Door direcleuren vau de verecuiging voor hooger onderwijs op gere formeerden grondslag is in hunne vergadering van 1 October jl.op voor stel van heeren curatoren, besloten de vrije universiteit voorloopig te vesti gen te Amsterdam. Ter benoeming van een gewoon hooglceraar in »de geschiedenis van liet Christendom", aan de universiteit te Amsterdam, zijn aan den gemeen teraad aanbevolen de hh. df. J. G. K. Acquoy, kerkelijk hoogleeraar aan de universiteit te Leiden; dr. F. Nippold, hoogleeraar te Bern, en dr. J. J. van Toorenenbergenpred. bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, is op 1 Oct. te Napels aangekomen en zal de reis vervolgen, na eene kleine veran dering aan de machine in orde gebragl te hebben. De Hampton, van Java naar Rotterdam, is op 22 Sept. van Padang vertrokken. De Christ, school te IJsselmonde. door een aanzienlijk ingezetene on langs vereerd met een geschenk van 6 nieuwe schoolkaarten en 36 platen voor aanschouwelijk onderwijs, zag zich weder door denzelfde ruim bedacht. De penningmeester ontving dezer dagen de aanzienlijke gift van f 1000, ten behoeve van de verdere voltooijing van de school met onderwijzers- woning aldaar. Op de boot van Lobith naar Rollerdam is een dame betrapt op het binnensmokkelen van een zestigtal gouden en zilveren horologes. Een ambte naar der belastingen, die toevallig aan boord kwam en achterdocht kreeg over het voorkomen der dame, waarschuwde zijn collega te Dordrecht; deze ging mee naar Rotterdam en nam de voorwerpen in beslag. Te Charlois heeft eergisteren eene vrouw haar 13-jarig zoontje op den zolder met een toinv om den hals dood gevonden. Eenigen tjjd te voren had lijj zich naar den zolder begeven om te schommelen. Aan den Helder heeft een persoon de laagheid gehad om een schaap, dat aan den Zeedijk stond te grazen, den nek af te snijden. Men meldt uit Arnhem: Het 80' abonncments-concert is achter den rug en daarmede heeft de feestcommissie uit het tentoonstellingsbestnur aan hare verpligtingen voldaan. Maar daarmede is de reeks van concerten en andere feestelijkheden nog niet geëindigd. Nog steeds blijven de matinees en soirees publiek lrekken ofschoon haar aantal overmatig groot is. Bij He 16 concerten der Buitcn-socicteilde 46 matinees en soirées van het col- iegie Musis Sacrum, is er van wege of door toedoen der tentoonstelling nog eene reeks van 130 diverse feestelijkheden verschaft. Te Meppel heeft op nieuw een hevige brand gewoed en wel in een perceel, waarvan het voorste gedeelte dient tot kantoor van directe belas tingen en accijnsen. liet achterhuis was twee dagen te voren door de huurders vcrlaién, zoodat hel geheele perceel onbewoond was. Naar men verneemt, moet door de ambtenaren nogal veel gered zijn. liet achterhuis is geheel uitgebrand. Tc Sneok had eergisteren in de stoomgrullerij van den heer VVouda een treurig ongeluk plaats l)c machinist, die bezig was met smeren, ge raakte met zijn voorschoot tusschen de raderen, werd door de in werking zijnde machine aangegrepen, die hem de borstkas verbrijzelde. Hij was in een oogenhlik een lijk. Onder de personen, die Maandag II. voor de arrond.-rcgtbank te Breda tereglslondcnbevond zich een 81-jarige grjjsaard uit Tilburg, die wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. Nabij Eindhoven, in de gemeente Zes-Gehuchten, is het pakhuis van een kruidenier, met den daarin opgeslagen voorraad, die nog al aanzienlijk was, eene prooi der vlamnnn geworden, naar men gelooft ten gevolge van kwaadwilligheid. De arrond.-regtbank te Maastricht heeft lot 6 maanden eenzame opslui ting veroordeeld II. 1'. Gebhart, schrijnwerker, laatst woonachtig te Weert, ter zake van hel toebrengen van een dolksteek in den rug aan P. H., fabriekarbcidstcr aldaar. Te Kaapstad is eene circulaire verspreid, waarin het volgende wordt medegedeeld: In 1875 verlieten 300 burgers, niet tevreden met het be staande bestuur en misschien ook uit zucht tot emigratie, met hunne fami- liën de Transvaal, om nieuwe weigronden op te zoeken, (lp hun reis naar het Westen door de Kalahariewoestijn leden zij groot gebrek en stierven velen aan koorts, dorst en gebrek aan levensmiddelen. Een klein aantal is nog steeds aan het Ngami-meer en op andere plaatsen in het binnenland, maar het grootste gedeelte heeft de grenzen van Damara- en Ovampoland bereikt, digt bij de Atlantische kust. Nog onlangs werden zij bezocht door een handelaar, die ons mededeelde dat slechts 70 mannen en 300 vrouwen en kinderen, laatstgenoemden meestal weduwen en weezen, nog in leven zijn, terwijl honderden, meestal kinderen en mannen, zijn bezweken. Gouvernemcnts-beambten en handelaars in die streken komen er allen in Overeen dat hun toestand dadelijke hulp vereiseht. Het lijden en de ont beringen, die zij hebben doorstaan, zjjn duidelijk zigtbaar uit hun verma gerde ligchanieu en hun schrale en gescheurde kleederen. Onder deze om standigheden is er een comité gevormd om de zaak ter kennis van het publiek te brengen. Men stelt zich voor hulp te zenden van uil Kaapstad via Walvischbaai of Port Rock. een kleine inham, ongeveer 200 mijlen teil noorden van Walvischbaai Misschien zal er een kustschip moeten worden uitgerust en bevracht met levensmiddelen en klecdcren. Het comité van de Paarl heelt reeds eene som van 430 bijeen. Er is minstens 1300 of 1400 noodig. 'sGRAVEN 11 AGE, 3 October. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer Joseph llollman, violoncellist van Z. M. Ook de heer 1'. Génard, archivaris te Antwerpen, is tot ridder dier orde benoemd. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat A. Adriaenssens, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dra gen van de Belgische «décoration militaire", hem ter belooning voor zijne goede diensten door den koning der Belgen toegekend. Door Z. M. is benoemd tot officier van gezondheid 1' ki., de officier van gezondheid 2' kl. W. P. Rnyschvan hel personeel van de geneeskun dige dienst der landmagten is den officier van gezondheid 1' kl. A. E. Post en voornoemden officier van gezondheid 1' kl. Rnysch, op hun ver zoek. een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met vergunning de aciiviteitsuniform te blijven dragen. Naar men verneemt zal de raad van legatie bij het Nederlandsche ge zantschap te Londen, jh'. m'. D. A. W van Tets, als chel van bel kabinet werkzaam worden gesteld aan het dep van buitenlandsche zaken alhier, irr vervanging van graaf van Rylandt, minister-resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen en Denemarken. Bij liet dezer dagen alhier gehouden diplomatiek examen is ook het ladicaal van secretaris vau legatie toegekend aan den attaché bij het diplo matieke corps jh. nr. van Wcede. Het onderzoek van de slaatsbegrooting is heden in de afdeelingen vat de tweede kamer voortgezet. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad is als beëedigd de heer mr. J. E. J. M. van der Kun. Het personeel aan het slation van den Holl. spoorweg alhier wen) aangenaam verrast door de ontvangst eener gratificatie van Z. K. H. prit! Alexander der Nederlanden, als bclooning van de diensten, bewezen bij ji aankomst van het stofTclijk overschot van wijlen Z. K. 11. den prins v» Oranje, op 23 Junij II. Iu de afgeloopen maand September zijn per stoomtram 93358 pass» giers vervoerd. In den loop van den dag zijn gisteren te Scheveningen vijftien harin;. schuiten aangekomen; allen zijn vol; de prijzen zijn als gisteren; eeni» schuiten hadden bjj hun laatste schot zooveel haring dat zij op de visscheri nog een groot gedeelte- aan Engelsche en Fransche visschers hebben ov« gegeven. BUITEN LA N DSC IIK BK BIGT K N ENGELAND, LONDEN, 2 October. Tusschen Frankrijk en Engeland is een verdrag geteekendkracht» welk van 1 April 1880 af voor elk woord van een telegram 20 centime zal worden betaald, onverschillig hoeveel woorden er worden geseind, verdrag tusschen Frankrijk en Italië is nog niet gereed, maar de prijs pj woord zal 25 centimes bedragen. Voor Spanje, België en Zwitserland» die prjjs 15 centimes worden. Aan de Daily Telegraph wordt uit Simla berigl, dat door velen de aankomst van den Emir in hel Britsche kamp als eene sluwe daad wort beschouwd, om de tegen hem gevoede argwaan plaats te doen maken v«# de overtuiging, dat hij geen schuld draagt aan den moord op het Engelsei gezantschap. Van den anderen kant komen hooggeplaatste ambtenaren s openlijk voor uit, dat zij vertrouwen stellen in den Emir. Op vier verschillende plaatsen werden Zaturdag II. pachters-vergader» gen gehouden, waar groote geestdrift heerschte ten behoeve van den strijf voor lerlands onafhankelijkheid en voor de afschaffing van het tegenwoonii grondbezit-stelsel. De lersche markies van lleadford en zijn agent ontving brieven, waarin zij bedreigd worden met den dood, wanneer niet binna een bepaalden termijn aan de pachters van den markies vermindering w de pachtsom wordt toegestaan. De Globe wijst op de toeneming van den invoer van spek, hat, eijeren, gevogelte en aardappelen. Twaalf jaren geleden kon men aanne men dat in Groot-Brittannië bijna 2 Engelsche ponden ingevoerd spek en ham per hoofd gebruikt werd. In 1878 meer dan 12% pond. In 18ti 13 ingevoerde eijeren per hoofd; in 1878 25. Voor 2% millioen kippa werden in 1878 ingevoerd. In 1867 5 pond ingevoerde aardappelen ptr hoofd; in 1878 29 pond. FRANHRIJ H. In het Journ. off. zijn achtereenvolgens eenige der redevoeringen tl toespraken opgenomen, die door den minister Ferry op zijne reis ink zuiden in onderscheidene plaatsen zijn gehouden. In het Palais Bourbon te Parjjs zal op 3 November alles voor de kj- eenkomst der leden van de kamer van afgevaardigden gereed zijn. Spoedt na de hervatting der werkzaamheden zal het debat over het tarief begii nen, zooals blijkt uit eene circulaire, door den president der commissi! voor het tarief aan zijn medeleden gerigt. De correspondent van de Times te Parijs is van gevoelen dat do# den dood van den keiz. prins de legiiimislische partij versterkt is geworden De clericale en monarchale Bonapartistenzegt bij, kunnen zich niet met prins Napoleon vereenigen, want hij kan hun geene clericale stiprrmalii verschafTen en is zelf niet alleen anti-clericaal, maar anti-monarchaal, hebben dus geene andere keus dan hunne toevlugt te nemen tot hel timistische koningschap; van den linkervleugel der Bonaparlischc partij zullen echter velen naar de republiceittsche partij overgaan en aldus dt bedoelde versterking neutraliseren. De legitimisten echter zien blijkbaar in, dat zij, door aaneengesloten op te treden, bij de verdeeldheid der an dere "reactionaire" partijen de meeste aantrekkingskracht zullen uitoefenen. Paul de Cassagnac tracht meer en meer prins Jeróme Napoleon it naderen. In den Pays verklaart hij, na de royalisten gewraakL te bebbei als de redders der maatschappijJeróme nog niet te hebben erkend als den vertegenwoordiger van het keizerrijk, maar hij zal geduldig een woord van hem afwachten, een woord, dat de kansen van de herrijzing van het kei zerrijk zal vermeerderen IJdel is de gedachLe, dal het imperialisme lie- graven is in het graf van den roemrijken prins Louis. D U I T S C II I- A X O. Naar men verneemt, is het nog zeer twijfelachtig ol prins Bismarck en prins Gortschakuff de bijeenkomst zullen houden, waarvan melding ii gemaakt. Intusscheu heeft de dezer dagen te Berlijn gehouden conferentit tusschen prins Bismarck en prins ürlofT, den Russischeti gezant te Parijs zeer de aandacht getrokken. De uilslag der voorloopige verkiezingen in Pruissen, voor zoover dit thans bekend is, is voor de regering niet bijzonder gunstig. De pariijver houding zal ongeveer dezelfde blijven als in den vorigen landdag, leivvij:; de verliezen, die de nationaal-liberalen geleden hebben, niet den conserva tieven, doch waarschijnlijk den clericaien en de Fortschrittsi-artij ten goede zullen komen. Volgens het Perl. Tngbl. ontvangt de aftredende minister van on der wijs en ceredienst, dr. Falk, nog altijd vele brieven en adressen var instemming. Daaronder moet zich ook een schrijven bevinden, hetwelk ntcdedeeling bevestigt, dat dr Falk te invloedrijker plaatse een kracblinct steun bezit, zelfs zóó, dat zijne loopbaan als staatsman nog niet als geslo ten beschouwd mag worden, geljjk de officieuse organen dat willen voor stellen. Het bedrag van het batig saldo, dal de nijverheidstentoonstclling li Berlijn opgeleverd heeft, wordt op een half millioen mark geschat. Voor de jury te Breslau stond dezer dagen een timmermansknechl teregtdie in het laatst van Maart jl. zich zeiven en zjjuc drie kinderen- jongens van 89 en 13 jaren, door kolendamp het leven had willen in nemen. Men had hen des ochtends bewusteloos gevonden en naar lid hospitaal gcbragl, waar alleen de oudste zoon en de vader lu-rslehl, dj twee jongste kinderen gestorven zijn. De beschuldigde verklaarde, dal Ni pa der hoe ft' in 187 niets o zijne w een on Jat hij hem, h Zij het laatste eten d lijn ot itj wa beantw Jen, c deze ii indruk - 1 kende toekon gescho 1841 I ilAI te zen NE' Jen vecht zijn vreest BE twee* vervu schal LI! de A dat t SI wint blad verli logt ten pres

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2