LG1D8CHE C0UHAN1' 187». N°. 217 MAANDAG 15 SEPTEMBER. VEREEN1GDE ZITTING DER BEIDE KAMERS De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.—franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. op MAANDAG den 15dcn September 1879, tot opening van dc gcuonc Vergadering «lcr Statcn-Ocneraal, Zittingjaar 18791880. De heer de Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de vergaderzaal der tweede kamer vereenigd hebben, tegen half één ure de zitting, en laat een kon. besluit van den 7den September jl.n". 20, houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van achttien leden, die Zijne Majesteit den Koning bij lloogst- deszelfs aankomst in het gebouw der staten-generaal zal ontvangen en in- en uitgeleide doen. De ministers, hoofden van ministeriële departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één lire mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich met Z. K. II. prins Frederik der Ne derlanden op de in het programma voor dc opening van de vergadering omschreven wijze naar hel gebouw van dc tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden naast Hoogstdenzelve gezeten is, de volgende openingsrede: "Mijne Heeren! Het is Mij aangenaamde Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk weder bijeen te zien. Bij Mijne echtverbindtenis ontving Ik door Mij hooggewaardeerde blijken van dc algemeene deelneming. Niet minder openbaarde zich op nieuw de liefde van Mijn Volk bij den rouw, waarin ik met Mijn Huis werd gedompeld. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmagt vervullen steeds met toewijding hare belangrijke pligten. De gedrukte toestand van nijverheid, handel en scheepvaart heeft zich ook hier te lande doen gevoelen. Maatregelen tot bestrijding van de besmettelijke longziekte zijn met een goed gevolg bekroond. Ik vrees daarentegen dat, in onderscheidene deelen des Lands, de oogst zal lijden onder de gevolgen van de ongunstige weers gesteldheid en van de hooge waterstanden. Onder deze omstandigheden is eene minder ruime opbreDgst van sommige Bjjks-belastingen te wachten. Versterking van de inkomsten der schatkist zal op den duur noodzakelijk zjju. Daarbij zal zooveel mogelijk ook op betere verdeeling van lasten moeten worden gelet. Handhaving van de vrijgevige beginselen ten aanzien van handel en nij verheid, waarbjj het Vaderland steeds wel heeft gevarenTtlijve, nevens dc verbetering onzer handelswegenhet middel om de veerkracht des Volks te steunen en de welvaart te bevorderen. De vaststelling van een nationaal wetboek van strafregt beschouw Ik als eene zaakwaarbjj hel belang en ook de eer des Vaderlands in hooge mate zijn betrokken. Inmiddels zal Mijne Regering aan de herziening van andere deelen der I wetgeving hare aandacht blijven wijden. Een ontwerp van wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank zal U in deze zitting worden aangeboden. Ik stel mij voor de herziene wet op het lager onderwijs zoo spoedig in te voeren, als de daartoe nog noodige voorbereiding toelaat. Door den moed en de volharding der krrjgsmagt zijn in Atjeh belangrijke uitkomsten verkregen. Ik vlei Mij dat de oorlogstoestand aldaar voor een meer geregelden zal wijken. De overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geven over het algemeen stof tot tevredenheid. Krachtige voortzetting der aangevangen werken van open baar nut zal der volkswelvaart ongetwijfeld ten goede komen. Het finan- tieel beheer dier uitgestrekte bezittingen blijft echter veel zorg en omzigtigheid vereischcn. Bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname blijf Ik wenschelijk achten. Aan de kolonie Curasao belooft een ruimer gebruik van de rijkdommen, die haar bodem oplevert, eene betere toekomst. Ik wensch. Mijne lleeren, dat onze vereenigde pogingen, onder Gods zegenhet geluk van het dierbaar Vaderland zullen bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, begeleid door de commissie, de vergaderzaalom zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1