LEIB8CIE COURANT. %/\n 1 5s I WOENSDAG 17 SEPTEMBER. B1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. r^gSkps?. Nn. 210. I)e, Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 md hel Verslag der Handelingen van deiGemeenteraad 3.38, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. huiten de eageditieknslen. Afzonderlijke nómtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der Adverlciiliën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 September. lieden namiddag ten 2 ure droeg de hcogleeraar dr. J. H. Schollen de betrekking van rector magnificus dezer universiteit over aan den hoogleeraar d'. II. Kern met eene redevoering, waarin de lotgevallen der universiteit gedurende den afgeloopen cursus medegedeeld werden. Zijn hooggcl. her dacht daarbij o. a. de verliezen, die de universiteit hadden getroffen door liet overlijden van d'. Polanodoor het bedanken van dr. Pluygers en door de benoeming der hoogleeraren Vissering en Modderman tot ministers. Met betrekking tot dit laatste zeide zijn hooggel. het volgende: «Nog een derde en vierde verlies heeft de universiteit getroffen, toen het onzen geëerbiedigden koning behaagde, bij besluit van 18 Aug. 11., onze ambtgenooten Vissering en Modderman, tot dusver hoogleeraren in de regts- geleerde faculteit, te benoemen, den eersten lot minister van financiën, den tweeden tot minister van justitie. Wij, die sinds jaren beiden leerden ken nen en hunne veelzijdige verdiensten op het veld der wetenschap waarderen, wij kunnen met het oog op de belangen van den staal niet anders dan die keus van den koning toejuichen. Vissering zal hierdoor in de gelegenheid zijn om de beginselen, die hij op hel gebied der staathuishoudkunde voor stond, ten nutte des lands toe te passen; Modderman om het concept- wetboek van strafregt, waarvan hij een der voornaamste ontwerpers was, voor onze afgevaardigden te verdedigen en tot zijne invoering als wet krachtig meè te werken. Een schoone taak voorzeker, die voor beiden is weggelegd en die naar onze overtuiging aan geen betere handen kon zijn toevertrouwd. Letten wij daarentegen op de belangen der hoogeschool, dan wordt de vreugde over de eer, die hun, en in hunne personen ook aan onze universiteit wedervoer, getemperd door de gedachte aan de schade, die door hun vertrek uit ons midden aan hel hooger onderwijs dreigt toe- gebragt te worden. Intusschen verblijdt ons het uitzigt dat, terwijl Visse ring op zijn verzoek tot ons leedwezen van het hoogleeraarsambl op de incest eervolle wijze ontslagen werd, althans Modderman voor de universi teit behouden blijft en na zijn diensttijd, aan de algemeene belangen des lands gewijd, volbragt te hebben, volgens besluit van 6 September II., in ons midden zal terugkeeren. Mogt dit eenmaal het geval zijn, dan geven wij hem bij voorbaat de verzekering, dat de senaat hem met dezelfde liefde en waardering zal terugontvangen, waarmeê wij thans noode van hem scheiden. Moge het intusschen aan curatoren gelukken zulke maatregelen tc nemen dat Vissering en Modderman eerlang op waardige wijze vervan gen worden Bij deze gelegenheid werd de gouden medaille uitgereikt aan den heer II. L. Drncker, voor zijn antwoord op eene der prijsvragen, uitgeschreven door de regtsgcleerde faculteit; aan den heer H. W. de Graaff, voor zijn anlwoord op eene der prijsvragen, uilgeschreven door de faculteit van wis- en natuurkunde, en werd de naam van den heer J. J. C. Loman loffelijk vermeld. Naar wij vernemen wacht den beminnaar der toonkunst op Maandag 22 September aanst. weder een aangenaam kunstgenot. De gunstig bekende "Elberfelder Kapelle", onder directie van den heer Willy Gutkind, toch zal dien avond een concert geven in de stadsgehoorzaal. Dit muziekcorps, dal uit ruim twintig arlisten bestaat, munt door eenheid van voordragt en fijne nuancering uit. De directeur is levens een uitmuntend violist, zoodat wij den liefhebbers van goede muziek gerust durven aanraden deze gelegenheid •'iet te laten voorbijgaan om met de //Elberfelder Kapelle" kennis te maken. - De gunstig bekende opticus de heer Maju is voornemens eerstdaags in de stads-gehoorzaal alhier eenige séances te gevengewijd aan proeven met den phonograaf en zijn optisch polyorama of vcrlooning van lichtbeelden. Wij komen morgen daarop terug. Men schrijft ons: September heeft zich beter gehouden dan een zijner voorgangers, van Jnnij af gerekend. De regendagen waren veel minder en er kwam zonneschijn. Nu is daarbij ook de wind in den gewenschten hoek, waaruit bestendig weer kan verwacht worden. Nog altijd is de hooibouw niet afgeloopen. Menig landman heugt het niet dat hijzooals dit jaar, vier maanden zal geduurd hebben, zonder dat de berg in top zal gevuld geraken met geurig hooi. Men hooit wat te hooijen is om voor den winter nog geborgen te worden. Ook het drooge weer is gunstig voor den laten aardappel,niettegenstaande er allerlei Jobs-tijdingen verspreid zijn van gehecle akkers met rotte aardappelen. Hoe klein hel beschot of de knol mogen zijner zal van gave aardappelen nog wel overschieten om zich niet te bekommeren over eenigen wintervoorraad. De haringvangst is in den laatsten tijd gunstiger geworden, terwijl de prijzen stijgen met veel vraag. Naar het Fad. verneemt, heeft er in Indië bij de ambtenaren der algemeene secretarie een belangrijke promotie plaats gehad. De tweede gou- vernements-secretaris J. II. Pannekoek is algemeen secretaris geworden; de eerste gouvernemeuts-secretaris J. de Blaauw is tot resident van Krawang benoemd. De referendaris II. L. Frank is tol ltn gouvernements-secretaris bevorderd, terwijl de heer Sol, vroeger referendaris en thans adsistent- resident te Aijeh, weder bij de secretarie en tot tweeden gouvernements- secretaris benoemd is. Volgens genoemd blad zal de regering het gewijzigd ontwerp betreffende de effecten-belasting intrekken. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst zal hare algemeene vergadering houden op 25 September a. s., te Rotterdam. II. K. 11. prinses Marianne zal voor drie weken in het bad-hótel te Katwijk haar intrek nemen. -- Dij de inschrijving op de helft der door het genootschap Natura Artis AI agist ra te Amsterdam uit te geven geldlecning, groot ƒ400,000, rentende 4y2 pCt., dus op het bedrag van ƒ200,000, is voor nagenoeg 5 milliocn geteekend. liet gercglshof te Amsterdam behandelde gisteren de bekende strafzaak tegen J. A de Jongh, vroeger commissionair te Rotterdam, welke na voor de arrond.-regtbank te Rotterdam en in hooger beroep voor het gereglshof te 'sGravcnhage behandeld te zijn, door den hoogen raad, met vernietiging van liet gewezen vonnisnaar dit hof is verwezen. De beklaagde stond op nieuw teregt wegens bcdriegclijke opligting, door met bedriegelijke mid delen te doen gelooven aan een nieL bestaand crediet en anderen tot tecke- ning van accepten te hebben overgehaald. Het openbaar ministerie werd waai genomen door den advocaat-generaal ra'. W. R. op ten Noort, de ver dediging door mr. VV. Thorbecke, advocaat te 'sGravcnhage. Eergisteren avond reed de trein, die ten 10 u. 13 m. uil Utrecht naar Amsterdam vertrok, te Kreukelen tegen twee ledige rijtuigen, een bagage wagen en een rijtuig 2e kl. Een dier wagens werd vrij wat beschadigd. De trein had dientengevolge een oponthoud van ongeveer een half uur. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Door den gemeenteraad van Harderwijk is benoemd tot gemeente- geneeskundige, de heer W. Jaarsma, arts en med. doel., thans adsislent aan het ziekenhuis te Leiden. Te Waalwijk is de brouwerij van den lieer van der Lee een prooi der vlammen geworden. Eergisteren nacht ontstond er brand op de hoeve van van Liempt, onder Tongerle. De bewoner was afwezig, en de vrouw en zoon, nog cenig huisraad willende redden, waren spoedig door de vlammen omringd. De zoon sprong uil een venster, waarbij hij een arm brak eu zware brand wonden bekwam. De vrouw vond echter haren dood in de vlammen. De geheele oogst, benevens 12 runderen en 4 varkens, zijn mede verbrand. 'sGRAVENllAGE, 16 September. Door Z. M. is de heer mr. N. J. G. Snouck Hurgronje, lid der gede puteerde slalen van Zeeland, benoemd lot ridder in de orde van den Nc- derlandsehen Leeuw. De lieer A. J. P. van Strijen, thans surnumerair voor de dienst van 'srijks schatkist, is benoemd lot betaalmeester te Almelo. De heer J. Yaux, leeraar aan de hoogere burgerschool tc Amsterdam, is, ter vervanging van J. E. Rlin, overleden, benoemd tol plaatsvervangend lid der commissie, die gedurende één jaar belast zal zijn met het afnemen van de examens, vermeld in art, 2 van Zr. M». besluit van 12 Fcbr. 1879. De dirigerende officier van gezondheid bij de zeemagt, NV. C. A. Haje- nius is, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen gestelden lot dirigerend officier van gezondheid bij de zeemagt is bevorderd de officier van gezondheid lc kl. N. C. Siegt. De luit. ter zee 2e kl. M. F. F. J. de Nerée tot Babbcrichvan Cu rasao in Nederland teruggekeerden de officier van administratie 3« kl. F. D. van Genderen zijn op non-activiteit gesteld. De le luit. van het corps mariniers J. M. Ripping, dienende aan boord van het schroefstoomboot van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1