sloten kastenwaarvan de sleutels berusten bij hemzelven of een aan zijn dienst verbonden liulpapolhekcr. Bij vonnis van bet hoog militair gereglshof, in hooger beroep gewezen en te 's llertogenbosch uitgesproken, zijn J. P. v. D. en J. II. G.beiden maréchaussee te paard, veroordeeld ieder tot een jaar cellulaire gevangenis straf, wegens in de uitoefening hunner bediening zonder wettigen grond gebruik maken van geweld tegen eenige burgers, waardoor twee dezer per sonen zijn verwond geworden, met liet gevolg dal een dezer lieden, door hel bekomen van zwaar ligchamelijk letsel, gedurende meer dan 20 dagen is verhinderd geworden persoonlijken arbeid te verrigten, gepaard aan ver zachtende omstandigheden. Blijkens het verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeente raad bij het onderzoek der begrooling voor 1880, werd wat betreft het hoofdsluk Onderwijs door een der leden gewezen op de aanmerkelijke uit breiding der kosten van onderwijs in het algemeen, in de laatste jaren. De opbrengst der schoolgelden was daarentegen in datzelfde tjjdvak in ver houding niet toegenomen. De kosten van onderwijs waren van lieverlede zoodanig opgevoerd dat zij nu 2/5 van de gcheele begrooling bedragen. Dat gaal te ver, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat daarin evenredig ook wordt bijgedragen door een groot deel der ingezetenendie van dat onderwijs, om welke reden dan ook, voor hunne kinderen geen gebruik maken. Ongeveer ƒ96000 kost alléén het lager onderwijs, waaronder ook dat voor meergegoeden. Bijzondere scholen verdwenen achtereenvolgens, ten gevolge der maglige concurrentie van de gemeente. De uitgaven van Leiden voor hel onderwijs zijn bijzonder hoog, ook in verhouding van an dere aanzienlijke gemeen'en. Aan zoodanige minder wenschelijke concur rentie moest z. i. een einde worden gemaakt. Zij wekte bij een groot deel der bevolking tegenstand op. Een ander lid merkte op dat de verschillende sommen op de begrooting zijn uitgetrokken overeenkomstig vroeger genomen besluiten en vastgestelde verordeningen, zoodat daarin bij de behandeling der bcgrooting, behoudens eerbiediging van ieders persoon lijke zienswijze, gcenc verandering konde worden gebragt. Het gold hier eenvoudig de naleving der verordeningen, die ter uilvoering van de wet zijn vastgesteld. Eerstbedoeld lid antwoordde daarop dat de wetgever vrijheid heeft gelalen in de wijze van uitvoering, zoodat daarin naar plaatselijke omstandigheden kan worden gehandeld. Andere groote gemeenten, waarde toestand anders is, werden daarbij ten voorbeeld gesteld. Men had hier de steeds klimmende behoefte aan openbare scholen en daarmede gepaarde gaande uitgaven zelfs in het leven geroepen, door het bestaan van andere scholen onmogelijk te maken. Daarop werd gerepliceerd dat plaatselijke toestanden zeer verschillen en op de wijze van uitvoering natuurlijk van beduidenden invloed zijn. Door de gelegenheid tot het verkrijgen van goed onderwijs te verminderen of duurder te maken, wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt, zou men dus eenvoudig voor velen den weg geheel afsnijden om hunne kinderen eenc ecnigzins wetenschappelijke opleiding te geven. Velen vestigen zich hier alleen met het oog op de opleidiug hunner kinderen. Een ander lid sprak die laatste bew ering tegenin zooverre dat hij uiet kon toegeven dat eene enkele familie zich hier zou vestigenuitsluitend met het oog op het lager onderwijs. Wanneer het plaats heeft, is dit stellig altijd in verband met plannen voor de geheele opleiding en dus om later ook het hooger onderwijs te volgen. Eerstbedoeld lid achtte ook de oprigting der hoogere burgerschool voor meisjes ten eenenmale overbodig. Daarvan zoude waarschijnlijk weer de opheffing van de nog bestaande bijzondere school voor meisjes uit den fat soenlijken stand het gevolg zijn. In de behoefte aan voortgezet onderwijs voor meisjes wordt genoegzaam door de kweekschool voorzien. Een ander lid kon zich met dat gevoelen niet vereenigen. De kweekschool is alleen voor aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen bestemd. Alleen bij ge brek aan eene andere en betere gelegenheid wordt daarvan ook door ande- I ren gebruik gemaakt. Eene hoogere burgerschool voor meisjes is voor den fatsoenlijken stand eene wezenlijke behoefte. Weder een ander lid gaf de behoefte aan middelbaar onderwijs voor meisjes toe, maar meende dat de kosten daarvan geheel en direct door de ouders moesten worden gedragen, niet door het algemeen. 'sGRAVENHAGE, 13 October. De minister van oorlog zal Donderdag aansL geen gehoor verleencn. De Japanschc staatscommissie, die zich thans hier ter stede bevindt tot het onderzoek van ons gevangenisstclsel en policiewezenheeft zich heden op hel parket van den procureur-generaal van het gereglshof alhier vervoegd en ontving welwillend de voor haren arbeid verlangde gegevens en inlichtingen. - Door den hoogen raad werd heden behandeld het beroep van Henri Edmund d'Orval de Montenay, door de rcglbank en het hol te Amsterdam schuldig verklaard aan den veel gerucht makenden diefstal van juweelen ten nadecte van den heer Kluyienaar in het Bible hotel te Amsterdam en ver oordeeld tot twee jaren celstraf. Ook voor den hoogsten regter werd de verdediging gevoerd door mr. S. Katz, advocaat te Amsterdam. Het openb. min. zal den 27tn dezer conclusie nemen. De tuinier, die den 28sttn April jl. op den Loosduinsclien weg zijn broe der met een hark -eene verwonding aan het hoofd toebragtis heden door de arrond.-regtbank veroordeeld tot 183 dagen celstraf en eene boete van ƒ8. Daarna stond lercgt de gewezen nachtwaker bij de policie D., beklaagd van als zou hij den 9len Sept. jl. in zijne woning aan het Kortenbosch alhier zijne vrouw met een waterpot op het hoofd een slag hebben toege- bragl, waaruit geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt. De vrouw, die met toestemming van haren man, den btkl., onder cede werd gehoord, legde eene verklaring af, die eenigzins in strijd was met andere getuigenissen. Volgens haar, en dat was ook de schen beide cchtgcnootcn op den hewuslen avond was ontstaan, niet wcest het toebrengen van een slag met een waterpot, maar het geven n> een duw, waardoor zij tegen een ijzeren ledikant was gevallen en ten volge daarvan was verwond geraakt. De subst.-officier van justitie, Pape, geloofde echter niet dat er veel aan die verklaring te hechten was maar nam als bewezen aan dat de man zijn vrouw met een wit voorwet) dat in zijn hand was gezien en dat men voor een pot hield, had geslagea Hij eischte de veroordeeling van bckl. tot eene maand celstraf en 8 boeit Nog stonden teregt een gewezen bediende uit de Witte Sociëteit en zijn vrouwde eerste beklaagd van diefstal van allerlei voorwerpen uit g( noemde sociëteit ter waarde van ongeveer ƒ2, de tweede van medepligti» heid. door het gestolene des bewust te hebben in ontvang genomen en g|. borgen. Het openb. min. eischte voor den man drie maanden en voord vrouw eene maand cellulaire gevangenisstraf. In beide zaken zal de bank aanst. Maandag uitspraak doen. L 5 UIT E iS L A N I) S C11 E BE BIGT EN. door bekl. gevoerde verdediging, was het einde van een twist, die er tus- BELGIE. Te Luik werd dezer dagen een afschuwelijke moord gepleegd, b verslagene Joseph Picard, een algemeen geacht man, die door baronJ Selys Longchamps, tijdens diens verblijf op zijn buitengoed, als liuisbt waarder was aangesteld en door zijn voorbeeldig gedrag het volste vj trouwen van zijn meester genoot, werd gister, nadat men hem sedertee paar dagen te vergeefs aan het parquet, waar hij dagelijks stukken I» zorgde, had verwacht, in de keuken van het huis zijns meesters, op hartige wijze vermoord gevonden. De aanleiding lot deze misdaad is nu onbekend, maar men heeft alle hoop den dader in handen te zullen krijget ENGELAND, LONDEN, 12 October. In de Cape Times wordt een en ander medegedeeld omtrent Cetawayi toen hij per boot naar de Kaapstad werd overgebragt. Toen hij met eet sloep naar de boot werd gebragt, werd hij zeeziek en hij en de zijatt waren bovendien in de branding zeer bevreesd, dorsten niet stilzitten a zich toch ook niet anders dan op handen en voeten kruipende bewegei Op de stoomboot was Cetawayo kennelijk hoogst verbaasd, toen er geet land meer in het gezigt was. Met moeite kreeg men van hem gedaan, dj hij zich zou laten photograferen. Zijne vier vrouwen zouden ook gephok grafeerd worden, maar dreigden door haar lagchen den photograaf tot n twijfeling te brengentotdat eindelijk Cetawayo haar met majesteit geboo! stil te zitten, waarop zij dan ook eensklaps zaten als steenen beelden. Ui was niet te bewegen zich meer dan eens te laten photograferen en loa men hem voorstelde een groep van hem met zijne vrouwen te maken merkte hij eenvoudig aan, dat men de groep, die men van zijne vrouwe gemaakt had, slechts had door te knippen en zijn beeld, dat men nu tocl ook hader midden in te plaatsen. Hij legde zich zeer ijverig op schrijiti toe en begon reeds aardige vorderingen te maken. Hij was zeer ingenomei met een pak Europesche kleêren. Donderdag 11. kwam te Plymouth aan lord Giflord, overbrenger vat generaal Wolseley's officiële depêche betreffende de gevangenneming mi Cetewayo. Hij vertrok terstond naar Londen en begaf zich onmiddellijk naar het ministerie van oorlog, om zijn depêches af te geven. De over brenger van eene depêchedie het einde van een gelukkig volbragten veld logt officieel aankondigt, ontvangt eene gratificatie van 500 -- In de Iersche graafschappen Mealli en VVestineath is overal een billei aangeplakt, getiteld: "Het eenige middel voor het herstel van de strem ming in zaken." Daarin wordt o. a. gezegd"Land moet tot een redelijken prijs, ongeveer 2 sh. of 5 sh. per bunder b. v.afgeslagen worden. De pack- ters van Groot-Brittannië en Ierland moeten land hebben, opdat zij install worden gesteld met de vrije grondbezitters van Amerika te kunnen con curreren. Het land behoort aan het volk. De kroon is alleen als de ver tegenwoordigster van het volk en als de verdedigster van zijn regten en privilegiën de voorname grondeigenares. Weg met het grondbezit monopolie' Wilt gij aan agrarische botsingen en beroeringen, aan buitengewone poli- ciemagt en ergerlijke belastingen een einde maken, kiest dan geen grond eigenaars in het parlement en laat uw lenze zijn: God bescherme de kroot en het volk!" -- Uit de Mersey vertrokken dezer dagen naar Amerika 267 Engelscht. landbouwers met hunne gezinnen. Hunne bestemming is Texas. Zij namen voldoende kapitaal mede, om aldaar grond aan te koopen en hoeven aai te leggen. In de verwerij van de hli. Balme en Pritchard te Halifax heeft een J vrcesselijke ontploffing van ren stoomketel plaats gehadwaardoor zes per sonen, o. a. de heer Pritchard, de chef van de firma, gedood en verschei den werkleiden zwaar gekwetst werden. Het gebouw, waarin de ketel stond, werd tot een puinhoop. FRANKRIJK. De bekende Rochefort heeft een brief geschreven aan de Parijschtl kiezers in hel vijftiende arrondissement, die Humbert naar den gemeente- 0 raad willen afvaardigen. Rochefort zegt daarin, dat het niet meer dan bil- r lijk is, dat, evenals het overblijfsel van Napoleon I van St. Helena naai Parijs is teruggevoerd, de stoffelijke overblijfselen der Communards, die in Nienw-Caledonië den dood gevonden hebben, naar het vaderland terug wor den gebragt. Volgens de Pays heeft prins Jéröme Napoleon zich in een gesprek met verscheidene afgevaardigden nadrukkelijk tegen art. 7 der onderwijswet verklaard. In de jongste zitting van den Parijschen gemeenteraad is een door 22 leden onderteekend voorste! ingediend, strekkende om in naam der stad parijs c de wed de edeli smartelij Vo commiss den Duit - Do bad eer halen- geld wt spel te met de gevlugt -.Ui Crêtes medesta aan, z< bijeenk steeds overeen - E bezoek rijden aan d( ran d< sonen. lijn d eerster Te in Pr verleg De pr eene i lijden! tracht bijslai gemat gewaï huisz- onlan orga; beid nieuv ondc gen een ging Men hetv Briij Noo vlug Lcii erla ma; wa zoc gal SOI' Ni

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2