NJH - LMD8CBE s COURANT. |S7U. 203. VUIJDAG 7 NOVEMBER, lilNi\K i;NIiSf,iIK li^lïIGTEN ■y& «TtPi fs-% -É&éimm+ML Zfl Ml mi w rsi 111 'it 11 ii De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prigs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met hel Verslui) der Handelingen van den Gemeenteraad /'3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslat) af tonder lijk is verkrijgbaar voor f 2,50 buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmtrs der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, i)c prijs der AdverlcutiCn is van 1-4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. 'i jaars LEIDEN. 6 November. In de lieden gehouden ziliing van den gemeenteraad is benoemd tot liiilpondcrwijzeres aan de meisjesschool 1' klasse mej. E. van Dijk. Ver volgens was aan de orde de voordragl tol wijziging der algcineene policic- wrorilcning. Bij deze voordragt werd aan de bedenkingen van gedep. staten op verschillende artikelen tegemoet gekomen. De voorgestelde wijzigingen werden goedgekeurd. Voorts werden in de voordragt nog een paar wijzi gingen in overweging gegeven, waarvan de noodzakelijkheid, of althans de wenschelijkheid, later is gebleken. De eene wijziging bevat het verbod van het verhuren of verstrekken van kleeden lot hel bedekken van lijk kisten in huizen waar eene besmettelijke ziekte heersebt; de andere wijzi ging strekt om door het bijvoegen van bel woord «of voorwerpen" in art. C5 vervolgbaar te stellen het weder in het water werpen van opgebaggerde voorwerpen. Ook deze wijzigingen werden goedgekeurd. Aan hoofdstuk IV der verordening is thans nog eene nieuwe of vierde aldceling toegevoegd gewyd aan de paardenspoorwegen. In 22 artikelen is geformuleerd wat de liestuurders of conducteurs der tramwagens hebben in acht te uemen. Die artikelen werden, met enkele wijzigingen in de redactie, goedgekeurd. Ten slotte werd nog de voordragt, betredende de regeling van de lesuren aan het gymnasium en de hoogere burgerschool in verband met liet gods dienstonderwijs, met 14 stemmen tegen 1 goedgekeurd. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot arts be vorderd de lieer B. E. Scheltcma, mcd. doctorandus. De gisteren Ie 's llage gehouden actc-examens hebben den volgenden uitslag gehad: Middelbaar onderwijs, afd. wiskunde enz. Den 3'", 4M en 5™ November werden 2 candidalen geëxamineerd voor lagere wiskunde. Een derde kwam niet op. Toegelaten de heer I'. Kisjes, van Amsterdam. Den 4'° en 5eB November deden 2 candidalen voor boekhouden examen. Een candidaal was niet opgekomen, een ander trok zich terug. Toegelaten de heer M. J. A. K. Horstiiik van Bussum. Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde. Toegelaten de lieer M. van Wcsl- riciien van Apeldoorn, voor Nedcrlandselie taal en letterkunde; de lieer E. Langeveld, van Texel, voor Engelsche taal en letterkunde, en de lieer A. Dubois, van Lochcmvoor Franschc taal en letterkunde. Afgewezen een voor aardrijkskunde. Lager onderwijs. Voor de acte in de vrouwelijke handwerken werden 13 candidatcn geëxamineerd. 5 werden afgewezen en 8 toegelaten, als: mej. A. Th. C. Cabri, uit Kralingeu, voor nut en smaak; A. M. Guitlart, uit Rotterdam, voor nut; M. Loeber, uit Leiden, voor nul; B. Schenk, uit Dordrecht, voor nut en smaak; H. J. Schwegnianuit Botterdam, voor smaak; M. Veltman, uit Rotterdam, voor nut en smaak; J. W. Vrijdag, uit Dordrecht, voor nut en smaak, en Th. G. M. van Wensen, uit Leiden, voor nut. Voor de acte in de wiskunde werden 2 candidaten geëxami neerd. 1 werd afgewezen en 1 toegelaten, mej. de Blaauw, uit 's Hage. Heden zijn toegelaten: als hulponderwijzcrcs mej. Romburgh, als hulp onderwijzer de heer Bollinger, en is de acte voor de Engelsche taal toe gekend aan mejj. Cremer, van Gorkum, Gunning, Hotnan en Kuyl, allen uit Leiden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de werving van vrijwilli gers, die krachtens vroegere resolutie hij de compagnie hospitaal-soldaten tjjdclijk was gesloten, voor dit corps weder zal worden opengesteld. Ten gevolge der weigering van den raad der gemeente Delft, om op de begroolingdienst 1879uit te trekken de kosten voor de herstelling van het gebrekkig gedeelte van den Ablswoudsclien weg, is door gedep. staten van Zuidholland de begrooting vermeerderd met de kosten voor die verbeteringten bedrage van f 1800. Aangezien de raad van Delft ook be zwaar heeft gemaakt aan de uitnoodiging tot aanwijzing der middelen tot dekking dier uilgaaf gevolg te geven, hebben gedep. stalen, naar aanleiding van art. 212, 2' lid der gemeentewet, besloten den post der onvoorziene uitgaven met 1800 te verminderen. Tot agent en stationchef der Ncderl. Rijnspoorweg-maatschappij te Rotterdam is door het bestuur dier maatschappij benoemd de heer 11. P. K. de Balbian. In de maanden September en October dezes jaars werden te Utrecht van buiten 's lauds ingevoerd per spoor 6.813,025 kilogr. en per schip 1,494,900 kilogr. aardappelen, te zameti 8,407,925 kilogr. of ruim 100,000 mudden aardappelen. Men meldt uit Epe: Den 12en November a. s. zal "het 30 jaar geleden zijn, dat onze oudste gemeente-geneesheer II. J. van Hengel te Oene aan de Leidsche lioogeschool op stellingen lot chirurgiae doctor promoveerde. Den 4Jen Maart en den 13,lcn Junij 1847 werd hjj aan dezelfde hoogeschool tot mcdicinac en artis obstetriciae doctor bevorderdna verdediging van een acad. proefschrift en van stellingen. EC Gisteren morgen is de stoomboot Catharina, kapitein van Stegeren, in de Willemsvaart onder Zwollekerspcl zoodanig tegen de turfpraam van schipper Martinus gevarendat zijne vrouw door den schok te water is ge vallen; daar zij onder de stoomboot was geraakt heeft men haar met veel Vnocile gered. Tegen den kapitein, die zou hebben geroepen: «Vooruit, het vaarwater is voor ons", is proces-verbaal opgemaakt. Nabij Leeuwarden zjjn dezer dagen twee personen aangehouden, ver dacht van hel plegen van verschillende diefstallen ten platten lande. Een dezer personen, verwcrsknccht van beroep, was zeer net gekleed en droeg ecu rcisvalies in de hand. By onderzoek bleek het dat dit valies gevuld was met gereedschap voor het inbrekers-bedrijf benoodigd. Eergisteren is de stoomboot fp'illem III. varende tusschen lieusden j en 's Bosch, tc Ammerzoden gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiers, ruim 30 in getal, te redden. Bij het sectie-onderzoek in de tweede kamer van hooldstuk V (Binnenl. Zaken), herhaalden verscheidene leden de verklaring, dat zjj zich met de politiek van het nieuw opgetreden bewind niet konden verccnigen en dat hunne grieven tegen dat bewind voornamelijk haar oorsprong vonden in de aangenomen houding met opzigt lot de invoering der nieuwe onderwijswet. Terwijl men had mogen verwachten dat de tegenwoordige raadslieden der kroon aan een groot deel der natie bevrediging zouden trachten te schen ken door althans de invoering der genoemde wet niet op den voorgrond te stellen, had het tegendeel plaats gevonden. De grief gold bepaaldelijk den minister van binnenl. zaken. Uit zijne houding ten opzigte van deze allergewigtigstc aangelegenheid liet zich afleiden dat hel hem vooral te doen was oui zich bij de meerderheid der kamer aan te bevelen. Verder waren deze leden onaangenaam aangedaan, omdat deze minister de invoering der onderwijswet geheel had afgescheiden van de daaraan verknochte financiële bezwaren en vonden zij ook grond hun steun aan dezen minister te ont houden, omdat de minister blijken had gegeven de neutraliteit te verzaken, die waar het onderwijs-aangelegenheden geldtnaauwgezet in acht behoort te worden genomen. Men wees op de onlangs plaats gehad hebbende be noemingen van hooglecraren en van leeraren aan middelbare scholen of aan kweekscholen voor het lager onderwijs, welke benoemingen alle in dezelfde rigtiug waren geschied en waarvan o. a. een hjj eene instelling te Nijmegen vrij wat aansloot had gegeven. Zeer vele andere leden konden zich met deze beschouwingen volstrekt niet vereenigen. Het ging niet aan thans de regering te willen dwingen de na rijp beraad een jaar geleden vastgestelde en bekrachtigde onderwijswet die door, wat men daarvan ook zeggen mogt, een groot deel der natie met bijval ontvangen en als de bron van heilrijke verbeteringen in de opleiding van het opkomend geslacht werd beschouwdonuitgevoerd te laten. Wel verre van 's ministers verklaring omtrent eene zoo spoedig mogelijke invoe ring der wet af te keurenhadden zij die met veel voldoening vernomen. Zij was blijkbaar hel uitvloeisel van overleggingen, die bij het optreden van het nieuwe bewind hadden plaats gehad en waarop het niet kon terugko men zonder ontrouw te worden aan zijn programma. Niets gaf overigens regt tot de even grievende als ongemotiveerde beschuldiging dat de mi nister van binnenl. zaken zich niet door eigen overtuigingmaar alleen door de zucht om de meerderheid der kamer aangenaam te zijn, zou hebben laten leiden. Naar de innige overtuiging dezer leden behoorde het tijdstip der invoering geen oogetiblik langer te worden verschoven, dan onvermijde lijk is. In alle afdeelingen werd de noodzakelijkheid en wenschelijkheid bespro ken om de provinciale- en gemeentewetten van de leemten te zuiveren, die de ondervinding daarin heeft aangewezen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1