LEIDSCRE URANT. /«7ft. <jV #*3%, .Vé'v ..Sfel S, V. 230. ;t** I if 1 L >3 -.£;£■ DINGSDAG 30 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzmderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiön is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Bi N N E N LA N DSC li E BE UIGTEN LEIDEN, 29 Seplember. In de vergadering der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, heden le Haarlem gehouden, is besloten, dat de algemeene tentoonstelling en ver gadering in September 1880 zal plaats hebben te Leiden. - Dij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen ran 100, 50, 10} en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ18, 30 cn ƒ190; de laagste ƒ36, ƒ17.50, ƒ3.80 en 1.80. De wel-eerw. paler A. L. Brunott, kapelaan te dezer stede, vierde den 23s»eD September II. zijn dertigjarig priesterschap. Op dien dag mogt hij de zeer vele blijken ontvangen van eerbied, genegenheid en liefde, die hem zijne vrienden, de parochianen en de leden der R. K. militaire vereeniging leedragen. Het bewijs hiervan bestond voornamelijk in een kostbaren kelk, prachtig geëmailleerdhem door de leden der parochie vereerden in een sjerp van moiré zijde, hem aangeboden door de leden zijner vereeniging. Onder de verschillende nummers, door hel zangkoor, waarbjj de tenor II. J. Wilhake, op den morgen van den feestdag en onder de II. mis, door den eerw. jubilaris te 9% uur opgedragen, uitgevoerd, behoort vermeld te wor den de Missa B. J. W. Zweers, welke bij deze gelegenheid voor den eersten keer werd gezongen. Op den avond van den 25s,en dezer waren de leden der militaire vereeniging in hun lokaal in hel St. Vincentius-geslichl ver gaderd en behalve de koorleden en zeer vele belangstellenden waren daar ook bij tegenwoordig twee leden van het bestuur der Protestanlschc mili taire vereeniging. Een woord van dank dient hier te worden gebragt aan de militaire overheid der verschillende hier in garnizoen liggende wapens; jij toch hebben door hunne gereede toestemming aan het hun gedaan ver rock om verlof voor de soldaten-leden, en toonende met de vereeniging te sympathiserenhunne onderhoorigen in de gelegenheid gesteld het feest op Dingsdag-morgen cn Donderdag-avond jl. bij te wonen. De wel-eerw. hh. H. C. M. A. Pufkus en B. J. Corstens, beiden on langs lot priester gewijd, zjjn benoemd, de eerste tot kapelaan te Voorburg en de tweede tot kapelaan te Haastrecht, en tot kapelaan aan de H. Petrus- kerk alhier is benoemd de wel-eerw. heer H J. Stoopmankapelaan te Haastrecht. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat in de tweede helft van October aanst. voor de vervulling der lielrekkiag van adspirant-ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de polytechnische school te Delft, mits zij op 1 November e. k. niet ouder dan 26 jaar. Zij die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpenmoeten vóór 15 October e. k. daarvan aan het dep. van waterstaat enz. doen blijken bjj op zegel geschreven adres. - Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn voor de tweede reis aangekomen schipper Andr. Guyt, van den recder P. C. Guyt en schipper Hendr. Plug, van den recder N. Haasnoot, elk met 75 kantjes pekel- en 60,000 stuks steurharing, binnen drie weken reis. Zuiver geld werd besomd 3200 3300. Er werd besleed voor pekelharing 22.80 a 23.40 per ton, voor volle steurharing 14 a 17.50 per 1000, voor jle dito f 12 a 13 per 1000. De visscherij staat niet ongunstig. - De dépcche, door kapt. de Bruyne van de Willem Barents uit Ham- merfest aan het hooldcomité voor de Noordpoolexpeditie gezonden, is gedag- teekend 24 September. De inhoud is als volgt: «Hier aangekomen, alles wel. In September voortdurend stormachtig weder. De steen op Nassau geplaatst. In de Karazee en het noorden van Nova Zembla veel ijs. Geen gelegenheid om IJshaven te bereiken. Frans-Jozefsland bereikt. Clintock ingesloten door ijs. Terugkomende oostelijk van 55 lengte naar bet ijs. Björn in Matotschin gelaten. Alles wel. Bruyne." Onze wakkere foolvaardcrszegt het Hbl.hebben dus met hun notedop in de hoog-Noor- delijke IJszee een land bereikt, dat nog nooit op gelijke wijze, opzettelijk, Bezocht is. De Oostenrijksche expeditie onder Weyprecht. die Keizcr-Frans Jozefsland in 1873 ontdekte, dreef er, in het ijs gekneld, heen, zonder te kunnen sturen of koersen. De Engelsche kapt. Markham, dien de Barents »i Matotschin-Schar (de straat tusschen de twee deelcn van Nova Zembla) 'fflict cn die 22 Sept. met de Ys-Bjorn te Tromsoë binnenkwam, trachtte wk F. J. land te bereiken, doch kwam niet verder dan 78°24' noorder breedte. Voor onze zeelui is dat een ware triomf. Kapt. Markham heeft cr het comité per telegraaf mede geluk gewenscht. Ilct stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, is op 27 Sept. van Port-Said vertrokken. De Prins Hendrik is op 27 Sept. Van Batavia vertrokken cn de Koning der Nederlanden op dien dag te Batavia aangekomen. Den 17d,n Seplember II. is namens de synode der Christ, gcref. kerk aan den minister van binnenl. zaken een adres overhandigd, waarin, naar aanleiding van de vervolging van een schutter te Edam, wegens het niet opkomen ter exercitie op een Zondag, 'sministers bescherming wordt ge vraagd tegen de grove miskenning, die leden der kerk hebben te verduren, van de volkomen vrijheid om zijne godsdienstige mceningen te belijden, welke in art. 164 der grondwet aan ieder is gewaarborgd. Adressante ver zoekt den minister ten spoedigste te willen trachten de schuttcrijwet iit overeenstemming te brengen met arlt. 164 cn 165 der grondwet. De directie der Ncd. Rijnspoorwegmaatschappij heelt zich op nieuw lot het gemeentebestuur van Utrecht gewend, betreflende de voordtelen, die haars inziens gelegen zijn in het gebruiken van Duilsche steenkolen in plaats van Engelsche voor het stoken van gas. In haar adres wordt medegedeeld dat het vervoer van Duilsche kolen in de twee laatste jaren van 375,000 tot 478,000 ton is gestegen, dat o. a. de beide Engelsche gasfabrieken te Amsterdam en le Rotterdam tot het besluit zijn gekomen, enkel Duilsche kolen te gebruiken, en dat het eenige voordeel der Engelscne, de hoogere prijs van de cokes, ook is vervallen, daar te Amsterdam de verhouding thans is omgekeerd. De Duilsche kolen zijn bovendien betrekkelijk meer in prijs gedaald dan de Engelsche en de vrachten voor de eerste zullen eerst daags verlaagd worden. De directie is van mcening, dat Utrecht door het gebruik van Duilsche kolen een bate van ƒ50000 tot 80000 kan verkrijgen en verzoekt dus dat bij de volgende aanbestedingen ook Duilsche kolen worden toegelaten, met benoeming eener speciale commissie voor de gun ning, die daarover in hef openbaar verslag uitbrenge. Onder de gesignaleerden in het Policieblad komt voor Gabriel Dronk- housky, oud 30 a 35 jaar, geëmployeerde aan de directie der Russische rijksstoctcrijen, reizende met een paspoort ten name van Conseiller du col lége Iwou Wassilicu Kopten. Door de Russische regering is zijne uitlevering gevraagd wegens valschheid en diefstal van meer dan 6000 roebels. Van den diefstal op 22 September jl. uit het kantoor van de Banque Nationale te Brussel worden verdacht twee personen, waarvan de een met een zwarten baard en lang haar, de ander met blonden knevel, krachtig voorkomen en zeer dik van gestalte. Te Delft werd Zaturdag de jaailjjksche gewestelijke vergadering ge houden van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap iii Zuidholland onder voorzitlting van den heer J. A. van Dijk. Een groot aantal onderwijzers, onderwijzeressen en belangstellenden waren opgekomen. De tentoonstelling der Holl. maatschappij van landbouw te Haarlem werd gisteren bezocht door Z. E. den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Z. E. werd, vergezeld door den referendaris van het departe ment, den heer Coster, door het hoofdbestuur der maatschappij op het ter rein der tentoonstelling ontvangen en nam met de meeste belangstelling kennis van het tentoongestelde. Te Utrecht is Zaturdag avond ccne vergadering gehouden van ambte naren van spoorwegmaatschappijen, hier te lande, ten einde te overwegen of er aanleiding zou kunnen bestaan om den dag waarop vóór 50 jaren de eerste locomotief den ijzeren weg reed leestelijk te herdenken. Ofschoon som migen van mcening waren dat er geen aanleiding bestond om juist deze uit vinding leestelijk le herdenken, werd de vraag of hel feit van de uitvinding van de locomotief door Stephenson voor spoorweg-ambtenaren gewigtig ge noeg is om dien dag te herdenken cn feestelijk te vieren, met 19 tegen) 1 stem toestemmend beantwoord. Voorts werd eene commissie benoemd, die de noodige stappen zal doen om eene feestviering op 25 October aanst. voor te bereiden. De directeur-generaal der maatschappij lot exploitatie van staatsspoor wegen heeft aan den stalionswachter J. W. Lodcweges en aan den machi nist P. J. Coehorst le Utrecht eene gratificatie toegekend, benevens loflelijke vermelding bij dagorder, omdat deze beambten, door tegenwoordigheid van geest cn persoonlijken moed, het gevaar voor eer. spoorwegongeval, waartoe

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1