PER TELEGRAAF, l!ct is maar een idéé en een vraag bij de roodvonk-epidemie, de verst crkingst roepen door hen heen en bragt hun een verlies van 37 dood en toe. FRAIVUKIJ K. De uit Nieuw-Caledonië teruggekeerde Humbert heeft zijne candidatuur voor den Parijschen gemeenteraad in ecne kiesvergadering verdedigd. Zijne verkiezing zou eene gewigtige beteekenis hebben; de regering zou er uit j zien, dat het vijltiende arrondissement de volledige amnestie wil. Zijne nederlaag zou der regering aanleiding geven om ie zeggen; Als een zoo bij uitstek republikeinsch arrondissement als het vijftiende te Parijs zich tegen de amnestie verklaart, dat mogen ook wij er ons tegen verzetten. Als hij zich candidaal steltdoet hij niet alleen een beroep op het regtsgevoel der kiezers, maar ook op hun medelijden; want in Nieuw-Caledonië zuchten nog honderden ballingendie zijne strijdmakkers waren. Zijne verkiezing zal, hij wil niet zeggen hunne redding zijn, maar dan toch hunne hoop. Bij de gisteren vermelde begrafenis van de uit Nieuw-Caledonië terug gekeerde Gras is ook door iemand het woord gevoerd, die vroeger tot de commune-bataillons had behoord en zich een //proletariër" noemde. Hij ver zocht bij den kreet: Leve de republiek! te voegen: Leve de sociale republiek leve het socialisme! Een ander spreker zeide; //Dat wij toespraken houden is zeker goed en nuttig, maar handelen gaat boven alles; bij liet woord moeten wij de daad voegen." Te Sauve, nabij Bordeaux, heeft eene bijeenkomst van Bonapartisten plaats gehad; 4500 personen namen er aan deel. De gouverneur-generaal van Algerië heeft een rapport openbaargemaakt betreflende de boschbrandenwelke in Augustus die kolonie hebben geteis terd. In de provincie Constantine zijn 9032 hectaren kurk-eiken en andere boomen en gewassen min of meer beschadigd, welke schade op 431,891 fr. geraamd wordt. In de provincie Oran schat men de schade op 400,000 fr., in Algiers op 19850 fr. D1JITICHLA1VD. Volgens de Köln. Zeit. had de Russische rijkskanselier, prins Gort- sehakofT, vroeger eene bijeenkomst met Bismarck gewénscht, maar Bismarck antwoordde op die mededeeling, dal hij tijdens prins Gortschakofls doorreis waarschijnlijk niet te Berlijn zou zijn. Reeds aan de Duitsche grenzen kon prins Gortschakoff bespeuren, dat in Duitschland eene andere gezindheid dan vroeger jegens hem heerschle. Anders werden hem door onze regering de grootste attentiën bewezen; een salonwagcn stond aan de grenzen, dejeuners en diners aan verschillende stations gereedenz. Ditmaal moest hij als ieder ander sterveling reizen en te Berlijn vernam hijdat prins Bismarck wel degelijk aanwezig was; maar hem was de lust vergaan om zich ten tweeden male aan te melden. M Üingsdag 11. zijn bij het hoofdlelegraafbureau te Berlijn bij de verkie zingen ongeveer 25000 telegrammen geweest, waaronder 300 officiële; bui- tendien nog ongeveer 1000 groote telegrammen voor de dagbladen. Te Merseburg is tot eene gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld de kastelein A. Kirchhofi' uit Schkopau, omdat hij als openbaar vleesch- keurdcr een eigen geslacht varken had goedgekeurd dat later gebleken is in hooge mate trichineus te zijn en door het gebruik van welks vleesch de zwager van den kastelein R. Nebelung te Schkopau was gestorven. O O S T-I Hl O I E. BATAVIA, 6 September. De Aljehsche berigten melden tegenwoordig bijna enkel onderwer pingen. Under de in het telegram van 31 Augustus genoemde hoofden is er een, de vorst van Tjoenda, die met de jongste togten in de XXII en XXVI Moekims niets te maken heeft gehad. Hij woont in de buurt van Gedoeng, aan de Pasey rivier op de Oostkust, en is een der negen vorst- i jes, die in het voormalige rijk van Pasey regeren. Uitbreiding onzer vriend schappelijke betrekkingen aldaar is vooral welkom met het oog op Edi, hetwelk vóór onze overwinning van Gedoeng door de vorsten uit liet voormalig rijk van Pasey werd verontrust. Het 4lg. Dagbl. is van oordeel dat er geen ongelukkiger koffij be slaat, dan die vóór maanden te Tilatjap in de Dastiaan Pot geladen werd. Op liet schip heeft zij tweemalen de bemanning vergiftigd. Nu was zij gelost en opgeslagen op een achterzolder van het oude lokaal van G. Suer- mondt te Batavia, en nu is een balk onder den last bezweken, zoodat al de koffij naar beneden is gestort. Op den Ooster-staatsspoorwcg heeft het eerste ongeluk plaats gehad. Op de lijn naar Malang zijn een ledige goederen-trein en een pasagiers-trein tegen elkaar ingereden. De twee machinisten zijn erg gewond, twee loco motieven onbruikbaar gemaakt en dertig goederenwagens vernield. Wederom is een ton gouds aangewezen voor de schade door de vee pest aangcrigt. Daardoor zijn de uitgaven voor de veeziekte tot dén mil- lioen geklommen. Uit Samarang meldt men dat aldaar zeer velen lijden aan malaria-koorts, welke zoo algemeen is. dat men die haast epidemisch zou noemen. Slechts weinigen blijven van de koorts geheel bevrijd, zelfs niet personen, die er zich op beroemen 25 jaar in lndië te hebben doorgebragt zonder ooit ziek te zijn geweest. In den avond van 22 Augustus heeft te Padang een vrij hevige aard beving plaats gehad in de rigting van het noordoosten naar het zuidwesten. Vooraf kondigde een luidruchtig ondcraardsch gedruisch de aankomst van het natuurverschijnsel aan. Na ruim 2 seconden was alles zonder onge lukken afgeloopen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den lc" commies bij hel depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid 11. G. Pisser; aan den opzigter 2e El. bij den waterstaat H. G. Bnrkunk; aan den onderw. 2e kl. bij hel openb. lager onderwijs P. Lakeman. Ontslagen: eervol, de klerk bij het depart, van financiën P. A. de Nijs Bik. Benoemd: tot hoofdcommies ter algem. secretarie, de lc commies A. II. E. Zwager; tot raadsheer in hel hooggcreglshofde president van den raad van justitie te Samarang mr. W. Tadema; tot president van den raad van justitie te Samarang, dc officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia mr. W de Gelder; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot contro leur le kl.. W. Th. 1'. Marlens; tot controleur 2e kl.de ambtenaar op wachtgeld l'h. Metman; lot predikant bij de prot. gemeente te Pontianak (Wester-afd. van Borneo), de predikant te Riouvv J. F. Thieme. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt.-kwarlierm. bij de milit. adminislr. L. Bendeler; aan den ltn luit. der infant. 1'. F. de Graad. Ontslagen; op verzoek, eervol, de majoor der cavalerie J. tl. Brouwers en de kapt. der infant. L. Krak. Bevor derd: bij het wapen der genie, tot magazijnm. 2C kl., de magazijnm. 3ey H. Bokhorst, thans met verlof in Nederland. SIMLA, 10 October. Gough is heden opgerukt om Barikabus aan den weg naar Djellalabad aan te tasten. Hughes hield stil op 14 mijlen afstamt aan gene zijde van Khelat-i-Ghilzai, omdat er verder gebrek is aan pro. j viand. Volgens berigten van 27 September was te Herat alles rustig. BERLIJN, 10 October. De Nordd. Mig. Zeit. heeft een voor graaf Andrassy zeer vleijend artikel, waarin o. a. gezegd wordt; Hoe de magi der Oostenrijksch-IIongaarsche monarchie zich ook in de toekomst mo«t uitbreiden, steeds zal het de verdienste van graaf Andrassy blijven, dat hg den grondslag legdewaarvan de nieuwe ontwikkeling kon uitgaan, j LONDEN, 10 October. In de bladen wordt eene depêche van 8 dezer, uit Valparaiso ontvangen, door de //Oriental Banking Corporation", openbaar gemaakt, waarin bevestigd wordt dat de geheele Peruaansche vloot door de Chilianen genomen is. SIMLA, 10 October. Generaal Roberts is op 8 dezer voor Kabul aange. komen. Kolonel Massy, afgezonden om aan de Alganen den weg v® Kohistan af te snijden, heeft bij Stalpur 78 kanonnen genomen. De ge®, raai Baker en kolonel Macpherson zijn met aanzienlijke strijdkrachten op»(. j rukt om den vijand, die van de hoogten van Balahissa is afgedaald, aanu tasten. Generaal Roberts gelooft, dat van het oogenblik af, dat die vija;. delijke afdeelingen kunnen aangevallen worden, dc Afganen geen tegenstatl meer knnnen bieden. NEW-YORK, 10 October. In de nabijheid van Jackson (Michigan) z| twee spoortreinen tegen elkander gereden; 25 personen werden gedooi I en 40 gekwetst. LONDEN, 11 October. Aan de Times wordt uit het legerkamp buitei Kabul, van den 7<le°, gemeld: //Drie regimenten uit Kohistan, die tot dusver nog niet in het vuur waren geweest, vereenigd met de overblijfselen vat andere regimenten, vielen de stelling aan op de hoogten bewesten Kabul, welke door de bevolking tegenover de positie van generaal Baker sterk i verschanst waren. Het gevecht begon in den namiddag met geschutvuur. Het vallen van den avond belette den aanval der infanterie, doch laatweri sterk geweervuur gehoord. Volgens mijn idéé zou het bij de heersehende epidemie niet kwaad zip op alle mogelijke dingen attent te zijn, ter voorkoming van de voortplan ting dier besmettelijke ziekte. Ten minste de geleerden zeggen dat zij erf besmettelijk is en men heeft de dagelijksche treurige ervaring dat zij eenet doodelijken afloop heeft. Ilet is zeker om die reden dat, wanneer een huisgenoot wordt aangetast, direct aan die woning een plakkaat wordt aangeplakt //besmettelijke ziekte- roodvonk". Zulk een buis wordt dan bijna gevreesd als de pest. Men u bevreesd voor besmetting en geen wonder; men verbiedt zelfs de zijnen or eene woning binnen te treden waar die ziekte heerscht. Die maatregel vat bekendmaking, dat er in dat huis eene besmettelijke ziekte heerscht,» prijzenswaardig, ten minste als de ziekte besmettelijk is. Maar is het heersehende roodvonk zoo besmettelijk dat een ieder, dit daarmede in aanraking komt, daaraan te eerder zich bloot geeft? Ik hooi zeggen: ja; men weet het immers, ook bij deze ziekte mogen geen kinderei ter school komen uit een huis waarin die ziekte heerscht, omdat zij df smetstof medebrengen en aan andere kinderen kunnen mededeelen. Ook nog andere maatregelen van voorzorg zijn en worden genomen om de be smetting zooveel mogelijk tegen te gaan, daarom heeft men nog zoo kort geleden besloten dat vuile, vieze, van dood- en pestlucht doortrokken lijk kleed. om een lijkkist te dekken, niet meer aan de woningen te doen be zorgen; dat gebruik was zelfs af te keuren wanneer er geen besmettelijke ziekten heerschten. Aangenomen dus dat deze maatregelen de besmetting niet in de hand werken, bestaat er dan toch nog niet iets waaraan gedacht niet alleen, maar waaraan ook iets gedaan moest worden? Ik herinner mij dat, tijdens de laatste cholera, er eenige hh. doctoren belast waren om speciaal die lijders le helpen, en de cholera was toch veel minder besmettelijk, lij dunkt dat ik de vraag mag doen zijn die hh. doctoren in de tegenwoordig! dagen overal onsmetbare bezoekers bij patiënten, die aan geen besmettelijk! ziekte lijdenof van andere kringenwaarin zij zich begeven Ik had eens een kind liggen aan de mazelen; de kindermeid werd niet lekker, en dc doctor zeide: o, die is in de smetlucht geweest, zij krijgt ook de mazelen. Het was ook zoo. Maar de doctor ging van de nog al bemazelde kamer welligt naar eene niet-bemazelde familie. Is dat nu, vraag ik, oorbaar? Is het nu bij deze roodvonk-epidemie zoo onschuldig dat de doctor, van die lijders komende, zoo aanstonds eene andere woning binnen gaat, waar slechts gewone kranken zijn? Maar, hoor ik zeggen, wat wilt gij dan dat er gedaan zal worden om in deze omstandigheden te voorzien? Ik wil niets, maarik wenschte op bescheiden wijze voor te stellen, altijd nog het voor beter gevende, dat twee of drie doctoren wierden aan gesteld uitsluitend bestemd om de lijders aan besmettelijke ziekten, in deze epidemie vooral, te behandelen, en dat men hun daarvoor een degelijk honorarium verstrekte, terwijl hunne gewone patiënten door hunne collega's wierden waargenomen. Zou dat niet door ons gemeentebestuur te doen zijn; zoude dat niet nooJig en goed zijn en tot welzijn onzer burgerij? Het is maar een idee en een vraag van II. C. J. PROGRASUIIA VAN MCMEKUITVOERHMSESf. ii Eetnaeraoi-g. Vrijdag 17 October, des avonds ten half zeven, Koninklijke Militaire kapel, onder directie van den Heer J. H. Völlmar. le Afd.: 1. Fest-Polonaise, C. Faust; 2. Ouverture //Mignon", A. Thomas; 3. Königslieder, Walzer, Joh. Strauss; 4. Concert voor Viool, Max Brtich; 5. Fanlaisic uit de opera van Auber »Lcs Diamants de la Couronne", Job. M. Coenen. 2C Afd.: 6. Ouverture //Zampa", Herold; 7. Romance voor ij Hoorn, v. Ilamm; 8. a. Vorspiel (consordini) zum 5e Acte der Oper //Köni? Manfred", C. Reinecke; 5. Liebesliedehen (fiir Streich-quartett pizzicato) aus //Der Sturm" von Shakespeare, Faubert; 9. Concertstiik voor Fluit, I'opp; 10. Fanlaisic aus dem //Sommcrnachtslraum" von Mendelssohn, Sonntag. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6