te slappen. Deze gaf evenwel door gebaren te kennendat hij dit niet wilde. Hoefsloot, door het zonderling gedrag van den vreemdeling ongerust geworden, vroeg daarop door gebaren betaling; de man tastte in zijn zak, en Hoefsloot dacht niet anders dan dal hij daaruit geld zou krijgen om hem te voldoen, maar in stede daarvan haalde hij een revolver te voorschijn en ligtte deze op de borst van Hoefsloot. Deze, op die wijze van betaling niet gesteld en ook verschrikt, sprong ijlings op den bok en reed naar Assen terug, waar hij den houder van het hotel, waarin de vreemdeling zijn intrek had genomen, met deze zonderlinge betalingsmanier bekend maakte. Naar de sisser C. verneemt is de vreemdeling later in het hotel teruggeko- men en heeft de hotelhouder toen van hem de rijtuighuur ontvangen. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft zich tot den minister van waterstaat gewend en zijne aandacht gevestigd op den kwijnenden toestandwaarin de schoenmakerij en de leerlooijerij in die streek verkeeren. Volgens de kamer is deze kwijnende toestand een gevolg van den aanzienlijken invoer van buitenlandsch fabrikaat, voornamelijk af komstig uit Duitschland en Engelandvooral wat betreft de gemaakte schoenen en het leeslklaar schoenwerk. Deze belangrijke invoer is hoofd zakelijk hel gevolg hiervan, dal in ons land geen of geen noemenswaardig invoerregt op gemelde nijverheidsproduclen wordt geheven, terwijl daaren tegen de markt in die landen voor onze fabrikanten als het ware gesloten is door het hooge invoerregt, dat men aldaar heft. Deze toestand zal nog erger worden door de aanzienlijke verhooging van invoerregtdie men in Duitschland zal gaan invoeren; daar volgens hel door den Duilschen rijks dag aangenomen importatie-tarief de heffing op leder-artikelen met ongeveer 40 pCt zal verhoogd worden. Uit dien hoofde verzoekt de kamer, dat ook in ons land op de onderwerpelijke nijverheidsproduclen een tarief van in voerregt worde vastgesteld, dat reciprociteit met andere landen beoogt. 'sGRAVENHAGE, 5 September. Aan den heer mr. C. U. van der Muelen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregl te Zutphen. De luilt. ter zee 2' kl. J. L. Hordijk, J. M. Steers en J. M. Noordtiyn, dienende aan boord van liet schroefstoomschip van Galen, worden op non- activiteit gesteld en vervangen door de luitt. Ier zee 2' kl. D. Hordjjk, L. C. Koster en D. A. Kraijenhofl van de Leur. Voorts wordt geplaatst: aan boord van het ramschip Guinea, de luit. ter zee 2' kl. R. C. van der Mculen en als officier van policie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de luit. ter zee 2' kl. J. E. Sickens. De officier van administratie le kl. F. T. Courier dit Dubckart, dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt op non-activi teit gesteld en vervangen door den officier van administratie le kl. C. H. S. l'aslor, in wiens plaatsing aan boord van de instructiebrik Zeehond wordt voorzien door den officier van administratie 2C kl. F. W. Sprengcr. De luilt. ter zee 2' kl. C. Vreede, W. A. Cambier, 11. M. La Chapelle, .1 ti. Sncihlage en P. A. R. Ilennequin, de adelborsten le kl. F. Pinke, A. C A. Escliauzier, G. S. 11. Burgerhout, G. D. Sangster, W. 11. Wjchers, J. W. Doper, 1'. van den Broekc, 11. E. Bunnik, W. van Voss en A. M. Ik C. van de Laar, de officier van gezondheid 1' kl. L. P. Gijsberti lloden- pjjl en de scheepsklerk J. A. Groolendorst, dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, benevens de adelborsten lc kl. G. P. van Hecking Colenbrander, II. O. W. Planten, J. Hartog, 11. J. F. MichelhofT, E. A. Sleinmelz, H. M. E. van den Brandeler, L. E. van Diggelen, A. Leyh, 11. J. Wichers en G. Fabius Jr., dienende aan boord van het schroefstoom schip van Galen, worden op non-activiteit gesteld. In de lieden gehouden zitting van den hoogen raad hebben de advo caten mr! B. >1. Vlieiander Hein, jhr. J. F. Schuurbccque Boeije, II. A. van Raalte en F. B. Tobias den eed als procureur afgelegd. Ter zake van diefstal in een bewoond huis met behulp van buiten- en hiiinciil raakna vroegere veroordeclingstond heden voor hel gcregtshof te 'sGravenhage teregt de schoenlapper D. M.uit Leiden. In den ochtend van 19 Mei jl. ontdekte zekere K. in de Sionsleeg te Leiden dat er ten huren huize was ingebroken en een pendule ter waarde van j 30 ontvreemd. Om den diefstal te plegen had men zich door het verbreken en omverwer pen eener schutting en het verbreken van een haakje, waarmede een ach- terJeur was vastgezet, door die deur den toegang tot de woning verschaft. Bij onderzoek werd het gestolen voorwerp in de woning van besch. gevon den, maar deze beweerde en hield steeds vol, dat het uurwerk niet door hem was ontvreemd, maar door den waren dief achter de voordeur in zijne woning was nedergezet. Die bewering werd door adv.-gen. mr. Gregory wederlegd, die trachtte de onmogelijkheid daarvan aan te toonen. Vol gens hem, moest de besch. als de pleger van den diefstal worden aange merkt en hem eene gevangenisstraf van vier jaren worden opgelegd. De verdediger van den besch. mr. Addink geloofde op verschillende gronden, dat de schuld van liet zijn cliënt ten laste gelegde niet was bewezen en couc.udccrde daarom tot zijne vrijspraak. Bij hel getuigenverhoor gaf de president een jong meisje, dat voor de eerste getuige boodschappen doet en tot het geven van inlichtingen werd gehoord, den welgemeenden raad, om, mogt zjj als dienstbode worden opgeleid, hare ouders te verzoeken haar die opleiding elders d.in in het huis van de bedoelde getuige te doen ver krijgen De uitspraak in deze zaak is bepaald op aanstaanden Donderdag. De gemcentc-begrooting voor de dienst van 1880 is in ontvang en uit- gaaf geraamd op J 3,241,478.78y2. De buitengewone inkomsten en uitgaven, daaronder begrepen, bedragen 509.000. Bij de zamenstelling dezer begroo- ting licbbrn burg. en wclh. er met den meest en ernst naar gestreefd., ver hooging van lasten te vermijden. Zij hebben daarin ook mogen slagen, ondanks de grooterc behoeften voor verschillende takken van bestuur, waarvan deze begrooting weder de ondutihelzinnigsie bewijzen aantoont. Die grootere behoeften worden uitsluitend gevonden uit het batig saldo der rekening over 1878, dat ten goede komt aan de dienst van 1880, lot een bedrag van 72436.35 uitgetrokken en dat verder, evenzeer als de meerdere opbrengst van sommige bronnen van inkomst, als een equivalent moett den beschouwd voor de mindere opbrengst zoo van dit middel.als vanj hoofdclijken omslag, waarvan de percentage van 2T'T tot 2 pCt. is kim worden teruggebragt. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIE Te Gent is Zondag 11. in een verdacht huis een hevige brand yi» broken, waarhij twee vrouwen in de vlammen zijn omgekomen. Het pan heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ramp. die, zoo schijnt, aan onvoorzigtigheid moet worden toegeschreven. Maandag had een treurig ongeluk plaats te Ottignies. De conduct! van een goederentrein wilde op de loopplank springen, (oen de trein re in gang was. Ongelukkig gleed zijn voel van de loopplank en de coni teur bleef met de hand aan het ijzeren handvatsel van den waggon hant Op zijne noodkreten snelden eenige werklieden toe om hem te helpen, fr zij kwamen te laat. Zij zagen den ongelukkige, uitgeput, het handvr loslaten en onder den trein verpletterd worden. ENGELAND. LONDEN, 4 September. Lord Chelmsford heeft aan keizerin Eugenie bet zwaard overhand» dat haar zoon had gedragen en dat door koning Celawayo was ten gezon den. Als bewijs van erkentelijkheid voor de gewigtige diensten, door 1 lord-mayor bewezen bij gelegenheid van de onlangs in Engeland plaats r had hebbende inschrijving voor de noodlijdenden in Szegedin, heeft keizer van Oostenrijk den lord-mayor, sir Charles Whetham, benoemd kommandeur der Frans Jozef-orde, met vergunning de ster van dezeort le mogen dragen. Te gelijker tijd is de heer Soulsby, secretaris van d lord mayor, lot ridder van de Frans Jozef-orde benoemd. Engeland heeft de eilanden in de Torres-straat, tusschen Australië Nieuw-Guinea, bij zijn gebied ingelijfd. De Pall Mall Gas. uit den wei» dat dit niet de eerste stap moge blijken tot volvoering van een ander, grooter annexatie-plan, waarmede eene partij in Australië hoog wegloop inljjving namelijk van Nieuw Guinea, Samoa, de Nieuwe llebriden, Tom en de Salomon-eilanden, in het kort van al de eilanden-groepen in denn deljjken Stillen Oceaan. Wij hebuen, zegt het blad, genoeg, en méérl genoeg, van dit soort bezittingen. De Liverpool Cour. meldt dal eene vcreeniging lot slafid is geko® tusschen de grootste stoomboot-reedersdie met hunne schepen hel verin tusschen Londen, China en Japan bedienen. Deze reeders zijn overeen! komen het aantal tusschen de Theems en het verre oosten varende schep te beperken, met hel doel, de tarieven op een vasten, gelijkvormige!) it te kunnen houden. Zondag II. werd voor het eerst de kon. botanische tuin voor het ri opengesteld Tot nu toe was dit lustoord des Zondags gesloten. Men In voor het comité der «Sunday League" 2000 toegangkaarten beschikbaar p steldde aanvragen beliepen echter 12000. Commissarissen dier vereenigii hebben zonder hulp der policie de orde gehandhaafd en hunne taak is rit fnoeijelijk geweest. Uit Glasgow meldt men van 2 Sept: Sedert de laatste 12 uren woei een zware storm, vergezeld van wind en regen, over het westen van Schot land. Vele graanvelden hebben door wind en regen zware schade geledti waardoor de vooruilziglen van den oogst nog ongunstiger geworden zijn.li het noord-oosten van Schotland woedde de storm insgelijks met kracht vele haringvisschcrs werden van hunne netten verdreven, die daardoor verk ren gingen. Het land van de echtscheidingen bij uitnemendheid schijnt de sin Ohio in Noord-Amerika te zijn. Daar komt op elke tien huwelijken (t echtscheidingproccs voor en de verhouding van hel aantal echtverbindteni: sen tot dal der werkelijke scheidingen is als 17 tot 1. In 1878 werde in Ohio 25796 huwelijken gesloten. In het begin van hel jaar waren nt 1349 echtscheidingprocessen hangende en cr kwamen 2024 nieuwe proces» bij. In den loop van het jaar bedroeg hel getal echtscheidingen in Ohio 14S FRANKRIJK. Het Journ. off. bevat de benoeming van den heer Guilbert, bissclx van Gap, tot bisschop van Amiens, en van den abt Roche, hoogleeraar i de geschiedenis bij de theologische faculteit te Parijs, tot bisschop van Gt -- Blijkens eene statistiek van de werkzaamheden der generale raden i zake de onderwijswet van Ferry, hebben 32 raden tegen gestemd en 3 vóór, terwijl 19 de zaak niet in behandeling namen. In de 30 radend vóór slemden, werden 527 voor en 220 tegen uitgebragt, terwijl niet mi der dan 762 zich van stemming onthielden. In de 32 raden, die tegt stemden, werden 292 stemmen vóór, en 652 stemmen legen uilgebragl terwijl 133 zich onthielden. In het geheel hebben dus vóór gestemd 81! tegen 872, terwijl 295 zich van stemming onthielden. De geamnestieerden der Commune zouden Dingsdag avond te Pari aankomen. Duizenden menschen waren op de been, en alle toegangen li lierf Orlcans-spoorwegstation waren overvuld. Ten 8 nre zouden zij i zijn, maar een aanplakbillet op de deuren van het station meldde, dat i trein der geamnestieerden eerst Woensdag te 4 ure 's ochtends zou aank men. Niettegenstaande die aankondiging bleef de geheele menigte wachln daar ieder in de overtuiging was, dat de kennisgeving eene misleiding wa om de nieuwsgierigen naar huis te doen gaan. Toen men eindelijk begrei dat de zaak in hel reine was, ging de menigte langzaam uiteen. De kom der 368 geamnestieerden heeft Woensdag ochtend in de beste orde plaats; had. De meesten waren slecht gekleed en nog onder den invloed van 1 lange zeereis. De ontvangst van de zijde der bevolking was allerhni'iclijksl

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2