LEIDSCHE COURANT. 187». W. 258» lé?k ff ZATURDAG 1 NOVEMBER. ])e Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieremleel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 nel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'jjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, lie prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. STADS BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien liet adres van A. L. A. Verbrucgen, houdende verzoek tot opricli- nj van eene smederij in hel pand in de Korte Itaamsleeg n*. 73; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, niet de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 14'1"1 November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek ia te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 31 October 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 31 October. Door het kicscollegie der Ned. hervormde gemeente alhier, werden heden, ter vervulling der periodieke en buitengewone vacatures, gekozen tol ouder lingen de bh.: G. G. van den Broeck, G. van Venctic, C. A. Eincis.H Gijs- niau cn II. de Nie; lot diakenen de lil).A. Werner, W. Werst, J Japiksc, T. J. van 't Hooft en N. van Rossen Jr. De gisteren te 's Ilage gehouden acte-exainens hebben den volgenden Uitslag gehad; Middelbaar ouderwijs, afd. letterkunde: toegelaten de lieer J. H. Pruim, van Drcdavoor Engelsche taal en letterkundeafgewezen een voor Neder- lam'sclie taal en letterkunde; één voor Fransche taal cn letterkunde heelt zicli teruggetrokkenéén voor aardrijkskunde is niet opgekomen. 29 en 30 October, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen: geëxami neerd vier candidatcn voor boekhouden; een vijfde kwam niet op; toegelaten de lih. J. J. G. Dietz, van Amsterdam, voor schoolonderwijs, cn B. Boon, van Leiden, en 11. L. C. Ter Braak, van Delft, voor huisonderwijs. 31 October voortzetting met lagere wiskunde cn boekhouden. Lager onderwijs: voor de acte in da Engelsche taal deden 9 candidatcn examen; 3 werden afgewezen cn toegelaten: mej. L. S. E. J. de Blaauw en C. J. A. Scharenberg, uit 's Hage; G. M. van der Hoeven en J. L. Stipriaan Luisciusuit Rotterdam; A. M. Roldanus, uit Leerdam, en C. F. Stuart, Vianen. Voor de Inilponderw ijzcrsacle werden van de 12 candidate» 2 afge wezen en toegelaten: de hh. P. Ammerlaan, uit Lisse; K. Beversluis, uit lüeuw-BeijerlaiidF. J. Bliite en Th. van der Linden, uit Leiden; M. W. V. van Ilijleveld, M. van Dijk en P. van Meerkerk, uit Dordrecht; A. Ivuyt, uit Katwjjk; T. C. Scheer, uit Oud-Bqjerland, en G. J. Schouten, uil Strijen. De Staatscourant beval de verslagen der commissie belast met het afnemen der examens B cn C volgens artt. 61—65 der wet tot regeling van liet middelbaar onderwijs. Bij de te Schiedam gehouden verkiezing van een lid der proviciale staten van Zuidholland zijn uitgebragt 552 geldige stemmen. De lieer C. J. A. Wjjnaendts verkreeg 273 en mr. A. K. J. van der Drilt 240 stemmen. Er moet dus eene herstemming plaats hebben. Van den hoofdcursus bij het inslrnclic-bataillon hebben 10 onderoffi cieren deelgenomen aan de 2,le ploeg van het mondeling examen voor 2d,n luitenant der infanterie, en hebben voldaan de'sergeanten Ising, Rissiug Busser, Vigelius, Giel, Boissevain, Schol eu jhr. Tcding van Berkhout. Behalve de militairen, die wegens geleden schade Lij den brand in de Willemskazerne te Utrecht dezer dagen daarvoor vergoeding ontvingen, heb ben ook anderen, zooals leveranciers van lakens, équipementen wapeningen, enz. schadevergoeding bekomen, naar men zegt ten gczamcniykcn bedrage 'an ongeveer 4 ton. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 29 October van Aden. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, kwam °P 29 Oct. te Marseille aan. Door den veldwachter te Ilillcgersbcrg is aangehouden een 11-jarig Buisje, woonachtig onder Delftshaven, dat op den openbaren weg een kind van haar halskeltingje met gouden sluiting beroofde. Het kcltingjc werd bjj de ouders der dielegge teruggevondendoch het goud niet. Onder Haarlcmmerliede is gisteren nacht een hevige brand ontstaan in ile woning van Olgers, broodbakker iu den Hout rakpolder. Met moeite is het den bewoners gelukt hel gevaar te ontkomen, daar bjj hun ontwaken Huis. de woning reeds in vlam stondzoodat niets is gered kunnen worden, inboedel enz. waren verzekerd voor 3600. In de gemeente Opslerland zjjn twee personen, vader en zoon, aange houden als beschuldigd van in den nacht van 27 op 28 October drie schapen te hebben gestolen van een landbouwer te Tolbert. Zij hebben die schapen op de markt te Groningen voor f 27 verkocht. - liet gcregtshof te Leeuwarden heeft Barend Meerman, arbeider te Looncrveld (gem. Assen), schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouwwaardoor niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, en hem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De behandeling der gemeentebegrooting voor 1880, in de gisteren door don ge meenteraad gebonden zittingenwerdna het wisselen van algemeene beschouwin gen naar gewoonte begonnen met de vaststelling der uitgaven. Bjj no 63 werd hot voorstel tot verhooging der jaarwedde van den bewaarder van de stads-timmer- werf, van f 330 op 550, aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Bij no. 68 werd de som van ƒ50, tot verhooging van enkeie jaarwedden der brugwachters, met 16 tegen 3 stemmen toegestaan- Een verzoek van eenige brugwachters om verhooging van jaarwedde werd aangehouden. Bij no. 69 werd de voorgestelde verhooging der jaarwedde van den archivaris met ƒ200 aangenomen met 15 tegen 1 stemmen. No. 87, waarbij voor onderhoud en aankoop van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde ƒ700 was uitgetrokken, word met 16 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Bij no. 88 werd met 15 tegen 4 stemmen besloten de bezoldiging van den concierge bij het Museum in de Lakenhal met 100 te verhoogen. Bij no. 90 kwam de verbetering van het Pieterskerkplein ter sprake, waarvoor ƒ800 was uitgetrokken. Enkele leden konden de vrees niet onderdrukken dat men hier weer tot verfraaijing zou overgaanmaar de lieer de Gaat de Kenter deelde mede dat het plan was het plein gedeeltelijk te bestraten, opdat liet van het eene tot het andere einde behoorlijk zou kunnen begaan wordon en voorts maatregelen te nemen oin de nabij dat plein wonende ingezetenen voor den overlast van water te vrijwaren; van verfraaijing was geen sprake. De lieer Cock deelde, maar onder reserve, mede dat bij vernomen had dat in Amerika aanhangers van Robertson, die op de plaats van het nabij gelegen hofje gewoond cn gewerkt had, van plan waren, na bekomen verlof, op dat plein een monument te zetten. De voorzitter verklaarde van dat plan nog geen kennis to dragen. Bij no. 94 verklaarden zich enkele leden tegen de som van /300 voor het aan schaffen van ijzeren omkastingen en urinoirs, omdat deze dingen leelijk en poelen van onreinheid zijn. De heer van der Lith trok een door hem gedaan voorstel, tot het doen vervallen van die som, innadat de voorzitter de verzekering had gegeven dat hij door de invoering van eene nieuwe soort zou trachten aan de be zwaren tegemoet te komen. Bij no. 95 verklaarde de heer Juta zich tegen het uitdiepen van de Groenhazen- en Doolengrachtenwaarvoor 155U was uitgetrokken; hij kon daarvan het nut en de noodzakelijkheid niet inzien. Zijn voorstel, om die som te schrappen, werd verworpen met 15 tegen 4 stemmen. Bij no. 100 stelde de heer de Laat de Kanter als amendement voor de som van ƒ22500, uitgetrokken voor rentegarantio voor de duinwaterleiding, met 4500 te verminderen. Laatstelijk had hij mot de directe de zaken nogmaals nagegaan en daarvan was de voorgestelde vermindering het gevolg. Indien de maatschappij er in geslaagd was reeds nu mot do regering contracten te sluiten ten opzigte der akademische gebouwendan zoit die vermindering nog meer zijn geweest. De heer Cock vestigde er de aandacht op dat de Julij-coupon reeds betaald werd, zonder dat men zekerheid had dat de ga rantie noodig was. Voor de betaling zon het boekjaar moeten zijn afgesloten, liet antwoord van burg. cn weth. op de vraag naar een afschrift der exploitntie-rokening had hem niet bevredigd. De heer Hartevolt wees er op dot aan dien wensch reeds was voldaan maar volgens den heer Cock was het overgelegde slechts eene balans. De post werd tot een bedrag van ƒ18000 goedgekeurd. Bij no. 103, dag- en weekgelden der werklieden in dienst der gemeente enz.stelde de heer Juta voor de som van ƒ572 voor nog twee straatvegers te doen vervallen Dit weid met 14 tegen 5 stemmen verworpen. De heer Donner drong aan op uitbreiding van eigen licheer, maar de voorzitter was van gevoelen dat de toestand van de gemeente in dat geval niet zou zijn zooals hij thans is; wat voor aanbesteding vatbaar was werd aanbesteed. Hij moest ook opkomen tegen eene uitdrukking van den heer Donner, dat er gewerkt werd op eene wijze dat het geen daglicht mogt zien. De post, ad ƒ15672, word met 15 tegen 4 stemmen goedgekenrd. Bij no. 111 werd do verhooging van do jaarwedde van den commissaris van policie, van 2200 op 2400, met 15 tegen 4 stemmen goedgekeurd. De post van ƒ30100 voor belooning van inspecteurs en agenten van policie, werd met algemeene stemmen goedgekenrd. Daarbij werd op het verzoek der agenten le en 2e klasse, om verhooging van jaarwedde, op advies van den voorzitter, afwijzend beschikt, op grond dat de onderlinge verhouding der tractementen niet kon wordon verbroken en dat de bezoldiging geeveuredigd was aan die welke in andere plaatsen werd genoten. De heer Le Poolo bragt ter sprake de mutatie die er steeds onder de agenten 3de klasse plaats had en wees op het harde dat er in gelegen was dat een agent, die dos nachts zijn post niet kon waarnemen 50 cents moest missen. De voorzitter antwoordde daarop dat de agenten 3de klasse, bijaldien zij ceno betere positie konden verkrijgendo dienst verlietenvooral dienden zij liever ter platten lande. Wat het missen der 50 cents betrof, de maatregel was niet van hardheid vrij te pleitenmaar zij was noodzakelijk. Zij was genomen tegen ziekte tusschen Zondag- en Maandagnacht en na de invoering bedroeg het verschil wel 90 pCt. Do heer Verster was voor betere bezoldiging. In antwoord op klagten over de policio was gewezen op de vele bekeuringen die gedaan waren, maar waar vele bekeurin gen waren, daar waren ook vele overtredingen. De voorzitter zeide dat als men alles

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1