LEIHSCDE COURANT. IS 7ft. S#. 211, MAANDAG 8 SEPTEMBER BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZenen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, huiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 6 September. Blijkens van Zr. M\ minister-resident te Yokohama ontvangen berigl, (lil. 11 Julij jl., heeft de Japansche regering, met het oog op het uitbreken der cholera in Kobe en Osaka, bepaald, dat alle schepen, uit een dier dis tricten komende, op de recde van Nagoera aan eene quarantaine van 10 dagen zullen zijn onderworpen. De schepen evenwelaan boord waarvan gedurende de reis geen cholera geheerschl heeftworden van dien maat regel vrijgesteld, zoodra zeven dagen verloopcn zijn sedert zij eene door de epidemie besmette haven hebben verlaten. Verder is voorgeschreven, dat personendie zich over land naar Tokio begevenin de omliggende plaatsen vijf dagen zullen moeien verblijven alvorens hunne reis naar de hoofdstad te mogen voortzetten. Nopens hét verspreiden der bedoelde epidemie wordt voorts medegedeeld, dat zij, na den 25,leD Mei jl. te Osaka te zijn uilgebroken, tot en met 13 Juiiij d. a v. 53 personen had aangetast, waarvan 38 bezweken; van 13 lol 30 Juiiij deden zich te gemclder plaatse 4001 nieuwe gevallen voor, waarvan 3080 met doodelijken adoop. Nadat de cholera zich met grootc snelheid over de districten Kioto en Kobe had verspreid, heeft zij zich ook in verscheidene andere provinciën vertoond. Te Yokohama en Tokio zijn nog slechts enkele sporadische gevallen voorgekomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende ,dczc week dagelijks van 53 lol 07 volwassen personen en 5 tol 11 kinderen. Volgens het Fad. is Z. M. de koning voornemens om, tot aanmoedi ging van leger, schutterij en weerbaarheid, in bet aanstaande jaar een algemeenen schietwedstrijd te doen houden op de Wijgchdsche heide nabij he. Loo. Op 13 September e. k. zal een detachement snpplctictroepen uit Har derwijk naar Amsterdam vertrekken om aldaar aan boord te gaan van het naar 0.1. vertrekkend stoomschip. liet ministerie van onderwijs in België heeft ten behoeve van eenigc normaalscholen onlangs ingeleckend op vijf exemplaren van Noord en Zuid, taalkundig tijdschrift, voor de beide Nederlanden. De Kerk. Courant behelst in haar jongst verschenen nommcr den brief, door de synode van de Ned. herv kerk aan de leden van die kerk toegezonden, naar aanleiding van de in haar afgeloopen zitting genomen besluiten. Men meldt ons uit Zevenhuizen: De begrooting voor deze gemeente over 1880 bedraagt in ontvangsten en uitgaven /13G01G6; waaronder f 4464 voor kosten voor hel onderwijs. Door wjjln mevr. M. W. C. v. d. Pol, wed. van den heer L. Twiss, is gelegateerd aan de Ned. herv. diaconie te Rotterdam en te's Gravcnhagc, ieder de som van ƒ2000 Te Delft was eergisteren namiddagbij de aankomst van de treinen uit Botterdam, een groote volksmenigte uit alle standen voor liet station zameugeschoold. liet ge nicht liep dat de vermoedelijke «lailtr van den gruwelijken moord, in bet laantje van Altcna gepleegdte Rotterdam gear resteerd was en overgebragt zou worden. Dal gerucht was echter uit de lucht gegrepen. De menigte gaf intusschen op de ondubbelzinnigste wijze aan haar gevoel van verontwaardiging lucht. De geregelde loop van het werk der justitie en de handhaving van orde en rust zouden ook groot gevaar hebben geloopen van op ernstige wijze verstoord te wordenwan neer de vermoedelijke misdadiger in die oogenblikken de stad ware binnen geleid. De verontwaardiging openbaarde zich het heftigst onder de vrou wen. waarvan sommige de voorscholen met steenen geladen hadden. Zoodra de behouden aankomst der Zwcedsche expeditie in Japan te Amsterdam bekend werd, hebben alle Noordsche en Zweedsche schepeu zoowel in liet dok als in de houthaven aldaar liggende, de vlag geheschcn. Naar men uit Meppol meldt is hel opmerkelijk hoe weinig scheep- vaarlbewegiiig op de Drentschc kanalen wordt waargenomen. De Drenlsche l'oofdvaart werd reeds vóór de tweede helft van de vorige maand gesloten en toch is het verkeer op de lloogevei nsclie vaart lang niet zoo levendig als in vorige jaren. Hel Mcppeleriiiep, anders zoo druk bevaren, is nu en dau geheel verlaten. Terwijl in de iiiaamT Augustus van 1878 nog 1336 geladen schepen door de Mcppeler sluis werden geschut, was dit getal in dezelfde maand van dit jaar slechts 1040. De militairen uit Groningendie te Winschoten gedetacheerd waren tot bewaring van de rust, zijn naar hunne garnizoensplaats teruggekeerd. De brigadier-kommandant der kon. maréchaussee te Steenbergen be paalde, ten gevolge van de vele klagten wegens diefstal bij nacht in de naburige gemeente Nieuwvosmeer, in den laatsten tijd te zijner kennis ge komen, zijne surveillance veelal tot die gemeente. Den 4d,B dezer, omstreeks half een ure des morgens, met gelukkig gevolg, met den maréchaussee van Hertnm, op het geraas in eene schuur van A. II., landbouwer onder voor melde gemeente, afgaande, troffen zij daarin aan If. J. en diens zoon A. J., arbeiders, beiden wonende aldaar, die met een dieven-lanlaarn in de hand twee zakken vulden met gedorsohic tarwe. Deze personen, van wie de vader zich door de vlugt trachtte te redden, alzoo op heeterdaad betrapt zijnde, zijn onmiddellijk aangehouden en gevankelijk naar Breda overgebragt. Tc Grave werd dezer dagen ten nadcele van den heer B.te wiens huize de winkel der vereeniging «Eigen Hulp" is gevestigd, eene som van ƒ800 aan bankbilletten ontvreemd. Aan het verslag betrekkelijk de dienst der post administratie gedurende 1878 is hel volgende ontleend Aan het bureau der rebuten werden opgezonden; 59851 brieven, die otn verschillende redenen niet aan de geadresseerden zijn uitgereikt, daarvan kwamen later 2080 in handen van de reglhcbbenden3721 briefkaarten waarvan 33 tcregt kwamen. Van de rebuten over 1877 zijn 60388 stuks, ingevolge de bestaande wettelijke bepalingen, geopend; in 300 werden stuk ken van waarde gevonden, nl.-l'. waarde aan toonder voor 116.14% 2\ handelswissels voor 8008,75%; 3». andere geldswaardige voorwerpen voor ƒ21.15%. Er werd aangifte gedaan van 1164 onaangcleckende en van 48 aangcieekende brieven, als op de post verloren of vermist. Van eerstgenoemde zijn 167, van laatstgemelde 43 aangiften ongegrond bevon den. Er werden 6 aangiften van onaangeteekende en 9 van aangeteckende brieven gedaandie geheel of gedeeltelijk op de post van de ingesloten waarde zouden zijn beroofd. Van geen der eerstgenoemde aangiften is de gegrondheid gebleken. Aan de directeuren der postkantoren werden ver strekt 82.549.840 postzegels en 186,925 gezegelde briefomslagen van ver schillenden prijs (5,720,875 meer dan in 1877) ter waarde van 3,254,485.75 140,525.37 meer dan in 1877). De ontvangsten der post-administratie bedroegen 3,501.790 27%; 'Ie uitgaven, ofschoon nog voor eenige wijziging vatbaar, ƒ2,514,517.08. Op itlt. December 1878 waren er 3681 ambtenaren in dienst, 156 meer dan in 1877. 'sGRAVENHAGE, 6 September. Aan den lieer J. Neiszen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Alblasserdamen de beer J. A. Reusen, tlians commies-verificateur der eerste categorie voor de active dienst der dir. belastingen te Aardenburg, is benoemd lot ontvanger der invoer- regten en accijnsen te Balk. Tol directeur van het postkantoor te Dedemsvaarl is benoemd de lieer A. van der Vecht, thans brievengaarder, en als zoodanig voorloopig tnct het beheer van gemeld kantoor belast. De 2" luit. P. C. N. Braspot, van het 8e reg. infanterie, is in zijnen rang en ouderdom overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van bet leger in Nederl. jiidië. De oifieier van gezondheid lc kl. van de Iandmagt, lijdelijk gedeta cheerd bij de zcemagt, C. C. Vigeliusdienende aan boord van den monitor Krokodil, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip lc Hclle- vocisluis en vervangen door den oilicicr van gezondheid 1' kl. van de zce magt J. A. G. Hulst. -- De minister van justitie zal Dingsdag aansl. geen gehoor verlecnen. Bij vonnis der regtbank alhier van 29 Junij 1877 werd de heer del'., procederende legen de alg. commissie van liquidatie der zaken betredende de voormalige wees- en momboirkamers, erkend als reglliebbcndc op zekere boedelsdie Ier Scbiedamsche weeskamer zouden zijn gebragt en beheerd. Bij dat vonnis werden tekorten vastgesteld, welke ontslaan zouden zijn na 1 Julij 1809, terwijl in 1815 het riglig beheer weder hervat werd. Gedu rende dat gemelde tijdvak waren weesmeesters de lib. P. M.D. v. E. en W. v. 11. De heer de P. vorderde nu krachlens dat vonnis, hetwelk in kracht van gewijsde was gegaan voor de helft die tekorten op van den zoon van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1