buitunlandschh: nen, en wel die zich noemende Willem de Groot, geen ander konde zijn dan Jacobus Ilaring, voormalig huisbediende in het gesticht Meerenberg, verdacht van diefstal van geld, gepleegd ten laste van den huismeester van bet geslicht. Genoemde personen hadden zich intusschen reeds van Sneek verwijderd en waren, in gezelschap eener vrouw, met luin schip in de rig- ling van Leeuwarden vertrokken. Door de policie nagezet, werden zij Maandag achterhaald en naar Sneek gebragt. De zich noemende Pieter de Jong werd al dadelijk vermoed te zijn een zekere Pieter llarmens Andringa, geboortig van Sneek. Sommigen hebben hem als zoodanig herkend; hij zou in vroeger jaren met een galanteriekraam de kermissen in Friesland hebben bereisd. Jacobus Haring is een oude bekende der justitie en een voormalig bewoner van de gevangenis te Leeuwarden. Willem de Groot blijft zjjn identiteit loochenen. Andringa, die reeds zijn waren naam heelt erkend, wordt verdacht van medepligtigheid aan den door Haring bedreven diefstal. Voor de arrond.-regtbank te Middelburg stond eergisteren teregt A. H. P., winkelier te Vlissingen, beklaagd van op den 24""1 Augustus aan den J7-jaiigen hofmeester van het aldaar liggende schip Don Juan, terwijl die persoon in den w inkel van den beklaagde een revolver wenschte te koopen, door onvoorzigiigheid eene verwonding in den hals te hebben tocgebragt. Uit de verklaringen der getuigen en de bekentenis van den beklaagde bleek dal de heer P.. willende toonen boe het mechaniek van den revolver werkte, niet wetende dat die geladen was, dezen opnam en allrok, ten gevolge waarvan het schot afging, en de kogel, na tegen een kastje of kistje te zijn afgestuit, den hals van den hofmeester raakte en hem een ligte ver wonding toebragt. Door wie het wapen geladen is geworden was den heer P. onbekend. De verzachtende omstandigheden en de geringe verwonding in aanmerking nemende, eischte het openb. minist. veroordeeling van den beklaagde tot eene geldboete van ƒ10 en in de kosten. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. De justitie van Maastricht heeft zich naar Vaals begeven om een onder zoek in te stellen naar een aldaar gepleegden manslag. De regering heeft aan de statcn-generaal ingezonden het verslag omtrent Nederl. Oost-lndië. Daaruit blijkt, dat de verhouding tusschen de Indische regering en de naburige koloniale besturen zich bij voortduring kenmerkte door wederkeerige welwillendheid. Bestond er in vorige jaren geene aan leiding om in de algemeene overzigten betreffende den politieken en socialen toestand van Java in het bijzonder melding te maken van de Europesche ingezetenen, ditmaal is te wijzen op het betreurenswaardig verschijnsel, dat een deel der Europesche maatschappij zich beijverd heeft om op verschillende in het oog loopende wijzen zijne ontevredenheid aan den dag te leggen, toen door de regering, in overeenstemming met de wetgevende magt, be slist was, dat de Europeanen in Indië aan eene personele belasting en aan eene patentbelasting onderworpen zouden worden. Niet alleen wemelden de dagbladen van uitingen dier ontevredenheid, maar deze openbaarde zich ook in sommige adressen aan de Indische regering, die in min voegzamen toon waren gesteld en in de houding, door verscheidene kooplieden aangenomen, toen hun de gelegenheid werd aangeboden om tot den aanslag in de belas tingen mede te werken. Hoezeer mag verwacht worden, dat in deze stem ming, di« waarschijnlijk voor een groot deel veroorzaakt is door overdreven voorstellingen omtrent den druk der nieuwe belastingen, een gunstige keer zal komen, zoodra deze geregeld in werking zijn gebragt, kon zjj toch niet onvermeld blijven in dit verslag, wilde het een getrouw overzigt geven van den algemeenen toestand op Java in den laatsten tijd. De Chinesche bevolking heeft nergens op Java reden tot klagen gegeven. Omtrent de stemming der inlandsche bevolking jegens het bestuur is niets ongunstig te berigten. Op godsdienstig gebied viel niets buitengewoon voor. Omtrent deii invloed van nadji's en Arabieren zijn in gewestelijke rapporten geen andere opmerkingen aangetroffen dan in vorige jarenzij komen hierop neêr. dat de lladji's, wegens hunne kennis der voorschriften van den Islam, geëerd worden, doch dat de qualiteit van Hadji op zich zelve weinig pres tige geeft en dat, wanneer soms de eene of andere Arabier aan het prestige zijner nationaliteit eenig overwigt op den inlander tracht te onlleenen, alleen winstbejag daarmede beoogd wordt, maar geen godsdienstigen invloed. De verstandhouding met de beide boven op Java bleef op den gewenschlen voet. In het personeel der regenten zijn eenige mutatiën voorgekomen, die geoordeeld worden van gunstigen invloed te zullen zijn op de hun onderge schikte hoofden. De veiligheid werd in het afgeloopen jaar zoo goed moge lijk gehandhaafd. In sommige residentiën is de toestand werkelijk verbe terd en van de begane misdrijven werd er meer dan vroeger tot klaarheid gebragt. In de Vorstenlanden bleef de staat van zaken in dit opzigt on gunstig vooral in Djokjokarla, waar wederom vele roof- en ketjoepartijen voorvielen. 'sGRAVENHAGE, 18 September. Door Z. M. den koning-groothertog is de heer J. Boumeester, hoofd commies bij het depart, van financiën, afd. comptabiliteit en verificatie, be noemd tot ridder van de Eikenkroon. Door Z. M. is, op zjjn verzoek, èervol ontslag verleend aan den heer G. B. van Duylals burgemeester van Delfsliaven, en zijn benoemd tot burgemeester van Delfsliaven jhr. F. van Cillersmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Bodegraven, en tot burgemeester van Bodegra ven de heer J. D. Steenstra Toussaint. De heer IL Drielsmathans controleur der directe belastingen enz. te Groenlo, is benoemd lot controleur dcrzclfde middelen te lloogezand, en de heer G. J. J. Greidantis, thans commies ter inspectie van de directe belas tingen enz. te Rotterdam, is belast met de waarneming van de contióle derzeifde midde'en te Groenlo. Aan den heer dr. J. J. Ackens is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad van Noord brabant en Limburg. In de zitting van de eerste kamer van heden is het atlres in antweo op de troonrede, eene eenvoudige weerklank op die rede,-met algen^, stemmen aangenomen. De lieer Duymaer van Twist erkende dat dit kaïj door de omstandigheden noodzakelijk en het eenige mogelijke was. Omrj de handelwijze van het kabinet was zijne rigting vrij gerust gesteld, tl jongste mededeelingen, vooral die betreffende de invoering der onden wet. Overigens zou hij de daden van hel kabinet alwachten en verzekt bij het van de welwillendheid der kamer. De heer van Lijnden dankte spreker en vertrouwde dat hij eveneens op de medewerking der kamer mogen rekenen als bjj overtuigd was van de goede verstandhoudiB; leden van het kabinet onderling. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Duit door Z. M. tot voorzitter der kamer benoemd, het praesidiitm aanvaard Ingetrokken zjjn de volgende wels-ontwerpendat regelende de ffnaat! verhouding met Indië; die betreffende de schalkislpromessen, de eff# belasting, de belasting op de goederen in de doode hand, den gener$ staf en het onderhoud van historische monumenten. Ingekomen zjjn verschillende begrootingen en ontwerpen houdende naj> bepalingen omtrent den suikeraccijns. Morgen ten 3 ure zal de aanbieding der staatsbegrooting plaats hebbe Gisteren hebben 1111. MM. de koning en koningin weder met» rjjtuig een rjjtoer gemaakt, onder anderen overScheveningen. Toenl het gemeentebadhuis voorbijredenwerden door het muziekcorps der schutterijdat aldaar eene matinee musicale gaf, de volksliederen uil voerd en werden HH. MM. door de op de badplaats aanwezigen met teljjkheid begroet. De vorstelijke personen beantwoordden allerminzai die blijken van toegenegenheid. Het geregtshof alhier heeft heden J. Z., uit 's Heer Arendskerke, schuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor het te voorzien wasl menschenlevens in gevaar konden gebragtveroordeeld tot 5 jaren luf huisstraf. ENGELAND. LONDEN, 17 September. Volgens berigt uit de Kaapstad, over Aden ontvangen, zou CeUtrti gevangen zijn genomen. De olifantstand, die Cetewayo aan lord Chelmsford als een bewjjsit zijne gezindheid om vrede te sluiten gezonden had, is thans te Lonlt aangekomen. Hij is buitengewoon groot, zeven voet lang, en een vanh schoonste in zijne soort. De heer Gladstone heeft in een brief aan "the liberal Association" Dudley de vrees uitgedrukt, dal de moord te Kabul niet de laatste vrk zal zjjn van »de eerlooze en vernielende staatkunde" der tegenwoorii regering. Het is later gebleken, dat het berigt betreflende den raad om 251 man Russische (roepen naar Afganistan te zenden, niet afkomstig isn het Journ. de St. Pêt., dat een half officieel orgaan van het ministerie oorlog is, maar van de Fedomosti, een blad zonder eenig gezag en niet gunstig staat aangeschreven. De eigenaars van de katoenspinnerijen te Oldham hebben besloten# stelsel van beperkten werktijd in te voeren. Te Ashlon under Lyne loop ten gevolge van de werkstaking onder de katoenspinners 10000 person zonder werk. Uit Glasgow meldt men dat 12 van de 3G hoogovens ink Gookbridge-district de vuren hebben uitgedoofd, waardoor 2000 werktak zonder werk zijn. In andere deelen van Schotland werd in 18 hoogovn het werk gestaakt en de werklieden ontslagen. Te Leek stond dezer dagen een doofstomme knaap teregt, die,«I schoon eerst 13 jaar oud, reeds dertigmaal gevangen had gezeten weg# inbraak en diefstal, eens wegens poging tot brandstichting. Geen ambacbls school had hem ooit willen opnemen. - Een 94karaat wegende diamant, die onlangs in de Zuid-Afrikatt sche diamantvelden gevonden werd, vond op de plaats zelve een koop# die voor den steen 7000 betaalde. Dezelfde diamantgraver, die zoog lukkig was dezen zeldzamen steen te vinden, bragt tegelijkertijd een mant van 26 karaat, een andere van 10% karaat en nog verscheidt kleinere steenen aan het licht. FRANKRIJ K. Naar men verneemt is de minister van justitie gereed met zijn wtfe ontwerp op de nieuwe regterlijke inrigting, zoodat het na het heropent der kamers kan ingediend worden. Het aantal hoven van appèl zal ra 27 verminderd worden op 19 en het aantal regtbanken van eersten aanle van 360 op 150. Hij wil ook den leeftijd, waarop een regterlijk ambteiw op pensioen gesteld wordt, eenige jaren korter stellen, en de bepaling op heffen, die den minister verbiedt een regter of raadsheer in dezelfde betrek king naar elders te verplaatsen. De minister van oorlog is voornemens voortaan de wet, volgens welk! de eenjarige vrijwilligers zijn ingesteld, anders toe te passen dan tot nul# het geval was. Tot nu toe was het voldoende 1500 fr. te storten o« den vijfjarigen diensttijd te zien inkrimpen tot één jaar. Dit is de bedot- ling der wet niet geweest. Men heeft alleen aan jonge lieden, die midden in hunne studiën zijn, de gelegenheid willen openen, om die voort te zei- ten. Dit jaar echter Iaat de regering de zaak nog loopen, daar zij hel geil niet missen kan, dat door de stortingen in 'slands kas komt. Betreffende den uitslag der verkiezing te Bordeaux zegt de Univert De heer Achard is verkozenmaar Blauqui is niet verslagen, liet opper- tunisme heeft ditmaal de overhand behouden. De candidaat te Bordeaih Blanqui, wordt de algemeene candidaat der demagogie voor alle openvallende

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2