jbr. II. 0. Wichcrs, is Zalurdag van <Ie rccde van Texel naar zee verlrok- ken, met bestemming naar Oost-Indië, via de Kaap de Goede Hoop. Tc llellcvoetsluis is Zalurdag tegen den avond een lievige brand ont staan in de bovenverdieping van het logement van Oudheusden. De vlammen versprei iden zich met groolen spoed, zoodat het ergste te vreezen was voor de niiizcn in de Smalle Peperstraat. De bandspuiten van de brik Zeehond vermogten weinig tegen de vlammen en eerst later door de krachtige water stralen van de stoomspuit der marine werd men het vuur meester. Toen zij het brandende gebouw konden binnentreden, vonden de matrozen, die de sp it bedienden, in sommige vertrekken nog menige versnapering; ook het bnflel in de gelagkamer vond aftrek. De brand was zoo plotseling uitgebarsten dat een der logés, even op de bovenverdieping vertoevende, de trap niet meer kon afkomen en over het dak in de aangrenzende woning moest overklimmen. Yan de bagage der loges is dus niets gered kunnen worden; ook van die van den schout bij- nacht, die er voorloopig verblijf hield, is niets overgebleven. Onze lezers, meldt bet Geill, P. IV., zullen zich zeker herinneren dat de beruchte Happé, nadat hij teregt had gestaan en terwijl hij naar de cel lulaire gevangenis te Amsterdam zonde worden teruggevoerd, zijnen gelei ders had weten te ontsnappen, llij sprong in het water, waaruit hij met veel moeite gehaald is om weder in zijn cel te worden gebragt. Dingsdag middag moest deze veroordeeldeeen zeer sterke knaapnaar bet huis van correctie te Hoorn worden overgebraglalwaar hij zijne straf moest onder gaan. De rijksveldwachters met de hebbelijkheid van den veroordeelde al te zier bekend, namen de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen. Voordat hij in den cellulairen w agen werd gebragt boeide men hemdeed hem daarna in den wagen plaats nemen en reed men met den gevangene naar den Westerdoksdijk om hem naar de boot, die op Hoorn vaart, over te brengen. Men kwam hij de aanlegplaats der boot, deed den wagen open en eer dat de rijksveldwachters, drie in getal, het konden verhinderen, was de be ruchte veroordeelde den wagen uitgesprongen, liet vreemdste was echter, dat hij, behoorlijk geboeid in den wagen gebragt, er vrij en los weder uit sprong. Onder den rid had lijj zijne boeijen weten te verbreken, liet is natuurlijk overbodig mede te deelen, dat er eene worsteling tusschen hem en zijne geleiders plaats had die eindigde met het op nieuw in de boeijen brengen van den veroordeelde. De veroordeelde had onder het uiten van allerei verwenschingen en beleedigingen jegens zijne regters het plan zich in bet IJ te verdrinken. Slechts een halven meter was hij nog van den wal af en waren de rijksveldwachters niet drie in getal geweest en hadden niet ten paar matrozen van de boot mede geholpen, hij zou zeker zijn plan volvoerd hebben. Onder het transport naar Hoorn verzekerde hij zijnen geleiders, dat men hem toch niet in het huis van correctie zoude houden. Te Nieuwediep had aan boord van het ter reede liggende oorlogsstoom schip dtjeh een matroos het ongeluk van den bezaansboom in zee te vallen. In weerwil, dal men hem dadelijk een reddinggordel toewierp en nog een sloep streek, kon men den ongelukkige niet redden: de stroom was te hevig. Hoezeer als goed zwemmer bekend, is hij waarschijnlijk door zijne water laarzen verhinderd geweest krachtige pogingen tot zelfbehoud aan te wenden. Bij den verkoop der tentoonstellingsgebouwen, te Arnhem bragten de beide hoofdgebouwen f 17500 op, terwijl het gebouw voor den wedstrijd slechts ƒ6500 opbragt. De koopen zijn niet gegund, doch het plan bestaat thans bij de commissie om alles voor eigen rekening te doen afbreken en in kavelingen te verknopen. Te Deventer speelden dezer dagen eenige jongens in eene schuur, waarin een haksnijder, die girepareerd moest worden, geplaatst was; zij hadden de onvoorzigiigheid de machine in beweging te brengen. Een hunner, een knaap van 15 jaren, wilde er stroo in schuiven, doch raakte met de linker hand tusschen de rondsels, waardoor zij geheel verpletterd werd en afgezet moest worden. Bij de policie te Deventer is door een hotelhouder aangifte gedaan van een diefstal van geld, ten bedrage van ƒ800 en van een gouden horlogie, welke door een reiziger ten zijnen huize zou zijn gepleegd. Toen Zalurdag morgen de eerste trein van de centraalspoor van Zwolle vertrok en tot de ombuiging bij de veelading genaderd was, brak plotse ling een gedeelte van een der rails, ter lengte van pl. nt. een Nederl. meter, zoodat de locomotief met tender en een der wagens uit het spoor raakte en de trein verhinderd werd voort te gaan. Met behulp van het personeel van den conslructiewinkel der staatspoor werd het uitgeslagen stuk spoedig hersteld, zoodat de trein twee uur later de reis vervolgen kon. Van kwaad willigheid schijnt geen sprake te zijn. De rail is aan beide zijde afgeknapt. In de ombuiging gelegd beeft zij misschien aan eenige meerdere drukking dan gewoonlijk blootgestaan. Uit Zeddam meldt men aan de N.R.C.Vrijdag middag bevond zich, op den grintweg van 's Heerenberg op.Zeddam, zekere H.die een beladen handkar voorttrok. Door iemand, met wien hij in geen te beste verstand houding leefde, werd hem de behulpzame hand aangeboden, doch spoedig bleek het dat deze het voortgaan meer belemmerde dan bevorderde. Daarom verzocht 11. hem de kar los te latenwaarop de ander een mes trok en hem een diepe wonde in het onderlijf en een ernstige snede op de hand toebragt. De verwonde werd in de woning van den veldwachter te Zed dam opgenomen waar hem geneeskundige hulp is verleend. Er bestaal echter weinig hoop op levensbehoud. Te Groningen mogt Zaturdag de heer dr. A VV. Alings den dag her denken. waarop hij 25 jaren geleden benoemd werd tot direcleur-institiitenr van Idet instituut voor doofstommen Door den heer J W. G. baron van Ittersum, voorzitter der hoofddirectie, werd den jubilaris namens direc teuren een prachtige zilveren theepot met melkkan aangebodeu. De leer lingen van het instituut schonken den beminden leeraar een vuurscherm, door de meisjes-leerlingen op het doek eevverkl en door de schrijnwerkers leerlingen met veel smaak iu orde gemaakt. De leerlingen werden door den jubilaris onthaald; terwijl 's avonds aan het ouderwijzend personeel door hem een souper werd aangeboden. 's GRAVEN 11 AGE, 3 November. Door Z M is tot Ijd van de algemeene rekenkamer benoemd de heer J. L. Becking, directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid- holland. en tot ontvanger der directe belastingen te Akkcrwoude de heer G. R Ellens, thans ontvanger le Vlijmen. De luit. ter zee 2* kl. H. J. van Bisseliek is, op zijn verzoek, eervol nit de zeedienst ontslagen, en de luit. ter zee le kl. H. Vreedenberguit O. I teruggekeerd, is op non-acjiviteit gesteld. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. D' leden van de provinciale staten van Zuidholland zullen morgen, den dag der opening van de herfstvergadering, aan den commissaris des konings in dit gewest in het hotel de l'Ëurope een diner aanbieden. De vcrccniging Grand St. Hubert heeft heden eene grootc jagipj,, gehouden op de eigendommen van haren beschermheer Z. K. 11. prins Frederit gelegen onder Wassenaar. Zaturdag is wederom het examen var. een ploeg onderofficieren, 4 gende naar den rang van officier, afgeloopen. Daarbij hebben voldaan sergeanten van Dentekom, van den Oudendijk PietersenMatlhes, Kruisig; Abrescli. Moll, Zegers en Somraer, allen vaip het instructie-bataillon. Zaturdag jl. is de heer mp. B. van Hasselt als directeur van het po; kantoor hier ter stede, welk ambt hij ongeveer 15 jaren vervulde, al> treden. Ten zijnen huize vereenigde zich gisteren eene commissie, die hi- namens den handel als bewijs van erkentelijkheid voor de vele blijken ij hulpvaardigheid steeds in zijne betrekking als directeur van het publiek) toond, een geschenk aanbood. Dal blijk van dank bestaat uit een co; pleet zilveren theeservies met blad benevens een keurig album waarig de namen der gevers. Gisteren nacht is alhier, in de kerk van den H. Jozef, iugehrokn de dief of dieven hebben zich den toegang weten te verschaffen doorlg raam van een der biechtstoelen. Er is vermist een zilveren wierookscheei en kandelaar. Opmerking verdient het, dat de dieven de kostbaarhedenij veel grooter waardewaarmede de kerk voor den feestdag van Allerheilig versierd was, hebben achtergelaten. Bij het altaar lagen alle kerksierad» als een ruïne door elkander. Zaturdag zjjn te Scbeveningen vijf haringschuiten aangekomen, ij; met ruime vangst. De vijfde, die pas enkele dagen in zee was en weinig hg gevangen, moest naar den wal om een matroos, die ernstig ongesteld wj huiswaarts le brengen. De matroos behoort te Zandvoort te huis. De m is gisteren in liet gasthuis overleden. Gisteren avond kwamen te Schevetiingen 10 haringschuiten aanallen volle lading. Daar de zee schrikkelijk onstuimig en de landing gevaarljl was voor de zwaargeladen vaartuigen, zoo was het strand zwart van m# les schen om de landing te aanschouwen. Alles is echter gelukkig afgeloopet enkele schuiten kregen veel water over. Een schuit bragt een man a» met gebroken been. Een ander werd van boord geslagen, maar is gelukli gered. Ij UIT N L A N DSC 11 li n U HIGTK N Ilic gei Nif me' wei brn haf mei zijn der nat mid ten pla: ting diet wei stut mis VQO alle en beri deri rel Pru de niet die di nst It <m tert brct Veei BELC1E. Een hevige brand is Zaturdag morgen te Burdinne uitgebroken in gebouwen grenzende aan het kasteel van mevr. Douxchamps te Namen. minder dan een kwartier had het vuur zich over een oppervlakte van me# dan 150 meters verspreid. Daar er zeer weinig water beschikbaar was,kei men slechts pogingen aanwenden, om den brand te beperken. Men is in geslaagd het kasteel te redden, waaraan het vuur zich reeds meegedeeld had. De schade is zeer aanzienlijk. De schuren, stallen en bijna al de ge bouwen der hoeve zijn tot den grond toe vernield, met dengeheelen inhoud ESGELAKD. LONDEN, 2 November. Het Engelsche Middellandsche zee-eskader gaat naar Tttrksche wak ren, en zal den 8sten November te Besika-baai aankomen, waar het waar schijnlijk zal overwinteren. De heer Gladstone hoopt den 29 December a. s. zijn 70steo verjaardag te vieren. Bij die gelegenheid zal hem door zijne vereerders een diner wor den aangebodenzoo niet op den feestdag zelf dan toch op een daaraan volgenden dag. De commissie, met de uilvoering belast, heeft plan den prijs tot deelneming aan het diner zoo laag mogelijk te stellen dat de werkliedei er ook aan kunnen deelnemen. Eene deputatie van den algemeenen raad der Evangelische alliantie be geeft zich eerstdaags naar Weenenom den keizer van Oostenrijk eeitfnt memorie te overhandigen, betrekking hebbende op verscheiden onlangs Oostenrijk plaats gehad hebbende geloofsvervolgingen. FRAKHKIJH. De regering moet voornemens zijn bij de kamers een staat over le leggen van het aantal personenaan wie de amnestie is te beurt gevallen, en van lieu die er van uitgesloten zijn gebleven In liet geheel hebben 3065 personen amnestie gekregenvan welke ruim 1300 gevangen waren en 1700 bij verstek waren veroordeeld. Omstreeks 100 hebben eenvoudig gratie gekregen sedert de amnestiewet is aangenomen. Op ongeveer 1000 is de amnestie niet toegepast 550 van deze hadden zich reeds vóór de commune schuldig gemaakt aan misdaden, vallende binnen de termen van het gemeene regt; 250 zijn veroordeeld wegens soortgelijke misdaden, in verband met de commune. De overige 200 ziju staatkundige misdadigers, die niet voor eene amnestie in aanmerking kunnen komen. Maandag wordt het hotel van den president der republiek le Ver sailles officieel aan het departement teruggegeven. Van dien dag af is Parijs weder officieel de hoofdstad van Frankrijk. De heer Brelay heeft zijn ontslag genomen als lid van den Parijschen gemeenteraad en den departcmcntalcn raad der Seine, omdat deze ligchamen zich voor eene algetneenc amnestie hadden verklaard. Volgens de Temps zal Frankrijk binnen weinig tijd in het bezit zijn van eene sterrenwacht, die haar wederga niet zal hebben. Het is een ge schenk van den heer Bischoflsheim aan den staal. Het zal verrijzen nabij Nice. Het terrein de bouw en de werktuigen zullen den lieer Bischoffheim 800,000 a 900,000 fr. kosten. Verder zal hij nog een kapitaal van 600.000 fr. afzonderen, ten einde uit de rente de jaarlijksche kosten van het onder houd der sterrenwacht goed te maken. Bischoffsheim zal met den heer Loewy, lid van hel instituut en onder-directeur van de sterrenwacht te Parijs, en den heer Garnier, den bouwmeester van de groote opera, naar Nicè vertrekken. Garnier zal het plan voor de sterrenwacht opmaken en hel toezigt houden over den bouwterwij! Loewy hem hierbij behulpzaam zal ziju met zijn welenschappelijken raad. Bischoffsheim zal met hen ook de voornaamste sterrenwachten 111 Europa bezoeken, ten einde de verbete ringen 11a te gaan, die de hedendaagsche wetenschap daarin heeft aangebragt om die toe te passen op het observatorium te Nice. Het arbeiderscongres te Marseille heeft Zalurdag zijne laatste zitting gebonden. Een voorstel ten gunste van den persoonlijken eigendom werd met 50 stemmen tegen 26 verworpen, en daarna aangenomen eene resolutie, waarbij de wensch wordt uilgesproken, dat de bodem (grond-en 011.tergrond) de werktuigen en de grondstoffen san i.llen gemeenschappelijk ten deel vallen en door de maatschappij onvervreemdbaar zullen worden verklaard. Eene resolutie, om ten aanzien van het stelsel van vrijen handel of van be scherming over te gaan tot dc orde van den dag, aangezien het proletariaat f li

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2