gende over pijn, veroorzaakt door het sicken der bijen, keerde zij in hare woning lerug, dronk een weinig waler. zakte ineen en stierf binnenkorten lijd. Men vermoedt, dat zij ten gevolge van den schrik door eene beroerte getroffen werd, die aan haar jeugdig leven een einde maakte. -- Krachtens art. 789 van het wetboek van koophandel heeft de regtbank te Middelburg den gefailleerden A. Mejjers, chef der Vlissingsche handels bank, in zijne woning in verzekerde bewaring gesteld. 'sGRAVENHAGE, 3 September. Door Z. M. is aan de bij het leger in Nederl. Indië dienende militairen J. Pampuch en W. H. Rnter vergunning verleend tot het dragen der Duit- sche herinneringsmedaille voor den veldtogt tegen Frankrjjk in 1870—1871. Tot lid der commissie, die gedurende één jaar, te rekenen van 1 Au gustus 1879, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, is benoemd dr. E. A. van der Burg, hoogleeraar te Leidenthans plaatsvervangend lid dier commissie. Tot schoolopziener in het vijfde schooldistrict van Limburg is be noemd de heer mr. C. E. P. J. Strens, en tot tijdelijk leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Sappemeer is benoemd de heer H. J. Velthuis, in de plaats van den heer G. A. J. Franke, aan wien, op zijn verzoek, eer vol ontslag is verleend. De heer M. 11. Schippers, kweekeling van het Nederl. zendelinggenoot schap te Rotterdam, is benoemd tot hulpprediker bg de inlandsche Chris tengemeenten in Nederl. Indië. Tot officier-machinist le kl. bij 's rijks stoomvaartdienst is benoemd de officier-machinist 2C kl. J. A. van der Meer. Voor den tijd van vijf jaren zjjn gedetacheerd bij de militaire admi nistratie van het leger in Nederl. Indië, ingaande in het ntt Ioopende jaar: de le luitt.-kwartiermeester K. L. Knauf. van het 8' reg. infanterie, en .1. A. Keukenmeester, van het le reg. veld-artilleriemet ingang van het jaar 1880: de 2' luitt.-kwartiermeester A. W. van der Meer, van het 3«, J. A. Neuwieller, van het 4', II. Rinckvan het 8« reg. infanterie, en J. 11. W. Immink, van het 2e reg. veld-artillerie. Z. K. H. prins Frederik is niet gisteren-avond teruggekeerd, doch wordt morgen-middag ten 1 ure in de residentie verwacht. 11. D. 11. de prinses van Wied (moeder) is gisteren-avond te Scheveningen aangekomen. De vorstin werd aan hel Rijnspoorwegslation verwelkomd door haren zoon en zijne gemalin. Naar men verneemt zullen de Javaansche prins en zijn zoon, na hun vertrek van bier, nog verschillende rijken van Europa bezoeken. Rij herstemming is tot lid van de prov. staten van Zuidholland in het hoofdkiesdislrict 'sGravenhage met 427 van de 740 geldig uitgebragte stem men verkozen de heer mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Ojje, lid van den gemeenteraad. De lieer mr. T. L. M. II. Borret verkreeg 313 stemmen. Voor de regtbank alhier werd gisteren bepleit eene vordering door den minister van koloniën ingesteld tegen de erfgenamen van wijlen dr. P. Blee- ker. De/e beroemde dierkundige was in het jaar 1853 door hel Ned.-Indisphv gouvernement belast met de administratie over de uitgave door dat gouver nement van den "Atlas Ichthologiquc", welk werk zou compleet zijn in 20 afleveringen, waarvan de kosten geraamd werden op 22000. Nadat die verschenen waren bleek het werk nog niet voltooid te zjjn en werd voor 10 volgende afleveringen aan dr. B. een subsidie toegestaan van hoogstens ƒ1800 per jaar, doch onder bepaling, dat 'sjaarlijks 2 afleveringen moesten verschjjncn en dat liet jaarlijksch subsidie niet zou worden uitgekeerd dan nadat d'. B had aangetoond dat werkelijk zooveel noodig was. Na de ver schijning dezer 10 nieuwe afleveringen bleek het werk nog niet voltooid te zijn en werd voor de nog noodige 15 afleveringen een subsidie van /3540 per jaar voor elke 3 afleveringen toegestaan. Van deze nieuwe 15 kon dr. R. er slechts 6 voltooijen, daar hij toen stierf. Reeds een groot aantal jaren te voren had hij zich driemaal tot den minister van koloniën gewend met de vraag wat hij doen moest met de ruim 20000 exemplaren,van de eerste 20 afleveringen, die ter beschikking der regering bij hem te huis lagen. Hierop kwam nimmer een antwoord. Na dr. It.'s overlijden werden zijne erfgenamen door den minister van koloniën gedagvaard: 1". tot teruggave van 2406 exemplaren van den atlas, die dr. B. in een zijner brieven erkend had onder zich le hebben of tot be taling van 10 voor ieder niet opgeleverd exemplaar; 2". tot rekening en verantwoording over de beide toegestane subsidiën van /1860 en van ƒ3540 per jaar. Na de dagvaarding zonden gedaagden vrijwillig 2212 exemplaren lerug van de 20 eerste afleveringen. Met dit aantal werd daarop de eerste vordering des eischcrs verminderd. De landsadvocaat mr. van der Linden, die tot toelichting der vordering ip rad, trachtte aan le loonen dat de gedaagden nu nog tot teruggave van 194 of anders tot vergoeding daarvan verpligt waren en dat zij bovendien moesten rekening afleggen, waaruit bleek of de toegestane en uitbetaalde subsidiën werkelijk benoodigd geweest waren. De vordering werd breed voerig bestreden door den advocaat mr. A. M. van Stipriaan Luïsgius, die in de eerste plaats aantoonde, dat voor de afleveringen, die na de eerste 20 verschenen, slechts een subsidie was uitbetaald, nadat telkens dr. B. had aangetoond dat dit benoodigd was. Verder ging die latere uitgave de rege ring: niets aan, daar dr. B.die nimmer iets aan de zaak verdiend had, aan zijne eenige verpligting, om de regering van iedere aflevering 23 exemplaren af te staan, bad voldaan. Rekening en verantwoording kwam dus niet te pas. Wat betreft het eerste deel der vordering, zoo hadden de gedaagden, hoewel rcgiens onvcrpligl. gegeven zooveel als zij hadden. Tot meer waren zij ook niet verpligt. Gisteren is alhier overleden de heer P. II. Dewald, hoofdonderwijzer aan de gemeenteschool op de Ammnniiichaven. llij was alhier den 21™ April 1831 geboren en mogl dus slechts den leeftijd van 48 jaren bereiken. Groot is het verl es voor zijne weduwe cn een zevental kinderen, maar ook voor de gemeente mag het zeer gevoelig worden gchecten, daar de over|( dene zich door jjver, naauwgezelte pliglsbetrachtingkennis en oordeelt^ dlge wijze van onderrigt bijzonder onderscheidde. BUITENLANDSCRE BER1GTEN. BELGIE. Te Brussel is Maandag, onder voorzitting van den minister R0|j r Jaequemyns, de vergadering van het instituut van internationaal regtt opend. Onder de vice-presidenlen bevond zich de hoogleeraar T. M. C.Asj< van Amsterdam en onder de dertig aanwezige leden de hoogleeraren Blunisti van Heidelberg en Brusa van Amsterdam, de Nederlandsche oud-minist; van oorlog den Beer Poorlugael, Caratheodory, Turksch gezant te Brt sel, enz. ENGELAND. 1 LONDEN2 September. De troependie aan den Afgaanschen oorlog deelnamenzullen maanden extra-soldij ontvangen. Dit zal de kosten van den Afgaansckt 1 veldtogt met 300.000 verhoogen. Zondag II. had te Limerick, onder leiding van het parlementslid Pi nell, eene volksmeeling plaats, in welke het vrij oproerig toeging. Par® spoorde de pachters aan om eendragtelijk geen pachtpenningen te betalg alvorens den landheeren eene verlaging van de pachtsom zou afgedwongj zijn. Daarbij ontbrak het, van de zijde der vergaderden, niet aan bedrr gingen tegen de landheeren en de regering. Onder het opschrift "Conscience money" geeft de Times van tijd t»; Ijjd quitantie van bijdragen, die den minister van financiën anonym toeji zonden worden door personen, die wegens te laag opgegeven inkomsij door gewetensknaging geplaagd worden. Er is thans een officieel overii;! publiek gemaakt van zulke in den loop des jaars bij het depart, van finii ciën ontvangen bjjdragen. waaruit blijkt, dat óf de Engelsche belastio; schuldigen hun inkomen eerlijker dan vroeger opgeven, óf er beter in sli gen om hun gewetenwanneer zij zich van hun pligt jegens den staat uit zorgvuldig gekweten hebben, het zwijgen op le leggen. Terwijl gedurig het financiële jaar 1876/77 een bedrag van 14835 aan zoogenaamd gen tengeld ontvangen werdverminderde dit cijfer in 1877/78 tot 5572 in 1878/79 tot 6732 De Amerikaansche bladen beriglendat het Noordpoolschip Jeanmk den 3J,D Augustus aan de kust van Unalaschka, een van de Aleutischeeilao denis aangekomenwaar leeftogt werd ingenomen en vervolgens de rei voortgezet naar Alaska. Daar zou de expeditie opgewacht worden dooi inboorlingen met hondensleden en pelsen. Het jaargetjj in de noordelijke streken wordt als buitengewoon schoon geroemd, het klimaat is er betref kelijk zacht en onder die omstandigheden genoot de equipage eene uitmun- tende gezondheid. De wetenschappelijke werkzaamheden slaagden tot dusver uitnemend. De naturalisten vonden op de vulcanische Aleutische eilanden een uitgebreid veld voor hunne nasporingen. FRAKKRM H. Eenige dagbladen melden dat zij vernomen hebben dat eenige Franseht officieren zich iu het gevolg van den Duitschen keizer zullen bevinden b{ zijne komst in den Elzas. Zij aehten het vernederend voor de bedoelde officieren om achter den overwinnaar de verloren provinciën te bezoeken. De Evenement slaat geen geloof aan de zaak. Welke gevoelens, zegt dit blad, wij den Duitschen keizer ook toedragen, hiervan zijn wij toch over tuigd dat zijn eergevoel als soldaat hem zal doen begrijpen, dat geen Fransche officieren Straatsburg in zijn gevolg kunnen binnentrekken op den verjaardag der overgave. Het zou hem zeker zelf verwonderenindien ef Fransche officieren gevonden werden, die tot vernedering van hun over Straatsburg rouwdragend volk in zijn gevolg zouden willen gezien worden. Aartshertogin Maria Christina van Oostenrijk, de aanstaande gemalin van koning Alphonsus van Spanje, is met hare moeder, vergezeld van den markies de Molins, Zaturdag-avond te Parijs aangekomen. Men wil weten dat zij een bezoek heeft afgelegd bij koningin Isabella en door deze zeer hartelijk is ontvangen. Naauwelijks is arrest gewezen in het proces van Abadic en Gilles, cl eene nieuwe bende is in handen der policie gevallen. In den laatstrn tijd had deze bende, uit vijftien gaauwdieven bestaande, door inklimming en braak een groot aantal diefstallen bedreven, en werd des nachts onder hel vcrdeelen van de buit, in een gracht der fortificatiën, in hechtenis genomen. Te Lignières, In het dep. der Indre en Loire, heeft eene ontplofïin; plaats gehad van een stoomketel, waarbij 4 personen omgekomen en 5 ge kwetst zijn. Dezer dagen klopte aan de woning van zekeren Merlo, bij Turbie, in het dep. der Zee Alpen, niet ver van Monaco, iemand aan, die, toen de vrouw des huizes hem opendeed, hare juweelen eischte. De vrouw riepom hulp en Merlo schoot toe, maar op hetzelfde oogenblik werd het paar door zeven andere gewapende mannen besprongen en genoodzaakt hun huis weerloos te zien uitplunderen, waarna de roovers zich met hunnen buit uit de voeten maakten. DUIT SC H LAND. Naar men uit Straatsburg meldt zal de keizer daar den 18d,B Sept. aan komen, vergezeld van de koningen van Saksen en Wurtembergden kroon prins, de groothertogen van Baden en Mecklenburg, de prinsen Friedrich Carl cn Albert, den kroonprins van Zweden, graaf von Moltke met vele officieren van den generalen staf cn officieren uit Rusland,Frankrijk,Enge land, Portugal, Spanje, China en Japan. Al deze personen zijn gasten des keizers. De groote wapenschouwing zal den 19d"> tusschen Kóntgshofen eu Kronenberg gehouden worden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2