LEID8CHK COURANT. |S70. W. 231. WOENSDAG 1 OCTOBER, STADS-BERICHTEN. BINiNENLANUSaiE BERIGTEN. ir gevestj lis ld leidt, centiare, f 1590, 1400, 1340,. 1390,. 2300,. 2125, 1025, fonds I Notaris kunne 7* 3ü 6ï 5K De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel gaars f?i.franco p.p. f 3.50 net hel Verslag der Handelingen van den Cemecuteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2,50 'sjaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertent iën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden-, Gelezen de mededecling van den Inspecteur voor liet geneeskundig staats toezicht in de provincie Zuidholland vau den 28sUn September 1879, n". 1055; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat liet Roodvonk in de gemeente epidemisch voorkomt. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lcidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leioïk, 30 September 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 September. Bij kon. besluit van 6 dezer is: 1°. aan mr. A. E J. Modderman, boogleeraar in de faculteit der rcgtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leidenzoolang bij de betrekking van minister van justitie bekleedt, als boogleeraar verlof verleend, en 2». bepaald, dat mr. Modderman voornoemd, van den dag waarop hij de betrekking van minister van justitie heeft aan vaard en zoolang hij die betrekking bekleedt, de aan zijn professoraal ver bonden jaarwedde en personele toelage niet zal genieten. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in Augustus 1880 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingendie verlangen mogtcn bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders, en op den lsteD .lanuarij van gemeld jaar het 15» jaar bereikt hebben, doch het 18' jaar nog niet zijn ingetre den; alzoo komen alleen in aanmerking zij, die geboren zijn in de jaren 1863 en 1864. In de maand April 1880 zal worden opgegeven bet aantal open te stellen plaatsenalsmede de lijdwaarop de verzoeken om toelating moeten worden ingediend en wat daarbij is in acht te nemen. Men meldt ons: Alle vruchten, waarvan peren en appelen niet scbaarsch vijn, deelen in den invloed, dien de natte zomer bijna op ieder gewas ge bod heeft. Zelfs al zijn de boomvruchten gaal, wat te wensehen overlaat, gaan zij spoedig tot verrotting over. Het is iets zeldzaams dat met October nog rijpe pruimen worden aangeboden en de perziken nog aan de boomen hangen. De laatste blozen, maar zijn waterachtig van smaak. Door den minister van financiën zijn aan de provinciale inspecteurs der directe belastingen statistieke opgaven gevraagd betrekkelijk bet palcnt- Fegt, waarschijnlijk met het oog op eene herziening der patentwet, of in verband met het ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. De aigemeene vergadering der IIoll. maatschappij van landbouw werd gisteren te Haarlem geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, den leer C. J. van der Oudermeulen, waarna door den algenicenen secretaris, den heer P. F. L. Waldeckhet jaarverslag werd uitgebragt. In dit verslag werd de hoop uitgesproken dat de longziekte onder bet vee verdwijnen moge, opdat de handel met de buitenlandscbc markten wederom evenals vroeger vrij kunne plaats hebben. In herinnering werd gebragt dat de landbouwers in bet algemeen geen voordcelig jaar hebben beleefd. De prij- «n der zuivelproducten, hoewel reeds cenigzins verbeterd, zijn nog niet m overeenstemming met de huurprijzen en andere lasten die van den ver bouwer worden gevergd. De maatschappij mag zich in een bloeijenden toestand verheugen. Het ledental is toegenomen. Vier nieuwe afdeeliugen werden opgerigtwaardoor het aantal afdeelingen 79 bedraagt en bet leden- lal lot 13906 is geklommen. Alleen de financiële toestand der maatschappij laat te wensehen over, zoodat het hoofdbestuur meermalen door een uitge putte kas verhinderd werd te doen hetgeen het wenschelijk achtte in het belang van den Nederlandschei) landbouw. De beste verstandhouding beslaat met de verschillende zustermaatschappijen en vereenigingen. Het geven van landbouwonderwijs werd aangemoedigd door het verstrekken van premiëu aan de onderwijzers die met lol de acte voor landbouwkunde behaalden. Aan de bh. A. v. d Steen te LeidenW. In 't Veld te Mijitsheercnlaud IV. W. Schipper te Leiden en W. van EDeren te Oud-Alblas werd iedereen diploma en ƒ50 uitgereikt, terwijl nu onlangs die onderscheiding werd be haald door mej. G. D. M. van 't Haafl le Leiden, voor zoover bekend de eerste vrouw die op deze wijze haar belangstelling in den landbouw tooude en aan wie, op verzoek der afdeeling Leiden en omstreken, de gouden medaille der maatschappij is uitgereikt. De rekening over het afgeloopcn jaar werd goedgekeurd metƒ27,113.19% in ontvangst en ƒ33,332.45 in uitgaaf. Vervolgens kwam aan de orde de door de commissie voor de wetsherzie ning ontworpen geheele nieuwe wet der maatschappijwelker artikelen hier en daar gewijzigd, achtereenvolgens werden aangenomen. Art. 1 luidt thans als volgt: De Hollandschc Maatschappij van Landbouw stelt zich ten doel, land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, boom- en bloemkweckerij en al wat daartoe behoort te verbeteren en hnnne be langen te bevorderen. Art. 3, waarbij de contributie tot dusver ƒ2,50 op ƒ3 werd ge bragt en eene nieuwe categorie van leden a 10 contributie, «leden der algemcene vergadering" genaamd, werd ingesteld, gaf tot uitvoerige discussie aanleiding. Een amendement van «Gouda" om die nieuwe categorie van leden te doen vervallen werd verworpen met 323 tegen 67 stemmen; even- zoo (met 235 tegen 130 stemmen) een amendement van «Waard en Groot" om die leden «begunstigers" te noemen en hun het stemregt te onthouden. Dit hoofdbeginsel der nieuwe wet werd dus onveranderd goedgekeurdmaar de vergadering besliste, niet 227 tegen 152 stemmen, dat de contributie op ƒ2,50 bepaald zou blijven. Door ds. C. Knap, pred. te Kampen, is het beroep naar Rrjnsburg aan genomen Te Utrecht is tot predikant b(j de lierv. gemeente bcroopen dr. A. W. Bronsveld, te Haarlem. Op eene door de gemeente Zaandam uitgeschreven gcldlecning van 30000, rentende 4% pCt.is voor 161,000 ingeschreven. Te de Rijp heeft in de vorige week bij het herbouwen van de onlangs afgebrande boerenwoning van J. Stuyt een treurig ongeluk plaats ge had. Eenige timmerliedenden grooten paalwelke tot stettn hij het zetten van het vierkant moest dienen, willende strijken, stootten hiermede met zulk eene kracht tegen de dwarsbalken van het vierkant, dat dit be gon te wankelen en spoedig instortte. Van de drie timmerlieden, die bo ven op het vierkant werkzaam warenwerden twee zwaar gekneusd van onder de balken gehaald; een van hen is overleden, terwijl de ander in bedenkelijkcn toestand verkeertde derde wist zich door een sprong le redden. Vanwege II1I. MM. den koning en de koningin is bij de commissie voor de Unie-viering le Utrecht een schrijven ontvangen, bevattende de medc- deeling, dat met bijzonder welgevallen de medailles zijn aangenomenterwijl haar is opgedragen aan alle deelnemers 11 Dz. bijzonderen dank over te brengen. Te Utrecht werd gisteren door een naar Rotterdam vertrekkendén trein een arbeider, nadat hij eenige veewagens had aangekoppeld, het been boven den enkel afgereden. Zondag II. sprong aan liet station aldaar een heer aan een verlaagd ge deelte vau bet perron op de onderste treeplank van een wagen, terwijl de trein nog niet stilstond. Onvermijdelijk zouden zijne beide becncn lusschen den trein en bet hooge perron zijn vcrhrijzeld geworden, indien hjj niet door den stal ionchef nog tijdig van de treeplank ware getrokken. Zaturdag nacht is aldaar bij een lapper brand ontstaan, die echter door spoedige hulp spoedig geblnschi was. Bij liet binnengaan van het hnis ont waarde men echter eene sterke petroleumlucht, en bij onderzoek bleek, dat het ganscbe buis, van de trap tot den zolder, met petroletim was besmeerd. De bewoner van bet huis werd in hechtenis genomen en heeft bekend, dat hij gepoogd had bet buis in brand te steken. Zaturdag avond werd te Delden. bij aankomst van den laalslcn trein uit Hengelo, een milicien uit Lonnckcr, in garnizoen te Zutphen, gearres teerd, nadat hij een zijner medereizigers met de bajonet verwond had en den stationchef te Slad Delden drie wonden aan arm, band en aangezigt met een mes bad toegeliragt. Misbruik van sterken drank was bier weer de oorzaak. -- Te Lemmer is een d<r knechts van de Lemmer nachtboot door een paard, dat men bezig was uil het ruim der boot te bijschcn, zoodanig ge slagen, dat zijn aangezigt deerlijk verwond en het linkerborsfbeen gebro ken is. Een jong Duitscher, die gedurende de vorige weck tijdens de kermis bij den herbergier Kivils onder Ibissen gelogeerd was, is verdwenen, mede nemende een gouden ketting, twee paar gouden bellen, ccnc partij mans kicederen en al het geld dat de herbergier in huis had.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1