LEIRSCHE COURANT. DINGSDAG 23 SEPTEMBER. SI". 334. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. |S7<> I)e Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uitgezonderd, he prijs der Courant is per vierendeel jaar s f 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen eau den Gemeenteraad f 3.35, francs p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Af zon dei lijk e nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I>e prijs der AdvertenliCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 71--72 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). ST AÏÏS-BH1C11T EN. Be BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Rollings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 4'lel1 September 11., A. N". 2277/1 (2* afd.). Provinciaalblad n". 51; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen. die in dit jaar zjjn ingelijfd bij de bereden korpsen, en overeenkomstig de 2« zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8cn Mei 18G2 Staatsblad n". 4fi) na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Woensdag den ltn October aanstaande in werkelijken dienst zullen wor den gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren Ie begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing ill de l.eidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 20 September 1879. V. n. BRANDELER. BINNEN LA N DSCIIK BEKIGTE \7 LEIDEN. 22 Seplemlier. De commissie van financiën kan zich, blijkens het door haar uitge- gebragt rapport, niet vereenigen met het voorstel van commissarissen der gasfabriekom met 1 Sept. den gasprijs van 8 op 7 ets per kubiek meter Ie brengen, en ook niet met dat van burg. en wetli. om die prijsverlaging met 1 Jan. 1880 te doen ingaan. Zij acht den prijs, die thans voor de cokes besteed wordt onnatuurlijk hoog en de raming daarvan voor 1880 nog Ie hoog. Een mud steenkolen geeft 1% mud cokes en komt den koo- per met de kosten van hel tehuis brengen op GO ets te staanmeer dan teil mud steenkolen kosteen toestand die niet kan voortduren. Daar iedere verlaging van het muil cokes met 5 ets ongeveer ƒ5000 minder over schot op de exploitatie-rekening geeft, zoo moet men in deze met voorzig- tigheid te werk gaan. De commissie kan niet tol prijsverlaging adviseren voordat haar gebleken is wat de oorzaak is der hoogc cokesprijzcn en voor zjj weet welke sleenkolenprijzen mei Maart 1880 de uitbesteding zal aangeven. Voorts heeft de commissie ernstig bezwaar tegen prijsverlaging, zoolang niet is tegemoet gekomen aan de vrij algemeenc klagten over on voldoend licht, met welke klagten zij verklaart in te stemmen. Ook stelt de commissie de vraag, of het geen zaak zou zijn bij een groot overschot over te gaan tot schulddelging liever dan dal overschot geheel als winst te beschouwen. Deze schuld toch is in de laatste jaren aanzienlijk toe genomen. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50, /24 50. /5 en ƒ2 60; de laagste ƒ49, ƒ24.50, /4.80 en 2.45. Op Vrijdag der volgende week, 3 October, zal het nieuwe gebouw der kweekschool voor zeevaart ingewijd en hel borstbeeld van wijlen den eere-vooi'zitter Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden onthuld worden. Wij vernemen dat de lieer J. M. E. Dercksen de laatste hand heeft ge legd aan den nieuwer, hislorischen roman, waarmede hij weldra onze let terkunde zal verrijken; de schrijver heeft thans de eerste jaren, volgende op het vermoorden der broeders de Wilt, tot het onderwerp zijner studie gekozen, na in zijne Poortersdochter" hel onmiddellijk daaraan voorafge gane tijdvak in herinnering te hebben gebragt. liet werk zal waarschijnlijk log dit jaar het licht zien en in drie deelen worden uitgegeven door de fifma de Breuk Smits alhier. Zalurdag namiddag ten 3% ure had de 7-jarige J. O hel ongeluk al spelende in het water aan de Waardgracht te vallenhij werd echter spoe dig gered door ecne voorbijgaande vrouw. Ten half zes ure daarna kreeg op de Breêslraat S. R,, 24 jaar oud en breidster van beroep, een zenuwtoeval; in het policiebureau tot bewustzijn gebragt, werd zij later door hare moeder afgehaald. Hetzelfde gebeurde ten 854 ure op den Ouden Rijn met den metselaar li., die, na op straat te zjjn bijgebragt, huiswaarts kon keeren. Gisteren namiddag ten 4% ure heeft bij den bakker W.hoekGroene- steeg en Waardgracht, een begin van brand plaats gehad, door het vuur vatten der krullendie om den oven lagen. Men slaagde er in den brand met eenige emmers water te blusschen. De spuiten, die inmiddels waren uitgeruktbehoefden geen dienst te doen. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, ten gevolge eener vertraging, welke de op 12 dezer uit Ne derland verzonden brievenmaal naar Nederl. Indië. buiten de dienst der Nedcrlandschc posterijen, heeft ondervonden, die brievenmaal de aansluiting op de Briischc pakketboot te Brindisi heeft gemist. De bedoelde brieven maal zal alsnu worden vervoerd met de Fransche pakketboot, welke den 23>tcn dezer uit Napels vertrekt. De minister van financiën heeft bepaald dat het examen voor de be trekking van commies-verificateur bij de belastingen eerst in een der eerste maanden van 1880 zal worden afgenomen. Maakten wij, meldt de tX. R. C., voor eeuigen tjjd melding van het gerucht, dal voor het binnenlandsch lelegraphisch verkeer het woordtaricf zou worden ingevoerd, thans kunnen wij met zekerheid mededcelendat inderdaad deze hervorming met 1 October a. s. in werking zal treden. Voor uik telegram zal een vast regt van 15 centen gelieven worden, terwjjl bovendien voor elk woord 1 cent verschuldigd zal zijn. De heer Keuchenius is aan boord van het stoomschip Anadyr den ÏS^" dezer van Suez naar Napels gestoomd, waar hij den 22"e» kan aankomen, om of van daar over land den 24 a 25st<11 in den Haag te zijn; of naar Marseille doorstoomendden 25slc" in die zeehaven aan wal te stappen en den 28 a 29,,en in de residentie te zijn. Tc Utrecht is Zalurdag de gedenkdag der Unie van Utrecht op ecnig- zins plegtige wijze gevierd. Gelijk men weet, was een gedenkpenning ver vaardigd die met eene daarbij behoorende oorkonde aan het gemeentebe stuur voor het stedelijk archief zou worden aangeboden. In de plegtige vergadering, waarin de oorkonde werd geteekend. werd besloten, een exemplaar der medaille 1c schenken aan de rijks-universiteiten, de kon. mil. academie te Breda en andere rijks-instellingen. In optogt begal men zich naar hel stadhuis. De deelnemers aan den optogt waren in het zwart gekleed, met eene roset van de Nassausche kleurenblaauw met oranje. De aan bieding had plaats aan burgemeester en wethouders, bij monde van dr. A. 11. Ruiterschild, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar, die daarbij ecne toespraak hield. De aanvaarding geschiedde, wegens uitstedigheid van den burgemeester, door den wethouder jhr. m'. J. L. B. de Muralt. Uit j vele woningen waren vlaggen uitgestoken. -- Tol rector aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer dr. F. Goslings, thans conrector bij die instelling. Te Berkhout is Donderdag de bliksem geslagen in een boerenwoning. Groolc verwoestingen werden in de huiskamer aangerigt, waar gelukkig niemand aanwezig was. Van brand bleef men gespaard. Te 's Heerenberg is eergisteren een gebouwwaarin een voorraad hooi en rogge, aan verschillende personen toebehoorende, was opgeslagen, een prooi der vlammen geworden. De landbouwer W. K. Lubberts le Midlum, nabij llarlingen, werd in de vorige weck des nachts door een buurman uit den slaap gewekt, omdat het dak van de schuur, die een geheel uitmaakt met hel door hem be woonde huis, in brand stond. Nadat de brand met groote moeite was ge- bluscht, bleek het, dat het benedengedeelte van het dak van gemelde schuur, welke met riet en slroo gedekt was, over eene lengte van 10meter van buiten verbrand was. Oorzaak voor den brand was niet te vinden, waardoor men aan moedwil begon te denken, hetwelk vooral werd ver sterkt toen Lubberts den volgenden morgen zijn vrocgeren knecht K.thans wo nende te Goutum, in het station te Franekcr aantrof. Dij onderzoek door de justitie is ontdekt dat K. in bedoelden nacht bjj Midlum door een drie tal personen is gezien, hetwelk door K. wordt ontkend, die beweert niet verder dan Franeker te zijn geweest. Gemelde K. is inmiddels gevankelijk naar Leeuwarden overgebragt. j Een ingezeten der stad Franeker heeft een zijnet' huurders een achter-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1