BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 6 October Ó879, 235. LEIDEN, 4 October. Tot hoogleeraar in de regtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit alhier, tot het geven van onderwijs in het strafregt en de strafvordering, is be noemd de heer m'. H. van der Hoeven. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acle-examens voor het lager onder is werden voor de acte in de Fransche taal 2 candidaten geëxamineerd, die beiden werden afgewezen. Bi) de heden gehouden examens zijn o. a. geslaagd: voor Engelsche taal de heer van der Waals, alhier, en als hulponderwijzeres mej. van Bemme- len, alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tot 75 volwassen personen en 5 tot 9 kinderen. Door den minister van oorlog is bepaald dat gedurende het aanstaande wintersaizoen weder twee cursussen in de gymnastiek bij de normaal-schiet school te 's Hage zullen worden gehouden voor onderofficieren van de ver schillende wapens. De le cursus begint 15 Oct. a. s. en eindigt 30 Dec. d, a. v.; de 2' cursus duurt van 2 Jan. tot 15 Maart 1880. Elk dier cur sussen zal o. a. worden gevolgd door 2 sergeanten van ieder regiment infanterie en door wachtmeesters van elk der regimenten huzaren, terwijl tot die detachering moeten worden aangewezen onderofficieren van wie het te verwachten is, dat zij bij terugkomst als onderwijzer in de gymnastiek zullen kunnen optreden. Het bestuur der kon. vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger heeft zich op nieuw met een adres tot de tweede kamer gewend, om er op aan te dringen, dat alsnog terugwerkende kracht moge worden verleend aan de wet van 29 Mei 1877 tot regeling der mili taire pensioenen. Te Zwolle werd de 26rtt jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging gehouden, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, prof. L. W. E. RauwenhofT van Leiden. Na den gebruikelrjken welkomstgroet, door den voorzitter aan de afgevaardigden gebragt, las, bij afwezigheid van den algemeenen secretaris, den heer E. C. Segers, pred. te Leiden, zijn ambtgenoot, het lid van het hoofdbestuur d'. H. G. Hagen, het jaarverslag voor. Als lid van het hoofdbestuur was opgetreden prof. C. P. Tiele te Leiden, ter vervanging van den heer ds. Ch. Krabbe, een der weinige oprigters der vereeniging, die bij acclamatie tot eerelid werd benoemd. De rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Gerlings, was onderzocht door het bestuur der Zwolsche afdeeling, op wélks praeadvies zij met dankzegging voor het goede beheer werd goedgekeurd. Tér verdeeling was een som van ƒ9820 beschikbaar. Hiervan werd toegekend aan zestien gemeenten in Nederland 2125; aan verschillende gemeenten in Rijn-Pruissen, Westphalen, Nassau, Silezië, Bei- jeren, Bohemen, Oostenrijksch Silezië, Opper- en Beneden-Oostenrijk, Mo- ravië, Karinthië, Krain en Istriën, Tyrol, Galliciëen Bukowina, Zevenbergen en Hongarije, een bedrag van ƒ6595; in drie gemeenten in Frankrijk ƒ200; voor de evangelisatie in Spanje ƒ100, terwijl aan de Central Vorstand te Leipzig 500 en voor het in 1881 te vieren Oostenrijksch-IIongaarsche jubi leum op nieuw 100 werd bestemd. Uit de algemeene kas werd voorts een bedrag van ƒ200 verstrekt lot de feestgave, die door de bijdragen der afdee- lingcn tot 630 werd verhoogd en na stemming uit een voorgedragen drie tal, door de vergadering toegekend aan de gemeente Altenessen in Rijn-Pruissen. Des avonds werd de gewone godsdienstige zamenkomst gehouden in de Groote kerk, die door een talrijke schare bijgewoond werd. In die zamen komst traden als sprekers op de leden van het hoofdbestuur, prof. Rauwen- hofl, dr. Hagen en ds. J. A. van Hamel van Leiden. Op den 15cd October a. s. zal te Lingen (prov. Hannover), met onder steuning uit de stedelijke fondsen eene technische school worden opgerigt, onder leiding van den heer W. Daltrop. Er zal onderwijs worden gegeven in de werktuig- en bouwkunde; inzonderheid ten behoeve van jonge lieden, die eene dergelijke inrigting voor hooger onderwijs niet kunnen bezoeken Deze inrigting zal uit drie afdeelingen bestaan: 1°. eene werktuigkundige afdeeling (Maschinenbauschule) voor werktuigkundige ingenieurs en vervaar digers van machines; 2°. eene bouwkundige afdeeling (Baugewerkschule) voor architecten, metselaars en timmerlieden; 3°. eene afdeeling voor werk bazen en bouwkundige- en machine-teekenaars (Werkmeisterschule). Pro spectussen zijn te bekomen bij de directie van het "Tcchnicum" te Lingen provincie Hannover. Men meldt ons uit Zevenhuizen: In de eerste vergadering van de lees- vereeniging "Nut en Vermaak", den leD dezer alhier gehouden, werd met algemeene stemmen tot secretaris benoemd de heer P. Blok Jr. Op voorstel van genoemden heer besloot de vergadering den werkkring der vereeniging uit te breiden. In de plaats van de vergaderingen der afdeeling Zevenhuizen van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen zullen er gedurende den win ter maandelijks lezingen en voordragteu gehouden worden, ten einde het verlies te herstellen, dat door het sterven der afdeeling veroorzaakt is. Ook het najaar is tot heden voor onze landbouwende gemeente ongunstig geweest. Uit den Prins Alexander-polder komen weinig aardappelen; die, welke men delft, zijn klein van stuk. Sommige landlieden achten hel de moeite niet waard de vruchten te rooijen. Met het oogsten der boonen gaat het ook niet voorspoedig. Het mestkarren en ploegen moet gedurig uitgesteld worden. Het kau niet anders of de zaaitijd voor de winterge' wassen zal vrij wat nakomen. Voor de regtbank te Rotterdam werden gisteren de pleidooijen gehou den in eene procedure tusschen de curators in het faillissement van L. Pin- coffs en de Rotterdamsche Handelsvereniging. De feiten die daartoe aan leiding gaven waren de volgende. In Mei 1879 vroegen de curatoren bij brief aan de R. II. V. of zij effecten, en zoo ja welke, van L. Pincofls onder zich had. De R. H. V. antwoordde dat L. P. eene zeer groote som aan haar schuldig was en dat zij daartegen zekere effecten, welke zij opnoemde, in pand had. Exploiten werden daarop gewisseld en een deel der effecten door de R. H. V. verkocht. Daarna werd op het restant door curatoren revindi- catoir beslag gelegd en gedagvaard tot teruggave der resterende en vergoe ding der verkochte effecten. Voor curators trad op de heer rar. Driebeek en voor de R. H. V. de heer mr. Goudsmit. - Het weduwen- en weezenfonds der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam ontving dezer dagen een belangrijk legaat van wijlen den heer H. Huydekoper, woonachtig te Arnhem, kunstlievend lid der maatschappij. De Javaansche gamelang, die dezen zomer te Arnhem zeer de aandacht trok, zal zich ook te Amsterdam, en wel in het Paleis voor Volksvlijt, doen liooren. A.s. Maandagmiddag heeft de eerste van de vijf bespelingen plaats. Zaturdag 11 dezer keert het muziekgezelschap naar Indië terug. Te VVageningen is dezer dagen aangehouden een persoon, die jaren lang in de Ommerschans heeft doorgebragt, en zich thans weder had schul dig gemaakt aan het ontvreemden van drie mud aardappelen ten nadeele van een landbouwer en zich tevens, ten nadeele van een anderen boer, had meester gemaakt van een bandhond met ketting, ten einde de aardappelen op een karretje te vervoeren. Te Grootcbroek begaven zich eergisteren twee mannen in een schuitje om op waterwild te schieten. Op de togtsloot gekomen, zag men eene eend voor den boeg. Een der beide personendie in het voorste gedeelte van het schuitje stond, bukte en zijn kameraad schoot, doch het schot miste. Eerstgenoemde zwom daarop naar de andere zijde over, en stond, juist toen de jager zijn tweede schot wilde lossen, weder op, met het nood lottige gevolg, dat hij het schot in het hoofd kreeg en in het water viel. Zijn makker haalde hem er oogenblikkelijk weer uit en bragt hem naar Grootebroek, maar naar het oordeel der geneesheeren zal de gekwetste aan de gevolgen sterven. Volgens berigt uit Bombay is het stoomschip Neera gecharterd voor 6000 Rs. per maand, om naar het wrak van de gestrande stoomboot Over ijssel te gaan en de lading naar Aden te vervoeren. Parijs, 30 September 1879. Aan de beurs worden te Parijs de nieuwe obligatiën van het Cre'dit Foncier, gedateerd 1879 en waarvan de emissie 7 October a. s. zal plaats vinden, reeds met eene premie van 7 tot 8 pCt. verhandeld. De inschrijving zal slechts één dag geopend zijn te Parrjs bij het Crédit Foncier de France en in de departementen bij de generaal-betaalmeesters. Men kan echter van nu af reeds door briefwisseling inschrijven. De prijs van inschrijving is gesteld op 490 francs, waarvan gestort worden 20 francs bij de inschrijving. 30 francs bij de aflevering der stukken, de overige stortingen betaalbaar van 2 of respectivelijk van 6 tot 6 maanden tot en met 15 April 1883. Het staat den inteekenaren vrij, na de verdeeling, hunne stukken ter eeniger tijd vol te fourneren. Gedurende de periode der prorata-betalingen zullen de inschrijvers die hunne obligatiën niet volgefourneerd hebben3 pCt. rente trekken over het door hen gestorte kapitaal. De bezitters van de oude 5 pCt. rente- gevende obligatiën genieten het voorregt dat hun voor elke oude obligatie eene nieuwe gegeven wordt, vrij van allen tax met rente, ingaande van af 1 November 1879, zonder dat hierop iets zal gekort worden, daarenboven 22 francs per obligatie, wanneer de coupon aan het stuk vastgehecht is en 10 francs, wanneer de coupon van het stuk afgesneden is. Het publiek worden alzoo de overige 700,000 obligatiën aangeboden, zoo mede het resteerendc der overige obligatiën, welke voor de houders der obligatiën 5 pCt. gereserveerd waren en die van hun regt geen gebruik gemaakt hebben. Gelijk bekend is had de uitgifte der gemeente-obligatiën in Augustus jl. door het Crédit Foncier een enorm succes en gelooft men deze leening nog grooterc deelneming zal hebben. Wanneer men in het oog houdt dat de obligatiën door het Crédit Foncier, dat onder slaatstoezigt staat, uitgegeven zijn en dus alle mogelijke waar borg geven, en dat de zesmaal per jaar plaats hebbende trekkingen met groote prijzen voor het publiek een prikkel is tot deelneming; dan kan men aan het schitterend succès dezer leening geen oogenblik twijfelen. Men durft hier met zekerheid veronderstellen dat naauwelijks ééue obli gatie per inschrijver zal gegund worden. 'sGRAVENHAGE, 4 October. Door Z. M. zijn benoemd: tot kolonel bij den generalen staf de inten dant den Beer Poortugael, en tot tot kolonel-hoofdintendant de intendant Thomas. De administrateur bij het dep. van waterstaat, enz. J. G. W. Fijnje is benoemd tot raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen bjj genoemd departement. Aan den heer H. J. van Nouhuys, pred. bij de herv. gemeente te Oir- schot, is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, overeen komstig art. 7, lit. c, der wet van 13 Aug. 1857. De kapitein-luit. ter zee S. Kraijenhoff van de Leur, uit de West- Indiën in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. J. A. Snoek wordt eervol ontheven van de waarneming der be trekking van adjudant hij den directeur en kommandant der marine te Amsterdam en op non-activiteit gestelden vervangen door den luit. ter zee 2' kl. J. H. Beuckcr Andreae. De luilt. ter zee 2e kl. H. G. J. Wolterbeck en W. T. A. M. Kluit, dienende aan boord van het schroelstoomschip Ma mixworden almede op non-activiteit gesteld en vervangen doordeluitt.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5