TEEKENACADEMIE 2lrö aemula ïlaturae* HAARLEMMERMEER. MITTHEILUNGEN DU IT ENLANDSCUK BE K1GTEN ADVER T ENT1EN. Wegens sterfgeval TE KOOP PUK TELEGKAAF. Dr. A. PETEKT1AAV's JUSTUS PERTHES' GEOGRAPHISGIIER ANSTALT. Dr. E. BEHM und Dr. M. LINDEMAN. ENG EE AMD. LONDEN22 September. De onderkoning van Indië seint liet volgende telegram, door hem ont vangen van generaal Stewart: De strijdinagt onder den brigade-generaal Hughes beeft order ontvangen naar Khelat-i-Ghilzai op te rukken. Zfj be staat uit het 59' infanterie-regimcntliet 3' Gurko-regiment, het 2e Belud- schi-regiment, het 2e Punjab-cavalerie-regiment, twee stukken veldgeschut en drie bergkanonnen. Eene compagnie sappeurs, benevens twee compag- niün Beludschi's volgen met reserve-voorraad. Majoor St. John zal de slrjjd- niagt begeleiden om de gezindheid van de stammen uit te vorschen. Welke gedragslijn de gouverneur Mahomed Taber Khan aangenomen heeft, is niet bekend, maar de voorhoede van ons leger heelt zich met hem in verbinding gesteld, om te trachten door zjjne bemiddeling levensmiddelen te krijgen. Naar men uit Rome aan de Times meldt, heeft de gemeenteraad aldaar een stuk grond op den hoek der Via Babuino en der Via Gesii e Maria aan de Engelsche vereeniging ter verbreiding des Evangelies afgestaan in ruil van het terrein buiten de Porta del Popoio, waar sedert 1818 de angli- caansche eeredienst gehouden is. Op bedoelden grond zal nu eene nieuwe Engelsche kerk gebouwd wordeu. FRANKRIJK. De lieer Louis Blanc heeft te Marseille eene voordragt gehouden. Bij zijne aankomst aldaar was de geestdrift buitengewoon groot. Duizenden waren aan het station om hem te begroeten. De een verdrong den ander om hem de hand te drukken. Dames boden hem bloemruikers aan. Men heeft de paarden voor het rijtuig afgespannen en het rijtuig naar het hotel getrokken. Zijne lezing hield hij in een der schouwburgen en de opbrengst strekte ten voordeele van het werklieden-congres, dat te Marseille wordt gehouden. Voor de teruggekeerde geamnestieerden werd eene collecte ge houden. Louis Blanc sprak over de hervormingen, die de republiek nog tot stand heeft te brengen, zal zij op wezenlijk republikeinsche grondslagen rusten. Daaronder behoorde ook, volgens hem, de afschaffing van het presidentschap der republiek, waarin lijj slechts een vermomd koning schap ziet. Te Monlbéliard heeft de onthulling plaats gehad van het standbeeld van kolonel Denfert-Rochereauden dapperen verdediger van Belfort. Het voetstok draagt twee opschriften. Aan de ééne zijde de woorden die hjj sprak, toen de Duitschers de overgave der vesting eischten: wWij kennen onze pligten jegens Frankrijk en de republiek, en wij zullen die vervullen." Aan de andere zijde: Kolonel Denfert-Rochereau, aan wien deze landstreek het te danken heeftdat zij Fransch gebleven is." De minister van binnen- landsche zaken woonde de onthulling bij. -- Te Perpignan is het standbeeld onthuld van Frantjois Arago, waarbjj de minister van onderwijs tegenwoordig was. De minister van oorlog heeft aan de soldalen toegestaan in dienst een bril te dragen, wanneer zulks door een geneeskundige noodig wordt geacht. Te Vire, in het dep. Calvados, is op een door den gemeenteraad afgestaan stuk grond eene nieuwe Prolestantsche kerk gebouwd, niet ver van de plaats, waar in 1680 de oude kerk, na 120 jaar bestaan te hebben, verwoest werd. De Protestantsche gemeente aldaar heelt haar ontstaan te danken aan immigranten uit den Elzas. De burgemeester woonde ook met zijne beide adjuncten de inwijdingsplegtigheid van het nieuwe kerkgebouw bij, welke geleid werd door den voorzitter van het consistorie leCaen, den predikant Melon. De dagbladen deelen twee treffende voorvallen mede: Twee broeders, die bij Parijs met een bootje op de Seine .een togtje maakten, vielen door het omslaan van het vaartuig in het water. Een schuitenvoerder kwam te hulp en redde den jongste; toen hij zich echter weder te water begaf om den oudste te redden, begaven hem de krachten: beiden verdronken. Het- zellde lot trof dien dag te Nanles de vrouw van een scheepskapitein. Haar zoontje viel bij het visschen in het water; de moeder trachtte hem te red den, maar verdronk met haar kind. DlIITgCHLAlVD. Een in de Deutsche lievue voorkomende brief van den oud-minister 1 Falck, betreffende de aanstaande verkiezingen, trekt zeer de aandacht. Hij zegt daarin: Ik kan mijne bezorgdheid over den uilslag der verkiezingen j niet ouderdrukken en til den staat van zaken in dit opzigt zwaarder dan menigeen, die in het algemeen reactie verwacht. Prins Bismarck gaat voorzeker, om de gewone uitdrukking te gebruiken, niet naar Canossa, indien hjj het laten kan, en hjj vermag veel te laten. Werkelijk be kommerd echter ben ik over de zaak van het onderwijs. Daarom kampen de gewigtigste factoren der tegenstanders het harlstogtelijkst en eensgezind. Hier staat hun gecne wet in den weg en kan er hun uit den aard der zaak geen in den weg staan. Over den geest, waarin het onderwijs zal oorden geleid, beslist steeds het bestuur. Het kan niet missen, of de tegenwoordige regering zal ten aanzien van de tot haar gerigte eischen eene andere houding aannemen dan ik geoorloofd achtte. Maar zal zij ook niet voor de bestorming, welke men voorbereidt, concessiën moeten doen, waarin zij vrijwillig niet treden zou? Dit zal voor een goed deel van den uitslag der verkiezingen afhangen. Kardinaal Ledochowski. gewezen aartsbisschop van Posen en Gnescn, is door de regtbank te Crone, wegens onbevoegde uitvaardiging van den grooten kerkelijken ban over den geestelijke Lizak te Schross, veroordeeld tot eene boete van 2000 mark, of 70 dagen gevangenisstraf, benevens de kosten. den hoed bij mondopening plaats aan de kardinalen Simon, Desprez, Hay- nald, Pie, Alemonda. De Paus benoemde 18 bisschoppen, waarbij Guilbert, aartsbisschop van Amiens, en Roche, bisschop van Gap. PARIJS, 22 September. De vervolging voor het hof van cassatie is ge last van Bresillac, regter te Toulouse, die een gastmaal bijwoonde, waar hij op den koning een toast dronk. BERLIJN, 22 September. Wegens de verdenkingen in sommige Fransche bladen wjjst de Nordd. Alig. Zeit. op het feit, dat de Duitsche pers, spre kende over de betrekkingen lusschen Duitschland en Frankrijk, alsook in hare correspondentiën uit dat land, steeds een vricndschappelijken toon doet hooren en volle regt doet wedervaren aan de tegenwoordige Fransche rege ring, die zich zeer verdienstelijk maakt door de handhaving dier gunstige betrekkingen. Het blad meldt, dat de begroeting des keizers te Metz door bijzondere gezanten uit het buitenland ditmaal, op verlangen des keizers, wegens zjjn kort verblijf aldaar, zal echterwege worden gelaten. LONDEN23 September. Daily News meldt uit Shutargarden van gis teren: »De Mongolen hebben een proviand-kolonne nabjj Shutargarden aan gevallen, het eskorte benevens 16 muilezeldrijvers gedood en 84 muilezels buit gemaakt. WEENEN, 23 September. De officieuse dagbladen vernemen over de gis teren tusschen prins Bismarck en graaf Andrassy gehouden conferentie, dat beide staatsmannen den toestand van Europa aan een grondig onderzoek onderwierpen; dat zij tot de slotsom kwamen, dat de belangen van Oosten- rijk-Hongarjje en Duitschland in alle hangende Europesche vraagstukken zamengaan. en de toestand van Europa van dien aard is, dat aan eene vredelievende behartiging dier belangen niet te twijfelen valt. AKAVEMIE-ItflErWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den 23sten September de heer B. J. van der Ploeg, geb. te Middelie (Noordholland), in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zjjn akade- misch proefschrift: De oxalzure kalk in planten. De gelegenheid tot het teekenen naar het gekleed en ongekleed model, tot eigen oefeningzal worden opengesteld gedurende de maanden October lot en met Maart aanstaande, twee malen per week, des Donderdags en Zator- dags, des avonds van half zeven tot half tien ure, tegen betaling van/5, bij den aanvang van den cursus te voldoen, waarvoor dan tevens toegang tot de Kunstbeschouwingen wordt verkregen. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, worden verzocht zich op Zaturdag den 275ttD September aanst., des avonds ten acht ure, aantemelden aan het gebouw der Teekenacademie, op de Pieterskerkgracht alhier, met overlegging van eenig door hen vervaardigd proefwerk. Namens het Bestuur, Leiden, 23 September 1879. Dr. W. N. DU RIEU, Voorzitter. F. A. VERSTER, Secretaris. eene BOERENHOFSTEDE, bestaande im Woonhuis, Stalling voor 18 Koeien en 6 Paarden, Dorschvloer, Bergplaats voor Gewassen, enz. enz., benevens 20 hectaren LAND, uitmuntend geschikt om Ie beweiden. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris P. J. BROEK- HOFF te Leiden, Noordeinde N*. 39. ROME, 22 September. In het consistorie had heden de uitreiking van aus HEHAUSGEGEBEN VON 25. Band. 1879. IX. INHALT: Berichte der schwedischen Polar-Expedition. Neue Karten des Deutschen Reichs. Vier Blatter in 1:1 500 000. Von C. Vogel.Nach- riehlen vom Gabun. Von 11. Soyaux. Ueber itic Schreibweise geographi- scher etc. Eigennamen. Von G. Rolilfs. Die Temperaturzonen der Erde. Von Prof. D'. Alex. Supan. Geographischer Monalsbericlit. -- Geographi- sche Literalur. Harten: Tafel 17. Specialkarte von Nord-Sibirien zwi- schen Lena und Bcringstrassc mit Professor Nordenskiöld's Kurs im Dampfer »Vcga". Bearbeitet und gezeichnet von B. Ilassenstein. Tafel 18. Die Temperaturzonen der Erde. Von Alex. Supan. Scile 354. Temperatur zonen des nördlichen Girctimpolarbeckens. Von Alcx. Supan.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3