gehad. Het gold namelijk den burgemeester van Tegelcn, in wiens woning men eene hoeveelheid van 32 liter gedistilleerd vond, verborgen in een brooiltrog. Op denzelfden zolder, waar het gedistilleerd gevonden is, zijn ook nog 2 blikken harnassen ontdekt, uitsluitend bestemd tot het smok kelen van gedistilleerd. Er is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. Genoemde burgemeester is meermalen wegens fraude bekeurd geworden. Naar men verneemt heeft hij reeds voor zijn burgemeestersambt bedankt. Door de commissie van financiën wordt in haar rapport over de ontwerp- ■begrooting voor 1880 de aandacht gevestigd op twee gebouwen aan de ge meente in eigendom behoorende, waarvan geen buur door de gemeente schijnt te worden ontvangen. In de eerste plaats op het voormalig huis van arrest 's Gravensteinwaarin thans het huis van bewaring is gevestigd, liet is bestemd voor de kantons Leiden en Alphen en het komt haar billijk voor dal wegens het gebruik van hel gebouw, ook door de overige ge meenten die tot de bovengenoemde kantons bebooren, iets worde bijgedra gen en dat alzoo niet alleen door de gemeente Leiden in de behoefte aan iocalileit worde voorzien In de tweede plaats komt in aanmerking het Invalidenhuis. In vroegere jaren is dat gebouw ten voorschreven doeleinde gratis in gebruik gegeven, waarschijnlijk op grond dat het Invalidenhuis niet over voldoende fondsen komle beschikken om voor het gebruik van het gebouw, dat ontegenzeggelijk voor de gemeente groote waarde heeft, eene zekere vergoeding te geven. Inmiddels heeft de commissie vernomen dat een niet onbelangrijk kapitaal aan het Invalidenhuis is vermaakt, zoodat de motiven voor het kosteloos gebruik geacht kunnen worden thans niet meer te bestaan. Op grond van een en ander meent de commissie te moe tin voorstellen, burg. en weth. uit te noodigen aangaande beide punten een onderzoek te willen instellen en daaromtrent aan den raad rapport uit te brengen. Voorts is de commissie van mceuing dat nu de beslissing over het voorstel tot prijsverlaging van het gas is verdaagd en, al mogl later tot prijsverlaging worden besloten, deze zeker niet zal in werking treden vóór 1 Julij 1880, de uitgetrokken som van 54000 voor ontvangst der gas fabriek zonder bezwaar met 9000 kan worden verhoogd. Volgens de commissie vordert het Pieterskerkplein ontegenzeggelijk verbe tering; zij acht dus de voorgestelde uitgave van ƒ800 niet te hoog, wan neer daarmede kan, worden verkregen dat de overlast van het water, waar over is geklaagd, wordt voorkomen. Daar algemeen wordt erkend dat de oprigting van policie-stations in het belang van eene behoorlijke handhaving der orde en veiligheid wenschelijk is, kan zij zich vereenigen met bet voor stel om daarvoor ƒ2000 op de begrooling te brengen. Daar op de dienst 1879 eene som van 6250 in ontvangst is gebragt wegens opbrengst van den verkoop van grond aan de Uoll. ijzeren spoorweg-maatschappij, welk bedrag uit den aard der zaak moet worden aangewend tot kapilaalbefeg- ging of tol aflossing Van schuld, schijnt liet haar regelmatig om thans niet over te gaan tot de leening van 7000 en de opbrengst van den verkoop van hel land aan te wenden tot bestrijding van de kosten van demping. Zij zou daarom in overweging willen geven alsnog den post ^opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen" met 7000 te verhoogen, ten einde de begrooling te doen sluiten, in welk geval het artikel «renten van de bijzondere geldleeningen" van de begrooting voor 1880 met een halfjaar rente van 7000 of met 157 zoude moeten worden verminderd. Voorts heeft de commissie reeds meermalen het gevoelen uitgedrukt dat de som van 5000, die jaarlijks van hel balie saldo der gaslabriek wordt aangewend tol vermindering van het voor de fabriek verstrekt kapitaal, te gering is, in verband met het bedrag van het saldo der overwinst. Wanneer thans het uitgetrokken cijfer van het saldo, overeenkomstig het voorstel op grond van de beslissing aangaande de verlaging van den gasprijs, met ƒ9000 mogt worden verhoogd, dan zou ook het uilgetrokken cijfer voor kapitaalbeleg ging met gelijk bedrag moeten worden vermeerderd. 'sGRAVENHAGE, 27 October. Door Z. M. is aan den kapitein ter zee W. F. II. Cramer vergunning verleend tot het dragen van de versierselen der orde van St. Anna 2e kl. hem door den keizer aller Russen geschonken. De heer P. 11. Verbeek, verificateur der derde categorie voor de active dienst der directe belastingen enz. te Rotterdam, is benoemd tot ont vanger te Aalten. Aan den heer J. Frense is vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs hier te lande. De le luilt. G. H. L. de Wijs. van het 7', en J. C. van Teylingen van bet 2e reg. infanterie, zijn overgeplaatst bij bet reg. grenadiers en jagers. Het geregtshof alhier deed beden uitspraak omtrent het hooger beroep van R. v. d. E.te Rotterdam, ingesteld tegen een vonnis der regtbank aldaar, waarbij hem drie maanden celstraf zijn opgelegd, wegens hel in zyne betrekking van ambtenaar der stedelijke belasting niet doen cener be keuring en het daarvoor van den belastingpliglige ontvangen van gillen. Het hol heeft het vonnis vernietigd en den beklaagde alsnog vrijgesproken, daar het bewezen was dal bekl. tot het doen der bekeuring onbevoegd was voor hem daartoe door zijn chef order was gegeven. -- Zatui'dag is liet alhier gehouden examen van de eerste ploeg onder officierendingende naar den rang van officierafgeloopen. Voldaan heb ben de sergeanten Kroet, van Lonkhuizen, van Bennekomvan Oppen, Drijber, Hissink, Louw, de Booy en d'Ilamecourtallen van het inslruclie- bataillun te Kampen. Gisteren nacht is te Scheveningen een haringschuit aangekomen met weinig haring en met verlies van 18 netten. Gisteren middag kwamen twee bodems aan, waarvan een sedert enkele dagen in Nieuwe Diep had gelegen. De tweede bragt eene treurige tijding mede. Deze had na de jongsten storm, gereed staande de vleet in te halen, een grondzee over het dek gekregen, welke het vaartuig geheel op zijde wierp, ten gevolge waar van één matroos en een zoontje van den stuurman, van 14 jaren oud, in de golven zijn omgekomen en een derde schepeling door den val zijn been gebroken heeft. De overige bemanning heeft vruchtelooze pogingen aange wend tol redding der twee personen, liet kind worstelde, onder aanroep van zijnen vader, met den dood. Wat men lot redding van den knaap beproefde, niets baatte. De verdronken matroos is ecu Egmonder en laat, I zoo men zegt, eene vrouw met vijt kinderen na. 15UITKNLAMDSUHU HUIUUTUX. BELCHE. De minister van justitie heelt eene circulaire aan de provinciale» verneurs gerigt, waarin hij hen opmerkzaam maakt op het onwettig» bruik, dat in verschillende gemeenten van openbare gebouwen en loka|5 van kerkfabrieken en inrigtingen van weldadigheid gemaakt wordt do;, daarin katholieke scholen te vestigen, en hen aanschrijft om met de mogelijke gestrengheid aan dit misbruik, overeenkomstig de wetten,u einde te maken. De Etoile Beige begroet dezen maatregel met genot», als een eersten stap op den goeden weg. Bij het spoorwegstation te Landen, provincie Luik. zijn twee god rentreinen tegen elkauder ingeloopen. De een bestond uit wagens, ged^ lelijk beladen met ligt ontvlambare stoffen, die bij de vernieling, door da schok aangerigt, in brand vlogen. Gelukkig nam de stationchef zulke snij doortastende maatregelen, dat een aantal wagens, te zamen bevattende» zware lading petroleum, nog intijds konden worden losgemaakt en vers derden het stationsgebouw beveiligd werd tegen de vlammen uit deandeo wagens en goederen. Bij deze viel aan geen blusschen le denken, zooJI dit gedeelte van den trein dan ook geheel is uitgebrand. ËXKK I. A IV LONDEN, 26 October. Van de Kaap wordt gemeld dat Wolseley eene proclamatie heeft ft gevaardigd, waarin hij den Transvalers doet weten dat de inlijving van^ land onherroepelijk is. In eene tweede proclamatie wordt voor de Trans® een raad van bestuur benoemd, bestaande uit 9 leden. De boeren ij daarover ontevreden. Wolseley werd le Pretoria in het openbaar uitgejount Uit Kabul wordt gemeld, dat in een huis van den Bala-flissar belae rijke papieren zijn ontdekt, waardoor Mustafi-khan gecompromitteerd wort De zaak zal aan een krijgsraad onderworpen worden. In hetzelfde betj i wordt medegedeeld, dat de gezondheid der Engelsche troepen uitmunt® is en de bevolking, zigtbaar gerustgesteld, levensmiddelen naar het En»i sclie kamp brengt. Niettemin was het gerucht in omloop, dat 13 rcgimenit uit Herat komende, naar Kabul optrokken. De stad Kabul is rustig, doé !i de stammen vereenigen zich tusschen Khurd-Kabul en Jacdallak: zij liebl» Hayar en Darakht bezet. Aan de Times wordt uit Liverpool gemeld dat de geschiedenis ut de verdwijning van mej. Edwards is opgehelderd. Genoemde juffer ver! 13 September haar ouders woning om eenige boodschappen te doen, dm zij ging, in plaats van dit te doen, met den spoortrein naar Sbrewsbutj, Het vermoeden dat zij een zenuwtoeval had gekregen is onjuist en dt I romandie op dat vermoeden gebouwd werdis niets dan een verzinstl De juffer was wel bij zinnen, en handelde geheel uit eigen beweging. Vs Shrewsbury trok zij naar Londen, waar zij eenige dagen geleden ontdet! werd door een agent, die haar in het Regent-paardenspel en in het Piuadillj. circus verscheidene avonden achtereen zag en haar opspoorde in een I» in Brompton, waar zij met een andere juffer kamers had. Toen de agei haar aansprak, ontkende zij eerst dat zij miss Edwards was, maargi eindelijk toe en werd toen overgebragt naar liet huis van haar oom It Londen, waar zij nog is. De gansche geschiedenis is een treurige, en «t gelukkig genoeg, niet ongewone geschiedenis. FRANKRIJK. Gambetta is, na afwezigheid vau vier weken, weder te Parijs ter»» gekeerd. Tijdens don Carlos de gast was van den markies Malle te Saumi heeft hij een bezoek gebragt aan de cavalerieschool aldaar. Door den kon mandant werd hem bij die gelegenheid officiële eer bewezen. Men vraag nu of hij daartoe van regeringswege gemagtigd was of dal hij uit eige beweging de verantwoordelijkheid daarvan op zich heeft genomen. Volgens den correspondent van de Times te Parijs blijft men aldaar niettegenstaande de berigten in de Köln. Zeil., van gevoelen, dat er geu schriftelijk tractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije beslaat Iniusschen gelooft men. dal er eene zeer volledige en grondige eensgezind beid tusschen die mogendheden verkregen isrustende op een zoo wel I* grepen gemeenschappelijk belang, dat de onderteekening van een geschreid stuk stellig er niets aan zou toedoen. Adelina Patti gaf in de groote zaal van het Trocadero, voor het eerS sedert hare oneenigheid met den markies de Caux een concert. Vele pet sonen hebben 100 fr. voor eene goede plaats geboden, zonder die tekunna bekomen liet concert bragt ruim 60000 fr. op. Te Parijs is een neef van den Amerikaanschen uilvinder Edison 0| den leeftijd van 24 jaren overleden. Hij was de voornaamste helper vat zijnen oom bij de zamenstelling der luidsprekende telephonen en werd dooi hem naar Londen gezonden om dit werktuig bekend te maken. In da laatsten tijd was hij bezig geweest met de invoering van het door zijnet oom uitgedachte stelsel van viervoudig telegraicren tusschen Brussel en Parijs. SPANJE. Het ontwerp tot vrijmaking der slaven op Cuba, zooals de regerint het bij de Cortes zal indienen, is openbaar gemaakt. Alle slaven van 5i jaar en daarboven zullen vrij zijn op 17 September 1880, die van 45 lol 50 jaar in September 1882, die van 40 tot 45 jaar in 1884. die van 35 tol 40 jaar in 1886, en die van 30 tot 35 jaar in 1888. De slaven, die bene den den ouderdom van 30 jaar zijnzullen in 1890 hunne vrijheid beko men. Voorts bepaalt het ontwerp, dat te beginnen met 1880 jaarlijks eene som van 100,000 piasters op de begrooling zal worden gebragt lot vrijt» king der slaven; de eigenaren zullen 350 piasters per hoofd vergoed krijgen. Gccne andere schadeloosstelling, van welken aard ook, zal hun toegekend worden. De regering verbindt zich voor het overige, om den aanvoer van vrije arbeiders op Cuba zooveel mogelijk te bevorderen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2