LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 18 OCTOBER. BINNEN LA NI iSLIIE RKRIGTEN. 1870' S°. 240. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ.3.franco p.p. f 3.80 met het Ver-slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ljaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents I>e prijs der AdvertenliCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 17 October. Tot op lieden zijn door den rector magnificus der rijks-universiteit alhier ingeschreven 106 sludeuten, verdeeld als volgt: in de letteren 11, godgeleerdheid 3, reglen 58, geneeskunde 31 en wis- en natuurkunde 3. Bij de door de commissie van administratie over de gevangenissen alhier gehouden aanbesteding van de levering der benoodigdheden tot onderhoud en verpleging der gevangenen in het huis van militaire detentie gedurende het jaar 1880, waren de laagste inschrijvingen de navolgende, als: aardappelen ƒ2.64 per 50 kilogr., rttndvleesch ƒ0.0939 per kilogr., kalfsvlcesch 1 18 id., rundvet ƒ0.4797 id., boter ƒ120 id., azijn ƒ0 08 per liter, gort ƒ0.1615 per kilogr., rijst /0.17 id., groene erwten ƒ0.1749 id., groenten ƒ0.08 id., zout ƒ0.1385 id., peperƒ0.60 id., koffij ƒ1,1750 id.groene zeep ƒ0.3095 id., soda ƒ0798 id.tarwebloem ƒ0.28 id., cichorei /0.24 id.bruine suiker ƒ0.6875 id.siroop ƒ0.16 id., zoetemelk ƒ0.0595 per liter, cijcren ƒ0 0575 per stuk, ronde wijn ƒ0 765 per liter. Eng. stoomkolen 1.60 per 100 kilogr.steenkolen ƒ065'9 id., smidskolen ƒ0.69 id.cokes ƒ1 09 id.stroo 19.75 per 500 id,zand 0 80 per s'ère. baggertiirf ƒ0.75 per dubb. Iieclol.lange turf ƒ0 45 id., stalbezems ƒ00950 per stuk. beibezems ƒ0.08 id., beihoenders 0.035 id. Bureau- en sciioolbelioeficn: velin schrijfpapier le soort 5.75 per riem, lid. 2'soort 4 35 id id. 3" soort ƒ3.48 id., Ilollandsch id. 1" soort f 5 37 id., 2« soort ƒ4.87 id., id. 3e soort ƒ4.25 id.-, velin groot mediaan fl4 id id. klein id. ƒ11.37 id., Ilollandsch groot id. ƒ14 id., id. klein id. 10 id. Bath-post groot leu klein formaat elk G.52 id.potlooden f 0.64 per dozijn stalen pennen le soort 0.70 per gros, id. 2" soort ƒ0.50 id., id. perry ƒ0.65 id., gelijnde cahiers a 16 vel ƒ0.20 per stuk, ongelijnde id. a 4 vel .ƒ0.0450 id., ronde griffels 0 22 per pak, lcijen n°. 6 0.1550 per stukscliakel- ljjm ƒ0.34 per flacon, pcnuchouders ƒ0.20 per dozijn, teekeimiodellon 15 pCt. beneden het tarief, schoolboeken 1250 pt'.t. id., Fransche hoeken 10 pCt. id. Z. It. II. de bisschop van Haarlem zal de volgende week in het deke naat Leiden het II. Vormsel toedienen. Bjj de gisteren te 's Ilage gehouden acteexamens voor het lager onder wijs werden voor de Engclschc taal geëxamineerd 7 Candida ten; 3 werden alsewezen en 4 toegelaten, de hh. J. Appeldoorn, uil Rotterdam; J. van der Boom, uit Rijswijk; J. 11. G. lsbriickcr, uit Scheveningenen J. Valk, nil's Rage. Voor de hoofdonderwijzers acte legden voldoend examen af 4 van de 10 candidaten; toegelaten werden de hh. J. van Andel, M. BerkelP. Bontje en J. A. Scliellekcns, allen uil Delft. Men meldt ons: Op sommige plaatsen, zooals in den (Wins alhier, bloeit de zoogenaamde gouden regen (Cytisus Laburnum L.) voor de tweede maal. Als het najaar zeer zacht is bloeijen de boschaardbeziën nog om dezen tijd en geven dan in December nog wel vruchten. Ingevolge het kon. besluit van 10 October II. waarbij alle postzegels en brielkaarten van vroegere uitgiften builen omloop worden gesteld, kun nen, le rekenen van 1 November e. k.gceue andere dan de laatstelijk ingevoerde, op dit oogenhlik in gebruik zijnde, postzegels en briefkaarten worden toegelaten. De brieven, de gedrukte stukken en de monsters van koopwaren, voorzien van buiten omloop gestelde postzegels, zoo mede niet geldige briefkaarten, welke na 31 October c. k. ter post komen, worden als ongcfrankeerde stukken mei port belast. De buiten omloop gestelde postzegels en briefkaarten, mits zij zich in ongeschonden staat bevinden, kunne» na 31 October 1879 nog gedurende drie maanden, en alzoo uiter lijk op 31 Januarij 1880. op de postkantoren worden ingewisseld tegen geld «f legen gangbare zegels of briel kaarten. De minister van oorlog beeft bepaald, dat er geene Franschen of Walen meer voor het Oost-Indische leger mogen worden aangenomen, in dien zij niet in slaat zijn de Ncderlandsclic ol Vlaamsche taal goed te spre ken en verslaan, liet handgeld voor vreemdelingen, voor een koloniale verbindlenis voor 0 jaren, is vastgesteld op niet tneer dan ƒ200, en voor eene verbiudlcnis van 4 jaren op 100. -- Door liquidaicurcn der Afrikaaiisclie Handclsvcrccnigiiig is bij circu laire aan hare schuldeisclicrs o. a. liet volgende medegedeeld: «Wij wenschcn 9 nu onze uiceiiing mede te deelen, boe op de meest voordecligc en prae- tische wijze de belangen der schuldeisclicrs verder moeten worden behartigd. De hh. de Blocme en Briicher zullen uitvoerige staten opmaken van alle balen op 1 September II. aan de kust aanwezig en de waarde daarvan be palen. Zoodra wij de resultaten van hunnen arbeid kennen, zullen wij die hier aan een scherp onderzoek onderwerpen en aanvullen met de andere baten der Afrikaansche Handelsvereniging. Deze werkzaamheden zullen natuurlijk heel wat tijd vorderen. Deze aldus verzamelde gegevens znllen ons ecu zoo naanwkeurig mogelijk overzigt verschaffen van alle baten der Afrikaansche Handelsvereniging. Hoe nu deze op liet voordeeligst voor u, die er de eigenaren van zjjt. te gelde te maken? Ziedaar het gewigiigste maar tevens moeijelgkstc vraag stuk, dal alsdan blijft op te lossen. Want de schuldeisclicrs kunnen niet al te lang in den tegenwoordigen toestand blijven. Het eenvoudigste zot) zijn. om alles «en bloc'' te verkoopenmaar liet is ondenkbaar om daarin te slagen, wegens den omvang der zaak; en gesteld al eens, dat het daar voor vcreisclite kapitaal te vinden ware, dan zou zulk een verkoop natuur lijk niet anders kunnen geschieden, dan tot een spotprijs, die dus voor den kooper eene zekere kans aanboodom er eene flinke winst mede te beha len. Daardoor zouden uwe baten andermaal zeer gevoelig verminderen. Naar onze overtuiging brengt het belang der crediteuren mede, dat zij zelve de gezamenlijke eigenaren blijven van alle balen der Afrikaansche Handcls vcrccnigiiig en deze gaandeweg door den gewonengeleidelijken handel, legen producten worden ingeruild, zooals de usantiën ter kuste dat mede brengen. Tegelijkertijd zal dan blijken of. onder invoering van grootc wij zigingen en bezuiniging, de geregelde handel op de zuidwestkust van Afrika is le bestendigen. Dien weg bewandelende, komt het ons voor, dat de schuldeischers der Afrikaansche Handelsvereeniging een accooid met baar zullen moeien aangaan, waarbij zij, legen volledige décharge, ieder in ver houding zijner schuldvordering, aandeden bekomen in eene nieuwe vereeni- ging, welke dan hare baten overneemt. Voor iedere ronde som van ƒ1000 schuldvordering zou dan een geëvenredigd aandeel, tot een bepaald bedrag, in de baten moeten gegeven worden, terwijl kleinere fracties, tegen een zeker cijfer, in geld zouden moeten worden afgedaan. Voor deze nieuwe vereeniging zouden dan door de deelhebbers bepalingen moeten worden vast gesteld en eene directie worden benoemd. Wjj verklaren ons bereid, zoo dit mogt verlangd worden, tot het nemen der maatregelen van overgang behulpzaam te zijn." In de gisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen eene aanbevelingslijst voor de benoeming van een directcur- gcneesliccr voor het ziekenhuis aan den Coolsingel. Daarop zijn geplaatst dr, F. J. van Leent, dirigerend officier van gezondheid bij de zccuiagt te Amsterdam, 2". d'. H. G. Hesselink te Stad-Aimelo, en 3". dr. H Klinkert, te Rotterdam. Naar aanleiding van door den heer Voorhoeve en de Rot- terdamsche v reeniging voor katholiek onderwijs bij den raad ingediende adressen, waarin verzocht wordt paal en perk te stellen aan de opdrijving van de kosten voor het openbaar onderwijs, is door het lid dr. H. J. Slenrs een voorstel ingediend om deze adressen le stellen in handen eener com missie van vijf leden, len einde na een naauwkcurig onderzoek binnen 3 maanden daarover rapport uit te brengen. Rij eene familie te Haarlem werd ecnige maanden geleden eene vrij grootc som gelds vermistzonder dat men kon ontdekkendoor wien de diefstal was gepleegd. Thans was een gouden dames-horloge zoek en heeft de 18-jarige dienstbode des huizesna lang dralenerkendWet le hebben gestolen en verkocht bij een winkelier in gouden werkenver beneden de waarde. De daderes is in hechtenis. {li. C.) Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam werden gisteren door de hh. mrs. Molster en Philips gepleit in eene duistere zaak. Een bediende der Surinaamsche bank werd eenigvn tijd geleden gezonden naar bet kantoor der heeren VVerlbeim en Gomperlz om aldaar af te leveren eeuige staven goud en daarvoor te ontvangen ongeveer 3/000. Volgens beweren der heeren YV en G. heeft hun kassier toen bij vergissing aan den bediende uit betaald ƒ47000, jttist ƒ10000 meer en dal wel in tien bankbillctten van 1000de Surinnamsche bank verklaarde de ƒ10000 niet ontvangen te heb ben. In deze zaak staat op den voorgrond, dat beide partijen hunne be dienden in geen enkel opzigt wantrouwen. De heeren W. en G. sommeer den en dagvaardden de Surinaamsche bank op grond van onverschuldigde betaling. De uitspraak is bepaald op 30 dezer. Het 25-jarig beslaan van liet kon. instituut voor de marine te Wil-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1