LEIDSCHE COURANT. R doe 187». :K in (Asm 'EIS OFF jS°. 209. VRIJDAG 5 SEPTEMBER. STADS-BERICIITEN. kotlier der plaatselijke directe belasting 1879. ILITtl an De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. f 3.50 mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f' 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. icliaan 5, zon ingrlji filide ii BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 264 der wet van den 29"" Juni 1851 Staatsblad n°. 85). Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1879 op lieden voorloopig is vastgesteld en van den 27'° Augustus 1879 tot en mei den 9d,n September 1879, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling) van 9 tot 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 26 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEBIC.TEN. Ct I 95 lWj 1171 1(7' 15 !t| - 45) 1211 «1 81 875 j 881 117) 981 1041 241 102 1«8 - tjdill 11.1 1.19# t 47.# e Codj LEIDEN. 4 September. Door de policie alhier is aangehouden C. v. B., wonende in deze ge meente, die een ralelboor bjj zich droeg, welk voorwerpmet nog een tweedebjj onderzoek bleek ontvreemd te zijn uit eene werkloods aan hel s|oortvegterrein. Tegen genoemden persoon wordt proces-verbaal opgemaakt. Gisteren avond, ruim 6 ure. vervoegde zich aan hel politic-bureau alhier de schipper eener Duilsche aak, F. B.te kennen gevende, dat zijn knecht, J. S.heimelijk van boord was gegaan en zich zou hebben schul dig gemaakt aan diefstal van 890 kilo gietijzer. Genoemde knecht is door de policie aangehouden, juist op hel oogenblik dat hij met den trein van 6.37 naar Rotterdam wilde vertrekken, liet gestnlcne is bij den opkoopcr Hangjas aan den Ouden Rijn in beslag genomen, terwijl op ,1. S. de op brengst van het verkochte is bevonden, namelijk 3 rijksdaalders in een zijner laarzen eti 1 rijksdaalder in een zijner sokken verborgen. Ook legen dien persoon wordt proces-verbaal opgemaakt. Volgens het llbl. loopt in den Haag het gerucht, dal de regering voornemens zou zijn eene staatscommissie in te stellenom te onderzoeken in welke opzigten de grondwet wijziging vcreischt. Tot leden zouden wor den gekozen bekwame mannen, buiten de politiek van den dag staande. Aan de Arnh. C. wordt gemeld, dat waarschijnlijk een besluit is te wachten, waarbjj de dag, waarop de onderwijswet in werking treedt, be paald wordt op 1 Augustus 1880. Den tusscheutijd kunnen regering en kamers dan besteden om de financiële zijde te regelen. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde en de natuurlijke historie aan liet gymnasium te Arnhem en in de wiskunde aan de middelbare meis jesschool aldaar is benoemd dr. J. C. L. Sicherer. liet stoomschip Koning der Nederlanden van Amsterdam naar Bata via, is op 3 September van Porl-Saïd vertrokken. Te Oudshoorn had gisteren de aangekondigde harddraverij plaats, onder begunstiging van prachtig weder. Des morgeus dongen veertien paarden naar prijs en premie. De eerste werd behaald door de bruine merrie Jonge Graaf Adolf, van J. NietiwetihuizeuIe Gouda de premie door dc braille merrie Marie, van A. G. v. d. Akker, te Hazerswotide, beide paarden door den eigenaar bereden. Des middags werd door tien paarden van zessen klaar geloopen. De prjjs werd behaald door liet paard de Prinses, van den heer Smit, te Slikkerveer, zijnde dit hetzelfde paard, dat het vorige jaar te l'arrijsop de gehouden Hollandsche harddraverij, den prijs verwierf, ik premie is gewonnen door de Snijboon. »an den heer Florijn, te Rot terdam. De beide winnende paarden werden hereden door den pikeur P. van Santenzoodal het zeldzame geval zich voordeed dat -één berijder met twee paarden de uitgeloofde prijs en premie wegdroeg Tc Nijmegen is gisteren de achlstc algemeene vergadering geopend van dc Nedcrl. maatschappij van tuinbouw en plantkunde. Vertegenwoordigd waren 13 afdeelingen en 4 zamenwerkende verecnigingen. De opening ge schiedde door den heer Visser van Hazerswotide, voorzitter der maalschappij, die hulde bragt aan de krachtige medewerking der aideelingen, waarvan UtrechtNijmegen, Velp, Zwolle "en Leiden reeds tentoonstellingen hielden «u Amsterdam nu volgen zal. Al is dc maalschappij niet in het bezit van gruole middelen eti van een zeer grool ledental, zij belooft loch eene krach- ligt' omwikkeling. Groole zamenwerking lol bevordering van gemeenschap pelijke doeleinden zal haren werkkring van groot nut doen zjjn. Spreker bragt tevens hulde aan den heer Viruly Verbrugge, zjjn voorganger in het voorzitterschap, en aan dr. D. J. Coster, thans onder-voorzitter en stichter der maalschappij, die haar op zoo uitmuntenden, practischen en theoreti- schen grondslag vestigde. Het lievelingsdenkbeeld der maalschappij is bjj voortduring verspreiding en vermeerdering van keunis, dat men nu poogt te bereiken door voordragten en cursussen, en men mag aannemen, dat in beginsel het streven der maatschappij naar een rjjkstuinbouwschool zal wor den verwezenlijkt. Tuin- en landbouwonderwijs op de lagere school blijft tot hare wenschen belmorenvoorbereiding daartoe is zeker noodig. Uil hel verslag bleek dat het aantal leden tot 950 was geklommen, liet aantal afdeelingen was met 2 vermeerderd. liet voorstel van het hoofdbestuur om een bedrag van 400 beschikbaar te stellen voor voordragten, te houden binnen den kring der afdeelingen, werd in beginsel aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur, dat door de maatschappij pogingen in het werk zouden worden gesteld ter verkrij ging van vermindering van tarief en ter bespoediging van het vervoer van tuinbouwproducten, bjj de verschillende spoorweg-maatschappijen, werd mede aangenomen. Er werd besloten een diploma en eene premie toe te kennen aan J. Valk, gepensioneerd tuinknecht van den hortos te Leiden, die 50dienstjaren telde. Door de vergadering is besloten in het volgende jaar de algemeene verga dering der maalschappij te Haarlem en in September van dat jaar eene ten toonstelling van tuinbouw te Groningen te houden. Te Amsterdam is eergisteren de vijfde algemeene vergadering gehou den van de "Maalschappij lot Opvoeding van Weczen in het Huisgezin". De heer C. 1'. Mclelerkamp, voorzitter van het bestuur, opende de vergadering met eene toespraak, waaruil bleek, dat de maatschappij weder eene kleine schrede vooruitgegaan is. Het kapitaal is tot 13,000 gestegen. Het ledental was mei 60, dal van begunstigers met 50 vermeerderd; zij be droegen thans 386 en 261. Tegenover deze gunstige mededcrlingen staan echter minder aangename, nl. dat de uitgaven steeds de inkomsten hebben ovcrtroflenen in het afgeloopen jaar zelfs belangrjjk. Sedert zijne opening werd liet doorgangshuis bezocht door 34 kinderenspoedig zullen cr weder 8 vertoevenom na eenigeu tijd weder bij hunne pleegouders geplaatst Ic worden. Die 34 kinderen bragten er 1363 dagen door, gemiddeld 40 dagen ieder. Het gcial weezen is van 74 tol 83 toegenomen en hiermede worden de lasten en zorgen grooler. De weezen hielden zich over het algemeen goed en ook de pleegouders hebben allen hunnen pligt betracht. liet voorstel tol hel sluiten cencr tonline-leening werd niet aangenomen. In den gecsl der meerderheid van dc vorige algemeene vergadering werd eene circulaire ontworpen en verspreid, waarin om hulp en steun werd gevraagd; aan enkele gclortimccrden werd in een confidenticcl schrijven hetzelfde verzoek gedaan. Ruim ƒ10.000 werd verkregen; slechts een derde van lielgeen men meende dal men moest hebben lot grondvesting en ont wikkeling der maatschappij. Ofschoon de toestand eene merkelijke schrede vooruit is gegaanis hij echter nog onzeker. Toch bezat het bestuur het geloof, dat vele leden hunne contributiën wel zullen willen verhoogen en de maalschappij niet in haar doel en streven zal beschaamd worden. Uit hel verslag ven den penningmeester bleek, dal het jaar 1877een voordeclig saldo had van ƒ324, doch dat het jaar 1878 een nadeelig saldo had van ƒ1100. Naar men uit Aalsmeer meldt heelt de aardbeziënoogst aldaar onge veer 35000 opgebragt. Te Schoonhoven is Maandag II. het gedenkieeken voor wijlen Aart Admiraal op het kerkhof aldaar, op pleglige wijze, in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden en belangstellenden, onthuld. Rij bet afbreken eener boerenwoning in de buurtschap Bovenberg, nabij Schoonhoven, is uit den grond een steenen pot opgedolven, bevattende ruim 60 oude gouden en zilveren munten, ter grootte van guldens en rijks daalders. Door een deskundige wordt de waarde op ruim ƒ550 geschat. IIet geregtshof te Amsterdam heeft het vonnis der arrond.-regibank, waarbij de juweelendicf, zich noemende d'Orval de Montenay, is veroordeeld tol twee jaren gevangenisstraf, in eenzame opsluiting Ic ondergaanbe krachtigd. Toen de tolk den veroordeelde, die, zeer kalm, oordeelde dat zijne pogingen om liet vonnis der regthank omvrr (e werpen, waren mis-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1