LEIDSCHE COURANT. 187». DONDERDAG 30 OCTOBER. ST A DS-BERICHT EN. t /Jm fm N\ 286. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De pr|js der Advertentién is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden; Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 19J(D September jl. Provblad n°. 55), herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente aan de bepalingen van de artt. 27 en 42 der «et van den 29»1"' Maart 1833 Staatsblad n". 4), zooals die zijn gevvjjzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9'lt,) April 1869 Staats blad n". 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplich ting tot het inleveren van snppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeellen of aanschaffing van belastingvoor- werpen naar de 5' en 6' grondslagenterwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der wet van 29 Maart 1833 Staatsblad n". 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der wet van 9 April 1869 Staatsblad n°. 59) en van art. 39 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad n". 4). waaraan zjj zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 20 October 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLA N DSCHE BERIGTE LEIDEN. 29 October. Eene aanzienlijke schare, van beiderlei kunne, vereenigdc zich gisteren avond onder de trotsche bogen der Pieterskerk, om de feestelijke gods dienstoefening bij te wonen, die, ter gelegenheid van den 7',": Ncderland- schen Protestanlendag, aldaar zou gehouden worden. In het ruime kerk gebouw bleef geen plaatsje onbezet, en, hoewel in de gangpaden nog stoelen «■orden geplaatst, moest menigeen zich met een staanplaats vergenoegen. Plegtig weérklonken door de statige gewelven de krachtige en volle lootten van het orgel, daaraan door Godefroy's meesterhand ontlokt, en toen ten 7 ure de spreker, dr. J. llooykaas. van Rotterdam, het spreekgestoelte beklommen had, en in de banken daartegenover de talrjjke binnen- en bui- tenlandsche afgevaardigden hadden plaats genomenging het voorspel plegtig over in de voordrag! van 0. Nicolaï's kerkelijke feestouverture, op Luther's koraal: «Ein feste Borg ist unser Gotl". Was reeds hierdoor de ge meente in eene stemming om uit volle borst het le vers van Gezang 1 "Halleluja! lof zij den Heer!" enz., aan te heffen, die stemming werd zeker nog verhoogd door de brcede voordragt van het praeludium van Bach, waarmede dat gezang werd ingeleid. Een korte feestgroet van den spreker tot de afgevaardigden en verdere aanwe zigen ging het gebed, waarmede alsnu de godsdienstoefening geopend werd, vooraf, waarna onmiddellijk hel zangkoor, onder de leiding van den lieer A. J. Wetrens, met den 84tn Psalm, muziek van Joh. J. II. Verhuist, inviel. Of het kwam door de slechte plaatsing van het orchest, achter den preek stoel, maar ons scheen het toe of noch de sopraan-solo, line verdienstelijk overigens gezongen, noch de koren en het orchest-accompagnementzoowel nu, als later in de uitvoering van Ps. 42 van Mendelssohn Bartholdy, dat effect maakten, dat ons vroeger meermalen in dit zelfde kerkgebouw trof. Naar onze bescheiden meening zou, wanneer het orchest óf onder, óf tegenover het orgel ware geplaatst, de uitkomst gunstiger zijn geweest. Uit de aan dacht van het publiek kon men echter eene groote mate van belangstelling cn ingenomenheid opmerken. Niet minder bleek dit bij de daarop gevolgde feestrede door dr. J. Hooykaas, van Rotterdam, uilgesproken. Deze rede knoopte zich aanstonds vast aan de woorden van hel gezang, dat onmid dellijk daaraan was voorafgegaan: "O! hoe liefelijk zjjn uw woningen, lleerc! En uw altaren!" De spreker bragt voorts in herinnering, hoe de 350eD geboortedag van het Protestantisme alom zóó was gevierddat hij daardoor een geheel internationaal karakter had geopenbaard. Hij doorliep de geschiedenis van het Protestan tisme cn stond bij verschillende merkwaardige momenten daarin stil. Meer opzettelijk deed bij dit bij het protest te Spiers, en loonde aan hoe de hand having van hel regt der persoonlijkheid steeds de lenze van het Protestantisme moet zijn. Hij wekte zijn hoorders op om door belangstellingovertuiging en offervaardigheid te protesteren tegen alles, wat aan de zedelijke vrijheid afbreuk doel; op te komen voor de regten der minderheid, voor het regt des gewetens in staat en kerk cn om steeds een mannelijk: «neenuittespreken tegen onregt, leugen en zondet Met eene herinnering aan de bron waaruit de kracht daartoe geput moest worden: «Die den Hecre verwachten worden niet beschaamd." "Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstroomenzoo dorst onze ziel naar U O God!" sloot de spreker zijne rede. Na het dankgebed werd alsnu, met begeleiding van het orGhest, door het zangkoor het slotkoor van het 2e deel van Handei's Messias aangehe ven en nadat daarna door den spreker aan allen, die tot het welslagen van dezen feestelijken avond hadden medegewerkt, een woord van dank was gebragt, speciaal aan het kerkbestuur voor den afstand van het kerk gebouw, hieven alle aanwezigen, staande, het bekende lle vs uit Ps. 72: »Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen", enz. aanwaarmede deze plegtig- heid werd gesloten. De gisteren te 's Hage gehouden acte-examens leverden den volgenden uitslag op: Middelbaar onderwijs, afd. letterkunde, toegelaten P. Fockens, van Amers foort, voor Hoogduitsche taal en letterkunde; C. C. Jager, van Naarden, voor aardrijkskunde. Niet opgekomen één voor Fransch cn één voor aardrijkskunde. Middelbaar onderwjjs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen; geéxa- mincerd werden drie candidaten voor het boekhouden,' toegelaten werd de heer T. Allersma, leeraar aan de rijks hoogcre burgerschool te Warflimi. Een vierde candidaat was niet opgekomen. Lager onderwijs. Voor de acte in de Fransche taal werden 8 candidaten geëxamineerd4 werden afgewezen cn 4 toegelaten, mej. A. L. G. Bos boom, uit 's Hage; B. A. Kok, uit's Hage; E. Ch. Knappert, uit Schiedam, en D. C. van Rooy, uit 's Hage. Voor de hulponderwjjzersacte werden van de 14 candidaten 4 afgewezen en 10 toegelaten, de hh. E. Boersma, uit Zegwaard; C. J. Destrec, uit 's Hage; J. Ilaalebos, uit Wassenaar; A. G. den Hertog, uit 's Hage; H. J. Heschlé, uit Delft; H. P. van der Hoorn, H. F. Klok, J. Kok, J. Muller en G. J. H. van den Vijver, allen uit 's Hage. Uit Voorschoten meldt men ons: De candidaten der orthodoxe rigting zijn als notabelen der herv. gemeente herkozen, namelijk de hh. D. Meijer met 62, J. de Jong met 61 en J. Steeneveld met 52 stemmen, van de 80 daartoe opgekomen geregtigden. De candidaten der liberale rigting verkre gen: P. de Bruin J'. 24, P. IJperlaan 17 en M. H van Leeuwen 15 stemmen. De Staatscourant bevat het verslag der staats-commissic, belast met het afnemen van het notarieel examen voor het jaar 1879. Ofschoon ook wederom dit jaar vele adspiranten zich, naar het oordeel der commissie, blijkbaar geheel onvoldoende voorbereid hebben aangemeld, mag, naar het oordeel van de leden, die ook in 1878 deel der commissie uitmaakten, de uifslag van het geheele examen eenigzins minder onbevredigend worden ge acht dan het vorige jaar. Terwijl van de 48 adspiranten, die het vorige jaar tot het examen zijn toegelaten, slechts 22, dus minder dan de helft, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk dit met goed gevolg hebben afgelegd, zijn dit jaar van de 123 adspiranten een zeventigtal, derhalve meer dan de helft, geheel of gedeeltelijk geslaagd. Toch aarzelt de commissie niet te verkla rendal, naar hare overtuiging, ook thans voor velen een gunstiger nitslag zou zijn verkregenindien deze zich alleen tot het afleggen van het eerste gedeelte van het examen hadden voorbereid cn aangemeld. De Standaard meldt: Zaturdag 11. werd door den heer S. van Velzen Jf. ,j uit naam van eenige Christelijke vrienden le Batavia, aan mr. L. W. C. Ke-chenius ten geschenke aangeboden een exemplaar van dr. A. Kttyper's Ons Program, gebonden in groen Marokko-leder, verguld op snee. en voor zien van zilveren sloten, in Griekschcn stijl geornamenteerd met palmetten. Op het plat der voorzjjde is een zilveren plaat aangebragt. waarop staal gegraveerd: "Aan mr. L. W. C. Keuchenius. Deul. 31: 6." Üp het schut blad van voren staat in calligraphisch schrift"Van eenige Christenen uit Batavia 18 8—79." Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, is op 27 Oct. van Napels vertrokken. De Hampton, van Batavia naar Rotter dam is op 26 Oct. Malta gepasseerd. Te Rotterdam is tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente beroepen d'. K. W. Vcthake, pred. te Leeuwarden. Maandag II. is te Haarlem overleden de heer Job. Tjasink. vroeger too- neelspeler cn directeur van den Stadsschouwburg te Amsterdam Hjj was officier der orde van de Eikenkroon.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1