im;k tel kg ka a f. groot gevaar voor annexatie van Afganistan bestaat. Voorts begreep hij niet, boe lord Salisbury van een verbond tusschen Oostenrijk en Duitsch land en van de uitbreiding der mast van Oostenrijk in Turkije als van eene llijde boodschap kon spreken, terwijl Duitschland kennelijk den reactio nairen weg opgaat en bet lang niet zeker is, of Oostenrijk dat voorbeeld niet zal volgen. Men meldt aan de Times dat tegenwoordig duizenden afgekeurde Enfield- en Snider-geweren in Ierland worden ingevoerd en voor weinige sliillingen aan de lielhebbers verkocht. Bij den tegenwoordigen onmstigen staat van Ierland acht men dit een vrij bedenkelijke zaak. Bij de ontploffing van bet tuighuis in de Bala Hissar. le Kabul, is geheel de voorraad wapenen en legertuig, door Shere Ali bijeen gebragt, vernield geworden. De Engclsche kapitein der genie Shaflo en een 20-tal iulandsche soldaten kwamen er bij om het leven. De leeszaal in het Britsch museum is Maandagavond voor het eerst verlicht door middel van eleciriciteit. De proef is, naar men zegt, vrij wel geslaagd. Te Dcvonport heeft een dronkaard zijne vrouwdie wegens zijn wan gedrag hem verlaten had, in hare woning opgezocht om haar dood le schie ten en, toen zij hem door het venster ontsnapt was, op haar gevuurd, gelukkig zonder gevolg. Hij bleef voor het venster staan tieren, dreigende elk le zullen doodschieten, die hem naderde. Een policie-agent ging des niettemin op hem los: tweemaal vuurde hij, maar de agent greep hetn zon der gewond te worden en nam hem in hechtenis. De koning van Birma is dezer dagen werkelijk verblijd met de geboorte van een zoon en troonopvolger. De waarzeggers, die hem zulks voorspeld hadden, sloegen dus werkelijk den spijker op den kop. FRASHB IJ H. Maandag 11. heeft de Parijsche gemeenteraad zijne zittingen geopend in liet paleis der Tuileriën. De voorzitter, de heer de lleredia, sprak daarbij over den exceptionelen toestand der hoofdstad en over de aigemeene amnestie. Betreffende het eerste liet bij zich aldus uil: Op zskcre hardnekkige voor- oordeelen tegen de administrative bekwaamheden der Parijsche democratie hebben wij geantwoord met acht jaren rusteloozen arbeid en ontwijfelba- ren voorspoed. Wie zon dan de bevoegdheid en het regt der stad Parijs kunnen betwisten om zelve bare innerlijke aangelegenheden te regelen? Schijnt niet na eene zoo lange ondervinding bet oogenblik voor de slaats- magten gekomen te zijn om meer volkomen vertrouwen in ons te stellen, eindelijk onze gemeentelijke instellingen meer vrijelijk le laten werken? Wij zien verlangend uit naar eene nieuwe, vrijheid brengende wet. Parijs is irotsch genoeg om zich zelve rijp te achten voor emancipatie. De aige meene amnestie werd natuurlijk ten zeerste door hem aanbevolen. De graaf van Parijs was bijna door een ongeluk met zijn rijtuig omge komen, juist ter plaatse waar zijn vader, de hertog van Orleans, onder gelijke omstandigheden bet leven verloor. Het paard geraakte in de avenue de la Grande Armee op hol, en niettegenstaande de pogingen van den koetsier kwam hel rijtuig op liet tramwegspoor, en nabij de porie Maillot sloegen paard en rijtuig tegen de iramsloommachine. De graaf en zijn ge zelschap zijn met den schrik vrijgekomende koetsier werd ligt gekneusd. IS ÏII T S C Bï L A IV li. De veldmaarschalk von Manteuffel, stadhouder van Elzas-Lotharingen, heeft in de vorige week bij zijn bezoek te Metz o. a. den bisschop en de leden van den stedelijken raad uitgenoodigd aan een diner. De bisschop heeft zich door den vicaris-generaal doen vertegenwoordigen, doch van den stcdelijken raad is slechts één lid aan tafel verschenen. De stadhouder heeft verklaard, dat die schending der holfelijkheid zijne aandacht niet was ont- i gaan, maar geen invloed zou hebben op zijne goede gezindheid jegins de i bevolking. Naar de Nd. slllg. Zeit. mededeelt heeft men het lek in den romp van de Grosser Kurfürst digt gemaaktzoodat thans het uitzigt is ge opend op het vlot maken vati gemelden bodem Hierop bestaat des temeer hoop, dewijl een onderzoek dc zekerheid heeft verschaft dat het veronge lukte schip verder geen lek heeft gekregen bij het aanvaren. ,1 Men schrijft uit Weencn: Er is een defensief verbond tusschen Oos- tenrijk en Duitschland geslotenwaarbij beide rijken elkaar hun grondge- 1(1 bied waarborgen en beloven tegen eiken aanval van buiten te verdedigen, ilsioglen de bondgenooten aangevallen worden door Rusland Ier zake van ;i|het Oosten, dan is Engeland bereid tot het verbond toe te treden. Zoolang diet verbond echter defensie! blijft, blijft Engeland er vreemd aan. ;rl Vele Oostenrjjksche bladen wijzen op het gevaarlijke van de rol.inge- lijvolge de onthullingen van lord Salisbury, door Engeland en Duitschland aan jiiosteni'ijk-lloiigarije toegedacht, namelijk om als schildwacht te dienen mpgenover Rusland aan den Rosporus. Het zou wel eens kunnen gebeuren zijlat Oostenrijk geroepen werd om voor de vrienden de kastanjes uit bet vuur te halen waardoor zware lasten op de bevolking zouden gelegd worden. ;hi Een koopman in vleescbwaren te Berlijn werd dezer dagen aangc- toslaagd, op grond dat men in zijne worst paardenvleesch bad ontdekt. In Tiet verhoor heelt bij verklaard, dal hij niet slechts die worst zelf had ge- s jttaaktmaar ook sinds lang groote partijen worsl uit eene vermenging van ijundvleesch en spek met eene groote hoeveelheid paardenvleesch had gefa briceerd en daardoor zeer voordeelige zaken deed. Die worst werd echter •dpel direct te Berlijn verkocht, maar naar Bronswijk en Gotha gezonden, f invaar zij onder den naam van //Brunswijksche" of //Gothasche" worst in jen handel wordt gebragt. Hij werd voorloopig in hechtenis gehouden. it S T-I ST 4Ï E. BATAVIA. 20 September. 'uit "e gouverneur van Aljeh heelt den 5d,n dezer de volgende dagorder ^ftgevaardigd: "Officieren, ambtenaren, onderofficieren en soldaten. Met den veldtogt tegen de XXVI Moekims, schitterend besloten door den logt naar Selimoen, is geheel Gruot-Aljch ten onder gebragt. De bevolking keert van lieverlede in hare kampongs terug; enkele aanzienlijke hoofden zijn reeds in onderwerping gekomen; er beslaat gegronde hoop dal velen dat voorbeeld zullen volgen. Krijgsbewegingen van grooten omvang zullen vermoedelijk niet meer noodig zijnmaar nog geruimen tijd wordt de krachtige steun der troepenmagt vereischt om een goed bestuur in te voeren en eene geregelde orde van zaken te vestigen. Officieren, onderofficieren en minderen, de krijgsoperatiën in de XXII en XXVI Moekims, die in Julij van het vorige jaar zijn aangevangen en zoo schitterende uitkomsten hebben opgeleverd, hebben uwen krijgsroem verhoogd en glansrijk bevestigd, dat Z. M. onze geëerbiedigde koning regt heeft irotsch te zijn op het leger en de vloot, die in zijnen naam Neêrlands gezag in Oost-Indië helpen hand haven. Leve de koning!" De Java-Bode verneemt, dat bij de Indische regering eene ministe riële aanschrijving is ontvangen, houdende den last om zoo min mogelijk aan ambtenaren, wegens ziekte, ontslag uit hunne betrekking onder toe kenning van wachtgeld te verleenen; maar dat integendeel beproefd moet worden of voor zoodanige ambtenaren een binnenlandsch verlof niet vol doende is. Mogt het later blijkendat een binnenlandsch verlof geen her stel teweeg brengt, dan moeten zij eervol, onder toekenning van pensioen, uit 's lands dienst worden ontslagen. Alhier is aangekomen een Chinees, van Hongkong, zijnde een zende ling van de Chinesche regering aan de Nederlaudsche regering, ten einde, naar men zegt, relatiën aan te knoopen in het belang van eene mogelijke aansluiting eener Chinesche stoomverbinding met deze gewesten. Oorspron kelijk waren er twee afgevaardigden uit China gezonden, voorzien van be hoorlijke volmagten en geloofsbrieven en eene aanbeveling van den Nederl. gezant te Hongkong aan den gouverneur-generaal. De Chinesche lteeren zijn echter eerst te Singapore aan wal geslapt en hebben daar bunnen intrek genomen in het Hotel de l'Europe, waar hun ongelukkig niet alleen al hunne papieren, maar zelfs eene belangrijke som aan gereed geld en wissels zijn ontstolen. Ten gevolge van dien diefstal is een der afgevaar digden weder onmiddellijk naar Hongkong scheep gegaan, om zich van nieuwe papieren cn geld te voorzien. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Benoemd: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Soerabaija, mr. M. Enschede; tot len commies bij de staats spoorwegen op Java, de 2' commies bij de afd. policie op het resid.-kantoor te Batavia G. H. A. Mathey; bij de algem. rekenkamer: tol 2e° commies, de 3e commies P. J. Diepenhorst; tot 3'° commies, de ambtenaar op onder stand D. D. Vriese; bij de hoogere burgerschool te Soerabaija: tot leeraar in de wis- en natuurkunde, de leeraar in de wiskunde aan het gymnasium Willem III te Batavia T. K. van Velzen; tot leeraar in de Nederl. laai en letterkunde, de onderw. le kl. bij het openb. lager onderwijs M. Valk Lzn. tot leeraar in de Duitsche en Engelsclie talen en hare letterkunde, de leeraar in die talen aan de hoogere burgerschool le Samarang S. Wagenaar; bjj de hoogere burgerschool tc Samarang: lot leeraar in de wis- cn natuurkunde, de mechanika en de mechanische techn., de adjunct-inspecteur bij de post en telegr.-dienst 11. C. T. van de Wall; tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde, de staals- en handelswetenschappen, de part. onderw. te Batavia C. J. Kok de Jong. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, de magazijnm. der genie 2e kl. (le luit.) J. F. Koelt; de burg. schrijvers 3« en 5' k). bij de milil. administr. W. Koot en J. Ch. Krijgsman. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de gewezen kommandettr voor scheepsbouw op Onrust W. C Willemse en de 2de machinist bij de marine P. J. Schaap. Benoemd: totonderbaasijzcrgielerteSoerabaija.de meesterknechlijzergieler bij den art.-constr.-winkel aldaar W. 11. A. Sauer; tot havenm., tevens ontvanger der in- en uitvoerregten en accijnsen te Mnn- tokde havenm. te Banjoewangi E. J. P. Privé; tot adjudant van den gou verneur-generaal, de luit. ter zee 2e kl. bij de Kon. Ned. marine A. C. van der Sande Lacoste. BRUSSEL, 22 October. De Etoile Beige zegt, dat volgens hare parti culiere inlichtingen de door den Prêcurseur medegedeelde Bijzonderheden aangaande de overeenkomst belrelTende bet kanaal van Terneuzcn zeer voor barig zijn. LONDEN, 22 October. Uit Simla wordt van gisteren gemeld, dat de moord op den heer Damaut is geschied te Khonamawerwaarts hjj gegaan was met een geleide van tachtig man, om eene hoeveelheid amnniiie, door de Nagas bijeengebragtin beslag te nemen, De heer Damaut verwachtte geen verzet, maar toen hij naderde werd door de Negas het vuur geopend, waardoor hij met de helft der escorte sneuvelde. De overigen tastten toen de oproerlingen aan, en slechts weinigen van laatstgenoemden ontsnapten aan den dood. BERLIJN, 22 October. Zoo even ging keizer Wilhelm in een open rijtuig van het Potsdammer station naar het paleis. Hij zag er zeer goed en opge ruimd uit. Het volk juichte hartelijk en had tot die jnichtoonen meer grond dan het zelf welligt weet. De keizer heeft ook ditmaal zijn eigen gevoel op zij gezet en heeft het streng gebod van den pligt gevolgd, da:tr hij na hefligen inwendigen strijd toeslemming en onderschrift heeft verleend aan de door den rijkskanselier te Weenen geïnaugureerde politiek. Van den dag af waarop prins Bismarck naar Berlijn is teruggekeerdheeft ons staats leven een der warmste crisissen doorgestaan. ST. PETERSBURG, 22 October. Naar men verneemt is aan de Joden in bet district der Don-Kozakken bevel gegeven om binnen twee jaren die streek te verlaten.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3