PER TELEGRAAF, Ton u nder> Idifl einl 3<1 shal; dl! etk 3dk Tfc etj 1 iCllf! Hi will ui «li De gemeenteraad te Ptiteaiix heeft eene feestelijke ontvangst bereid aan den gewezen maire dier plaats, Roques, die met de Picardie uit Nieuw Caledonië is teruggekeerd. Op een te zijner cere gegeven gastmaal heeft hij zij" dank betuigd voor de ontvangst die hem ten deel is geoallen. Over je publieke zaak zou hij nog niet sprekenmaar men kon verzekerd we zen. dat zijn geheele leven gewijd zou zijn aan de republiek. Een der uit Nieuw Caledonië teruggekeerden meende bij zijne aan komst in de hoofdstad den persoon te herkennen, die hem bij den krijgs raad had belicht en die, naar zjjn zeggen, valsche getuigenis omtrent hem had afgelegd. Hij wilde dien persoon te ljjf en voer geweldig tegen hem uit. Tot dadelijkheden kwam het echter niet, daar de bedoelde persoon zich uit de voeten maakte. De Moniieur heeft eene inschrijving geopend voor het oprigten van een gedenkteeken ter eere van Cliam, den overleden caricaturist van de Charivari. Te Ajaccio op Corsica werd, bij gelegenheid dat generaal Carré de Beilemarc er de troepen inspecteerde, de //Marseillaise voor de vensters van zijn hotel gespeeld. Toen de Bonapartisch-gezinde bevolking dit met ge- lluit beantwoordde, nam de policie eenigen hunner in hechtenis, hetgeen aanleiding tot een groot tumult moet gegeven hebben. Te Aïn Temouchent is in het laatst der afgcloopen maand een oproer onder de Arabische bevolking en de Enropesche uitgebroken. Een jeugdig Israëlietdie voor het eerst op de schjjf zou schieten, liet brj ongeluk zjjn geweer afgaan. De kogel doodde in de eerste plaats een aanzienlijk Arabisch opperhoofd, daarna een Spanjaard, verminkte een derden persoon en drong eindelijk in de bournousen van vier andere inlanders. De inlan ders, hevig verstoord over den dood van een hunner hoofden, wierpen zich len getale van 800 op de Europeanen, waardoor een vreesselijk gevecht ontstond. Eerst toen de dader voor hunne oogen gekneveld en naar de ge vangenis gebragt waskwam er eenige kalmte onder de bevolking. DiniSCHLAND. De keizer heeft zich van Koningsbergen naar Dantzig begeven en van daar naar Neufahrwasser, alwaar Z. M. eene inspectie hield over de vloot. Te Aken is in deze week de 26ste algemeene vergadering gehouden der Duitsche katholieken. Vrijdag 11. zag de machinist van den sneltrein van Hamburg naar Beulen een zwaar geladen hooiwagen midden op de rails staan. Hij gaf terstond het haltsignaal en aan de remmers gelukte het, den trein in onge lofelijk korten Ijjd tot staan te brengen, zoodat een botsing voorkomen werd. De trein was zeer sterk bezet, en eerst in de laatste seconde be merkten de passagiers in welk levensgevaar zij verkeerd hadden. Brj onder zoek bleek, dat de wachter de barrière op den bij het reglement bepaal den lijd gesloten had en dat de hooiwagen juist door den eersten slagboom heen was, toen beiden gesloten werden, zoodat de voerman niet voor- of achteruit kon. Te Lindau is door het ontploffen van eene petroleumlamp een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Men hoorde op straat plotseling eene hevige ontplof fing in de gelagkamer van eene herberg, op de eerste verdieping gelegen, en naar boven ziende zag men voor de verbrijzelde vensters der kamer een aantal personen in volle vlam staan. Een hunner waagde den sprong naar beneden, werd daar opgevangen en van de vlammen bevrjjd-, de overigen vlogen den trap af, op twee na, die reeds dadelijk zulke brandwonden be komen hadden, dat zij bewusteloos nedervielen. De brandweer was zeer spiedig aanwezig, bluschte de vlammen en bragl de gekwetsten naar het hispitaal. liet bleek nu, dat de herbergier met zijn gezin en zjjne gasten, 13 personen in het geheel, om de tafel der gelagkamer gezeten waren, toen de pelroleumlianglamp flaauwer begon te branden. De vrouw en de dienst maagd van den herbergier hadden toen de lamp willen aanvullen uit eene blikken kan, die 12 liters petroleum bevatte; plotseling had er eene ont ploffing plaats, en bijna alle aanwezigen werden door die groote massa brandende petroleum overstroomd. Vijf der 13 personen zijn op de plaats zelve of zeer spoedig aan de bekomen wonden overleden. De overigen zijn min of meer ernstig gekwetst. OOSTENRIJ K. De IF ten. Zeil. bevat de volgende officiële kennisgeving: »Zijne Ma jesteit de koning van Spanje heeft gedurende hoogsldeszelfs verblijf te Arcaclion om de hand gevraagd van de doorluchtigsle mevrouw aartshertogin Marie Christinedochter van wijlen Z. K. en K. Hoogheid aartshertog Karei Ferdinand en de doorluchtigste mevrouw aartshertogin Elisabeth. Met toe stemming van Zijne Keizerlijke en Koninklijke Apostolische Majesteit, als hoofd van het allerhoogste keizerhuis, werd deze aanvrage door de door luchtigste mevrouw aartshertogin Marie Christine met blijdschap toestem mend beantwoord. Deze aanstaande verbindtenis zal zeker niet slechts de beide regerende stamhuizen, maar ook de bevolking van beide rijken met de levendigste vreugde en belangstelling vervullen." Bij de aankomst der Oostenrijksche troepen voor Plevlje protesteerde •Ie Turksche kommandant Mustapha-pacha tegen de bezetting; hij eischte eene gemengde Turksch-Oostenrjjksche bezetting. Generaal Killic verklaarde, "iet een beroep op de Oostenrijksch-Turksche conventie van April, dat hij ondanks het protest de plaats zou binnenrukken. OOST-imniE. BATAVIA. 9 Augustus. I l Exc. de legerkommandanl is naar Atjeh vertrokken en met de ge- 'niikelijke eerbewjjzeu uitgeleid. Hij wenscht zich met eigen oogen van •len gang der zaken Ie Aljeh te overtuigen. Er wordt beweerd, dat "aar zijn gevoelen de gouverneur van Atjeh wat al te aanvallend te werk 1 gaat. Naar men zegt zou in de vergadering van den raad van Ned.-Indië 1 gehandeld zijn over de voorziening in de vacature van algemeenen secre taris. Volgens geruchten zou de heer mr. llenny, thans directeur van bin- nenlandsch bestuur, daarop de meeste kans hebben. Ook wordt als candi- daat genoemd de heer P. F. Wegener, resident van Cheribon. Volgens de Soer. C. is er in de binnenlanden groot gebrek aan pas munt. Sedert 20 jaren, zegt dat blad, heeft onze slielmoeder geen enkel stukje pasmunt doen aanmunien. De handel is in die twintig jaren verdub beld, de landbouw op woeste gronden vertienvoudigd en de Europesche be volking met 50 pGt. toegenomen, de inlandsche bevolking, waaronder Chi nezen en Arabieren, met twee millioen minstens; en nog teert Indië op dezelfde hoeveelheid pasmuntdie voor twintig jaren reeds als onvoldoende beschouwd werd. Den 31»l,n Julij is naar Salatiga vertrokken de regter-commissaris mr. Brevet, om een aanvang te maken met de geregtelijke instructie naar aanleiding van een vonnis van regtsingang tegen H. W. F. M., gewezen commies kashouder te Salatiga, ter zake dat hij in die betrekking tusschen 16 Sept. 1877 en 20 Sept. 1878 herhaaldelijk gelden uit 's lands kas zou hebben verduisterd, tol een gezamenlijk bedrag van circa 10000, en deze handelingen, toen de ontdekking te vreezen was, zou hebben trachten te verbergen door eene som van ƒ10000, hem uit 's lands kas te Samarang toegezonden, niet in zjjne boeken op te nemen, doch wel in 'slands kas te Salatiga te storten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den resident van Krawang W. J. Pahud de Mortanges; aan den onderw. 3« kl. bij het openb. lager onderwijs J. A. Bojjer; aan den chef der afd. statistiek ter algem. secretarie mr. W. B. Bergsma; aan den secretaris der resid. Padangsche Bovenlanden H. E. Prins; aan het lid in den raad van justitie te Samarang mr. J, J. F Rigail Certon; aan den ontvanger bjj de in- en uitvoerregten en accijnsen te Singkel 11. A. F. Wulff1; aan de onderw. 1' kl. F. J. van der Linden en J. J. Cleypool; aan den landmeter 2* kl. bij het kadaster J. U. Polman en aan den ambtenaar op wachtgeld J. P. van der Ploeg. Ontslagen: eervol, de hoofdonderw. (onderw. 1« kl.) te Batavia mej. E. H. Zaalberg; de onderw. le kl. bij het openb. lager ouderwijs D. S. de long. Benoemd: ter algem. secretarie, lot chef der afd. statistiek, de onderchef m'. H. Kuneman; tot onderchef, de le commies J. Evers; tot 1'" commies, de 2' commies J. C. P. Hartevelt; tot lid in den raad van justitie te Samarang, de subst.-officier van justitie bij dat college mr. Ch. H. Nieu- wenhuys; tot griffier bij den omgaanden regler in de 2' afd. op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit mr. P. H. F. Junius; tot subst.- officier van justitie bij den raad van justitie te Padang, de 1{ subst.-griffier bjj het hooggeregtshof mr. P. A. L. Mac Lean; tot 1'° subst.-griffier bij het hooggeregtshof, mr. C. W. baron van Heeckerenthans ter beschikking van den landraad te Soemenap; bij het lager onderwijs, tot onderw. le kl., de onderw. 2e kl. mej. B. A. H. van Charldorp en J. E. van Schaik; lot onderw. 3* kl.mej. C. M. A. van den Berg, onderw. voor de Ind. dienst; tot hoofdingenieur 2' kl. bij den waterstaat enz., de hoofdingenieur 2kl. titulair bij dien lak van dienst J. A. de Gelder; tot opzigter 1« kl. bjj het boschwezen op Java en Madura, de opzigter 2' kl. Th. G. van Velthovcn. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, atin den kapt. der art. D. G. van Gorkum. Ontslagen: op verzoek, eervol, dé kolonel der inf. J. V. Kriesfeld. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luit.-kolonel L. de Paauw, zijnde hij als zoodanig tevens benoemd tot kommandant der 1' mil. afd. op Java; tot 1" luit., de 2' luit. P. F. de Graaf; bij de mil. geneesk. dienst, tot mil. apotheker 2e kl., de mil. apotheker 3e kl. II. \V. J. Cowau. Vergund: aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-lndië gedetach., sedert tot 1"> luit. bevorderden 2e luit. der cavalerie B. W. A. A. baron van üedem, op zijn verzoek, naar Nederland terug te keeren. Departement van marine. Ontslageneervolwegens intrekking zjjner betrekking, de bewaarder van het depót van zeekaarten te Batavia Th. Anderson. 'sGRAVENHAGE, 12 September. Bij kon. besluit van 8 dezer is de heer mr. S. Vissering, op zyn verzoek, eervol ontslagen als hoogleeraar in de regtsgeleerdheid aan de rjjks-universiteit te Leiden. LONDEN, 11 September. De Standard meldt in eene depêche uit Bom bay, dat aldaar het gerucht liep. volgens hetwelk de Emir van Afganislan gedood was door de opstandelingen. Volgens een ander gerucht zou de Emir zichzelf om het leven gebragt hebben. Er is hier nog geen enkele tijding ontvangen ter bevestiging van een dier geruchten. St.-PETERSBURG, 11 September. In een telegram van den gouverneur van Smolensk, van gisteren, wordt melding gemaakt van een grooten brand te Viazma, waar reeds tweehonderd huizen benevens de gevangenis der stad door de vlammen zijn aangetast. De brandweer van Smolensk is derwaarts gezonden om hulp te verleenen. De strijd tusschen de Russische en Duitsche dagbladen is thans merkeljjk bedaard. //Ik heb goede reden om le gclooven" zegt de beriglgever van Daily News«dat geen ernstige botsing lus chen de twee keizerrijken te vreezen is, gedurende hel leven van de tegenwoordige keizers, welke moei lijkheden ook in de toekomst mogen opkomen." LONDEN, 11 September. Het Belgische stoomschip Zeeland is fin den afgcloopen nacht, bij Dungeness, in aanvaring geweest met de bark Corinna. Laatstgenoemde is gezonken; vier personen zijn omgekomen. De Zeeland schijnt niet geleden te hebben en kon de reis voortzetten. SIMLA, 12 September. De Emir heeft den gouverneur van Candahar mcdedeeling gedaan van het voorgevallene ie Kabul en gelast de Britsche overheden te ondersteunen. De generaal Bright voert het bevel o»er de Khyber-kolonne.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3