LË1D8CHE COURANT. %r$S |S7<>. ZATURDAG II OCTOBER. SÜ& T& X". 340. De Lom ant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. be prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. f 3.50 net het Vers lay der Handelingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. I lel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ft. 50 'j jiuirsbuilen de eipedihekosten. Af zond it lij he hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents, De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cenls. ST ADS-BEB ICUTEJN. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden; In aanmerking nemende dat het Roodvonk in deze Gemeente epidemisch voorkomt; Acht liet noodig de ingezetenen in herinnering tc brengen liet voorschrift v.ui art 19 der wet lol voorziening legen besmettelijke ziekten van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134). luidende als volgt: «Het hoofd van een gezin, de houder of houderes van cenc slaapstede of «een logement, de schipper van een in cerie gemeente vertoevend vaartuig, «de bestuurders van gestichten van weldadigheid in de artt. 1 en 2 der wet «van 28 Juni 1854 Staatsblad n°. 100) vermeld, van gevangenissen, «van bedelaars- en krankzinnigengestichten, geven, wanneer daarin eene «/besmetlelijke ziekte voorkomt, hiervan binnen 24 uren nadat hun het feit «Ier kennis is gekomen mededeeling aan den Burgemeester. «Gelijk voorschrift geldt voor de kommandanlen van legercorpsen of oor logsschepen in havens, voor de onder hun toezicht staande kazernen, «schepen of andere lokalen". Zijnde legen de overtreding stral bedreigd bestaande in eene boete van f 10 tot 100 en gevangenis van drie dagen tol eene maand tc zamcu of afzonderlijk. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 8 October 1879. V. d. BUANDELER. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 45 cents, ver krijgbaar bet Algemeen Verslag van liet verhandelde in dc Sectiën van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de onlwerp-begrooiing dezer gemeente voor het dienstjaar 1880. BINNENLANDSCnrc BKBIGTEN. LEIDEN. 10 October. De minister van marine beeft Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan bet kou. instituut voor de marine te Willemsoord kan geplaatst worden een leeraar in de schei- en natuurkunde, onder genot van eene leioldiging aanvankelijk van ƒ1900 's jaars, die geleidelijk voor verhooging tot ƒ2300 vatbaar is. Personen, die wcnschen voor die betrekking in aan merking te komen, moeten zich vóór den 15den November aansl.bij vcr- zoeksclirift op zegel wenden lot bet dep. van marinemet vermelding van den akademischen graad, dien zij hebben verkregen. Aan de personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, is kennis gegeven dat zij zich, voor het verge lijkend onderzoekmoeten aanmelden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, n*. 22, te 'sllage, op 15 dezer, des voormiddags ten negen ure. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werdenter verkrijging van de acte in de Fransche taal, 8 candidalen geëxamineerd, die allen werden afgewezen. Voor de acte van hulponder wijzer werden van de 10 candidalen toegelaten de hh. P. C. Bontenbal, E. A. Elzc, B. van Ilaagen, L. Landsman en J. Minderaa, uit Rotterdam. Besluit rders der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid her inneren, dal zjj. naar aanleiding van een besluit der atgemccne vergadering van 1873 zijn geniagtigd eene onderscheiding toe te kennen aan den uitge ver van een in den handel verkrijgbaar gesleld en door directeuren goed gekeurd //Handboek voor de kennis der inlandsche vogels" in verband met het nut, dat deze aan den landbouw bewijzen, welk handboek dienstig moet zijn ten gebrtiikc bij liet lager onderwijs. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor lijkverbranding heeft zich lol den koning gewend met een adres, waarin bei te kennen geeft, dat de wet, door te bevelen dal elk lijk begraven worde, de voorstanders van lijk- verbranding belet naar hunne zienswijs tc bandelen; dat dc billijkheid vor dert dat aan de voorstanders van liet verbranden evenzeer vrijsta naar limine zienswijs te bandelen, als aan de voorstanders van het begraven, en dat derhalve te dezen aanzien de wel in strijd is met de billijkheid. Het hoofdbestuur verzoekt daarom Z. M. eerbiedig, wijziging van liet voormelde wettelijk voorschrift in overweging te willen nemen. Woensdag II. beeft aan liet stalion der staatsspoorwegen te Utrecht eene proef plaats gehad met de verwarming der treinen volgens liet stelsel vnii Rellcroche. Deze proeven hebben uil nemend voldaan. Hel stelsel schijnt hel beste, dat op dil gebied tot dusver is bekend geworden. Het zal bij den aanvang van de aanstaande winierdiensl voorloopig worden in toepas sing gebragt op de treinen 4, 5, 8 en 9 lussclien Utrecht en Boxtel. Men meldt uit Sloten: Er komen dezer dagen in de veenderij handen te kort om de turf op hoopen te zeilen. Dit moet gebeuren om ze zooveel mogelijk tegen de vorst te vrijwaren. Van drooge turf is dit jaar geen sprake; geen enkele veenbaas beeft nieuwe turf, die leverbaar is. De meeste zijn zoo weinig opgedroogd, dat ze bij vorst gevaar loopen geheel onbruik baar te worden. De oude turf is of afgeleverd of verkocht, natuurlijk tegen zeer hooge prijzen. Omtrent de nieuwe is geen prijs bekendeen voudig omdat die niet geleverd kan worden. Het is te hegrijpen, dat het jaar 1879 voor de veenbazen niet een nadeelig saldo zal sluiten. Maandag II was Z. M. de koning met ecnige heeren op de jagt in de Hoog Soerensche hosschen. Tegen den middag verscheen ook II. M. de koningin, vergezeld van cenige dames, op het jagtlerreinde jagt werd voor een korten lijd geslaakt en allen gebruikten een déjeuner in de open lucht, dal door schoon weder begunstigd werd. Later werd de jagt hervat en smaakte Z. M. het genoegen, eene prachtige hinde te schieten. De hrcr M. S. Abrahamson, te Amersfoort overleden, heeft vermaakt, vrij van siiccessieregleuaan het Ned. Israël, oudemannenhuis te 'sGravcn- hage j 5( 00Ned. Israël, jongensweeshuis te Amsterdam ƒ5000, Ned. Israël, meisjesweeshuis aldaar ƒ5000, 4 liefdadige instellingen.der Ncd. Porlugcschc gemeente le Amsterdam ieder ƒ3000. Na toekenning van verschillende lega ten aan familiebetrekkingen heelt hij tot universele erfgenamen van liet overige deel van zijn vermogen aangewezen Pekidim en Amacaliu te Am sterdamvertegenwoordigende de belangen van de Israëliten in het Heilige land, ten einde dil bedrag voor liefdadige doeleinden in Jeruzalem c. a. aan tc wenden. Eenige maanden geleden zond hij 80000 naar Jeruzalem voor liet bouwen, inrigten enz. van een hospitaal voor Israëlitcn in die stad. Zekere vrouw Severeinbelast met het schoonmaken van de spoor wegwagens te Zwolle, vond daarin een portefeuille met ƒ125 aan bankpa pier. Zij gaf deze terstond aan den stations-chef, die er de policic kennis van gaf. Deze wist den eigenaar, ecu timmerman uit Hasselt, uit te vin den en hem in het bezit van bet verlorene le stellen. Te Assen vervoegde zich eergisteren eene onbekende vrouw, vergezeld van een manspersoon, in een winkel, kocht eene kleinigheid en gaf aan de winkelierster een rijksdaalder in betaling. Terwijl de winkelierster geld teruggaf, wist de vreemdelinge 20 uit dc toonbanklade ie ontvreemden en aan den man ter hand te stellen, die zich daarmede uil dc voelen maakte. Eerst na haar vertrek werd de diefstal ontdekt. De vrouw is echter opge spoord en in hechtenis genomen. Dezer dagen heelt de curator in het faillissement van den koopman L. P. L. te Grouw de crediteuren niet alleen ten volle uitbetaald, maar tevens nog een aardig sommetje voor den gefailleerde overgehouden. Namens den akademischen senaat en de kerkelijke hoogleeraren der universiteit te Groningen is aan den eervol ontslagen pedel, den heer E. Smit, als blijk van waardering voor 25-jarige trouwe dienst, een aandenken aangeboden, bestaande in een pracluigeu fauteuil, welk aandenken Item door eene commissie uit dien senaat werd ter hand gesteld. Uit Eindhoven meldt men dat op den spoorweg lusschcn Breda en Boxtel een kistje met juweelen is vermist. Reeds zou er b(j eenige spoor wegbeambten, aldaar woonachtig, huiszoeking hebben plaats gehad door de policie. In het begin dezer eeuw, schrijft men aan het Hbl.zag men van Maandag-morgen tot Vrijdag-middag trouw een oud en eerbiedwaardig man met zijne niet al te verlokkelijke uitstalling, hoofdzakelijk beslaande uit gelapte ketels, verroeste messen en scharen, spijkers, platen en prenten en wat meer tot het vak behoort, uitgestald tusschen dc tegenwoordige Halve maansteeg en Blaauwbrug. Op een goeden achtermiddag kreeg onze vriend een bezoek van een ouden beer, die, na zijn kostbaren handelsvoorraad eenige oogenblikken le hebben doorsnuffeld, met merkbaar welgevallen zijn oog vestigde op een oud gehavend schilderstukje. //Wat moet dal plankje kosten, koopman?" was de vraag. //Voor li een daalder mijnheer," ant woordde de koopman. «Ik geef je een schelling en niets meer." «Onmo gelijk mijnheer," was het antwoord. Onze oude kunsllielhehber verwijderde zich. Niet lang daarna kwam hij echter weer terug, en w ilde den koop man het gevraagde ter hand stellen. De eigenaar van zijn kant echter be greep terstonddal de man wal al tc vlug van een schelling op een daalder

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1