l LËIHSCHE COURANT. IS7». ;schoo] lTOt| rilan M°. 210. töyC'Q' ZATURDAG 6 SEPTEMBER. De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.—franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents He prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. ST ADS-BER ICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Gemcentebesiuur van Leiden, brengt b(j deze ler algemeenc kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ler hand gesteld liet op den 3d"1 September jl. invorder baar verklaard kohier van het patentrecht over het 1' kwartaal, dienst 1879/80, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche. Courant. De Burgemeester voornoemd, j Leibes, 5 September 1879. V. d. BRANDELER. I BIlNNENLANDSCHE berigten. m 1(H 10 11 4; /II /I 141, eö LEIDEN, 5 September. lie hoogerc burgerschool alhier is geopend met 138 leerlingenaldus over de verschillende klassen verdeeld: lc klasse 38, 2 voor enkele vakken; 2' klasse 39: 3C klasse 29, 2 voor enkele vakken; 4' klasse 12, 4 voor enkele vakken; 5f klasse 10, 2 voor enkele vakken. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Augustus 1879 opgebragt aan reizigers /9447, aan goederen 1829; te zamen ƒ11216. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen ƒ39131. - Omtrent de algemeene tentoonstellingwelke einde September door de llollandsche Maatschappij van Landbouw Ie Haarlem zal worden gehouden, verneemt men nog hel volgende: Behalve belangrijke geldelijke bijdragen der gemeente Haarlem en der afdeeling Haarlem en omstreken, alsmede de uil- loringen bij sommige nommers van bet programma vermeld, zijn nog be schikbaar gesteld: door Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden 250, 1. k. II. den prins van Oranje 1 gouden medaille; voorts door verschillende autoriteiten en particuliere personen 12 gouden, 7 verguld-zilveren, 39 zil veren en 8 bronzen medailles. Op de bedoelde tentoonstelling zal door de firma Bockc en Huidekoop<r van Groningen eene sloomkuiperij ju werking vertoond worden. Een man en vijf jongens maken ongeveer 1G0O vaatjes per week, met machines die ongeveer 500 lc zamen kosten. - De afdeeling Westland van de lloll. Maatschappij van Landbouw zal cene tentoonstelling beneveus volksfeesten houden te 's Gravesamle, op 15 en 16 October aanst. Woensdag 15 October. Opening der tentoonstelling des voormiddags ten 10 uur. Harddraverij «onder den mail" van paarden, die nimmer prijs of premie hebben gewonnen, des middags ten 1 uur, uitsluitend opengesteld v or lien die binnen de grenzen der afdeeling Westland woonachtig zijn. Prijs ƒ50; 1' premie /30; 2e premie 20. Donderdag 16 October. Voort- zetliug d« r tentoonstelling ten 10 ure. Harddraverij «onder den man" van panden, die geen of slechts één prijs gewonnen hebben, des middags ten 12 ure. Prijs ƒ250; le premie ƒ100; 2' premie 50. - Met de haringvangst, meldt men ons, gaal het dit jaar slecht. Alleen iu Schotland zijn 150,000 ton haring minder aangebragl dan liet vorige jaar en iu Nederland 13 a 14000 ton minder, lot dusver. Te Katwijk zijn iu de laatste dagen de schuilen binnengevallen met volle vangst, dus zeer gunstig. Eene der schuiten werd met de volle lading reglstreeks naar Vlaardingeii gezonden, ofschoon de Noordsche baring steeds de voorkeur verdient. Ook «le schepen voor Amslerdam hadden eenige voordcclige vangst. Bij dezen gceuszins bevredigenden toestand voegt zich de vangst van Noord- sidicu visth, bekend onder den naam van zoutcviscb, die zeer schraal W'iirdi aangevoerd, bijgevolg boog in prijs is. - Men beeft liet onware gerucht verspreid, dal aan booid van de Prins tan Oranjevan de maatschappij Nederlandop zijn tehuisreis de Overijssel "P strand zittende was gezienzonder dat er eene poging was gedaan tol Wrlecuiug van hulp. Wel is een gestrand stoomschip op 22 Julij door de kruis van Oranje gepasseerd, maar «lil zat niet op de kust van Afrika, wc' op het eiland Perim; hel heette niet Ocerij.sel, maar Thessaly.het bul geen hulp uoodig., maar was omringd van de vaartuigen der bergers. die toen reeds sedert meer dan een maand aan het werk waren en er ver moedelijk later in slaagden het schip af te brengen. In de lc Nijmegen gehouden algemeenc vergadering van de Ned. maat schappij van tuinbouw en plantkunde werd betreffende de in het voorjaar van 1880 te Groningen te houden tentoonstelling medegedeeld dat de ge meente Groningen voor deze tentoonstelling kosteloos de Korenbeurs en de Vischmarkt afstaat en voor /500 deelneemt in het waarborgfonds en daar enboven ƒ500 toelage verleent. Voor een waarde van ƒ5000 aan prijzen zal worden uitgeloofd. Algemeene deelneming der afdeelingenzoo moreel als materieel, wordt door het bestuur gevraagd. Uit de beraadslaging bleek, dat men van het welslagen de beste verwachting koesterde. Het bleek dat de tentoonstelling een ander karakter zal hebben dan andere tentoon stellingen, omdat al het goede zal moeten komen van elders, daar niet zooals te Utrecht en Amsterdam op de plaats zelve genoegzame medewer king kan zijn; algemeene, overvloedige inzending is dus noodig, niet een voudig toezeggingen, maar feiten. En voor de ontwikkeling van den tuin bouw in hel noorden en voor de toekomst der maatschappij zal die ten toonstelling van groot gewigt kunnen zijn. Vermindering van vracht enz. zal worden gevraagd, doch aan hel hoofdbestuur werd in overweging gege ven de vracht geheel door de maatschappij te doen dragen. Hel programma is door bel hoofdbestuur vastgesteld. De wensch werd uitgesproken in 1880 gcene andere voorjaars tentoonstellingen te houden, opdat alle krachien te Groningen kunnen worden geconcentreerd. De bekende Lckdijkquaeslie werd door den heer Viruly toegelicht. Naar zijne meening is liet bestuur van Lekdijk-bovendams verantwoordelijk voor zoover de eenvoudige voorziening in den toestand betreft. Maar men vraagt meer, de zaak is op een ander terrein gebragt; de hooge staatsligchamen zullen hebben lc oordeelen. De maatschappij behoort zich in de zaak niet te mengen. Van deze meening was op andere gronden de voorzitter. Be sloten werdhoe belangrijk de quaestie ook zjj voor het belang van war- moeziers, tuinbouwers, enz., wie waterbezwaar dreigt, met bet oog op de phase, waarin zij zich bevindt, die voorloopig over te laten aan hef hoofd bestuur. -- De onthulling van bet gedenkteeken voor Menno Simonsz, te Witmar- sum, is bepaald op 11 September a. s. en belooft zeer leestelijk te zullen worden Afgevaardigden van doopsgezinde gemeenten in Friesland, Holland, Overijssel en ook Duitsclifaiid nemen daaraan deel. Ten half een wordt in de doopsgezinde kerk lc Witmarsum de feestrede uitgesproken door den beer P. Fcenstra Jr.predikant aldaar. Daarna geschiedt ten 2 ure de ont hulling door den voorzitter der commissie, dcu beer P. Cool, emer. predi kant te Harfingen. Door bet prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tot de evangeliebedie ning in de Ned. berv. kerk toegelaten de bh. J. H. de Reuver, C. J. Lam- merink en II. II. Barger. Te Hellevoctsluis is bij een logementhouder eene som van /500 aan bankbillellen uil eene lade ontvreemd. Het is nog niet gelukt den dader le ontdekken. Onder de gemeente Akersloot beeft een hevise brand gewoed ten gevolge van het broejjen van bel hooi. Een groole boerenplaats werd daar door in de ascli gelegd. Twee vette kalveren kwamen in de vlammen om. Te den Helder bad gisteren de plegtige uitreiking plaats van de Mili taire Willemsorde aan den matroos 1' kl. N. Richard. Richard is een Griek van Syra; bij was, voor zijn vertrek met bet Zilveren Kruis naar Neder land, matroos aan boord van bel stoomschip Merapi. Bij eene landing in Gliigen werd de luit. ter zee 2e kl. II. M. Ia Cliapellc door eenige Atjehers overrompeld en zou zeker afgemaakt zijn geworden, zoo niet de bewuste Richard was toegeschoten en niet leeuwenmoed op de Atjehers was inge- loopenzijn officier redde en drie der vijanden neersabelde. Eene jonge dochter te Houten, die verdacht werd Tiaar pasgeboren kind op gewelddadige wijze om hel leven le hebben gebragt, beeft schuld bekend, maar ten gevolge van haren toestand kon zij niit worden vervoerd. Te Assen maakte dezer dagen een Engelschman een uitstapje in een rijtuig met twee paarden naar de Hunnebedden te Rolde. Hij stapte daar uit. De koetsier, zekere Hoefsloot, wachtte een poos, maar de man kwam niet terug. Na gehoord te hebben, dal de vreemdeling te voet den weg naar Assen ingeslagen was, reed hij hem achterna en haalde hem weldra in; hij deed bel portier open en noodigde door gebaren den man uit om in

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1