van Amsterdam aangeboden, om die in bruikleen te aanvaarden en te plaat sen in liet gebouw der universiteils-bibliolheek. Blijkens eene aankondiging in de Standaard is door het bestuur der Unie de volgende prijsvraag uitgeschreven: Er wordt gevraagd een leesboek voor de geschiedenis van het vaderland, bestemd voor het beschaafd publiek, voor de candidaat-onderwijzers en voor het middelbaar onderwijs; van omvang een boekdeel vormende van omstreeks- 500 bladz. octavo druks. Dit leesboek zal moeten dienen om de leemte aan te vullen, die op dit gebied van letterkunde voor hen, die in de Calvinis tische beweging der XVIde en XVlIde eeuw de krachtigste openbaring van onzen volksgeest eeren en het opkomend geslacht in gelijke waardering van die beweging wenschen opgeleid te zien, allengs ontstaan is door de critiek, die in den jongsten tijd, zoo van neutrale als van roomsche zijde, op de onder hen gangbare voorstelling van het verloop onzer geheele geschiedenis is uitgeoefend. In bijlagen dient de grond te worden opgegevendie hetzij lot handhaving, hetzij tol wijziging van die voorstelling geleid heeft. Van .de vroegste tijden af zal het verhaal moeten loopen, tot de geschiedenis van het volkspetitionnement, liet zal op de uiting van het nationale leven in al zijne verlakkingen (binnen- en buitenlandsche staatkunde, koloniën, godsdienst, weienschap en kunst) belmoren acht te geven. De medaille, voor hel bekroonde leerboek uit te reiken, zal eene waarde bezitten van 500welke som, dcsverlangd ook in geld kan ontvangen worden. De toezending der antwoorden wordt verlangd uiterlijk op 31 December 1882. aan het adres van prof. Lintelo de Geer van Jutphaas, te Utrecht. In 1880 zal op den eersten Woensdag in Julij het Christelijk nationaal zendingsfeest gehouden worden op Boekenrode, bij Haarlem. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is tot de evangeliebedie ning in de Ned. herv. kerk toegelaten de lieer F. O. U. Ullers. De twee hooldgebouwen der Arnhemsche tentoonstelling zijn verkocht aan de heeren Moppen en Riemer te Arnhem, voor de som van ƒ21000. Vrijdag avond is op de spoorlijn bij de IJsselmondsche laan te Kralin gen gevonden een gedeeltelijk verminkt lijk van een onbekend manspersoon, oud omstreeks 24 jaren. De man moet door een spoortrein overreden zijn. Te Nieuwe Tonge is in de vorige week de bouwmanswoning van den heer van Eek met den geheelen inhoud, waaronder 9 paarden en 10 koei- jen, eene prooi der vlammen geworden. De vlammen, door een sterken wind aangewakkerd, grepen zoo snel om zich heen, dat men slechts met moeite eenige voorwerpen uit het woonvertrek kon redden. Een der vertrekken van de hoogere burgerschool te Zaandam prijkt met het portret van den Russischen generaal Yasikoff. Gedurende verschei dene jaren achtereen schonk hij min of meer aanzienlijke giften tot aan koop van boekwerken, of wel hij zond zelf kostbare boeken ter belooning van de meest uitstekende leerlingen. In den laatscn tijd echter vernam men niets meer van den milden Rus, die uit dankbaarheid voor het onder- rigt, dat Czaar I'eter I hier eens genoten had, zooveel belang stelde in die inrigling. Dezer dagen vernam de Zaanl. Ct. dat de generaal Yasikofï reeds in het vorige jaar overleden is; daar echter een deel zjjncr giften is bespaard om een fonds te vormen uit welks renten prijzen kunnen aan gekocht worden, zal de Yasikoff-prijs ook voor het vervolg eene belooning j kunnen zijn voor hemdie deze verdient. Te Groningen is eergisteren avond een hevige brand uitgebroken op J de Rademarkt bij een timmerman en schrijnwerker. Het perceel brandde geheel af en de aangrenzende huizen hebben veel geleden. Terwijl men dezer dagen te Enterbroek bij den landbouwer F. M. bezig was met hel schoonmaken van den kelder, had men o. a. een fleschje met vitriool in de kamer gezet. Twee kinderen, van wie het oudste een jongentje van ongeveer 3 jaar, vonden het fleschje. liet jongste dronk er uit, met het ongelukkig gevolg, dat het, niettegenstaande spoedig ingeroe pen geneeskundige hulp, vier uren later is bezweken. Dior de juistitie uit 's Bosch is te Gennep een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het feit, dat eene ongehuwde vrouw in het geheim was bevallen, zonder dat er aangifte van geboorte was gedaan. Het lijkje van een pas geboren kind werd, in een mandje verborgen, onder het bed gevonden. De moeder is gevankelijk naar 's Bosch gebragt. Naar gemeld wordt heeft de burgemeester der gemeente Domburg sedert eenige dagen zijne gemeente en zijn gezin heimelijk verlaten. Alle pogingen om zijn verblijf te ontdekken, bleven vruchteloos. Men meldt uit Venlo: Konden onze veehouders andere jaren hunne pinken en vaarzen aan vreemde en inlandsche kooplieden alsmede aan sla gers ruimschoots van hunne stallen af verkoopen, thans waren zij genood zaakt tol eene publieke veiling hunne toevlugt te nemen. Er waren in het geheel 36 stuks rundvee aangebragt, waarvan slechts 2 dragende vaarzen, llollandsch ras, geveild werden voor ƒ35 en ƒ36. De overige bleven onver kocht wegens de te lage prijzen. 'sGRAVENUAGE, 10 November. De officieren van gezondheid lc en 3' kl. van de landmagt, thans ge- detacheerd bij het personeel van de geneeskundige dienst der zeemagt, J. K. Slakman Rosse en G. J. F. Leemans, worden, respectivelijk geplaatst aan boord van de stoomschepen Marnix en alkmaar. De officier van admi nistratie 1' kl. C. II. S. Pastor, dienende aan boord van het schroefsloom- scliip Zilveren Kruis, wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord en vervangen door den officier van administratie 2" kl. N. W. Lasonder. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de eerste kamer van lieden zijn ingekomen de stuk ken betredende de jongste ministeriële crisis ter inzage van de leden, onder geheimhouding. Met algcmcene stemmen zijn aangenomen de ontwerpen betreft nde: wijziging der criminele wetboeken, wijziging der tuchtwet voor de koopvaardijschepen, dading met Amsterdam, verlenging van den termijn ter voltooijing van het Noordzeckanaal en voorziening in de liquidatie wees- en momboirkamers. Morgen ten 1 ure is hel ontwerp, ter bevorj ring van de immigratie in Suriname aan de orde; Woensdag ten 11 u® Indische begrooting. De tweede kamer der staten-generaal is heden tot hervatting ht werkzaamheden bijeengeroepen op Dingsdag 18 November's namiddags3t De commissie uit de staten van Zuidholland, in wier handen gm zijn de aanvragen om bijdragen in de buitengewone en gewone kosten het lager onderwijs, kan zich vereenigen met de adviezen van gedep. omtrent de aanvragen der gemeenten Benthuizen, Ileinenoord, Ridderl; 's Gravesande, Monster, Oud-Beijerland en Everdingen, wat de gewonej ten betreft, en die der gemeenten Everdingen, Woubrugge en Hoon met betrekking tot de builenhewone kosten van het lager onderwijs, teil opzigte van de aanvrage der gemeente Lekkerkerk konden zich «i leden der commissie niet vereenigen met het advies van gedep. stalen, gedachtenwisseling leidde tot hel doen van een voorstel, waartoe» commissie met 4 tegen 3 stemmen besloten werd, om aan Z. M, den k« te adviseren dat aan de gemeente Lekkerkerk voor het jaar 1880 en der tot wederopzegging eene jaarlijksche subsidie tot een bedrag van fi behoort te worden toegekend. Bij het mondeling examen ter verkrijging van den rang van 2<« tenant zijn den 8't,D November alhier geslaagd de sergeanten de Gro# 1 Stein, van het 3e reg.de serg. Tuinenburg, van het 7ereg.en de serj ten Manden, Bodemeijer, Sanders en 'sGraauwen, van het 8ereg. infant; Te Scheveningen kwamen in de laatste dagen 20 haringschuiten met meerdere of mindere lading. Eenigcn hebben geringe schade aas vleet. Een verloor 20 netten, die werden afgevischt. benevens van eene hoeveelheid valsehe billetten. De aangeklaagden w op verzoek van de Russische regering in hechtenis genomen en voor geregt gebragt. De uitspraak is bepaald op 13 dezer. Volgens berigt uit Kingston (Jamaica) van 30 Oct. was het water weer dalende. Bij de jongste overstroomingen hadden een honderdtal I schenvoornamelijk in het oostelijk deel van het eiland, het levens ren. De schade aan de wegen en den oogst is groot. FRANKRIJK. In de zitting van den raad der Seine van Donderdag heeft de pr een besluit van den president der republiek voorgelezen, waarbij dei den raad in de zitting van 27 October uitgesproken wensch tot het v# nen eener volledige amnestie nietig wordt verklaard, op grond dat dei hierdoor zijne bevoegdheid is te buiten gegaan. Toen de prefect het br had voorgelezen, riep een der leden, de heer Sigismond Lacroix: /'Prt als onder het bestuur der morele orde!" De National meldt dat de minister van buitenlandsche zaken,! dington, werkelijk zijn ontslag gevraagd heeft, omdat hij met verscbi van zijn collega's van gevoelen verschilde; ook is zijn gezondheidstoet alles behalve bevredigend. President Gre'vy moet er echter in geslaagd hem over te halen zijn portefeuille vooralsnog te behouden. Tegen den gewezen luit. Köchlin, zwager van den policie-prefect drieux, is eene regtsvervolging ingesteld, omdat hij zijn bloedverwant benberg in een duel zulk een zware wond heeft toegebragt, dat deze dagen later is overleden. Vrijdag II. is de protestantsche faculteit te Parijs onder voorzitter! van den minister Jules Ferry plcgtig geopend. Vroeger was de faculteit vestigd te Straatsburg. Terwijl ik, zeide de minister o. a.uit naam universiteit aan de prolestantsch-theologische faculteit te Parijs de nii gebouwen overgeef, die de regering der republiek voor haar heeft opge kan ik niet vergelen, van waar de faculteit komt en door welke na) banden zij vereenigd is met onze rampspoeden en onze wederopkomst. keizerrijk had haar, evenals alles, te gronde gerigl; de republiek, de rale republiek heeft haar weder tol leven gebragt en haar hierheen pen, in dit groote middenpunt van wetenschap. Men leeft hier in vrijzinnige atmosphecr, in eene gezonde verdraagzaamheid. Aan deze BUlTEiNLANDSCIIE BEUIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 9 November. Bij de viering van den) Guy Fawkes dag is Woensdag 11. in beeld verbrand, behalve ettelijke Guy Fawkes, het parlementslid Parnell.k der ontevreden Ierende Zoeloekoning Getawayoen lord BeaconsGeli laatste niet zonder protest van een aantal toeschouwers. De niet popi aftredende lord-mayor werd op twee plaatsen ten vure gedoemd. Te Brit! trof den stichter der Jezuïten orde Loyola hetzelfde lot. Men verwacht dat de telegraaf tusschen Engeland en de Kaapktl dit jaar nog in gebruik zal kunnen worden gesteld. Jonathan Geydondie zich zeiven van een moord in 1857 IieeG schuldigd en diensvolgens op 10 November ter dood zou gebragt wot heeft verzachting van straf in den vorm van levenslangen dwangai gekregen. Woensdag 11. trok zeer de aandacht de teraardebestelling van dei leden echtgenoot van den onder-sheriff van Yorkshire, overeenkomst beginselen van de begrafenis-hervorming-vereeniging voor de stad et graafschap York. Hoofdzakelijk bestaat de hervorming in de volkomen houding van het gebruik van rouwgewaad en andere uiterlijke kenteeki van rouw en in het gebruik van een lijkwagendie door de vrienden den overledene door de stralen wordt getrokken. Voor de policie-reglbank van Lambeth stonden dezer dagen Vin en Albert Jaukowski. Theophilc Dombrowski en Martha Seymour tei onder de aanklagt van in het bezit te zijn van persen, machines en ai toestellen voor de vervaardiging van Russische banknoten (papieren roei

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2