LEIDSCHE COURANT. IS70. WOENSDAG 12 NOVEMBER. V, 2f>7. STADS-BER JCHTKN BIN NEN LA N BSCïlK BEIUGTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zen- en Feestdagen uilgesonderd. J)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p.p. 3.30 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.3bfranco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expedihekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 8184 der Handelingen van den Gemeenteraad Ziltingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door een belastingschuldige, die ie laag in de plaatselijke directe belasting in deze gemeente over hel jaar 1879, is aan geslagen, een bedrag van honderd gulden is ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELERBurgemeester. Leides, 11 November 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 November. Op 19 November aanst. zal in den schouwburg alhier ecne voorstel ling gegeven worden met medewerking van madlle Agar. De ook bier reeds van vroeger zoo gunstig bekende tragédienne zal alsdan de hoofdrol vervullen in dc «Mérope" van Voltaire. Dc vereciiigiiig 1' en 2' sectie van het Metalen Kruis hield gisteren avond hare jaarlijksclie feestviering in bel koffijhuis Eigenzorg, aan den Stations weg. Zij werd, onder meer genoodigden, ook bijgewoond door haren eere- voorzitler, jlir. W. I. C. Rammelman Elsevier. De zaal was voor deze ge legenheid keurig en smaakvol versierd. De borstbeelden van Nt'èrlands koningen, waarvan dat van Willem II een lauwerkrans om de slapen droeg, verhieven zich te midden van frisch groen en eene rijke drapcring (lok de danszaal was door groen en «en daarboven aangebragte wapentropee smaakvol gedecoreerd. Ten negen ure opende de voorzitter, de heer E. II. Themps, de bijeenkomst roet ecne hartelijke toespraak tot zijne oud-kame raden en verdere genoodigden. Hij schelste in enkele woorden het vervlo gen tijdvak; herdacht de sympathie, welke de vereeniging steeds van het koninklijk huis mogt ondervinden, en eindigde met den wcnsch dat allen dezen leeslavoud in cene werkelijke feeststemming mogteu doorbrengen. Dat die wensch inderdaad vervuld werd, getuigde liet late nachtelijk uur, waarop de laatste feestgenoolen eerst huiswaarts keerden. Het met zang en dans afgewisselde programma werd met ongemeen veel animo uitgevoerd, en toenop voorstel van een der genoodigdeneen afzonderlijke dans voor de oud-strijders werd gearrangeerd, viel hun na de uitvoering er van eene luide toejuiching der aanwezigen ten deel. Deze feestavond zal dan ook zoowel bij dc oud-strijders van 1830/31 als hjj allen die er deel aannamen, voorzeker in aangename herinnering blijven. Bjj hel vermelden van de openbare vergadering van de tooneelvereeni- ging Jacob Cats, in ons vorig nommer, zijn een paar woorden uitgevallen, dat tot misverstand aanleiding kan geven. Er staat: »de president", waarvoor moet gelezen worden: »de knecht van den president." Uit het daarop vol gende heeft men misschien de bedoeling wel geraden. lieden voormiddag ten 1054 ure is een rijtuig met twee paarden be spannen tocbchoorende aan den stalhouder B. en waarin vier personen ge zeten waren, aan de Waardgracht in het water geraakt. De personen, waarvan cenige kwetsuren bekwamen, benevens de paarden, werden spoedig gered. De aldaar aanwezige geneesheer dr. v. K. achtte de daarbij bekomen kwetsuren niet direct gevaarlijk. Hel kerkelijk geschil over de kosten van vervoer van den te beroepen predikant, zijn gezin en goederen, sedert eenigc maanden beslaande tus- sclien den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Leiden en de fmicente-commissie belast met het beheer der kerkelijke londsen, is bijge- l'gd ten gevolge van het gehouden gemeenschappelijk overleg en daarop genomen besluit, om door vrijwillige bijdragen aan te vullen, wat die on kosten meer zullen bedragen dan de daarvoor door de gemeente-commissie bepaalde som van ƒ300 of ƒ400, in verband met de bepaling, uit welke provincie een predikant zal worden beroepen. Dv. 's Gr.) 1 De acte-examens, gisteren te 's Hage gehouden, hebben den volgenden uitslag gehad: Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Afgewezen één voor geschiedenis, Iticu voor Engelsch en één voor Duitsch. Niet opgekomen één voor aard- j rijkskinule. door mej" In afdeeling heer dr. Lager onderwijs. Voor de acte in de Duilsche taal deden 0 candidalen examen; 3 werden afgewezen en 3 toegelaten, als: mej» A. Brack, S. van de Velde en A. M. W. Verhoef, uit 's Hage. Voor dc acte in dc Fran- sclte taal deden 7 candidalen examen; 3 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: mej» C, M. Dce, uit Leiden; E. van Dijk, uit Leiden; S. J. Collins, uit Rotterdam, en M. L. Maigniez, uit Leiden. Voor de acte in de vrouwe lijke handwerken werden 13 candidalen geëxamineerd; 6 werden afgewezen en 7 toegelaten, als: mej" M. J. Brans, voor nut; M. E. Frcni, voor smaak; L. S van der Hoeve, voor nul; E. Kuipers, voor nut en smaak; II. Lingeler, voor nut en smaak; J. M. Ockers, voor nut, en M. Schaarden- burgh, voor nut, allen uit Rotterdam. Heden is voor de acte in de Fransche taal voldoend examen afgelegd Cremer, van Dijk, van Hasselt en Perrin, uit Leiden, de gisteren gehouden vergadering van de taal- en letterkundige der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam heeft dc Leemans eene voordragt gehouden over een Grieksch Egyptiscbv koopcontract op papyrus uit het begin der 2e eeuw, welk schrift dc spre^tèr met afbeeldingen toelichtte. Door den onbekenden weldoener der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord is wederom aan die instelling de aanzienlijke gift van ƒ8000 toegezegd, om te dienen tot aflossing der annuïteit aan de Rolter- damsehe hypotheekbank. Het comité van uitvoering voor de Noordelijke IJszceyaart heeft de plaatselijke comilé's en allen, die in de IJszeevaart belang stellen, uitge- noodigd tot bijwoning eener vergadering op Zalurdag 22 Nov., des namid dags te twee uur, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 'sGra- venhage. Behalve een kort verslag van den laatsten togl en voorloopig ver slag over den fitianciëlen toestandzal daar de vraag oaUrent liet al of niet voortzetten der togten beslist worden. Ilct stoomschip LFyberlon is op 8 Nov. te Batavia aangekomen. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn jtot de evangeliebediening in de herv. kerk toegelaten de hh. L. A F. Creutzberg en P. Meindersma. Het 25-jarig bestaan der thcol. school te Kampen zal op 9 en 10 De cember a s. feestelijk worden herdacht. Alle oud-studenten zullen worden uitgenoodigd om aan het feest deel te nemen. Tot hoofdonderwijzer te Oegstgeesl is benoemd de heer C. van Swic- ten. te Leiden. Gisteren morgen ten 5 ure is een hevige brand uitgebroken bij den broodhakker en landbouwer Hess, onder de gemeente Rijswijk. Dc brand is aangekomen, nadat dc knecht met dorschcn was bezig geweest, in een gebouw, dienende tot bergplaats van verschillende soorten granen, in de onmiddellijke nabijheid van onderscheidene naast elkander staande hooi schelven, waaraan de brand zich spoedig mededeelde, zoodal daarvan niets kon worden gered. Het woonhuis is behouden gebleven. Het te Kralingen op de Rijnspoorwegbaan gevonden lijk is gebleken te zijn dat van W. Goudriaan, wonende te Krimpen a/d IJssel. Hij was de cenige zoon eener weduwe en had Vrijdag avond 11. zijn woning verlaten, ten einde naar den brand te gaan zien, die dien avond te Capelle a/d IJssel plaats had. Vermoedelijk is hij op de spoorbaan verdwaald geraakt en met een der treinen in aanraking gekomen Hij was lijdende aan toevallen. Onder Bloemendaal is aangehouden zekere J. Cozakdie in de vorige week uit Amsterdam was gegaan, met zich nemende eene som van ƒ100, die hem door zijnen patroon ter uitbetaling waren toevertrouwd. Te Amsterdam zijn bij een koopman de navolgende vermoedelijk van diefstal afkomstige goederen in beslaggenomen: een Fransch gouden cylindcr- horologie met gebloemde kast, waaraan gouden ketting en gonden pislool- vormige sleutel; een twecstrengs gouden ketting, aan de einden met ko geltjes verbonden, niet haak en mousqneton; twee ouderwetschc zilveren horologies, zonder secondewijzers, het een met Romeinsche, het ander met Arabische cijfers; zes zilveren lepeltjes, waarvan het boveneinde een melk meisje, juk en emmers dragende, vormt; een zilveren schaar, gemerkt J. K.; een zilveren theelepel, een cantille gouden doekspeld, een zilveren cylinder-horologie, op de kast een paardje gegraveerdeen zilveren remon- toir-horologie, op de buitenkast een bouquet gegraveerd. De persoon, bij wieu deze voorwerpen gevonden zijn, is in verzekerde bewaring genomen. Als staaltje van de verregaande brutaliteit van sommige onverlaten en van de onveiligheid in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam, deelt liet

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1