Oostenrijk. Dringende telegrammen met binnenlandsche bestemming kos- ten, even als naar de vreemde staten, welke deze telegrammen toelaten het drievoud van den prijs van een gewoon telegram. Dij de toepassing van liet woordtarief wordt de vooruitbetaling slechts tot hoogstens dertig woorden toegestaan. Voor de uitreiking van elk afschrift van een telegram met meerdere adressen in dezelfde plaats van bestemming, wordt in het binncnlandsch verkeer vijftien cent. en in dat met België en met Grool- Drilannië en Ierland vijfentwintig cent voor elke honderd woorden, en in het verkeer met andere builcnlandsclie staten vijfentwintig cent voor elke twintig woorden geheven. liet Staatsblad n". 154 bevat liet kon. besluit van 22 Sept. jl. tot wijzi ging en aanvulling van bet kon. besluit van 14 Aug. 1876 betrekkelijk het gebruik van lelegrantzegels. Wegens de invoering van het tarief per woord in bet telegrafisch verkeer binnen Nederland wordt het aantal soorten van telegramzegelstot frankering der overbrengingskosien van telegrammen vermeerderd. Er zijn thans elf soorten van telegramzegels, van 1, 3, 5, 12%. 15, 20, 30, 50. 60 cents, 1 en 2. Dlijkcns een van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen bcrigt werd op ultimo Augustus 1879 de gouvernemenls-koftijoogsl op Java van 1879 in zijn geheel geraamd op 1,039,000 pikols, terwjjl in de inkoop- paklmizcn geleverd waren 787.000 pikols. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst hield gisteren hare algemeene vergadering te Rotterdam. In die vergadering kwam in de eerste plaats ter sprake de ontbinding der commissie van rijks-adviseurs. De vol gende vraag was gesteld: In den laatsten lijd is van rijkwege de stichting voorbereid en ondernomen van eenige belangrijke openbare gebouwen, als liet ministerie van justitie te 's Gravenhagede archiefgebouwen te Arnhem en te Haarlemhet rjjks-museum te Amsterdam en de akademiegebottwen te Leiden. Is de wijze, waarop die tot stand komen, de meest gewenschte? De verschillende afdeelingen der maatschappij hadden deze vraag schriftelijk beantwoord, uit welke antwoorden hel bestuur eene hoofdconclusie had ge trokken welke thans aau het oordeel der vergadering werd onderworpen en bij acclamatie aangenomen. Deze conclusie luidde: De vergadering besluit, dat door de maatschappij tot bevordering der houwkunst bij den minister van binnenlandsche zaken wordt aangedrongen op verbetering van den bestaanden toestand bij het verbeteren en in stand bonden der verschillende rijksgebouwen, en dat daartoe eene commissie van praeadvies worde benoemd uit Nederlandsche bouwkundigen, aan te wijzen door de verschillende kunstvereenigingen in Nederland, om, met gebruik van de antwoorden der afdeelingen. na een nader onderzoek Z. Exc voorstellen te doen lot algcheele regeling der zaak. Vervolgens werden nog een vijftal belangrijke vraagstukken behandeld. Na den afloop der vergadering werd door velen der aanwezige leden deel genomen aan een gemecnschappelijken rijtoer tot het bezien van de merk waardigheden der stad. Dlijkens het verslag üitgebragt in de jaarlijksche algemeene vergade ring van leden van het kon. zool. genootschap Nalura Artis Magislra te Amsterdam bedroeg het getal leden dier instelling op 1 Sept. II. 6242. De tuin werd in bet afgeloopcn jaar bezocht door 58,818 vreemdelingen en 1953 schoolkinderen van buiten, door 65,000 werklieden, allen tegen be taling, terwijl aan 1862 kinderen van kostelooze scholen en 3331 ouden van dagen, door de liefdadigheid verpleegd, kosteloos toegang werd verstrekt. Vele kostbare dieren waren gestorvendoch dit verlies werd ruimschoots vergoed door aanvulling uit verre gewesten. De ongemeene rijkdom van prachtige exemplaren van allerlei diersoorten, waarin hel genootschap zich thans mag verhengengeeft ruimschoots stof tot blijdschap. Uit het ver slag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten ruim ƒ265,000 had den bedragen en de uitgaven ongeveer ƒ243,500, zoodat een saldo in kas was van ƒ22,876. Te Amsterdam is het berigt ontvangen dat de Willem Barents te Hammerfest (Noorwegen bij de Noordkaap) is binnengevallen en dat alles aan boord wel is. De gedenksteen is op Nassau-punt (Nova-Zembla) ge plaatst en later is het schip in de nabpeid van Frans Jozefsland geweest, dat boven 80' Noorderbreedte ligt. De tentoonstelling van nationale nijverheid te Arnhem blijft geopend tol 15 October. Aan de kweekschool der doopsgezinden te Amsterdam zijn, na afge legd examen, tot proponent bevorderd de hh. A. C. Leendertz, S. F. van der Ploeg en de Stoppelaar. - De wel eerw. heer J. P. H. Ramakers, den 17"1"1 Augustus tot pries ter gewijd, is benoemd lot kapelaan aan de H. Martinus kerk te Medemblik. Door de policie tc Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen 2 jeug dige meisjes van 11 en 12 jaar, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van twee gouden belletjes uit de ooren van een 5-jarig meisjedat op straat wandelde. Zij hadden het gestolene reeds bij een goudsmid ver kocht en de opbrengst versnoept. Zij hebben bekend den laatsten tijd meer dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Aan de Vondelskade onder Amsterdam is gisteren nacht een stoute diefstal gepleegd. Door het uitsnijden van een deurpaneel heeft men zich bij een wijnhandelaar toegang verschaft, en vervolgens een aanzienlijke geldsom en papieren van waarde ontvreemd. Die papieren zjjn echter op de straal teruggevonden, tegeljjk met eenig gereedschap, dat bjj de inbraak was gebruikt. Onder Westzaan is eergisteren avond, ten gevolge van het hroejjen van hooieen boerderij een prooi der vlammen geworden. Dezer dagen gingen de Gebroeders Meinderste Haren's nachts met een wagen op reis naar Drenthe. Onder Vries geraakte het paard op hol, met het treurig gevolg, dat een der broeders van den wagen is ge vallen en zich zoodanig heeft bezeerd, dat hij spoedig aan de gevolgen j overleed. 'sGRAVENHAGE, 26 September. Tot lid der afdeeling van den raad van state voor de geschillen van bestuur, is benoemd de heer mr. J. Heemskerk Az.lid van dien raad. De op non-activiteitstelling van den officier van administratie le kl. VV. J. Medenbach, dienende aan boord van het schroefstoomschip van Ga len alsmede de plaatsing aan boord van dien bodem van den officier van administratie 1' kl. A. J. M. lluart zijn voorloopig ingetrokken. Aan den heer 11. J. van Rietgewezen adjunct-kommandanl voor den arbeid in bet huis van militaire detentie nabij Leiden, is verleend een pen sioen ten laste van den staat van ƒ763 'sjaars. Z. M. de koning heelt heden namiddag ten 5% ure ontvangen de commissie uit de tweede kamer der staten-generaal belast met de overbren ging van het adres van antwoord op de troonrede. In de tweede kamer is heden de sectic-arbeid aangevangen. In de zitting van den hoogen raad van heden zijn beëedigdals caat en procureur, mr. J. H. C. Lisman en mr. A. M. Pleyte; en als"pf0,, reur, de advocaten m" J. Schouten en jh'. R. K. W. Y. Diert van Melissa' Uit de acte van beschuldiging in de zaak van F. II. J. L.waarvan behandeling gisteren voor het geregtshof alhier een aanvang nam, bit dat den beschuldigde wordt ten laste gelegd: 1°. vijf valschheden in atitk tieke en publieke geschriften, door het veranderen van geschrift enn. feitendie deze acte moesten inhouden of waarvan zij moesten doen bliju eu het verzinnen van verbindtenissen2°. vijf valschheden in authentiek en publieke geschriften door hel verzinnen van kwijtingen en het namaU van handteekeningen; 3°. het desbewust gebruik maken van die vijf valsct, stukken. Ten bewijze van den grooten omvang van dit proces kan strek, ken, dat de getuigen respectivelijk wonen te Rotterdam, 'sGravenha» Utrecht, Amersfoort, Rreskens, Gouda, Haarlem, Zwolle, Zandberg (Te» ringen), Zoeterwoude, Leiden. Avereest. Amsterdam, Apeldoorn, Sloten Dockum, Dantumawoude, Metslawier, Kampen en Rijswijk. Vóór dat tot het verhoor der deskundigen werd overgegaan om te coi stateren dat er valschheid in de geïncrimineerde postwissels was gep en dat de besch. als de bedrijver kan worden aangemerkt, onderging), besch. een kort verhoor, waaruit bleek dat hij alle schuld aan het hem to laste gelegde ontkent, opgevende geen kennis aan de vervalschte post»» seis te hebben. De president hield hem echter bezwarende omstandig!» den voor. Om de valschheid te constateren was een scheikundig onderzoek noodir waarvan het resultaat was, dat naar het oordeel der deskundigen het oi spronkeljjk schrift der wissels door aanwending van een soort radeerwat« bestaande uit chloorzuur, geheel of gedeeltelijk was verdwenen en in j, daardoor verkregen open plaatsen andere letters of cijfers waren ingevnlt Deze deskundigen, zoowel als de deskundigen voor het onderzoek naar ij schrift van besch., komen eenparig tot de conclusie, dat de geschriften it de wissels, de als vergelijking aanwezige stukken en de registers don besch. gehoudentijdens hij als sergeant in dienst was bij het 4e reg. iu(. allen met dezelfde hand waren geschreven. Hierop gaf besch. steeds to antwoord dat de heeren zich vergistten, en hield hij vol dat hjj vandt valschheid onbewust was. Ook op de verdere verklaringen van getuigq gaf besch. telkens ontwijkende antwoorden. Het bleek inlusschen dat tijden de valschheden waren gepleegd en van de stukken gebruikt gemaakt, besti een klein tapperjjtje deed aan den Ouden Rjjn te Leiden, maar dat1) overigens niet werkte, een lui leventje leidde en soms wel beschonk# thuis kwam. Niettegenstaande dat was er geen armoede in het gezin it bespeuren, heigeen wel daaraan kan worden toegeschreven, dat de vroit nog al goed geld verdiende met het verrigten van naaiwerk. De president vestigde de aandacht van een amblenaar van het postkan!» te 's Hagc op de omstandigheiddat wanneer in den regel niet werd al;* weken van een der voorschriften, voorkomende in de instructie der ambt# naren, om bij het ontvangen van postwissels op het kantoor voor quitanlit te laten teekenen, deze zaak zeker veel minder van omvang zou geweest. Bij de heden voortgezette behandeling dezer strafzaak liep het onderzoek hoofdzakelijk over de vraag of de besch. den 9-1"1 April 1878 te Kampa een echten wissel onderschept, vervalscht en den volgenden dag met een vu hoogd bedrag ontvangen kon hebben en daardoor eene som van f 300 oi- wettig verkregen; en 2°. daarover, of de persoon die den 16JtD Julij van dal jaar, in het hotel Tuinenburg te 'silage, brieven en een poslwissel|van 1.7(1 heeft in ontvang genomen, dezelfde persoon is, die drie dagen lateral! tapper aan den Ouden Rijn te Leiden door een llaagschen politieagent mi behulp van een Leidschen is gearresteerd. Wat het eerste betreft geven it •aanwijzingen door getuigen verkregen er wel aanleiding toe; terwijl wat het tweede punt aangaat de getuigen wel veel overeenkomst in den persooi hebben gevonden, maar niet onder eede durven bevestigen dat het dczelldt persoon is. Besch. bleef tot het laatst bij zijne ontkentenis volharden hield vol, niettegenstaande de president op het onmogelijke er van wees, dat hjj op zekeren dag in April 1878 's morgens uit Leiden is vertrokkea en reeds 's middags ten 3 ure 13 min. te Veenwoude was gearriveerd. BUITENLANDSCIIE BKRIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 25 September. De maatschappij ter bestrijding dar ondeugd heeft twee uitgevers vaa onzedelijke geschriften aangeklaagd en met goed gevolg. De Daily Nm acht het inderdaad hoog tijd, dal de uitgevers der schandelijke en ellendige geschriftjes, die te Londen op de straat worden rondgevent, aldus gestraft worden. Aan de universiteit te Hawardin de Vereenigde-Statenis een leer stoel opgerigt voor het Chineesch. De toelage van den professor bedraagt 200 dollars (ƒ590) per maand. De Chinees, die tot dezen leerstoel geroe pen werd, is naar men berigt eenige dagen geleden met zijn vrouw, twee kinderen en een bediende aldaar aangekomen en heeft zijn ambt aanvaart FRANKRIJK. Bij een op 21 Sept. in de wijk Belleville te Parijs gehouden feestmaal beeft de heer Lepellelier in herinnering gebragt, dat Gambetta, de verte genwoordiger van die wijk in de kamer, het «programma van Belleville" had onderschreven, daaraan openlijk trouw had gezworen. Hoe heeft, riep hjj uit, diezelfde man zijnen eed vergeten en, zoo bij dien niet vergetea heeft, waarom heeft bjj, daar hjj de magt had. zijne belofte niet gestand gedaan? «Dit is eene zaak, burgers", zeide de heer Lepellelier, ftusschen zjjn geweten, zijne partijgenooten en de kiezers van 1881.'' Eene parlementaire commissie, zamengesteld uit 32 senatoren en alge vaardigden, is naar Algerië vertrokken, om zich bekend te maken met den toestand en de behoeften der kolonie. De gemeenteraden in de departementen Charente en de Boven-Alpi» hebben aanschrijving gekregenom op 5 October elk een gemagligde u benoemen in het kiescollegie van den senaat, ter verkiezing van twee senatorenten gevolge van het overlijden van de heeren Hennesy en de Ventavon. DUITICULANB, Uit Metz schrijft een correspondent aan de Köln. Zeil., dat bij de komst des keizers aldaar de versiering der stad met groen en cerebogen en de illuminatie dien avond ongemeen prachtig zijn geweest. Niet zonder beduchtheid was de correspondent uit den trein geslapt, omdat Metz ie Dttilschland doorgaat voor het bolwerk der Franschgczindlieid in Lotharin gen; maar zelden werd hij aangenamer verrast en werkelijk heeft, volgens hem, de ontvangst tc Metz die te Straatsburg, ja, die le Dantzig, welke

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2