Mad1™ S. A. ALLEN'S Wereld-beroemde Haar-Hersteller. pkr telegraaf. Burgerlijke .Staub. rfeed instellen. Zij zorgden, dat de Sultan een Turkse!) blad in handen kreeg, waarin een artikel was binnengesmokkeld, volgens hetwelk het alleen eenige uit een gekkenhuis ontvlugte Turksche vrouwen waren, die tot zooveel rumoer hadden aanleiding gegeven, De Sultan nam met die op heldering genoegende toegangen lot het departement van oorlog werden met sterker wachtposten bezet en alles bleef bij het oude. 'sGRAVENHAGE, 8 September. Door Z M. is de heer de Vos van Steen- wjjk benoemd tot voorzitter der eerste kamer gedurende het zitting jaar 1879/80. ODESSA, 7 September. De Czaar is gisteren hier aangekomen. Hij be zocht de kathedraalinspecteerde de troepenen reisde des avonds verder naar Yalta. LONDEN, 8 September. Mevrouw Cavagnari, te Edinburghheeft gisteren avond van den onderkoning van Indie een telegram ontvangenwaarin hij haar den dood van haren echtgenoot meldt, üe heer Jenkins, secretaris, (jr Kelly en luitenant Hamilton, benevens het geheele escorte, bestaande te ujt 67 man, zijn insgeljjks gedood, nadat zij zich tol het uiterste hadden verdedigd. SIMLA. 7 September. Inlanders, uit Alikheyl aangekomen, verklaren de i' lyken van Engelsche officieren te Kabul gezien te hebben. Naar men ver zekert zijn 9 Indische soldaten ontsnapt. De Emir vraagt hulp aan de Engelschen. Majoor Conolly meldtdal gisteren lot en voorbij Shuiargandan alles rustig was. Basha-Khandie het land tot voorbij Shutargandan onder zijn gezag heeft, bood den Engelschen zijne diensten aan. Generaal Doran voert het hevel over de kolonne van den Khyberpas. De troepen van alle wapenen zijn uit Pishin teruggeroepen en hebben Kandahar weder bezet. SIMLA, 8 September. (R. O.) Drie regimenten van de Afgaansche op standelingen zouden Kabul hebben verlaten; de bestemming was onbekend. De houding van de stammen aan de grenzen was niet ongunstig voor de Engelschen. In officiële kringen vermoedt men opruijing en medepligtigheid ttisschen Jakob-Khan en de overige hoofden van den opstand. INGEZUNHEN. Indien het gerucht waarheid bevatdat commissarissen van de stedelijke gasfabriek een voorstel hebben gedaan tol verlaging van den prijs, dan zouden tal van gasverbruikers wel in overweging willen geven met die ver laging te wachten, totdat er goed en helder gaslicht wordt verschaft, het geen waarschijnlijk, door beier soort kolen (die zeker ook wel duurder zullen zijn) te gebruiken, verkregen kan worden. Daardoor zullen de win sten minder zijnmaar de gasverbruikers zullen tegen den prjjs die nu be taald wordt (zijnde 8 cents) beter licht verkrijgen, en niet genoodzaakt zyn, meerder pitten aan te steken. Leiden, 8 September 1879. M. d. R! Nog eenmaal (maar ook voor het laatst over dit onderwerp) verzoek ik u een bescheiden plaatsje om het artikel van den heer Riedelvoorkomende in n°. 207 van uw blad, ie beantwoorden. De heer R. heeft blijkbaar niet veel begrepen van heigeen door mij in uw orgaan van 27 Aug. jl. over mineraalwaterfahricage is medegedeeld. Ik beweer het noodzakelijk is, dat de fabrikant van minerale wateren scheikundige en hygiënische kennis heeft. Om dit toe te lichtenhaalde ik een paar van de meest voorkomende voorbeelden van mogelijke venal- schingen aan. Ik deed dit. omdat ik vreesde (om de zaak zoo populair mogelijk voor te stellen) de lezers te zullen overvallen met een reeks van namen van ingrediënten, welke door een mineraalwaterfabrikant gebruikt worden. De heer R. weet zeker wel, dat er bij het vervaardigen van dat, wat men in het dagelijksch leven minerale wateren" noemt, meer komt kijken dan water, suiker, citroen en wijnsteenzuur. Ik achtte deze ingre diënten bij de lezers van uw blad bekend, en daarom noemde ik deze en niet de groote reeks van andere stollen, waarmede de mineraalwaterlabri- kanl werkt. De poging van den heer R., om de handelaren in koloniale waren in bescherming te nemen, is zeker zeer prijzenswaardig; of hij daarbij wel bedenkt, dat hij daarmede eene groote verantwoordelijkheid op zich neemt, laat ik voor zijne rekening. liet gunstige testimonium, dat de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid te Leiden in 1878 aan hh. handelaren in koloniale waren gegeven heeft, zal wel de noodige uit werking hebben. Men zal er zeker wel ten allen tjjde een beroep op blij ven doen. Dat «de domste mensch" wel weet, dat suiker met meel ve valscht wordt, is een gelukkig verschijnsel. Ik zie echter in deze wetenschap der domme menigte nog geen bewijs, dat het vervalschen niet geschiedt. De onoplosbaarheid van meel in water, stelt de heer R. in een zeer helder daglicht, al is het ook ten koste van eene beleediging, die ik zoo vrij ben maar weêr voor rekening van den ge- achten schrijver te laten. Ik moet echter, zoo ik bemerk, voorziglig zijn met mijn schrijven, want de heer R. bestudeert Dager. De heer R. schijnt echter op andere wijzen vervalschingen te willen aantoonen dan Ilager. Al had ik nimmer iets van dien geleerde gelezen, ik zou, dunkt mij, wel de zekerheid hebben, dat hij, om vervalschingen te onderkennen, niet zijn toevlucht zou nemen tol long en gehemelte. Aan het einde van eenige recepten, die Hager in zijn meer gelezen dan wel begrepen werkje over fabricage van kunstminerale wateren geeft, zegt hij o. a.: «Audi die Salzewelche in der Mineralwasserfabrikation in Auswendung kommen, sollen höchst rein sein'. Hoe de zuiverheid hier aangetoond wordt, verklaar ik niet Ie begrijpen; wellicht doet hier het smaakapparaat van den heer R. of de wetenschap van «den domsten mensch" wel weder hunne diensten. De heer R. zegt: Dorendien is lood zoo ge mak'lijk in citroenzuur aan te toonen, dat onze leveranciers uit eigen belang het wel loodvrij moeten verkoopen". Ik beaam het volkomen, als men het eenmaal weet, maar de leverancier levert ook aan fabrikanten, die het niet weten. Als de heer R. zelf in slaat is dit en dergelijke dingen langs scheikundigen weg aan te toonen, waarom mijne denkbeelden dan geïdentificeerd met «benaauivde droomen en spoken". Ik schreef met het oog op mannen die onkundig zjjn, niet voor fabri kanten die vervalschingengemakkelijk aantoonen. De heer R. schrijft op gevaar af, van bij zijne lezers het spreekwoord van de schoen eu zijn aanpasserin herinnering te brengen. De overbodigheid van onderzoek is mij nog niet duidelijk en, mij dunkt, aan Ilager ook niet. Waarom toch wjjdt dan die auteur een groot deel van zijn werk aan de onderkenning der voorkomende vervalschingen. Maar de (heer R. is een weinig spotziek geloof ik; waar hij de hilariteit niet kan opwekken over mijn geschrijf, streeft hij er, in de laatste zinsnede van zijn stukje, naar, om het over zich zelf te doen. Hij toch is bezorgd, dat ik eenig gevaar loop van mjjne wetenschap'lijkheid tegenover het publiek te verliezen en dan zou zijn een«J. P. Riedel" Leiden, 6 Sept. 1879. DINGEMANS. CORRESPONDENTIE. V. klaagt over herhaaldelijken overlast van geweld- makende losloopende honden bij nicht en het niet handhaven der verorde ning op dat punt. Den klager zij echter opgemerkt dat van het laatste eerst sprake kan zyn na het in werking treden der herziene verordening; in de nog vigerende verordening is daaromtrent geen voorschrift gegeven. ONDERTROUWD: C. H. Ifengeveld, jm. 27 j. en J. E. van Wijk. jd. 25 j. D. de Liefde, jm. 23 j. en J. Pijnaker, jd. 22 j. I. Neuteboom, jm. 21 j. en M. T. Priem, jd. 20 j. - K. Kramer, jm. 27 j. en S. M. Mcjjers, jd. 31 j. N. Ouwer- kerk, jm. 23 j. en C. W. Ia Rooy, jd. 22 j. A. P. Chaudron, wedr. 38 j. en W. Schipaanboord, wede. 36 j. W. F. Pauw, jm. 24 j. en C. M. Cornelisse, jd. 22 j. J. K. Siedenburg, jm. 31 j. en P. van den Berg, jd. 25 j. ADVERTENTIES. Gisteren overleed mjjne geliefde jongste Zuster CORNELIA WILHELMINA, in den ouderdom van 30 jaar. Mede namens mijne Zuster, Leiden, 8 September 1879. J. M. STEYGER, Mr. Steenhouwer. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden onzer lieveling ondervonden, betuigen wjj onzen oprechten dank. JAN FIL1PPO Hz. Leiden, 8 September 1879. C. J. FIL1PPO, Van 't Hooft. Door onvoorziene omstandigheden zijn Ondergetcekenden genoodzaakt de receptie tot Dinsdag 16 September uit ie stellen. C. HENGEVELD. Leiden, September 1879. J. E. VAN WIJK. VoirxiaakUieid.'' W Hoofd-Depót 114 en 110, Southampton Row, londen, engeland. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE APOTHEKERS EN PARFUMEURS. Faalt nooit in het wedergeven van de jeugdige kleur aan grijze haaien waaraan het nieuw leven, groei en glinsterende schoonheid mededeelt. Deszelfs werking is zeker en volkomen en verbant spoedig grijsheid. Het is geen verw. Het toont steeds de natuurlijke versterker van het haar te zijn. Deszelfs superioriteit en voor treffelijkheid zijn door de geheele wereld ge vestigd. Het echte middel wordt slechts VERPAKT IN LICHT ROOD PAPIER tmniUMUMMn uiu HILI aruuiLULnu ui nni w Dépot bij N. K. g WE91ER, Droogist te Lelden;

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3