ADVERTENTIES. ^LINTWORM door de Lintworm- Lamorïcière. De gelden er voor zijn bijeengebragt door zijne vereerders en wapenbroeders. In bet arbeiders-congres te Marseille is Dingsdag II. de quaestic behan deld van den eigendom. Een der sprekers riep de werklieden en de boeren op om zich te vereenigen, ten einde de tirannie van den troon te werpen. Wij zijn colleclivisten in doel. revolutionairen in middelen, verklaarde een ander. Op tegen de »exploiteurs'" voegde hij er aan toe. Een derde wilde dat de 3GOOO gemeenten in Frankrijk in het bezit zouden gesteld worden van den bodem, om dien te verdeden. Een vierde meende dal het proleta riaat niet geroepen was om de rijken eeuwig het genot te gunnen van het kapitaaldat zij niet gecreëerd hebben. De verkondigde denkbeelden von den echter ook bestrijding. Door verbrokkeling van hel kapitaal, zeide men, zou men het kapitaal opheffen, niets meer en niets minder, en dan was het ook gedaan met den arbeid. Een ander maande tot behoedzaam heid aan, anders zou meu de boeren, wier staatkundige opvoeding nog niet voltooid is, schrik aanjagen. Hij wees ter waarschuwing op de gewezen slaven in Amerika, die zich tegen hunne bevrijders gekeerd hadden. In het volgende jaar zullen aan de "Morgue" te Parijs belangrijke ver beteringen worden aangebragt, bestaande in eene zaal voor lijkschouwin gen, een toestel voor het bewaren der lijken door middel van kunstmatige koude, laboratoriums, eene bibliotheek en al wat verder noodig is voor het houden van een cursus van geregtelijke geneeskunde. ITALIË. Volgens berigten uit Nareis heeft het zoogenaamde onlwapenings-congres geen schitterenden afloop gehad. Zij die opgekomen waren zijn in groote verwarring uiteengegaan. Gillende, worstelende, stoelen omver schoppende, juichende, fluitende, Iagchende, protesterende, met ingedrukte hoeden en jammerende om verloren parapluien, zegt de berigtgever der Fanfulla stortten de lieden de zaal uit. liet denkbeeld van een congres in het be lang eener algemeene ontwapening had de grootste verontwaardiging opge wekt. Vroeg in den ochtend droegen de muren billet ten met de woorden: Leve Triest! Leve Trente! Dood aan Oostenrijk! welke de policie zich haastte te verwijderen. Velen, die het congres bijwoonden, waren blijkbaar voor nemens het zooveel doenlijk te dwarsboomen. Een der sprekers pro testeerde tegen ontwapening zoolang de vreemdeling in het huis was en het onvrijgekocht Triëst kermde onder zijne ketenen. Een voorstander ge bruikte zoozeer voor het leger beleedigende woorden, dat de groote meer derheid van het gehoor in woede opsprong en de policie tusschenbeide moest komen. OOSTENRIJK. Van den Benedcn-Donau wordt gemeld, dat de aardbevingen daar nog altijd aanhouden en de schokken in hevigheid toenemen. De angst der be volking is grooten velen verlaten de streek. Anderen schepen zich op booten in. RVSLANffi. Twee staatkundige gedingen zijn voor den krijgsraad te Kiew aan bangig. In het eerste zijn negen personen betrokken, naar men vermoedt allen Polen. Onder hen vindt men vijf zoons van geestelijken, twee rege ringsbeambten en twee boeren. Zij worden beschuldigd van het oprigten van een geheim genootschap, dat zich de omverwerping der maatschappelijke orde ten doel stelt. Een hunner wordt ook beschuldigd van 'het aanhouden en berooven van een postkar en het ernstig verwonden van den koetsier die aan zjjn wonden overleed. Bij het tweede geding is slechts een persoon betrokken, wegens deelneming aan geheime genootschappen, het verspreiden van oproerige geschriften en het houden van redevoeringenwaarin lot oproer wordt aangezet. Naar gemeld wordt heeft eene geheele divisie troepeu. 30000 a 40000 man sterkbevel gekregen om van den Kaukasus naar Midden-Azië op te rukken. Verscheidene officieren van den generalen staf te St. Petersburg vertrekken insgelijks derwaarts. O O 8 T-ï NDIE. BATAVIA, 26 September. Van den gouverneur van Atjeh en omlerhoorighcden zijn van 14 en 16 September de volgende berigten ontvangen: Op politiek gebied geen bijzon der nieuws. Weder onderwerping vele mindere hoofden uit XXII Moekims, Terugkeer bevolking toenemend. Gezondheidstoestand Groot-Aljeh vrij be vredigend; in Pedir heerschen pokken vrij hevig. In XXVI Moekims zijn meer dan duizend menschen aan den veldarbeid. Regenachtig weder, met zware windvlagen. Gezondheidstoestand minder gunstig. Ziekte- en sterfte cijfer hooger. Volgens het Bat. Ubl. is het Engelsche stoomschip Batara Baijon J Sree, dat te Paré Paré bezig was met den invoer van buskruid en vuur- I wapenen door hel oorlogsstoomschip Banca aldaar in beslag genomen en naar Makassar opgebragt. Den 31e" Augustus jl.des morgens omstreeks half 7 ure, werd ter hoofdplaats Banjoemas en in de afdecling Poervvokerlo een vrij hevige schok 1 van aardbeving waargenomen in de rig ling van het Oosten naar hel Westen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den hoofdingenieur, chef der afd. stoomwezen van het depart, der burg. opent», werken, G. A. Hoogenstraten. Benoemd: lot adjunct-inspecteur bij de post- en lelegr.-dienstJ. lierman; tot lf° commies bij 's lands kas te Batavia, de ambtenaar op wachtgeld 11. W. F. Voermans; bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, tot hoofdcommies, de le commies B- B. D. van Slijpe; tot leD commies, de 2' commies J. W. M. Huygeus en de ambtenaar op non-activiteit J. W. Jagtman; tot 2"» commies, de ambte naar op wachtgeld Th. Gatsonides, laatst onderw. 2' kl.bij den raad van justitie le Batavia, lol officier van justitie, de vice-president van den raad mr. W. A. Engelbrcchl; lol vice-president, de advocaat-generaal bij het hooggereglshof in Ned.-Indië mr. D. J. M. Ph. Mulder; tot baas van de wagenmakerij bij de dienst der exploitatie van staatsspoorwegen op Java, A. Rosel. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, uit de mil. dienst, wegens ligchamelijke ongeschiktheid voor alle militaire diensten, de rilm. der cav. C. R. Bentfort van Valkenburg en de kapt. der inf. D. E. W. Schmulling. Bevorderd: bij hel wapen der infanterie, lot kapt., de luitt. F. C. A. J. Schnclle, H. lloelofs, N. Tin Steur, J. 1'. Smith (thans met verlof in Neder land), D. de Vries Reilingh, A. J. D. Pool, A. W. K. Ter Beek (thans met verlof in Nederland), H. L. de Haas en T. Weersma; tot lrn luit., de 2e luitt. J. D. Ten Bouw en J. M. Heuning; bij het wapen der cavalerie, tot ritm,, de le luitt. jhr. R. B. R. J. van Grotenhuis tot Onstein en I. G. Mar tens; tot len luit., de 2e luitt. J. J. A. van Geen en K. J. de Villeneuve. PERTKLEGIIAAF. BERLIJN. 30 October. De kamer van afgevaardigden heeft met218stem men den heer Köllcr tot haren voorzitter gekozen, tegen 164 stemmen, die op den heer von Bennigsen zijn uitgebragt. De heer Roller verklaarde het voorzitterschap aan le nemen, betuigde zijn dank voor de hem ten deel gevallen onderscheiding en beloofde de stiptste onpartijdigheid bij de leiding der debatten. De kamer koos Benda, nationaal-liberaal, tot eersten en Ileeremann, lid van het centrumtot tweeden ondervoorzitter. BUCHAREST, 30 October. De kamer nam met 64 tegen 5 stemmen de naturalisatiewetten aan van 883 Israëlieten, die in hel leger gediend hebben. MADRID, 30 October. De Ebro is op nieuw gewassen. PARIJS, 30 October. Bij decreet is nietig verklaard het besluit van den algemeenen raad van het dep. der Seine, waarin de vveiisch naar volledige amnestie werd uitgesproken. Tweeëntwintig maires in de Vendée en vier in Tarn-Garonne zijn afgezet wegens deelneming aan partijmanifestatien. LONDEN, 30 Oelober. Aan den Standard wordt nit Weenen van heden geseind: De betrekkingen tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk wor den beter. De Russische regering heeft krachtige pogingen in het werk ge steld, om in de verstandhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland opge nomen te worden. De bijeenkomst der drie keizers is zoo goed als zeker. BERLIJN, 30 October. De heer Friedberg, staats-secretaris bij het rijks- departement van justitie, is benoemd tot Pruissisch minister van justitie in Pruissen. MADRID, 30 October. Malaga en Almazora zijn door een verschrikkelijke hoos geteisterd geworden. De provincie Almeria is overstroomd. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: N. A. Meschert. te Alkmaar; C. Wyckhuizen, te Al melo; mej. J. van Zutphen geb. Stift, J. de Vries, Stabat, mej. Graveur, mej. A. Staal, allen te Amsterdam; G. E. Elberts, te Boskoop- T. L. van de Koelen, de Kenning, mej. A. van Son, allen te'sGravenhage; J. Weevers, te Hengeling, P. van Zwaai, te Nijverdal; M. C. Crotto, te Rotterdam; P, Willemse Bakker, te Texel, Mutsars, te Tilburg; J. van Houte, te Wasse naar; K. van der Kaden, te Woudenberg; J. Ouwerkerk, te Workum; Kortman, (niet vermeld). Briefkaarten: L. de Bree, mevr. de wed. A. Katz, S. Dants, allen te Amsterdam; llaverkotte en Zn., J. de Jong, M. Nolles, allen le Rotterdam. De Ondergeteekenden beluigen bij dezen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij het overlijden hunner onverge telijke dochter. P. L. PATERS. Leiden 31 Oelober 1879. G. PATERS, Berckexkajip. De Nederlandsche Commissie voor de Internationale Ten toonstelling te Melbourne in 1880 heeft ons haar wensch te kennen gegeven alhier een zamenkomst te houden met Heeren Industriëelen uil Leiden en Omstreken en ons verzocht Hecren Fa brikanten uit te noodigen tot het bijwonen eener Vergadering op Katerdag X November e. k.des avonds te 7 uur, in het Gebouw van 'I Nut ran 't Algemeen. De bijwoning dezer Vergadering wordt aan belanghebbenden en belangstellenden dringend aanbevolen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden Mr. P. DU RIEU, Voorzitter, Mr. N. L. J. VAN BUTTINGHA WICHERS, Secretaris. verdrijvende pillen bestaande uit het groene Sap van het mannetjes Varen kruid) van Secretan, Apotheker, met de .medaille bekroond. Het eenig onfeilbaar Jmiddel in de Hospitalen van Parijs met den 'besten uitslag bekroond. Het Succes t aan geen twijfel onderhevig.Depotby SECRE TAN, Apotheker, avenue Friedland, 37, PARIJS. Franco toezending tegen postwissel van j 6. Dépot te Leiden bij W. H, SWBMEB, Mare.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3