de onachtzaamheid van anderen had aanleiding gegeven, hebben weten te voorkomen. Te Apeldoorn kwam Vrijdag II. een persoon op jammerlijke wijze om het leven. Toen hij de mallen onder een pas gemetseld gewelf van een oven wilde verwijderen, stortte het metselwerk met zand en al ineen en werd hij er onder bedolven. - Te Zwolle is een 13-jarig koflij huisbediende bijna op zijn bed verbrand. Des nachts ten 1 ure was hjj met een blaker naar bed gegaanen had vergelen dit licht uit te doen; tusschen 3 en 4 ure werd hij wakker en bespeurde toen, dal, doordien de blaker in bed was omgevallen, niet alleen hel bed, maar ook de onderlagen reeds aan het branden waren. Met het op de kamer aanwezige waschwater mogt het hem gelukken den brand te blusschen. In den nacht van eergisteren is te Zevenaar de groote boerenhofstede van Frecriks afgebrand. Zestien runderen zijn in de vlammen omgekomen. Oe oorzaak van de ramp is onbekend. De eigenaar, 's avonds uit de socië teit tehuis komende, bemerkte een verdacht geknetter. Hij had naauwelijks tijd om daaarnaar onderzoek te doen, toen reeds een groot gedeelte der hoeve in vlam stond. Een wagen met kunstvuurwerk, uit Groningen naar het Kanaal, die voor een herberg stil hield, ontvlamde eensklaps. Het paard liep als dol met den wagen voort en al brandende vloog de boel langs den dijk, tot hel dier gegrepen werd. De voerman P. heeft groote schade, doch vond reeds kort daarna menschcnvrienden, die hem het geleden nadeel vergoedden. In eene beetworlelsnikcrfabrick te Zevenbergen zijn in den nacht van Vrijdag op Zaturdag twee werklieden op een treurige wijze om het leven gekomen. Men vond hunne ljjken in een carbonatatieketel. Het schijnt dat zij bij liet digimaken van een pijp door gasontsnapping zijn gestikt, en men vermoedt dat, toen de machinist, die in den ketel werkte, zijn be wustzijn verloor, de ander, een stoker, hem willende redden, mede in den ketel is gevallen en beiden alzoo den dood vonden. De machinist was on gehuwd, de ander laat vrouw en kinderen achter. Men meldt uit Curasao, van 6 Sept.: Men is hier bekend geworden met het in het moederland uitgekomen geschrift van den heer A. Chuma- ceiro Az.ter wederlegging van de beschuldigingen tegen dit eiland inge- bragt en waarin het denkbeeld van verkoop daarvan verre wordt afge wezen, als onmogelijk voor moederland en kolonie beiden, die door hechte banden aan elkander verbonden zijn. De Curag. Cour. juicht dit geschrift van een liarer medewerkers, die zich tijdelijk in Nederland bevindt, zeer toe en vindt het bemoedigend dat de Nederlandsche pers zich eenstemmig in den geest daarvan uit; trouwens, bij de regering is nooit zulk een denk beeld van verkoop opgekomendat alleen uit onbekendheid met de kolonie bij sommigen kon voortspruiten en waaraan nu wel niemand meer den keu zal. 'sGRAVENHAGE29 September. Door Z. M. is de machinist 1* kl. in het vaste corps machinisten bij' 's rijks stoomvaartdienst G. Pliilipse benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. de koning heeft bij de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede door eene commissie uit de tweede kamer liet volgende geantwoord: Mijne heeren! De gevoelens, waarvan het adres van antwoord getuigt, stel Ik op hoogen prijs. Ik verzoek u de tweede kamer der staten- gcneraal Mijnen dank voor haar adres te willen overbrengen. In de zitting van dc tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp van wet tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1879. Nog is ingekomen hel kon. besluit van 9 September jl. betrekkelijk het verlof als hoogleeraar verleend aan den heer Modderman, minister van justitie, gedurende diens ministersschap. Op voorstel van den heer van Houten zal dat stuk worden gedrukt en rondgedeeld. Door de afdeelingen zijn rapporteurs benoemd over verschillende kleine wets-ontwerpen. liet gereglshof alhier heeft lieden bevestigd het vonnis der regtbank te Middelburgwaarbjj P. V. te Kampenland is veroordeeld tot 45 dagen celstraf, wegens het toebrengen van een slag met een schippershaak. De policie alhier heeft dc hand gelegd op een persoon verdacht van diefstal van porcelein in de Wille of Nieuwe Litteraire sociëteit. Men ver moedt in hem ook den jassendief te hebben betrapt. L5UIT EN L A N DSC IIE BKIUGTEN. BELGIË. U.i Verviers wordt aan de Flandre lib. geschreven dat onlangs een aantal geestelijke zusters uit een klooster aan de Duitsche grens, die sedert geruimen lijd in een eigen rijtuig bezoeken bragten aan de naastbijgelcgen Duitsche stad, zonder ooit van den spoorweg derwaarts gebruik Ie maken, door de argwanende commiezen aangehouden en doorzocht werden. Het bleek, dat deze dames voorzien waren van rokken met diepe zakken van caoutchouc, welke blijkbaar veel dienst gedaan hadden, doch nu ledig wa ren. liet rijinig, hel paard en dc zusters werden aangehouden en eerst den volgenden dag vrijgelaten, ua eene borgstelling van 3000 mark. ENGELAND. LONDEN, 28 September. Uit Lahore wordt aan de Daily News gemeld, van den 25'" Sep tember: Onze verstandhouding met de Afridis laat nu niets te wen- schen over. Iedere Jirgali zendt gijzelaars naar Peshawur. De Momunds blijven iniusschen nog aliijd de grensforten bedreigen, liet bevel lot ver mindering van hel inlandsche leger is ingetrokken en zoowel de infanterie- ais dc cavalerie-regiinenlen zijn belangrijk versterkt. Onder de troepen te Peshawur is dc cholera ui gebroken. Alleen dc 2C compagnie van het 29" regiment heeft 5 man verloren. In den Khyber-pas heeft men bij het iri( port met veel moeijelijkheden te kampen. Door de regering zijn meer dan duizend Hongaarsche paarden aanj kocht om voor de cavalerie gebruikt te worden; zij zullen over Rotten)] naar Harwich verscheept worden bij troepen van 120. Ecnigc officieren van het leger, overgebleven veteranen, die inderij lot liet garnizoen van Lucknow behoordendat in 1857 tijdens f! Brilsch-Indischcn opstand die vesting zoo heldhaftig verdedigde, hebt* Donderdag met een diner de gedachtenis van het ontzet van Luckno feeslcljjk gevierd. Enkele hunner bevrijders waren ook tegenwoordig. FRANKRUH. De minister Ferry heeft na Celte ook Monlpellier bezocht. Op laats genoemde plaats liet hij zich o. a. aldus uit: /.Van de Gironde tot aan dn voet der Pyreneên, tot de grens van Catalonie, heb ik in den mondi» allen, ja op de lippen der kleine kinderkeus den kreet teruggevonden »lt|l artikel 7!" welke het wachtwoord is der tegenwoordige democratie." Naar men verneemt zou de Spaansche regering voornemens zijn jj de Fransche regering te verzoeken Zorilla en andere Spaansche uitgej, kenen het land uit te zetten, maar de laatste volstrekt niet geneigdzr- aan dat verzoek te voldoen. Bij het Instituut zijn weder twee nieuwe prijzen ingesteldde eersii 10000 fr.om de drie jaren toe te kennen aan de academie der zede-1 staatkundige wetenschappendoor den heer Königswarter, voor het bs werk over de geschiedenis van het regt; de andere, 2500 fr.om de jaren te geven, door mej. Nicolette Isouard. aan de academie van schooi kunsten, voor den schrijver der beste melodische compositie. Eene dame, mevr. Scrvin geboren Marguerite Ignard, heeft haar bi en alle aanhoorigheden aan de stad Semur gegeven om daarin eene sch# te vestigenook schenkt zij eene rente van 100.000 fr. om het onder») zend personeel te bezoldigen en de school kosteloos te maken. Uit Madrid meldt men dat aldaar uit Cuba het officiële berigt is vangen dat eene bende negers, van dc plantages gevlugt, in eene ontmoo ting met de troepen geslagen ismet achterlating van vele dooden en i wonden. Een 50-tal werd gevangen genomen. De slaven-eigenaars heblt reeds hunne goedkeuring toegezegd aan de maatregelen, welke de regent zal nemen om het vraagstuk der slavernij spoedig te beslechten. DUIT8C1ILAND. De opperpresident te Straatsburg heelt het volgende eigenhandig schrijn van den keizer bekend gemaakt: De indrukken van mijn verblijf alhier hebbe tot mijne levendige voldoening en vreugde bewezen, dat de innige wederar- sluiting van dit land aan het Duitsche vaderland op verblijdende wijze voor gang maakt. Mij en de keizerin is overal eene ontvangst bereid geworita, welke de verwachting ver ovcriroflen heeft en door de zigtbare meer algt meene deelneming getuigenis gaf van eene blijde beweging onder de bevol king. Ik verzoek u mijn dank ter algemecne kennis Ie brengen, waarbj ik gaarne ook de uitdrukking van bevrediging voeg voor de tegemoelkt ming en de goede ontvangst, welke aati de troepen bjj de oeleningen aki meen ten deel viel. Ik verlaat Elzas-Lotharingen met wenschen voor do verderen voorspoed van dit schoone land en met het verhoogde vooruitzijl dat het beleidvol streven der regering en het wassend vertrouwen der Ik- volking beide spoedig met een hechten band vereenigen zal. Betreflende hel verblijf des keizers te Metz meldt men nog aan ft Köln. Zeit.: De ongemeen fraaije verlichting der huizen was volkome vrijwillig en ten behoeve der versiering hadden vele geboren Metzers, zelli Franschcn, voor aanmerkelijke sommen ingeteekend. De deelneming dn bevolking aan de ontvangst was veel grooter dan te Straatsburg; de hou gere standen onthielden zich niet en de fecstel ke indruk, dien alles maakte, werd met den dag verhoogd. Eene ontzaggelijke menigte stroomde uit drc omtrek toe; de spoorweg alleen voerde dagelijks 20000 menschen aan:n zoo men dit aan louter nieuwsgierigheid toeschrijftdan zal men tod moeten erkennen dat uit het gejuich, waarmede de keizer overal begrwi werd, weinig bleek van den afkeer, die Fransche bladen bij de bevolkittt tegen den tegenwoordigen staat van zaken welen te ontdekken. Zelfs tos de keizer de slagvelden bezocht, werd hij, wel is waar zonder geestdrift, maar toch nergens met antipathie begroet. Uit YVcenen meldt men aan de Temps dat toen von Bismarcklijtto zijn verblijf in die hoofdstad, een bezoek bragt aan den Franschcn ami® sadeur, deze hem te kennen gaf. dat men in Frankrijk veel aandacht lui geschonken aan diens reis naar Weepen. Hierop had von Bismarck geant woord Ik neem deze gelegenheid gaarne te baat om u pleglig te verzeks rendat de innige verstandhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland niet het minst de ongerustheid of prikkelbaarheid van Frankrijk behoeft 0( te wekken. De goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland kin nen er volstrekt niet onder lijden. Ik geloof, integendeel, dat onze betrek kingen gaandeweg vriendschappeljjker, dat wij de beste vrienden van ft wereld zullen worden. De oude gevoelens van haat hebben opgehouden tt bestaan. Een voorbeeld er van vindt men in Engeland en Frankrijk, tegenwoordig bondgenooten zijn. Een ander voorbeeld vindt men in Oos tenrijk. Vóór tien jaren zou men mij hier aldus niet ontvangen Hebben. Thans is alles vergeten. Ik heb mij nooit van hel spreken bediend out mjjne gedachten te verbergen. Ik ben altijd opregt, en de heer Wadding- ton met wien ik te Berlijn dikwijls ben omgegaan, heeft er bewijzen rati Bovendien, Duitschland zoekt geen aanvallende politiek. Het wil voortaan in vrede leven, en ik kan een woord van een uwer vroegere ministers lot het mijne maken. Frankrijk, zeide hij, zoekt met niemand twist, wait het is tevreden. Ik kan u verzekeren, dat Duitschland tevreden is. Dc woorden van ven Bismarck hebben niet alleen den ambassadeur vol komen voldaan, maar, zooals men verneemt, ook een uiterst gunstig indruk te Parijs gemaakt.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2