zal blijven op een meer duidelijke wijze te toonen, dat ik mij geheet wensch ie wijden aan de belangen van ons geliefd vaderland. Het zij mij veroorloofd hierbij nog een oogenblik stil te staan. Op een feestmaal, te Amsterdam gehouden, gaf mijn onvergetelijke oom prins Hendrik openlijk te kennen, dat hij hoopte, dal indien bet eenmaal de Voorzienigheid zoude behagen hem tot zich te roepen, zijn neef zijn voetstappen zou drukken. Deze opdragt werd door mij aanvaard en in de laatste tijden kwamen mij dikwijls de toen gesprokene woorden voor den geest. Smart en zieleleed over de door mij geledene verliezen zijn oorzaak dat de eenmaal aanvaarde opdragt op dit huidige oogenblik niet kan worden uitgevoerd. Dit is slechts uitstel, maar geen afstel. Aan het einde van dit geschrift genaderd, zal de lezer daarvan zich de vraag stellen wat de bedoeling van dit opstel is geweest. Het antwoord hierop kan hoogst eenvoudig luiden. ik wenschte de uitingen mijner droefheid, afwezigheid bij plegtigheden aan mijn landgenooten uit te leggen. Daar deze uitingen reeds vroeger niet begrepen waren, had ik eene gelegenheid gezocht om de aandacht der open bare mcening in Nederland daarop te vestigen. Ik had deze gelegenheid tot nu toe niet gevonden. Zij wordt mij nu door het in het Dagblad ge plaatste stuk geboden en gretig door mij aangegrepen Ik wensch dat mijne droefheid in haar nitingen worde geëerbiedigd. Ik weet dat er be zwaren aan de vervulling dezer bede zijn verbonden; want de menschelijke geest eerbiedigt zelden heigeen hij niet begrijpt. Ik kan niet nalaten hieraan toe te voegen, dat na de rampen, die mij sedert twee jaren troffende hofstad voor mjj een levend graf is geworden, waarheen het'zwaar valt terug te keeren. - Volgens een telegrafisch berigt omtrent de lading van hel gestrande stoomschip Overijssel bestaat die uit: 1300 blokken tin, 1000 pakken tabak 20 kisten indigo en 70 zakken notenmuscaatalles beschadigd. De geheelc waarde is geschat op 6000 Een contract is gesloten voor de berging. Uil Amsterdam meldt men dat het toonccl op nieuw een ernstig ver lies heeft geleden door het plotseling overlijden van den heer Kistemaker, die, na de voorstelling in den schouwburg van de hh. Gustave Prot Zn., waarbij hij nog hartelijk werd toegejuicht, huiswaarts keerende, op de straat door eene beroerte werd getroffen. De heer dr. F. L. Rutgers, pred. bij de herv. gemeente te Amsterdam, heeft aan zijne gemeente medegedeeld, dat hij de benoeming tot hoogleeraar aan de op te rigten vrije universiteit heeft aangenomen en dus eerlang zijn predikambt zal nederleggen. Volgens de Standaard heeft ook dr. A. Kuyper verklaard, zijne benoeming lot hoogleeraar aan te nemen. Te Utrecht is de feestelijkheid ter herdenking van de Unie van Utrecht met een volksfeest in Tivoli en een feestmaaltijd besloten. Aan den maaltijd werd besloten, dat de voorzitter der feestviering binnen zes weken de 133 deelnemers zal zamenroepen om te beraadslagen over de middelen om voor ('■raaf Jan van Nassau een standbeeld op te rigten. De heer Nijland bood daarvoor al dadelijk eene feestgave van f 100 aan. Uil Nunspeet meldt men aan de IV. R. C. dat er zeer sterke verden- king bestaal dat de brand bij G. B. op Staverden door diens 16-jarigen koeherder V. moedwillig zou zijn geslicht, uit haat tegen zjjn meester, die hem over diefstal van cenig geld had onderhouden. Eenige oogenblikken vóór den brand is V. werkzaam geweest op de bilde boven de paarden, en juist op deze plaats schijnt de brand uitgebroken te zjjn; de knaap heeft zich ook dienzellden morgen met den knecht over mogelijke gevolgen van brand uilgelaten. V. is reeds door de justitie in verzekerde bewaring genomen. Onder Oldenzaal is een pcrendief uit den boom gevallen en heeft zich zoodanig inwendig gekneusd, dat er weinig hoop op herstel bestaat. Naar men verneemt heeft de heer mr. J. E. Banck, eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, bij een bezoek aldaar te kennen gegeven, dat hjj de noodige stappen wenschtq te doen om, evenals het eiland Ameland, ook dit eiland aan den vasten wal te verbinden. Te Leeuwarden trok Zaturdag morgen een burgermandie eene jonge melkkoe aan een slager wilde verkoopen, de aandacht van een surveillerend policiebcambte. Bij onderzoek bleek het, dat de koe, in strijd met de ver antwoording van den onbekende, des nachts was ontvreemd uit een stuk land nabij hel dorp Eestrum. Den verdachte, die in Amsterdam bleek tehuis te behooren en voornemens wasmet de opbrengst der koe, weder naar vrouw en kinderen te gaanwerd alsnu eene plaats aangewezen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Tc Groningen zijn gisteren de feesten aangevangen ter viering van het 265-jarig beslaan der hoogeschool. In de vorige week kregen twee soldaten van het garnizoen te Breda over eene kleinigheid twist. Die liep zoo hoog dat de een den ander een schop gaf. waardoor een breuk ontstondaan de gevolgen waarvan de man is overleden. De dader is naar 's Bosch overgebragt. 'sGRAVENllAGE, 23 September. Aan jhr. W. L. B. van Panhuys is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaalmeester te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor zijne veeljarige in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen diensten. De 2' luit. J. A. VV. Weustmann, van het 6® reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nedcrl. Indië Door den minister van koloniën is de heer W. Horst Pzn.hcofdop- zigtcr bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om lijdelijk te worden be noemd tol hoofdopzigler bij de Bataviasche havenwerken. In de zitting van de tweede kamer van heden is de algemcene strek- king van het adres in antwoord op de troonrede aangenomen met 51 tegen 22 stemmen. Naar aanleiding «ener uitvoerige discussie, waarbij vooral belang werd aangetoond van de kennis van den loop der crisis en deJ matie van het kabinet, gaf de heer van Ljjnden uitvoerige mededeelie en zeidc later overlegging voor de leden der betrekkelijke stukken toe liet vooral tegenover den heer van Houten uitkomen dat, indien de rege» van het kiesregt grondwetherziening eischte, de regering daarvoor niet terugdeinzen. Staande voor het feit der bekrachtigde schoolwet moei regering middelen tot de uitvoering onderzoeken. Zij wil overigens s, boven de partjjen en zaken afdoen. Men is genaderd tot parage Morgen voortzetting. In de gisteren gehouden zitting van het geregtshof te 's Graveni werd voortgezet de behandeling van het appel van P. W., uit Kampenli die door de regtbank te Middelburg, wegens het toebrengen eener ven ding van zekeren v. d. B., tot 45 dagen celstraf is veroordeeld. 14 dagen geleden deze zaak werd behandeldhad er een incident plaj|S het hooren der getuigen. Een gedeelte beweerde dat v. d. B. Qt| schippershaak was geslagen en een ander gedeelte getuigde dat \Y. s(« met de hand geslagen had. Thans waren meerdere getuigen gedagvsj de voornaamste verklaring werd afgelegd door den veldwachter, dit proces-verbaal had opgemaakt. Hij hield vol, dat hij naar waarheids lateerd had en dat de vrouw, die nu het tegendeel volhoudt, heul, opgegeven dat zij gezien had dat de slag met een haak gegeven was. tegenstaande dit nieuwe verhoor geloofde de verdediger, m'. J. van Git dat men niets verder was gekomen dan bij het vorige en dat de quaes; waarmede de slag zou toegebragt zjjn, een open quaestie was gebltt Naar zijne meening moest aangenomen worden dat de slag met de l> gegeven was. Voor den advocaat-generaal mr. van der Hoeven was alle twijfel verdwenen. Na het getuigenverhoor van heden aarzelde niet het hof in overweging te geven het vonnis geheel te bevestigen, wt toe zjjn requisitoir dan ook strekte. Bjj het terugkeeren van het reg. grenadiers en jagers van de gistu gehouden wapenschouwing werd het regiment op het Plein 1813 opgewrf door den kommandant en eenige verdere officieren van de schutterij,)] onder een hartelijke toespraak aan kolonel van Bel een fraaijen zwip zilveren beker, een prachtig werkstuk, overhandigden, als bl(jk vanachti en waardering van het regiment en tevens als bewijs van dankbaard voor de kameraadschappelijke hulp. welke de officieren steeds bij de o«t ningen der schutterij van officieren en minderen van de grenadiers en jaaa mogten ontvangen. Getroffen door dit stoffelijk blijk van hulde, daalt kolonel van Bel den kommandant der schutterij, betuigende dat dit geschal den band van kameraadschap tusschen beide corpsen zoo mogelijk i naauwer zou toehalen. De feestmaaltijd voor officieren en oud officieren van het reg. grec diers en jagers in het door den koning ten gebruike aangeboden en meii krijgstropee versierde Gebouw voor kunsten en wetenschappen kenmerk; zich door echt kamcraadschappelijken geest. Gedurende het diner speelde! kon. mil. kapel. Er werden feestdronken ingesteld op den koning, I koningin en prins Frederik. De eerste werd vanwege den koning nog ie avonds beantwoord met een schrijven van gelukwensching met het gomb feest. Voorts werd op het regiments-vaandel gedronken door baron Witte een der weinige overgeblevenendie in 1829 bij de uitreiking van het va del tegenwoordig waren, 's Konings vertegenwoordiger herdacht de teget woordigheid van den Belgischen generaal Dessart, die in de Fransche ta antwoordde. De onderofficieren werden ten 4 ure aan den feestmaaltijd vcrecnigd; 1- minderen een uur vroeger. De opgeruimde stemming, die aan beide tatt heerschte, openbaarde zich des avonds op straat in vereenigd gezang.tj toertjes en geimproviseerde danspartijen. Ten half elf ure stroomde de menschenmassa naar het Malieveld, nu van wege de gemeente een prachtig vuurwerk werd ontstoken. Nu en dn wierp Bcngaalsch vuur een helder licht over de digle menigte, die lat ruime veld en de omgeving als het ware overdekte. Onder de fraajje Dim mers van het zeer afwisselend programma muntten uit het chassinet, dat it vlammende letters de woorden: «Hulde aan het regiment grenadiers ft jagers" gaf te aanschouwen; de decoratie voorstellende het ridderkruis d# Militaire Willemsorde en de Grieksche tempel gewijd aan koning en vader land, die waardig het feest besloot. Heden voormiddag werden op het met nationale en oranje vlaggen n wimpels versierde voorplein der Oranje-kazerne door de onderofficieren tt soldaten van het reg. grenadiers en jagers wedstrijden van verschillende! aard gehouden. Een aantal officieren met hunne dames sloegen van uil eene tribune de verschillende bewegingen der militairen met aandacht gade, terwijl aan een groot aantal ingezetenen de toegang tot het terrein nel- willend was toegestaan. De muziek der jagers droeg niet weinig tot een bijzonder opgewekte stemming bij. De verschillende wedstrijden bestonden voor de onderofficieren: in het kegelen en het schieten met flaubert-patro nen, en voor de korporaals en manschappen: in mastklimmenzakloopen, bocgsprietloopenhet springen met hindernissen, het kikkeren en bet ringsteken. De generaals Loder en Smits, zoomede de kolonel van Bel, de komman- dant van het corps, woonden de feestelijkheden bij. Ten een ure waren dt onderscheidene wedstrijden geëindigd. De manschappen en korporaals ont vingen reeds b(j het behalen der overwinning in de spelen de daarvoor be stemde belooningen, maar thans had alleen de uitreiking der prijzen aan de onderofficieren plaats. Dit geschiedde door den kolonel van Bel onder een gepaste toespraak tot allen, na vooraf een lid van de oude garde, J. Rattib genaamdopenlijk te hebben voorgesteld en hem hartelijk de hand gedrukt, Deze oud-grenadier, die in de jaren 1829—1835 in de gelederen diende, werd luid toegejuicht.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2