de vallei van la Segura over eene uitgestrektheid van 30 mijlen in een meer veranderd. Honderden huizen werden weggespoeld en bruggen weggeslagen, get was in den nacht, toen de inwoners van de steden Mureia, Orilhuela, Lorca en vele andere plaatsen door het water overvallen werden. Er was allerwege volslagen duisternis, want het water had het gaslicht uitgedoofd. Oe overheid en de bevolking te Murcia bedienden zich van flambouwen om ie redden wat er te redden was. Op deze wijs werden de inwoners van drie voorsteden gered, waar tweehonderd huizen, ten gevolge van het door breken van een dijk, onder water stonden. De zieken in het gasthuis wer den niet dan met moeite gered. In de provincie Murcia alléén moeten wel 500 personen in het water zijn omgekomen, en zijn er 3500 huizen en 120 molens vernield. Men rekent dat er 20000 personen zonder dak zijn. Zwaar zijn ook de provinciën Malaga, Almeria. Grenada en Alicante door de over- strooming getroffen. De koning heeft 50,000 pesetas voor de noodlijdenden verstrekt; de prinses van Asturië 5000. Uit Madrid en andere plaatsen is dadelijk hulp aan geld en klcedingstukkcn naar de overstroomde oorden ge zonden. Bij gelegenheid van een stierengevecht te Madrid is Frascuelode eer- sie «espada" van Spanje, door een stier doodelijk in den rug gewond. Aan een «picador", die hem te hulp kwam, werden door den slier een paar ribben ingestooten. Nadat de gekwetsten waren weggedragen, werd de voorstelling voortgezet. DVIT8C1ILAND. Generaal von Manteuffel heeft bij het bezoek dat hij aan de stad Metz bragt, den ambtenaren bijzonder aanbevolen den overgang van Lotharingen tot Duitschland zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorts rigtte hij zich tolde bevolking in het algemeen. Wij leefden in rust en vrede, zeide hij, toen Napoleon ons, als met het pistool op de borst, drong ons vaderland te verdedigen. Toen stroomde ook het bloed van onze kinderen. God schonk ons de zege. Maar ik vraag u, of wij een enkel dorp aan deze zijde van den Rijn hadden behouden, indien wij waren geslagen. Toen wij de zege behaalden moesten wij onze grenzen beveiligen. Ik gevoel echter zeer goed met u, hoe zwaar hel u moet vallen, gescheiden te zijn van Frankrijk, zoo uitstekend door geest en inwendig leven. Maar nu behoort gij tot Duitschland en uwe pligten jegens Elzas—Lotharingen leggen u op, u open en eerlijkzonder bijgedachtenbij Duitschland aan te sluiten. Op dien grondslag van het welzijn van deze gewesten kunnen wij ons vereeni gen. Een lieden door mij ontvangen brief dreigt met een storm uit het westen, die ons weder over den Rijn drijven zal. Ik wensch zulk een storm niet, maar al ben ik over de zeventig, vreezen doe ik hem waarlijk ook niet. De briefschrijver zegt ook, dat ik den Lolharingers niet het hof be hoef te maken; dat zou ijdele moeite wezen. Ik zal het toch doen; ik zal o het hof maken, omdat ik mij zeer goed in uwe stemming kan verplaat sen. Maar dat houdt op, ik zeg het ronduit, zoodra gij steun zoekt in het buitenland. Ik herhaal den wensch, dat vvederzijdsch vertrouwen moge ontstaan en wij gemeenschappelijk tot 's lands heil mogen arbeiden. If' Te Keulen is op 15 Oct., 's namiddags ten 5% uur, een aërolith neer gevallen van 50 millim. lengte en 35 dikte, wegende 46 gram, donkerbruin van kleur en op één plaats witgraauw. In Weencn lag Vrijdag de sneeuw een paar decimeter hoog op de daken en-pleinen. In Gallicië en in de Alpen heeft de winter ook een paar '1 dagen gehcerscht en ten zuiden der Alpen was er Zaturdag een hevige sneeuwstorm, met den thermometer onder vriespunt. Uit de Russische gouvernementsstad Tambow wordt berigt, dat een rijk koopman, Irvan Slevanowitch lvarpofl, aldaar overleden, zijn geheele vermogen, groot 600 000 roebels, heeft vermaakt aan de bekende VVera Sassolitsch, die eenigen lijd geleden een moordaanslag heeft gepleegd op den chef der derde afdccling, generaal Trepoff'. I'KH TlbLKClUAF I BERGEN, 20 October. Uit Charleroi wordt berigt dat het werkvolk den arbeid hervat. De socialisten sporen in aanplakbillelten de werklieden aan den arbeid te hervatten totdat hel tijdstip voor een algemeenen opstand is aangebroken. BERLIJN, 20 October. De zitting van den landdag zal den 28rn dezer met eene troonrede worden geopend. ;t FRANKFORT, 20 October. De secretaris van staat en minister van bui- tenlandsche zaken von Biilow is hier heden middag overleden. NEW-YORK, 19 October. In de afgeloopen week zijn te Memphis 31 Jtersonen aan de gele koorts overleden. LONDEN, 21 October. Daily IVeics meldt uit Labore van gisteren dat, naar men gelooft, de vijfjarige zoon van Jacob-Khan als troonopvolger erkend zal worden. LEIDSC1IE SCHOUWBURG. «Deborah", Drama in 8 tafereelen, door S. 11. Mosenthal. Voor het Ncderlandsch Tooneel bewerkt door Lambert Le Bègues. Mise-cn scène van A. J. Le Gras. J Een stuk van Salomon Herman Ridder Von Mosenthal, vertaald door den roeg gestorven Théodore Beguin - die ook onder het pseudoniem Lambert ie Bègues, voor het tooneel werkte heelt kans het publiek te trekken 'en te boeien, al bezit het daarin voorgestelde nog slechts eene historische siïeleekenis. Immers de toestand, waarin, blijkens dat stuk, de Israëlieten, ijtai jare 1780 nog in de (lostenrijksehe monarchie verkeerden, is voorbijge- ijaanen die monarchie is er zoo verre van af den Semitischen Germaan te schuwen, dat Heine met volle gerustheid den Baron Rothschild het woord: Wr ist rnein plaisir" in den mond kan leggen, waar die schatrijke bankier van den Üostenrijkschcn keizer gewaagt. Dal dit soort van genoe- gen nog juist niet altijd dat der houders van Oostenrijkschc schuldbrieven As, behoeft nauwelijks betoog. Ban ter zake. La pièce! 1 Ja, het stuk! De mcdcdecling van den inhoud kan te korter zijn, naar mate er meer gelegenheid beslaat er mede bekend le worden. De llolland- sche bewerking toch verscheen reeds ten jare 1868 in hel licht en is. om de veelal goede rijmelooze jambende lezing overvv aardig. Wat de verdee ling betreft, deze kan, ondanks de acht tafereelen eigenlijk zijn er negen; maar 't achtste werd overgeslagen drieledig genoemd worden. De eerste afdeeling bevat de vijf eerste bedrijven en speelt op //Goeden Vrijdag", die wel eens een zeer kwaden Vrijdag schijnt te kunnen worden voor eene Joodsche familie, vooral voor Deborah, die tien haat der dorpelingen het stuk speelt in een dorp van Stiermarken - heeft opgewekt, omdat zij Jozef, den zoon des sellouts, bemint, die ook haar lief heeft, maar misleid door eene allerzwakste intrige, besluit eene andere vrouw te huwen; natuur lijk lot groot ongenoegen van de schoone üoslerlinge, die, na in het tweede tafereel le hebben uilgeroepen «voor u te zondigendat is seen zonde" in heftige gemoedsbeweging geraaktwanneer zij bemerkt dat zij, ten onrechte verdacht, niet meer bemind wordt. De kreet «Jozef! Jozef!" waarmede zij, bij de voor haar gesloten deur, nederzinkt, is dan ook zieldoordringend cn een bewijs voor het talent der vertoonster, Mej. Beersmans, dat wel het meest in zulke oogenblikken schittert. De tweede afdeeling (6e cn 7' tafe reel), welke acht dagen later speelt, maakt ons getuigen van Jozefs huwe lijk en van een vreesclijk tooneel tusschen hem en Deborah afgespeeld, waarbij de laatste den eerste woorden naar het hoofd slingert, even prach tig uit het oogpunt der poëzie beschouwd, als onverkwikkelijk van inhoud, woorden welker zin wordt saamgevat door «Leef in ellende". De schrij ver heeft echter in dat 7' tafereel zijne hoofdpersone tot zulk eene furie ge maakt, dat Jozefs «ellende" waarschijnlijk niet veel minder zou geweest zijn, indien hij met haar gehuwd ware. 't Loopt echter nog al goed af; want in het achtste tafereel -- eigenlijk het negende dat vijfjaren la ter speelt, vinden wij Hanna, Jozefs vrouw, in welstand, en beidén gezegend met een allerliefst, zelis physiek zeer ontwikkeld kind, dat geen «Kaïnsteeken" op het voorhoofd draagt, terwijl ook de schout niet «in blindheid rond dwaalt" en de aarde zich niet aan Deborah stoorde, maar een oogst gaf, even gewenscht als het huwelijk der echtgenooten gelukkig zou geweest zijnindien de man niet steeds aan den vloek gedacht had over hem uit gesproken. Dan ook van die vrees wordt bij verlost. Pas van een reis naar Weenen teruggekeerd, waar hij den keizer zoo al geen burgerschaps- dan toch burgerlijke rechten voor de Israëlieten verzocht had, vindt hij Deborah, die eindigt met hem en zijn gezin toe te roepen: «God, dien wij allen als den Vader loven. God zegene h! Vaartwel!., lot eens daarboven." Is het een mooi stuk? 'l Heeft prachtige gedeelten cn is sedert 1850 in Duitschland, sedert vele jaren hier bekend. Van daar dat wij beoordeeling onnoodig en, met liet oog op lijd en ruimte, onwenschelijk achten. En de vertooners? Haspels en Le Gras wonnen onze harten door de uitstekende wijze waarop zij hunne rol opvallen. Catharina Beersmans woekerde met de gaven haar geschonken. Rosier Faassen was waardig in een karakter dat zooveel aanleiding lol overdrijving geven kan. Zijne echlgenoote speelde allerliefst en Mevrouw Van Offel—Klei was onverbeterlijk. Wat den heer Chrispijn en Mevrouw Egener—Van Dam betreft, wij veroorloven ons hun duidelijkheid van uitspraak aan te raden, als eene vermeerdering van hun recht op de dankbaarheid van een hoogst welwillend publiekdat ook den eerste als premier amoureux voorzeker nog levendiger zal toejuichen als hij iels meer van de eigenschappen vertoont, welke zijne betrekking medebrengt, 'l Is alsof hij er in berust zich te laten beminnen. Meer gloed zijnerzijds ware wenschelijk. 'tls waar dat hij in deze rol weinig kans had zich tot het standpunt, bijna schreven wij kookpunt, van Deborah op te lieflen; maar ook afgezien van die vergelijking, meenen wij den heer Chrispijn te moeten waarschuwen tegen eene te besclieidene opvatting van zijn emplooi. Den overigen acteurs zij een woord van waardeering niet onthouden voor het goede in de vervulling hunner kleine taak verricht; vooral geldt dit den lieer Spoor, als schoolmeester. De jongejuffrouw Van OfTel maakte een aangenaam eflecl iu haar klein rolletje, dat aan Uilde- brand s «Ons zeug het cbigd, veertien!" denken deed. Naar men zegt krijgen we eerstdaags een veel mooier stuk dan «Deborah." 't Zal welkom wezen. Zitting van hel Kantongerecht le Leiden van 20 October 1879. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. A. v. R. te Leiden, H. d. 1. R.idem, C. S., idem, S. T. te Katwijk J. H.idem S. S. te Waddings veen S. F. te Leiden, W. W.idem H. J. K.idem M. W.idem, P. K.idem H. v. R.idem, B. W-, te Zoeter- meer, A. J. te Katwijk, Z. O.idem, A. W. B. te Leiden, G. II. K.idem, Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. zitten op een hondenkar, het niet gemuilband heb ben van een trekhond en overtreding van de wet op het ijkwezen het slachten van een paard op straat te Leiden idem aanleggen van vuur langs een openbaren weg te Katwijk, rustverstorend nachtgerpcht, rijden in verkeerde richting te Leiden idem idem, idem, rijden op de klinkerstraat te Leiden idem markten op verboden plaats te Leiden wateren buiten urinoir te Leiden rustverstorend naehtgerucht idem en beschadiging van het plantsoen te Katwijk zich overgeven aan prosti tutie zonder als publieke vrouw te zijn ingeschre ven te Leiden een niet als publieke vrouw ingeschrevene toelaten in een bordeelte Leiden tweemaal ƒ3 of tweemaal I dag en vrijspraak. vrijspraak. 5 of 2 dagen. ontslag van rechtsvervolging. vrijspraak. f 1 of t dag. idem. idem. idem. k idem. idem. idem. idem. ƒ5.50 of 2 dagen, idem en ƒ25 of 3 dagen. ontslag van rechtsvervolging. 2 dagen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3