer, gelukken alle zes personen van een bijna zekeren dood te redden. I In den nacht van 25 op 26 Jolij 11. had er eene poging lot diefslal plaats in het onbewoond buitenverblijf van de heer de Jong Schouwenburg te Raarn. P. Daniels, koopman en G. Smorenburg, tapper, beiden te Baafn woonachtig, stonden eergisteren voor het geregtshof te Amsterdam deswege te regt. Eerstgemelde bekende zijne schuld en gaf op, dat hij, die aan zijn medebeschuldigde ƒ12 schuldig en bovendien slecht bij kas was, op 25 Julij geruimen lijd met Smorenburg had doorgebragt en daarbij Schiedam niet had vergeten. Volgens hem had Smorenburg het voorstel tot bovenbedoel den diefstal gedaan. Zij begaven zich naar hel buiten, schoven een ijzeren staaf van het kelderraam open en Smorenburg klom het eerst naar binnen. Zij openden een kastje, doch vonden daarin niet wat zij zochten. Zij kwamen in den kelder waar zij op den goeden uitslag een flesch cham pagne ledigden, doch dit had een tegenovergesteld, met het oog op den reeds benevelden toestand der inbrekers, ligt te begrijpen gevolg. Toeti hp zich dan ook aan een porseleinkast vaslhield, trok hij dien omver, waardoor deze op zijn been te regt kwamdat daardoor gebroken en ge kneusd werd. Zijn medegezel hielp hem met grooie moeite daaronder uit sleepte hem door den tuin tot op den weg, liet hem daar liggen en ging naar zekeren van O. met verzoek den verwonde, dien hij, zoo hij lot van O. zeide, daar had vinden liggen, naar zrjn huis te rijden. Hij zou zijn moeite met ƒ25 beloonen. Van O. voldeed aan dit verzoek. Volgens de zen had Smorenburg hem onder weg gezegd: ik reken op je, datje geen twee huishoudens ongelukkig zult maken. Smorenburg ontkende echter dit te hebben gezegd, en ook had hij, volgens zijn beweren, geen schuld aan den diefstal. Hij was met zijn geweer uitgegaan om wild te schieten en vond toen zijn medebeschuldigde liggen. Daniels moest om le ktinnen ioo- pen zich thans nog van krukken bedienen. De advocaat-generaal trachtie aan te toonendat beider schuld was bewezenen requireerde hunne schuldigverklaring wegens diefstal hij nacht in een bewoond huis door middel van buiten- en binnenbraal;en veroordeeling deswege van den eersten beschuldigde tot eene correctionnele gevangenisstraf van twee jaar en van den tweeden lot eene van drie jaar. Als verdedigers traden op mr. Goseling en mr. Haas. Uit Amsterdam meldt men dal op verschillende punten der stadmet name op de Hecren- en Keizersgrachtende burgers zich, met het oog op de steeds toenemende onveiligheidvereenigen om op gezamenlijke kosten, in den laten avond en des nachts, een wacht te laten loopeu. Ten poslkantore te Amsterdam is een poslwissel van ƒ1 uitbetaald met ƒ10. zooals het bedrag, na vervalscht te zijn, aanwees. Eerst later werd het bedrog onidekt. Te Wormerveer is eergisteren avond, bij hevig stormweder, brand ontslaan in den papiermolen »dc Oude Blaauw", van de firma de Erven Dirk Blaauw. De brand werd zoo hevig, dat er aan blusschcn niet te denken viel en er zelfs vrees bestond dat de op cenigen afstand staande molen «de Zon" insgelijks zou aangetast worden. De oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. Te 'sGraveland is uit eene sloot het lijk opgehaald van den gemeente veldwachter Vree. Hij laat een talrijk gezin achter. De oorzaak van het onheil is niet bekend, maar de justitie doet onderzoek, omdat Vree nu juist niet door alien wegens zijn dikwerf beloonden ijver werd gewaardeerd. Twee Texelsche mosselsehuiten hebben bij den storm op eergisteren schipbreuk geleden. De bemanning werd gered. De diaconie van Veenendaal ontving een legaat van 1000, van wijlen mej. de wed. J. van Langeveld, geb. de Ruiter en die van Zevenhuizen een gift van 1000 van de erfgenamen van mej. de wed. H. Jongeneel, geb. Verbi ee. Te Enter had Dingsdag II. een treurig ongeluk plaats. Terwijl de klompenmaker en landbouwer len Berge bezig was met boomen van den wagen le ladentilde hijmet behulp van anderenhet eene eind van een boom, waarvan het andere op den grond rustle, van het wagenrad af, en bleef met het vest aan dat einde van den boom hangen waardoor hij met

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1