LEM8CBE COURANT. r. 2m MAANDAG 3 NOVEMBER. STADS BERICHTEN. BINNËNLANDSCHBERiGTEiN. («570. Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35franco p. p. f 3.85, Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,50 'ijaars, buiten de expeditieknsten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Dij deze Courant wordt verzonden bladz. 79--f ien Gemeenteraad Zit ting verslag). der Handelingen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten dat, in gevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staats lied n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. 80), op deu 2i'n December aanslaande, 's middags te twaalf uren, op het Raadhuis eene vergadering van Kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer BOUDEWIJN FRANCISCUS KRANTZ, die in 1880 en van den heer JOHANNES C0RNELIS ZAALBERG, die in 1882 had moeten aftreden, doch die beiden zijn overleden en dat de inlevering der stembriefjes op bovengeuoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 November 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden-, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134);' Brengt ter kennis van de ingezetenen dal in de afgeloopen week zijn aangegeven als door Roodvonk aangetast 34 personen, en aan die ziekte overleden 11. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 November 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 1 November. Bjj kon. besluit van 29 October is het eereteeken tot belooning van tervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan T. J. Willcmse, sergeant bij de dienstd. schutterij alhier. De eerste wintervergadering, door de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteren avond in het locaal der Loge alhier gehoudenwas druk bezocht. Na de mededeeling van verschillende ingekomen stukken en de ballotage van eenige nieuwe ledenwerd aan den heer Witte het woord gegeven om zijn aan de orde zijnd voorstel omtrent de bekrooningen nader toe te lichten. Als zjjne bedoeling deelde hij mede dat deze afdeeling de gelegen heid zou openen om aan hare leden, en ook die van zuster-afdeelingen, wanneer zij op het gebied der cultuur van bloemen, gewassen, vruchten of groenten iets bijzonders hadden gekweekt, dit ter vergadering te deponeren. Hjj wenschte dat dan, staande die vergadering, eene commissie van des kundigen zou worden benoemd om het ingezondene te beoordeelenenbij wezenlijke verdienste, daaraan het certificaat der afdeeling zon worden toe gekend. Behalve dat dit de ambitie der kweekers zou opwekken, meende hij dat ook de bijeenkomsten daardoor aan belangrijkheid zouden winnen. Na eenige discussion, waarbij enkelen de grenzen van inzenders zelfs tot het algemeen wenschten uitgebreid te zien, anderen daarentegen die tot de leden dezer afdeeling wilden beperken, werd in laatstbedoelden zin besloten en in dien geest het voorstel aangenomen, Naar aanleiding van een in eene vorige vergadering gedaan voorstel, om den heer Witte uit te noodigen dezen winter weder in eenige vergaderin gen met dames botanische voordragten te willen houden, deelde dr. Boursse Wils, namens het bestuur, mede, dat dit op het onoverkomelijke bezwaar was gestuit dat de heer Witte hiertoe om gegronde redenen niet genegen wasmaar dat toch behalve de gewone leden-vergaderingenin de maanden November, December, Januarij en Februarij vergaderingen met dames zou den gehouden worden, waartoe verschillende sprekers zouden worden uit- genoodigd en waarvan enkelen zich reeds bereid hadden verklaard. Omtrent een voorstel om in Maart of April a. s. eene excursie te maken naar Gent, ten einde de beroemde aldaar gevestigde bloemkweekerijen te gaan bezigtigen, deelde de voorzitter mede, dat de onderhandelingen met het hoofdbestuurom dit in vereeniging met andere afdeelingen te doen, tot geen bevredigend resultaat hadden geleid, en het bestuur nu voorstelde dat dit door deze afdeeling zelfstandig zou geschieden. Er moest dan natuur lijk eene commissie worden benoemd om hiervoor een goed en goedkoop plan te beramen. Bij acclamatie wees de vergadering biertoe als lid aan haren voorzitter, mr. II. L. A. Obreen; terwjjl hem, bjj stemming, uit de leden werden toegevoegd de heeren D. M. van der Hoeff en M. J. van Larem. 21 leden verklaarden zich tot deze excursie bereid. Verder werd besloten dezen winter, even als dit verleden jaar van bloemen en gewassen in de Stadszaal plaats had, weder eene avond-tentoonsteliing te houden, thans van bolgewassen. De heer Witte lichtte dit plan nader toe. Hij meende dat, wanneer men ieder jaar hetzelfde deed de zaak een- toonig zou worden, en daarom spoedig aan belangstelling zou verliezen. Men moest, ook op dit gebied, naar verscheidenheid streven. Vreesde men dat de bollenkweekers ligt geen voldoenden voorraad zouden hebben voor een gunstig resultaat, 8 10 collecties bolgewassen: tulpen, hyacinthen, misschien ook crocussenaangevuld door eenige groote groene planten daarbij eene goede verlichting, wat muziek en een spreker, die een voor die gelegenheid gepast onderwerp behandelde, gaven stof te over om den leden met hunne dames eenen aangenamen, gcnotvollen avond te bezorgen. De mededeelingen van den voorzitter omtrent het leesgezelschap en de leesbibliotheek waren niet zeer gunslig. Hjj wekte dan ook op tot ruimere deelneming, ten einde zjj, die anders die gelegenheid misten, boeken en tjjdschriften op het gebied der plantkunde zonden kunnen blijven lezen, I waarvan het nut toch zeker door niemand zou worden ontkend. Wegens het vergevorderde uur moest eene voordragt van den heer D. Mater over het nut der groote brandnetel (Urtica dioïca), en eenige opmer kingen omtrent de blanke berk (Betula alba, L), tot eene volgende verga dering worden uitgesteld. Gisteren is alhier door de policie aangehouden een manspersoon, ge naamd W. P., die zich in den laatsten tjjd aan kleine opligterijen heeft schuldig gemaakt. Hij is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 73 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. Gedurende de maand October 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 1967 portiën warme spjjs, 381 portien vleesch, 38 iportiën spek, totaal 2386 portiën. Men heeft ons verzocht voor belanghebbenden mede te deelen dat de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk op morgen ten half elf ure aan vangt. Het is verzuimd daarvan op het predikbeurten-briefje melding te maken. Men meldt ons: Het slot van de teelt der anders zoo tintelende druif in het Westlaud bestaat hierin dat zij thans op kruiwagens wordt te koop geboden voor 25 cents en minder, naarmate de druif nog onrijper is. Saksen doet dit jaar winstgevende zaken met zjjnen aardappel, die anders hoofdzakelijk gebezigd wordt om er stijfsel van le maken. Dc Saksische boeren dachten spoedig anders over den prijstoen hun aardappel zoo van heinde en ver gezocht werd. Transportkosten eu mislukte oogst in Ne derland en elders in aanmerking genomen, zjjn de prjjzen nog geenszins schrikwekkend. De gisteren te 's Ilage gehouden acte-cxamens hebben den volgenden uitslag opgeleverd Middelbaar onderwjjs, afd. letterkunde: toegelaten de heer II. V. Leopold, van Delft, voor Nederlandsche taal en letterkunde. Afgewezen 1 voor En- gelsch en 1 voor Iloogduitsch. Geëxamineerd 3 candidatcn voor boekhou den, die werden afgewezen. Lager onderwijs. Voor de acte in de Fransche taal werden 8 eandidaten geëxamineerd, van welke 5 werden afgewezen, en toegelaten: mej B. M. P. van Aalst, uit 'sHage; E. M. van Steeden, uit Voorburg, en P. V. van der Swalme, uit Delft. Op 28 Oct. 11. is ook toegelaten als hulponderwijzer de heer J. K. Vcr- hoeff, uit 's Gravesande. Heden zijn als hulponderwjjzeres toegelatenmejj. van Loghem de Munnik, Olivier en Sissingh, uit Leiden, en mej. Gesink uit Katwijk. Door de regelings-commissie van het XVIIJe taal- en letterkundig con gres te Mechelen is een request verzonden aan de ministers van binnenland-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1